Розміри жовтого тіла по днях циклу після овуляції

Розміри жовтого тіла по днях циклу дозволяють судити про те, наскільки ефективно і злагоджено функціонує репродуктивна система жінки. Визначити розміри можна з точністю до міліметра, для цього застосовується УЗД за допомогою трансвагінального датчика. Єдиного критерію норми, за якою оцінюються розміри ЗТ, не існує, є певний діапазон умовно нормальних значень. Якщо жінка потрапляє в проміжок між нижньою і верхньою межею цих значень, можна судити тільки про те, що форма жовтого тіла розвивається без патологій. Але оцінка розмірів нічого не говорить про те, наскільки багато тіло виробляє прогестерону.

1 Роль жовтого тіла

Термін «жовте тіло» позначає невелику спеціальну залозу, яка існує обмежений період з того моменту, як сталася овуляція, і до одного з двох подій:

 • загибель яйцеклітини;
 • запліднення і розвиток вагітності до 10-12 тижнів.

пропонуємо Вам ознайомитися

 • Характерні симптоми і перебіг овуляції
 • Як визначити початок овуляції в домашніх умовах
 • Як правильно розрахувати стать дитини по овуляції
 • Ефективний засіб, яке допоможе жінці завагітніти!

Якщо після овуляції відбулося запліднення, то ЗТ приймає важливе участь в підтримці вагітності. Основні функції, що виконує ця залоза:

 • вироблення прогестерону;
 • прогестерон утримує матку від скорочень, перешкоджає початку менструальної кровотечі;
 • прогестерон стимулює роботу маткових залоз, які синтезують спеціальну слиз;
 • секрет маткових залоз забезпечує необхідні умови для імплантації заплідненої яйцеклітини;
 • прогестерон впливає на іншу речовину, фолікулостимулюючий гормон;
 • ФГ викликає дозрівання нових фолікулів, запускає початок нового циклу;
 • до тих пір, поки функціонує жовте тіло, нові фолікули НЕ дозрівають, тобто розвивається тільки 1 вагітність.

Кожна з цих функцій критично важлива для нормальної вагітності. Якщо жовте тіло не справляється зі своїми функціями, розвиваються такі патологічні процеси:

 • починається менструація;
 • затримується наступний цикл;
 • цикл стає нерегулярним;
 • не відбувається повноцінна овуляція;
 • не формується досить товстий і пухкий шар ендометрія, до якого могла б прикріпитися яйцеклітина;
 • імунна система жінки робить атаку на вхідні сперматозоїди, оскільки секрет маткових залоз, що забезпечує зачаття, не виробляється в достатній кількості.

Корекція рівня прогестерону дозволяє повернути регулярність циклу і зняти безліч наслідків, що виникають від нестачі цього статевого гормону.

Для зручності в гінекології розрізняються два види жовтого тіла:

 • жовте тіло менструації — так називається період життя залози від моменту виникнення до загибелі через деякий час після овуляції;
 • жовте тіло вагітності — так називається період життя залози від зачаття і до 10-12 тижні, коли функція синтезу прогестерону передається плаценті.

Жовте тіло виникає з клітин домінантного зрілого фолікула, який випустив яйцеклітину в фаллопієву трубу. Після деградації жовте тіло називається білуватим, обидві назви дані за основним кольором, який має орган.

2 Фази розвитку

Як поетапно проходить розвиток жовтого тіла після овуляції:

