Розрахунок грошової компенсації за затримку виплати заробітної плати

Кожен працівник бажає отримувати свою заробітну плату своєчасно. Навряд чи когось порадують затримки, через яких не буде можливості вирішувати побутові та інші питання. На жаль, останнім часом почастішали випадки, при яких керівники порушують платіжний режим. На деяких підприємствах співробітникам не виплачують зарплату місяцями роками. Багато наймані працівники не розбираються в законах, тому не можуть в правовому порядку захистити свої інтереси. Федеральне законодавство чітко визначає порядок нарахування та виплати зарплати, а також передбачає відповідальність керівників за прострочення платежів співробітникам.

Що зазначено в законі щодо порядку нарахування та виплати заробітної плати?

Всім громадянам, які працевлаштовані офіційно, Федеральне законодавство Російської Федерації гарантує право на справедливий і повне винагороду праці. У статті 236 Трудового Кодексу РФ є норма, яка стосується справедливої ??компенсації, яку повинен виплачувати роботодавець за затримку заробітної плати і всіх належних виплат співробітникам. Керівники повинні виплачувати відсотки працівникам за несвоєчасну виплату:

 • заробітної плати;
 • вихідної допомоги;
 • декретної відпустки;
 • відпускних;
 • соціальних допомог;
 • при звільненні на випробувальному терміні за власним бажанням і т.д.

Виплата заробітної плати повинна здійснюватися два рази на місяць. Як правило, в такі розрахунки (використовується затверджена законодавством формула розрахунку зарплати) проводяться (числа можуть регулюватися внутрішнім розпорядком компанії):

 • з 5 по 7 число місяця;
 • з 20 по 25 число місяця.

Факт затримки виплат буде фіксуватися з першого дня прострочення. За кожен день індивідуальні підприємці та комерційні організації повинні виплачувати штатним співробітникам компенсацію, сума якої нараховується до загальної суми заборгованості. Розмір компенсаційних виплат фіксується Федеральним законодавством. Він прирівняний до ключової ставки, встановленої Центральним Банком, або може бути вище її подвійної частини. З 01 січня 2016 року цю ставка становить 10,50% в рік.

Порада: деякі суб’єкти підприємницької діяльності укладають зі штатними співробітниками колективні договори, в яких прописуються всі робочі моменти, зокрема, порядок нарахування та виплати заробітної плати, як розраховується компенсація за невикористану відпустку при звільненні тощо У цьому документі також може бути передбачений розмір компенсаційних виплат, які покладені працівникам за несвоєчасну оплату праці. Внутрішнім розпорядком кожного підприємства визначається, які документи потрібні для влаштування на роботу, а також ставки, які застосовуються для нарахування зарплати.

Яка формула застосовується при розрахунку компенсаційних виплат?

Кожна комерційна організація та індивідуальний підприємець зобов’язані виплачувати працівникам компенсацію за несвоєчасну виплату заробітної плати незалежно від причин виникнення прострочення. Такий розрахунок проводять співробітники бухгалтерії, які для обчислень застосовують спеціальну формулу:

ДК = ЗП * (1: 300) * КСТ * ДП, де

 • ЗП — сума грошових коштів до видачі працівнику (підсумкова);
 • КСТ — фіксована Центробанком ключова ставка;
 • ДП — кількість днів прострочення.

Як розрахувати компенсацію за затримку зарплати?

Щоб зрозуміти, як обчислюється компенсація за затримку заробітної плати, необхідно розглянути приклад. У комерційної організації встановлено такі терміни виплати заробітної плати:

 • перший раз грошові кошти виплачуються до 7 числа місяця;
 • вдруге працівники отримують гроші до 22 числа місяця.

Ці терміни були встановлені відповідно до регламенту Порядку про оплату праці.

Працівникові була нарахована заробітна плата за вересень 2016 року в розмірі 36 000 рублей. Перша частина грошей підприємством була виплачена 6 жовтня 2016 року. Друга половина заробітної плати була виплачена в період з 8 по 17 жовтня 2016 року. В результаті утворилася прострочення 10 днів. Ключова ставка Центробанку складає 10,50% в рік. Розрахунок компенсації буде проводитись наступним чином:

 1. В першу чергу визначається сума ПДФО, так як компенсація нараховується на зарплату, з якої обчислено цей податок: 18 000 рублів х 13% = 2 340 рублів. 18 000 — 2 340 = 15 660 рублів.
 2. Тепер обчислюється сума компенсації: 15, 660 рублів х 1/300 х 10,50% х 10 днів = 54,81 рубля.

