Розбіжність м’язів живота після пологів: причини, класифікація, що робити

Діастаз, таким терміном в медичній практиці прийнято називати проблему розбіжності м’язів живота. Це одна з найпоширеніших деформацій, з якої багато жінок стикаються після народження дитини.

У чому причина змін, і чи можна привести в норму свої форми після вагітності? Обговоримо докладніше ці питання.

причини

Вагітність — одна з основних причин розбіжності прямих м’язів живота. І ці фізіологічні зміни безпосередньо пов’язані з ростом і розвитком плоду в утробі матері. Як пояснити?

Вся справа в тому, що під час вагітності в організмі жінки активно виробляється гормон релаксин, що сприяє пом’якшенню сполучної тканини.

Під впливом релаксину шкіра стає більш еластичною, що дозволяє зберігати її цілісність під час росту матки і безпосередньо родової діяльності.

Біла лінія живота, розташована між правими і лівими м’язами преса, як раз і є тією самою сполучною тканиною, сформованої колагеновими волокнами. Так що її розтягнення цілком передбачувано.

Але якщо релаксин сприяє підвищенню еластичності білої лінії, то прямою причиною її розтягнення є матка, активно збільшується в розмірах.

Одночасно з ростом дитини в утробі матері, зростає і матка, надаючи додатковий тиск в черевній порожнині. Піддаючись цьому тиску, вже м’які волокна сполучної тканини розтягуються, провокуючи розбіжність м’язів.

Основні ознаки та симптоми

Вам вже виповнилося 18 років? Якщо так — натисніть сюди для перегляду фото.

[Згорнути]

На початковій стадії розбіжність прямих м’язів помітити складно. Явних ознак або будь-яких істотних змін у фігурі не спостерігається.

Насторожити жінку можуть такі симптоми:

 • зміна форми пупка;
 • тупий біль слабкої інтенсивності, що турбують в епігастральній ділянці (трохи нижче того місця, де сходяться ребра);
 • випинання і здуття живота;
 • запори;
 • задишка під час ходьби.

При прогресуванні захворювання черевні м’язи стають все слабкішими, живіт збільшується і обвисає.

На останній стадії відзначається опущення органів черевної порожнини, що супроводжується сильними больовими відчуття в області живота, порушенням роботи сечостатевої системи і хронічними запорами.

Класифікація

Від того, наскільки сильні зміни торкнулися сполучної тканини, розрізняють три ступені діастаза:

 1. Розбіжність на відстань 2-7 см. В тій чи іншій мірі зустрічається у всіх жінок після родової діяльності. І якщо значення змін знаходяться в цих межах, вони легко піддаються коригуванню. Якщо розтягнення зовсім незначно, з’єднувальні волокна повертаються в початкове положення і без вашої участі.
 2. Найбільш часта форма — розбіжність на 7-10 см в нижньому відділі живота. Ми можемо побачити це у більшості жінок після народження дитини — м’який і обвислий живіт. У лежачому положенні по центру помітна западина.
 3. Яскраво виражений диастаз — це розбіжність м’язів, що перевищує 10 см у верхньому і нижньому відділі. Це вже не тільки косметичний дефект, а деформація, яка загрожує патологіями органів черевної порожнини.

Так що патологія має прогресуючий перебіг. Тому важливо виявити її на початковій стадії, яка найпростіше піддається корекції.

Самостійна діагностика діастаза

Самостійно виявити деформацію досить просто. Лежачи на підлозі і зігнувши ноги в колінах, потрібно одну руку завести за голову і трохи піднятися. При цьому потрібно напружити область преса.

Поява валика на поверхні живота може свідчити про можливе діастазі.

Для більш точної домашньої діагностики, в такому ж положенні зафіксуйте пальці вільної руки по всій білої лінії над пупком. Відриваючи корпус від статі і, скорочуючи м’язи, пальцями ви зможете відчути ширину і глибину розбіжності.

При підозрі на диастаз, обов’язково зробіть УЗД м’яких тканин черевної стінки. Це дасть вам найбільш точне уявлення про ступінь змін.