 1. На 12-16 день циклу домінуючий фолікул готовий до овуляції. Під дією лютеїнізуючого гормону фолікул розкриває свою оболонку, і яйцеклітина протягом 1-2 годин виходить в маткову трубу. Розміри ЗТ на етапі формування визначити складно, але розмір зрілого фолікула складає близько 24 мм. Цей етап включає не більше декількох годин, фаза називається пролиферацией.
 2. З клітин фоллікулоцітов (складових фолікула) відбувається швидке формування залози, розвиваються живлять кровоносні судини. Залоза починає виробляти прогестерон і створювати сприятливі умови для зачаття. На цьому етапі розміри ЗТ становлять 12 — 20 мм. Максимальна активність залози збігається з найсприятливішим для зачаття періодом. Цей етап припадає на 13-17 день циклу і називається васкуляризацией.
 3. Жовте тіло збільшується в розмірах у міру зростання і досягає 2,4 мм в 19-29 дні циклу. Якщо прийняти, що овуляція відбувається на 12-16 день, а яйцеклітина живе не більше 2 діб, то до цього моменту вже або відбулося зачаття, або яйцеклітина загинула. Подальший сценарій залежить від цієї події.
 4. Якщо яйцеклітина загинула, то жовте тіло починає змінюватися на клітинному рівні. Тканина поступово перероджується в сполучну, відбувається рубцювання залози. На фазі в’янення розміри ЗТ складають від 17 до 7 мм. Колір змінюється на червоний, заліза піднімається над загальним рівнем яєчника, стає опуклою.
 5. На фазі деградації практично вся тканину вже заміщена сполучної. За приблизними оцінками через два циклу заліза стає білою, рельєфною. У деяких жінок процес деградації протікає швидше, а у деяких — повільніше. Це вже не має значення, оскільки синтез прогестерону припинений. У наступному циклі цю роль візьме на себе нове жовте тіло.

Слід окремо розглянути розмір жовтого тіла вагітності, оскільки від виробництва прогестерону безпосередньо залежить вірогідність викидня.

3 ЗТ при вагітності

Норма для жовтого тіла, яка прийнята для перших 8 тижнів вагітності, складає від 10 до 30 мм. Можливі два сценарії життя жовтого тіла після вагітності:

 • переродження в сполучну тканину на 10-12 тижні, якщо плацента справляється з постачанням прогестерону;
 • життя до пологів.

Другий варіант зустрічається нечасто, і вченим до кінця невідомо, чому в деяких випадках жовте тіло не зникає навіть у той час, коли плацента активно підтримує вагітність прогестероном. Відомі випадки, коли жовте тіло переставало існувати раніше покладеного терміну, проте наднирники якимось чином могли компенсувати його відсутність і зберегти вагітність до того моменту, як плацента почне виробляти багато прогестерону. Наднирники працюють узгоджено з жовтим тілом і займаються синтезом одного і того ж гормону, але на частку наднирників доводиться зазвичай занадто мало прогестерону, поодинці залози не зможуть покривати потребу. Коли рівень прогестерону знижується, починається один з 3 процесів:

 • маткова кровотеча;
 • викидень;
 • нормальні пологи.

Тому на 35-38 тижні жінки повторно проходять біохімічний аналіз крові на статеві гормони, щоб дізнатися рівень прогестерону і спрогнозувати початок родової діяльності.

4 Причини відхилення від норми

Якщо розмір жовтого тіла на 28 день циклу все ще значний, близько 20 мм, то можна запідозрити:

 • кістозне новоутворення;
 • вагітність.

Тому, якщо овуляція була вже більше 2 тижнів тому, настав 28 день циклу, а жовте тіло все ще існує, можлива затримка менструальної кровотечі. 28 днів використовується для умовного позначення останнього дня циклу, натомість значення можна ставити будь-яку тривалість, яка фактично є у жінки. Зсув останньої фази циклу і подовження циклу не позначається ні на розвиток жовтого тіла, ні на тривалості овуляції. Прогестерон перешкоджає скороченню м’язів матки, цей механізм необхідний для виживання ембріона. Але якщо вагітності немає, то зайва кількість прогестерону вносить збій в строгий і послідовний механізм менструального циклу. Яким чином можна дізнатися, чи добре заліза справляється зі своїм завданням, чи немає загрози викидня:

 • звернутися до гінеколога і провести УЗД;
 • здати біохімічний аналіз крові на прогестерон.

При вагітності, якщо вдається визначити брак прогестерону, призначаються препарати, до складу яких входить аналог цього гормону. Таким чином можна виносити вагітність до успішних пологів навіть при недостатності жовтого тіла. Якщо у жінки з несприятливим гормональним фоном є недостатність жовтого тіла, з великою ймовірністю може бути і плацентарна недостатність. Тому підтримуючу терапію не скасовують після 10-12 тижнів, а продовжують або до моменту нормалізації рівня прогестерону, або до пологів. Зниження рівня прогестерону проходить в плановому порядку, пологи можна запланувати і підготуватися до процедури.

Ссылка на основную публикацию