Розрахунок при звільненні за власним бажанням 2017

Багато людей, замислюючись над тим, на чому можна заробити в кризу, приймають рішення про відкриття свого бізнесу. Для цього їм необхідно вибрати організаційно-правову форму та пройти державну реєстрацію. В іншому випадку їм загрожує штраф за незаконне підприємництво, тому слід дотриматися регламенту Федерального законодавства. Практично всі юридичні і фізичні особи використовують працю найманих працівників, яким зобов’язані виплачувати заробітну плату та інші виплати. Якщо з якихось причин співробітник вирішив звільнитися за власним бажанням, суб’єкт підприємницької діяльності повинен провести з ним всі розрахунки в останній день роботи.

Процедура звільнення за власним бажанням у 2017 році

Всі відносини між співробітниками і роботодавцями регулюються Трудовим Кодексом РФ. Якщо фізична особа прийме рішення звільнитися за власним бажанням, то йому необхідно подати заяву керівнику. Дана процедура повинна проводитися відповідно до регламенту статей 77, 80 ТК РФ. Розірвання трудового договору між сторонами може бути проведено через 2 тижні після офіційного повідомлення роботодавця. У Федеральному законодавстві описані ситуації, при яких працівник може звільнитися за власним бажанням без відпрацювання.

Порада: після закінчення 2-х тижневого терміну, встановленого законодавством для відпрацювання, в трудовій книжці звільнився робиться відповідний запис. В останній день роботи з ним мають бути проведені всі розрахунки.

Виплати, які зобов’язані робити роботодавці при звільненні працівників

Відповідно до норм Трудового Кодексу РФ, працівникам, які вирішили звільнитися за власним бажанням, повинна бути виплачена заробітна плата за фактично відпрацьований час, відпускні та передбачені законодавством і правилами внутрішнього розпорядку надбавки. Колишній співробітник не має права претендувати на компенсаційні виплати в зв’язку з добровільною втратою посади.

Виплата заробітної плати

У тому випадку, коли співробітник відпрацював повний місяць, йому повинна бути виплачена заробітна плата в розмірі затвердженого окладу.

Якщо бухгалтерії належить робити розрахунок за неповний робочий місяць, то потрібно використовувати формулу (оклад: кількість робочих днів * кількість відпрацьованих днів за фактом).

Приклад. Кладовщица Іванова Є.П. подала заяву про звільнення за власним бажанням з 24 жовтня 2016 року. Згідно з трудовим договором, їй було встановлено оклад у розмірі 22 000 рублів на місяць. Відповідно до затвердженого на підприємстві графіком, в жовтні був 21 робочий день. Фактично в цьому місяці комірниця відпрацювала 16 днів, за які з нею повинно розрахуватися підприємство. Обчислення заробітної плати буде здійснюватися в такий спосіб: 22 000: 21 * 17 = 17 809,52 руб.

Порада: з нарахованої заробітної плати роботодавець повинен утримати всі затверджені Федеральним законодавством податки. У НК РФ описано, як розрахувати ПДФО з зарплати.

Компенсація за невикористану відпустку

Якщо звільняється працівник не був у відпустці, то йому має бути виплачено компенсацію. Для цього виконується розрахунок середнього заробітку для відпускних за 1 робочий день, при цьому враховуються всі належні надбавки і премії. Отриману в процесі обчислень суму необхідно помножити на кількість днів відпустки.

Щоб виконати розрахунок за невикористану відпустку, слід задіяти формулу (дохід за рік: 12 місяців: середня кількість днів у місяці (29,3) * кількість невикористаних днів відпустки).

Приклад. Кладовщица Іванова Є.П. має законне право на відпустку в розмірі 28 днів. На дату звільнення вона відпрацювала в компанії 6 місяців (повних) з року, який буде використовуватися в розрахунку відпускних. Бухгалтеру необхідно зробити наступний розрахунок, який дозволить визначити кількість покладених звільняється співробітнику днів відпустки (28 днів відпустки: 12 календарних місяців * 6 відпрацьованих місяців в робочому році = 14 днів). Сукупний дохід комірниці за півріччя склав 250 000 рублів. Розрахунок компенсації за невикористані дні відпустки проводиться наступним чином (250 000 рублів: 12 місяців: 29,3 * 14 днів = 9 954,49 руб.).

При проведенні розрахунків бухгалтер повинен враховувати деякі нюанси:

 1. Якщо співробітник в робочому році вже відгуляв відпустку, то компенсація йому не призначена (стаття 137 Трудового Кодексу РФ).
 2. Компенсація за невикористану відпустку може бути виплачена тому співробітникові, який в робочому році відпрацював не менше 11 місяців.
 3. Якщо співробітник на момент добровільного звільнення має невикористані дні відпустки за різні роки, то оплата буде зроблена тільки за дні поточного і попереднього робочих років.

Які ще можуть бути зроблені виплати?

При звільненні за власним бажанням працівникові мають бути виплачені всі надбавки і премії, нараховані за період робочого року. Якщо посаду вирішив залишити державний службовець, то його організація зобов’язана провести з ним розрахунок:

 • за дотримання конфіденційності;
 • за вислугу років;
 • за виконання важливих завдань;
 • за роботу в складних умовах і т.д.

