Родничок у новонароджених — що потрібно знати і робити

Роднічком називають певну анатомічну характеристику черепа дитини. Ця особливість передбачена самою природою, оскільки тільки за умови м’якості тканин голови, малюк зможе переміститися по родових шляхах.

Стан джерельця немовляти є зовнішнім показником його розвитку: саме оцінюючи цю ділянку черепа, педіатри, неврологи та інші фахівці переконуються в повноцінності здоров’я дитини. Під покровом пульсуючого джерельця дуже близько розташований головний мозок. Пульсація не є патологією, оскільки її ритм збігається з ритмом мозкового кровообігу. Поверхня цієї ділянки головки малюка вистелена ущільненої плівкою і покрита волосками у вигляді гармата.

Найчастіше джерельце закривається в 1 рік 3 місяці, але цей вік не є абсолютною умовою і у різних дітей може відрізнятися. Разом з тим деякі фахівці стверджують, що повне закриття джерельця повинно відбутися до 2 років.

Проблеми розвитку джерельця

Догляд за цією вразливою частиною дитячого тіла лякає багатьох батьків, справедливо викликаючи тривожність. Важливо не піддаватися паніці, а контролювати стан головки дитини до того часу, поки джерельце не заросте — ця ділянка повинна покритися кістковою тканиною, створюючи на місці стику черепної шов. Якщо вид джерельця насторожує або викликає сумніви, краще проконсультуватися з педіатром, пояснивши йому ситуацію. Тільки так ви зможете захистити себе від безлічі потенційних проблем, ймовірність яких в питанні розвитку дитини — завжди є. Далі розглянемо найбільш поширені проблеми розвитку джерельця.

Западання. Цю патологію можна виявити неозброєним поглядом. Причини її розвитку такі:

 1. Зневоднення є однією з основних причин запалим роднічком у немовлят. Важливо розуміти, що на відміну від дорослих, діти більше піддаються ризику зневоднення через своїх невеликих розмірів. Якщо дитина захворює або має проблеми з годуванням, зневоднення розвивається досить швидко.
 1. Недоїдання. Відсутність можливості отримувати поживні речовини в повній мірі затримує процес окостеніння джерельця. Це може також бути викликано проблемами харчування, харчової непереносимістю або генетичними захворюваннями.

Очевидними стають такі ознаки:

 • Втиснутий джерельце.
 • Слизові оболонки, губи і шкіра сухі.
 • Зниження частоти сечовипускання.
 • Очі здаються запалими.
 • Темна сеча.
 • Ні сліз, коли плаче.
 • Млявість і сонливість.
 • Прискорене або утруднене дихання.
 • Холодні кінцівки.

Лікування та запобігання проблеми

Залежно від причини, яка викликала западання тім’ячка, лікарі планують програму лікування: в основному це компенсація відсутньої рідини за допомогою внутрішньовенно-крапельного введення розчинів і відновлення режиму харчування за допомогою катетера. Западання тім’ячка можна запобігти: переконайтеся, що годуєте малюка кожен раз, коли він голодний — тобто, прямуєте системі годування «на вимогу». Якщо дитина хворіє, його потрібно часто поїти маленькими ковтками. Якщо малюк страждає від недоїдання, переконайтеся, що ознайомлені з відповідністю обсягу харчування її віку.

Родничок в формі випинання.

Не секрет, що в результаті просування по родових шляхах на момент появи на світло форма голови малюка може набувати різну форму (переважно, довгасту). Протягом певного часу це нормалізується і череп дитини стане природною округлості. Але якщо тривалий період після народження немовляти джерельце його головки виглядає у вигляді випинання, що не характерно для його розвивається стану, слід запідозрити підвищення внутрішньочерепного тиску. Це передбачає звернення до педіатра.

Раннє закриття джерельця тягне за собою обов’язкове лікарське спостереження, оскільки може свідчити про порушення з боку центральної нервової системи. Це згубно впливає на стан головного мозку, оскільки раннє закриття джерельця обмежує його в розвитку.

Пізніше закриття джерельця — прояв рахіту.

збільшений джерельце у немовляти може виявитися результатом того, що дитина народжена раніше встановленого терміну, або в його організмі є порушення кальцієвого обміну.

особливості догляду

Найчастіше молода мама боїться навіть торкатися до джерельця крихти, побоюючись травмувати вразливу мембрану. Ніжне погладжування дитячої голівки рукою або гребінцем не зашкодить цю ділянку — він міцний для такого впливу. Але повністю занурювати немовляти в воду до моменту закриття джерельця фахівці не рекомендують, оскільки малюк може негативно відреагувати на різницю тисків — атмосферного і підводного.

Ссылка на основную публикацию