наслідки

Як уже згадувалося, диастаз НЕ косметологічна проблема, і він має властивість прогресувати. Так що не варто залишати без уваги навіть початкову стадію розбіжності м’язів.

Адже крім неприємних симптомів, хвороба може загрожувати більш серйозними наслідками:

 • опущення органів черевної порожнини і порушення їх роботи;
 • атрофія сполучної тканини, повна втрата її еластичності і здатності до відновлення;
 • розтягнення сухожиль;
 • пупкова грижа;
 • викривлення постави, захворювання хребта;
 • ризик розвитку ускладнень під час наступної вагітності.

Самостійно ставити прогнози і оцінювати ризики безглуздо. Краще не тягніть час і вирушайте на консультацію до лікаря.

Що робити

Наводити в норму м’язи черевного преса самостійно рекомендується лише на початковій стадії захворювання.

При розбіжності більше 5-7 см неправильні вправи можуть погіршити деформацію. Тому корекцію варто проводити спільно з лікуючим лікарем.

вправи

Комплекс по відновленню м’язів підбирається дуже ретельно. При діастазі класичні вправи на прес можуть лише посилити проблему. Тому при розбіжності заборонені стандартні скручування, одночасні підйоми ніг в упорі лежачи, планка і прогин спини. Дихальна гімнастика, в якій активно задіяний прес, також під забороною.

А займатися потрібно за такою програмою:

 1. Максимально глибоко вдихнути. Одночасно, наповнивши груди повітрям, до меж втягніть живіт. Затримайтеся в такому положенні на 30 с, після чого видихніть. Робити це можна в будь-якому положенні тіла, незалежно від часу доби.
 2. Лежачи на спині, необхідно витягнути руки вздовж корпусу, зігнути в колінах ноги. Акуратно відриваємо п’яту точку від статі і піднімаємо її на максимально можливу висоту, також поступово повертаємо її в початкове положення. Вправа проводиться в повільному темпі. Всього виконайте 4-5 повторів.
 3. Займіть упор на руках і колінах, при цьому з абсолютно рівною спиною. У такому положенні підніміть одну ногу і випрямити її паралельно підлозі, зафіксуйте на 8-10 с.

  Те ж виконайте іншою ногою. Бажано, випрямляти її на видиху. В процесі стежте, щоб верхівка тяглася вперед, а шкарпетка назад.

  Всього виконайте по 3-4 повтору на кожну ногу. Згодом починайте ускладнювати, одночасно з ногою витягайте вперед руку з протилежного боку.

 4. У положенні стоячи біля стіни, щільно притисніть до неї спину. Ноги відведіть трохи вперед, між колінами затисніть невеликий м’яч. У такому положенні виконуйте напівприсідання, опускаючись до кута 900. Перед тим як повернутися в початкову позу, нижнє положення фіксуйте на 20-30 секунд. Зробіть 5-8 повторів.
 5. Лежачи на спині, одну ногу зігніть в коліні, а другу підійміть, повністю випрямивши її. Одночасно з підйомом ноги відривайте і корпус від статі. Поміняйте ноги. На кожну зробіть 10 повторів.

Під час виконання всіх вправ дихайте носом, видихайте ротом. Слідкуйте, щоб дихання здійснювалося грудною кліткою, але ніяк не животом. І уникайте будь-якого навантаження на прес.

Гімнастика при діастазі — це не виснажливі тренування, після яких ви валитесь з ніг від втоми. Це легкі руху, які покликані привести в тонус м’язову і сполучну тканину.

Тому заняття не повинні вам доставляти будь-якого дискомфорту і викликати задишку. Графік тренувань складайте індивідуально.

Рекомендована частота — три рази в тиждень. У такому режимі прибрати легке розбіжність м’язів живота ви зможете за кілька місяців.

масаж

Масаж не можна назвати найефективнішою процедурою при діастазі. Але в комплексі з іншими вжитими заходами, він цілком може прискорити процес відновлення.

Нанесіть на шкіру рук і живота трохи масажного масла. Кисті рук розташуйте вздовж білої лінії, трохи почекайте, розігріваючи цю область.