Порада: при проведенні розрахунків з звільняються співробітниками роботодавці не повинні забувати, що всі передбачені Федеральним законодавством виплати підлягають обкладенню ПДФО за ставкою 13%.

Терміни для проведення розрахунків з звільняються співробітниками

Порядок проведення розрахунків з працівниками, які звільняються за власним бажанням, регламентується статтею 140 Трудового Кодексу РФ. У цьому питанні існує кілька нюансів, про які слід знати керівникам:

 1. Якщо працівник досяг з керівництвом певних домовленостей, на підставі яких перед звільненням він був відправлений на покладений відпочинок, то в цьому випадку остаточний розрахунок з ним повинен проводитися в день, який передує відпустці.
 2. Якщо в організації для проведення розрахунків з працівниками використовується банківський пластик, то остаточний розрахунок з звільняється співробітником повинен бути проведений в останній день роботи, незалежно від того, знаходиться він на робочому місці чи ні. Грошові кошти (відповідно до регламенту статті 140 Трудового Кодексу РФ) перераховуються на його карту.
 3. Якщо в останній день роботи співробітник відсутній на місці, то бухгалтерія повинна з ним провести остаточний розрахунок по всіх виплатах через добу після отримання від нього відповідної вимоги. Варто відзначити, що, якщо працівник хворів, за цей час з ним повинен бути проведений окремий розрахунок. В цьому випадку страховий стаж для розрахунку лікарняного листа враховується відповідно до норм ТК РФ.

Порада: при проведенні розрахунків із співробітником, який пред’явив довідку з медичного закладу, що підтверджує його відсутність на місці з поважних причин, повинні дотримуватися терміни, встановлені законодавством для виплати зарплати. Всі нюанси, які стосуються оплати лікарняних листів, відображені в статті 140 Трудового Кодексу РФ.

Які виплати повинен зробити Центр Зайнятості працівникові після звільнення?

Якщо співробітник після звільнення з компанії за власним бажанням вирішив стати на облік по безробіттю, то відповідно до регламенту Федерального законодавства він може розраховувати на отримання від держави допомоги. Для цього має бути виконано головна умова. Фізична особа до моменту постановки на облік по безробіттю має бути офіційно працевлаштованим за останній рік на протязі 26 тижнів.

Звільнився за власним бажанням працівник може отримувати від Центру Зайнятості виплати (обчислюються в процентному співвідношенні до середнього заробітку, нарахованого за останні 3 місяці):

 1. Протягом перших трьох місяців в розмірі 75%.
 2. Протягом наступних чотирьох місяців в розмірі 60%.
 3. Протягом наступних п’яти місяців в розмірі 45%.
 4. Надалі фізичній особі буде виплачуватися мінімальна величина допомоги (буде застосовуватися коефіцієнт, встановлений для конкретного регіону).

Порядок розрахунку при звільненні за власним бажанням

Якщо розрахунок співробітника при звільненні за власним бажанням роботодавець не бажає проводити у встановлені законом терміни, то працівник може в своїх вимогах спиратися на дію статті 80 ТК РФ. Відповідно до регламенту Федерального законодавства, керівник організації не має права затримувати виплати, навіть якщо його співробітник не завершив важливе завдання (або до нього є претензії по незданим товарно-матеріальних цінностей).

Їли роботодавець під будь-якими приводами не проводить остаточний розрахунок з працівником, який звільняється, то фізичній особі слід звернутися до відділу кадрів із заявою, в якому потрібно вказати, що він відмовляється забирати трудову книжку до моменту проведення з ним повного розрахунку. Таке звернення потрібно скласти в 2-х примірниках (1 примірник з відміткою про прийняття повинен залишитися у працівника). З тієї дати буде вважатися, що фізична особа не може працевлаштуватися на новому місці через колишнього роботодавця. Працівник має право, дане йому статтею 234 Трудового Кодексу РФ, звернутися до суду і вимагати компенсацію, розмір якої має дорівнювати середнім заробітком за кожен пропущений день.

Відповідальність роботодавця за порушення порядку та строків розрахунку

Якщо керівництво компанії не бажає в повному обсязі провести розрахунок з працівником, які вирішили звільнитися за власним бажанням, то до вирішення конфлікту можна залучити інспекцію праці. Після проведеної перевірки комісія прийме рішення щодо притягнення порушника закону до штрафних санкцій. Відповідно до регламенту статті 236 Трудового кодексу РФ, за затримку належних працівникові при звільненні виплат роботодавець буде нести матеріальну відповідальність. Розрахунок фінансової санкції буде проводитися в розмірі 1/300 ставки рефінансування. Вона буде нараховуватися за кожен допущений день прострочення. Якщо після звернення в інспекцію праці ситуація не зміниться, то співробітник має законне право в судовому порядку отримати від роботодавця покладені виплати.

Збережіть статтю в 2 кліка:

Щоб не вступати в конфронтацію з представниками контролюючих органів, керівникам організацій необхідно при проведенні розрахунків з працівниками, що звільняються за власним бажанням, дотримуватися всі законодавчі норми. Уникнути можливих розбіжностей з найманими працівниками можна в тому випадку, коли при їх оформленні будуть укладені індивідуальні трудові договори, в яких прописані всі умови припинення співпраці.

Ссылка на основную публикацию