Розрахунок овуляції: як обчислити день?

Багато жінок, які хочуть зачати дитину, не знають і не можуть визначити дату овуляції. Грамотний розрахунок овуляції дозволяє максимально точно визначити день її початку, що дозволяє істотно підвищити шанси на зачаття дитини, особливо якщо статевий контакт відбувається нерегулярно.

1 Очікування вагітності

У цьому випадку правильно обчислити день овуляції вкрай важливо — адже при його пропуску для зачаття доведеться чекати наступного місяця.

Зворотним боком незнання дня овуляції є небажана вагітність. У цьому випадку варто уникати статевих контактів за 3 доби до початку овуляції і 3-е доби після неї. У цьому випадку дівчина повинна проводити розрахунок кількості діб до початку і закінчення овуляції максимально точно, щоб не завагітніти.

Точно знати день овуляції необхідно і в цілях боротьби з різними захворюваннями, які впливають на процес овуляції. Детальніше про те, як правильно обчислити термін овуляції і про різні способи розрахунків буде розказано нижче. Однак попередньо варто сказати, що всі варіанти розрахунку дають лише приблизну оцінку терміну.

2 Фізіологічний процес

Процес овуляції є явищем виходу яйцеклітини з яєчників в маткові труби, яке відбувається через розриви зрілих фолікул. Протягом цього процесу яйцеклітини знаходяться в стадії дозрівання. Далі з фолікул яйце потрапляє в яйцепровід (які називають фаллопієвих трубами), в яких і відбувається процес запліднення. Фактично відбувається вивільнення яйцеклітин з фолікул, яке призначене для запліднення і переміщення по трубах.

Стандартно процес овуляції починається у жінок рівно на половині терміну від кінця попереднього менструального циклу до початку наступного. При циклі в 28 днів це, як правило, чотирнадцятий день. Однак часто спостерігаються і індивідуальні особливості жінки, при яких інтервал між циклами може відхиляться від наведених цифр, що теж є нормою. При цьому процеси, які призводять до виходу яйцеклітини з фолікул, зазвичай тривають близько 60 хвилин, після чого яйце, потрапляючи в фаллопієві труби можна запліднити протягом 24 годин. Ці процеси протікають практично безболісно і не викликають ніяких симптомів. Тому жінки їх не відчувають.

Той відрізок часу, при якому висока ймовірність протікання процесів овуляції, називається овуляторний період. Цей відрізок часу має різну тривалість у різних жінок, при цьому наукові дослідження часто призводять різну тривалість цих процесів, оскільки виконуються різними методами обстеження, які можуть давати діффірентние результати. На даний момент овуляцію можна встановити при ультразвуковому обстеженні фолікулів (УЗД), при здачі аналізу крові — за кількістю вмісту певних гормонів в складі плазми.

Для домашніх досліджень, які роблять жінки для визначення початку овуляционного періоду, найчастіше проводять сечові перевірки, які вказують на підвищений вміст лютеинизирующих гормонів. Рідше може застосовуватися температурний метод. При цьому для більшої точності процес овуляції прораховувати за календарем. Важливо відзначити, що зачаття може статися тільки в овуляторний період, тому в цей час слід зробити частішим інтенсивність статевих контактів, якщо планується вагітність. Або навпаки — зменшити їх частоту, якщо вагітність не планується.

пропонуємо Вам ознайомитися

  • Характерні симптоми і перебіг овуляції
  • Як визначити початок овуляції в домашніх умовах
  • Як правильно розрахувати стать дитини по овуляції
  • Ефективний засіб, яке допоможе жінці завагітніти!

3 Особливості жіночого організму

У всіх жінок відповідальним органом за процеси овуляції є гіпоталамус. Він контролює і виконує регуляторні функції роботи передніх часткою гіпофізу. Регуляторні процеси змінюють кількість гонадотропін-релізинг гормонів, які, впливаючи на гіпофіз, змушує останній збільшувати кількість гонадотропних гормонів — лютеїнізуючого і фолікулостимулюючого гормонів. У першому, попередньому овуляції, періоді (т.зв. фолікулярна фаза) фолікули яєчників починають рости — вони збільшують розмір через впливів фолікулостимулюючого гормону.

Фолікули вважаються дозрілими, якщо їх діаметр складе близько 20 мм (проте цей показник у різних жінок може відрізнятися).

Далі всередині «набряклий» фолікулів починається розвиток яйцеклітин. Коли дозрівання фолікул завершено, то починається виділення естрогенів (гормону, який надає певні комплексні впливу на органи, що відповідають за репродуктивні функції жінок). В результаті останні впливають на гіпофіз, який починає виділення лютеинизирующих гормонів протягом короткострокового періоду (його зазвичай називають овуляторним піком лютеинизирующих гормонів).

Саме викид великої кількості гормонів призводить до початку процесу дозрівання яйцеклітин (перші поділу мейозу). В даному випадку може дозрівати як одна яйцеклітина, так і дві. В останньому випадку висока ймовірність появи двійні.

Коли процеси дозрівання завершено, відбувається розрив фолікулів, через які яйця виходять з фолікул. Часовий інтервал між піком лютеинизирующих гормонів і розривом (овуляція) становить близько 1,5-2 днів.

Далі починається постовуляторная фаза (по-іншому її називають фазою жовтого яйця). У процесі протікання цієї фази яйцеклітини переміщуються по фаллопієвих трубах в матку. При успішному зачатті (коли яйце запліднене), через кілька діб ембріон виявляється в порожнині матки, після чого протягом тижня йдуть процеси імплантації. Яйцеклітина (навіть запліднена) може загинути в фаллопієвій трубі протягом доби або імплантуватися там, що призводить до позаматкової вагітності.