Потім починайте потихеньку масажувати проблемну зону строго по руху стрілки годинника. Почніть з великого кола і поступово звужуйте його, наближаючись до центру.

Одночасно зі зменшенням амплітуди обертань, збільшуйте інтенсивність натискань. Закінчуйте процедуру легкими погладжуваннями знизу вгору.

Хірургічне втручання

Розбіжність м’язів живота 2-3 ступеня корекції одними фізичними вправами не піддається. А неправильно підібраний комплекс може і зовсім погіршити ситуацію.

Тому під час консультації у лікаря вам буде запропоновано варіант оперативного усунення дефекту.

Існують два основних види хірургічного втручання при діастазі:

 1. Натяжна пластика. Суть процедури — зближення прямих м’язів живота і їх фіксація по всій довжині розсмоктується нитками.

  Якщо є можливість, з естетичних міркувань, операція виконується ендоскопічним методом через невеличкі розрізи за допомогою спеціального обладнання. При запущеному діастазі, ускладненому грижею, в ході операції виконується вертикальний розріз.

 2. Ненатяжной пластика (сітчасте ендопротезування). Метод заснований на установці і фіксації спеціальної сітки, виготовленої з синтетичного матеріалу.

  Розмір сітки буде залежати від площі розбіжності, конструкція повинна повністю покривати цю ділянку. Через півтора-два місяці, сполучна тканина проростає в сітку, утворюючи з нею суцільний органічний і міцний анатомічний комплекс.

На сьогоднішній день ендоскопічна пластика діастаза визнана найбільш ефективним і безпечним методом лікування.

Реабілітація після хірургічної операції

Реабілітаційний період після операції триває близько півроку, відновлення після ендоскопічного хірургічного втручання відбувається трохи швидше.

Перший час в місці розрізів можуть спостерігатися набряки і невеликі гематоми, в спеціальному лікуванні вони не потребують і проходять самостійно.

Втрата чутливості на даних ділянках протягом усього періоду реабілітації також є нормою. Відновлення нервових закінчень і проростання капілярів — процес не швидкий, і для повного відновлення буде потрібно час.

Щоб уникнути можливих ускладнень, протягом перших 6 місяців після операції, дотримуйтесь простих рекомендації:

 • уникайте будь-яких важких предметів (сумки з продуктами також відносяться до їх числа);
 • не займайтеся спортом, уникайте будь-яких фізичних навантажень;
 • оберігайте область живота від прямого попадання сонячних променів.

Запобіжні заходи

Лікування початковій стадії діастаза за допомогою вправ, перші результати дасть не раніше ніж через кілька місяців регулярних тренувань.

Щоб за цей час не допустити погіршення стану, рекомендується дотримуватися певних запобіжних заходів:

 1. У разі кашлю злегка натискайте долонями на прес, щоб не створювати сильного тиску в черевній порожнині.
 2. Слідкуйте за поставою. Під час ходьби не сутультесь і не прогинайте хребет в попереку.
 3. Максимально допустима вага для підйому — 5 кг. При необхідності часто й подовгу тримати дитину на руках, носите спеціальний бандаж.
 4. Спати рекомендується на спині або, повернувшись на бік. Під час сну на животі, створюється тиск на м’язову масу і сухожилля черевної порожнини, що провокує ще більшу розтягнення.
 5. Вставати з ліжка бажано, перевернувшись на бік і переносячи основне навантаження на ноги.

Ціна лікування

Ціни на операцію по усуненню діастаза коливаються, і залежать від методу хірургічного втручання.

 • натяжна пластика власними тканинами — 25-58 тис. руб.
 • ненатяжной пластика ендоскопічним методом — 79-90 тис. руб.

При необхідності додаткових хірургічних маніпуляцій, наприклад, переміщення пупка, вартість операції може збільшитися в 1,5-2 рази.

Про те, що таке диастаз і як самостійно усунути проблему, дізнайтеся з відеоматеріалу.

Відгуки

Хто з вас стикався з деформацією м’язів живота після пологів? Чи вдалося самостійно прибрати диастаз або потрібна операції?

Залишайте в коментарях відгуки про способи усунення дефекту і їх ефективності.

Ссылка на основную публикацию