Порада: кожен працівник може самостійно розрахувати суму належних йому за законом компенсаційних виплат. Для цього слід скористатися або формулою, або спеціальним калькулятором.

Як повинна враховуватися і обкладатися податком компенсаційна виплата?

У Федеральному законодавстві Росії описаний порядок нарахування і оподаткування компенсаційних виплат, які робить роботодавець співробітнику при затримках заробітної плати. Працівники звільнені від обов’язку сплачувати податок з таких виплат, а комерційні організації та індивідуальні підприємці, навпаки, повинні вести їх бухгалтерський і податковий облік. Суб’єкти підприємницької діяльності повинні знати, які у них виникнуть податкові зобов’язання в зв’язку з нарахуванням і виплатою компенсацій (Лист Мінпраці №17-3 / В-398 від 03 серпня 2015 року):

 • ФСС;
 • ФФОМС;
 • ПФР.

Порада: бухгалтери комерційних організацій повинні пам’ятати, що нараховані компенсаційні виплати не можуть ставитися на витрати, що зменшують оподатковуваний дохід (Лист Мінфіну №03-03-06 / 2/164 від 31 жовтня 2011 року). Ті суб’єкти підприємницької діяльності, які працюють на спрощеному податковому режимі за схемою «дохід мінус витрата», не можуть за рахунок компенсаційних виплат коригувати в меншу сторону щорічний податок на доходи.

Також варто пам’ятати, що компенсація не підлягає обкладенню ПДФО (стаття 217 НК РФ). Кожна компенсаційна виплата повинна відображатися в розрахунковому листку працівника, з яким був проведений такий розрахунок. Цей порядок регламентовано статтею 136 Трудового Кодексу РФ. Якщо в колективному договорі передбачено компенсацію за затримку заробітної плати в сумі, що перевищує розмір виплати по закону, то її надлишок повинен обкладатися ПДФО.

Порядок виплати компенсації за несвоєчасну видачу зарплати

Компенсація, відповідно до норм Федерального законодавства, повинна нараховуватися з першого дня прострочення. Наприклад, перша частина заробітної плати повинна бути видана 7 числа. В цьому випадку першим днем ??прострочення буде вважатися 8 число. Варто відзначити, що при підрахунку кількості днів затримки зарплати повинні враховуватися всі випадають в цей проміжок часу вихідні та свята.

Потрібно пам’ятати, що, якщо останній день, встановлений для проведення розрахунків по заробітній платі, випадає на державне свято, роботодавець повинен зробити виплати співробітникам в попередній йому робочий день. Якщо він проігнорує вимогу ФЗ і проведе розрахунки в наступний за державним святом робочий день, то це буде вважатися простроченням. Він буде зобов’язаний за 1 робочий день нарахувати і виплатити співробітникам компенсацію.

Яку відповідальність несе роботодавець за порушення термінів виплати зарплати?

Кожен індивідуальний підприємець і керівник комерційної організації повинні розуміти, що, якщо порушать норми Федерального законодавства, що стосуються порядку нарахування та виплати зарплати, вони будуть нести дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність.

У статтях 134, 195, 342 Трудового Кодексу РФ описується порядок застосування дисциплінарної відповідальності. Роботодавцю, якщо він не є єдиновладним власником компанії, може бути винесена догана (або видано наказ про звільнення). Щоб залучити начальника до дисциплінарної відповідальності, працівники повинні створити представницький орган, який буде їх об’єднувати. Варто відзначити, що в тому випадку, коли затримка заробітної плати, допущена найманим директором, заподіяла шкоду матеріального плану компанії, її власники можуть звернутися з позовною заявою до суду і вимагати від винного відшкодування всіх понесених збитків.

Адміністративна відповідальність за затримку виплати заробітної плати або за відмову видавати компенсацію виникає у роботодавця відповідно до регламенту статті 5.27 КоАП РФ. Орган, уповноважений проводити перевірку, складе на винних адміністративний штраф, розмір якого може коливатися в діапазоні від 30 000 до 50 000 рублів. Якщо після сплати штрафу та проведення повного розрахунку з працівниками директор знову допустить прострочення по зарплаті, його можуть позбавити права займати керівні посади строком до 3-х років. При кричущих випадках порушення Федерального законодавства Росії трудова інспекція має право направити всі зібрані матеріали в правоохоронні органи. Прокуратура передасть їх в судову інстанцію з вимогою про притягнення керівника до кримінальної відповідальності. У цьому випадку суд буде вирішувати питання, що стосується покарання винного.

Як потрібно діяти працівникам, яким затримують виплату зарплати?