4 Способи обчислення

Як вже було сказано вище, процес овуляції — це часовий інтервал при якому здійснюється вихід яйцеклітин з фолікул (при цьому вона є дозрілої і готової до контакту зі сперматозоїдом). Як відомо з описаного, тільки в ці дні можливе зачаття дитини, тому жінки та дівчата, які планують вагітність (або навпаки, бажають її уникнути), повинні точно обчислити дні цього періоду. При цьому на даний момент є велика кількість варіантів розрахунку термінів початку овуляторного періоду, проте жоден з них не може з 100% вірогідністю гарантувати, що вихід дозрілих яйцеклітин відбудеться саме в ці дні.

Це пов’язано з тим, що на даний процес впливає дуже багато факторів, які можуть змінити перебіг процесів. Найпоширенішим є гормональний дисбаланс, зміна харчування (дотримання / недотримання дієт), лікування і вживання лікарських засобів, вживання наркотичних засобів і алкоголю, хвороби і т.п. Це не дозволяє дати гарантії вагітності (або захисту від небажаної вагітності).

Нижче розглянемо такі варіанти розрахунків:

  1. За календарем (календарний спосіб).
  2. За УЗД.
  3. Тест смужки.
  4. Базальна температура.
  5. За виділенням.

5 Календарний метод

Даний варіант розрахунку слід застосовувати тільки в разі постійного менструального циклу, при якому тривалість виділень і часовий інтервал між початком і кінцем циклу постійний. Для прикладу розглянемо цикл в 27 днів, при яких виділення триватимуть впродовж тижня (семи календарних днів).

Даний спосіб досить простий — обчислення проводиться від передбачуваної дати початку циклу, від якої за календарем слід відрахувати 2 тижні (чотирнадцять календарних днів) назад. Отримана дата і буде датою овуляції. При цьому предовуляторние процеси почнуться за 2 доби до підрахованої дати, а завершаться через 1,5-2 доби після вирахуваною дати. Отримані розрахунковим шляхом 5 днів і будуть періодом високу ймовірність вагітності.

Варто виділити наступний момент — овуляторні процеси можуть відхиляться на кілька діб від розрахованої дати, а «чоловічі насіння» живуть в фаллопієвих трубах до 72 годин, що істотно підвищує ймовірність вагітності і дозволяє приблизно визначити дні статевих контактів (або дні стриманості). При цьому починати зачаття рекомендується приблизно за 5 діб до розрахункової дати, а на наступні 10 діб статевий контакт повинен відбуватися щодня — це істотно збільшує вірогідність зачаття.

6 Базальна температура

Базальною температурою зазвичай вважають найбільш низьку температуру тіла, яка спостерігається при відпочинку людини (під час сну). Якщо цей показник для конкретної жінки відомий, то обчислити овуляцію досить просто, оскільки процеси стимулюють підвищення цього параметра приблизно на чверть або половину градуса.

Оскільки гормональний баланс впливає на показники температури, то при початку овуляторних процесів естрогени кілька знижують температуру (базальну) приблизно на десяту градуса. Дана температура є оптимальною для дозрівання яйцеклітин. При цьому усереднені показники базальної температури знаходяться в межах 36,2-36,5 градусів, а зниження відбувається на 0,1 градус. Після початку процесів дозрівання даний показник підвищується приблизно на 0,5 градусів, і температура жінки буде 37,0-37,5 градусів.

Для точного розрахунку процесів початку овуляції необхідно виконати кілька умов. Так, вимірювати температуру слід відразу ж після нічного сну, при цьому необхідно, щоб вимірювання проводилися щодня в один час. Для вимірювання необхідно використовувати ртутні градусники, причому не рекомендується робити їх заміну. Вони повинні знаходиться недалеко від ліжка, щоб уникнути зайвих рухів для їх вилучення — будь-який рух змінює температуру, особливо різке.

Самі вимірювання проводяться в прямій кишці, куди поміщається градусник приблизно на 5 хвилин.

Щоб показники були максимально точні, вимірювати температуру слід тільки при тривалому нічному відпочинку (мінімум 6 годин). Також необхідно скласти таблицю-графік температури і стежити за її змінами.

7 Визначення по УЗД

Ультразвукові дослідження дозволяють найбільш точно визначити наступ овуляції. Стежити за яйцеклітиною і визначити момент її виходу може будь-який компетентний доктор, який проводить ультразвукові дослідження. Цей метод дозволяє обчислити досить точно день овуляції, навіть якщо у жінки є перебої з менструальному циклом.

Для цього дослідження проводяться приблизно через 3-5 днів після закінчення менструального циклу з частотою в 2-3 діб (якщо є збої менструального циклу), або за 5 днів до розрахункової дати овуляції (якщо цикл регулярний).

8 Тест-смужки

Спеціальні тест-смужки для розрахунку дня овуляції продаються в будь-яких аптеках. Вони розраховані на прояв лютеїнізуючого гормону, початок виділення якого починається за кілька діб до овуляції. Якщо цикл регулярний, то починати перевірки слід приблизно за 5 діб до розрахункової дати, якщо не регулярний — то перевірка проводиться кожні 2-3 діб після 4-5 діб від кінця циклу. Однак це не економічно, тому в разі нерегулярного менструального циклу слід проводити УЗД.

9 Діагностика за власними відчуттями

Організм деяких жінок може реагувати на початок овуляционного періоду. Однак це спостерігається далеко не у всіх жінок. У деяких можуть починатися деякі ниючі і крутний відчуття в нижній частині живота. Можливо набухання грудей, змінюється психічний стан, є підвищена збудливість і статевий потяг. Також виділення будуть в’язкішими і збільшитися їх кількість.

Ссылка на основную публикацию