Якщо роботодавець затримує заробітну плату працівникам на кілька днів, то навряд чи хто-небудь з колективу буде писати на нього скарги до трудової інспекції. При тривалих простроченнях штатні співробітники можуть скористатися своїм правом, наданим чинним на території Російської Федерації законодавством. У такій ситуації можна скористатися одним з чотирьох способів:

 1. Якщо працівники не бояться наслідків (наприклад, керівник вирішить їх звільнити під будь-яким приводом), то вони можуть написати колективну скаргу до трудової інспекції. У своїй петиції вони повинні вказати, які їх права були порушені роботодавцем, загальну суму заборгованості по заробітній платі, кількість днів прострочення.
 2. Скористатися своїм законним правом і відмовитися виконувати професійні обов’язки, якщо термін прострочення становить понад 15 днів. Відповідно до регламенту Федерального законодавства, за кожен день вимушеного простою роботодавець повинен зробити оплату виходячи із середньої заробітної плати.
 3. Написати позовну заяву і подати його до суду за місцем свого проживання або перебування компанії. Щоб представники Феміди взяли сторону працівника, йому необхідно надати в якості доказової бази всі наявні на руках документи, що підтверджують факт трудових відносин з конкретним підприємством. Як правило, суд стає на сторону працівників і примушує їх роботодавців до погашення заборгованості.
 4. Звернутися до правоохоронних органів (в прокуратуру або поліцію). Вони повинні будуть прийняти заяву і почати по ньому виробництво. Варто відзначити, що за порушення Трудового законодавства РФ роботодавців можуть залучити не тільки до адміністративної, а й до кримінальної відповідальності.

Порада: після звернення працівників до трудової інспекції в компанії буде проведена перевірка. За її результатами буде видано припис, яке передбачає негайну виплату заборгованості по заробітній платі, а також видачу компенсацій.

Варто відзначити один важливий момент. Кожен офіційно оформлений в штат фірми співробітник має повне право в разі затримки заробітної плати тимчасово припинити виконувати свої професійні обов’язки. Відповідно до регламенту Федерального законодавства, вимушене припинення роботи може бути виправдана, якщо роботодавець більш ніж на 15 днів прострочив нараховані виплати. Працівник не має права припиняти роботу в наступних випадках:

 • якщо працює в компанії, яка займається обслуговуванням особливо небезпечних видів виробництва;
 • якщо працівник є військовослужбовцем якоїсь частини;
 • якщо працює в поліції, медичній установі, комунальній службі;
 • якщо в країні введено надзвичайний або військовий стан;
 • в інших випадках, передбачених статтею 142 Трудового Кодексу РФ.

Плануючи призупинити роботу, співробітник організації повинен застрахувати себе від можливих наслідків. Йому слід скласти лист на ім’я керівника компанії, в якому потрібно написати про свій намір тимчасово припинити виконувати професійні обов’язки через затримку заробітної плати. Важливо простежити за тим, щоб лист було отримано і зареєстровано канцелярією організації. Можна особисто передати два примірники листа секретарю, один з яких він прийме в роботу, а на другому поставить штамп і поверне співробітнику. Також допускається відправка кореспонденції поштою. В цьому випадку необхідно оформити рекомендований лист з описом та повідомленням. Якщо у працівника не буде такої «страховки», то роботодавець на законних підставах може видати наказ про звільнення за прогули.

Якщо питання, що стосується погашення роботодавцем заборгованості по заробітній платі, буде розглядатися в судовому порядку, то члени трудового колективу можуть зажадати не тільки компенсаційних виплат. Відповідно до Федеральним законом, до суми заборгованості по зарплаті може бути зарахований відсоток інфляції, який діє у той момент в країні. Після подачі позовної заяви суддя проведе попереднє слухання, на яке запросить керівника компанії і представника трудового колективу. У тому випадку, коли начальник повністю визнає свою провину і буде готовий виконати вимоги працівників, йому видадуть виконавчий лист на всю суму заборгованості без проведення судового розгляду.

Збережіть статтю в 2 кліка:

Кожен російський громадянин повинен вивчати закони, завдяки чому він зможе захистити свої права у разі виникнення складних ситуацій, наприклад, з роботодавцем. Якщо людям затримують заробітну плату, вони можуть або мовчки чекати належних виплат, або примусити керівництво до дій. Варто зазначити, що російське законодавство завжди стоїть на сторожі інтересів своїх громадян, тому, якщо їх права були порушені, вони можуть декількома способами змусити начальство повернути чесно зароблені гроші разом з компенсацією, нарахованої за кожен день прострочення.

Ссылка на основную публикацию