Рідкісні дорогоцінні камені: фото і назва

Рідкісні дорогоцінні камені існують. Це дійсно рідко зустрічаються мінерали, вартість яких істотно перевищує вартість діамантів та інших дорогоцінних каменів.

Вони можуть бути різновидами поширених каменів, структура і зовнішній вигляд яких змінені різними включеннями, або особливими, які не належать ні до якого популярного виду, мінералами.

алмаз червоний

Алмаз червоний. За визначенням геммологов, його колір є пурпурно-червоним. Природа не балує видобувачів — за весь час розробок надр, а це кілька тисячоліть, люди знайшли лише кілька камінців червоного алмазу, мають невелику вагу — менше половини карата. Алмази червоного кольору лише зрідка зустрічаються на єдиному в світі родовищі — на копальнях Австралії. Там видобувають всього кілька каменів в рік, тому вартість їх в межах 1 мільйон доларів за карат. Однак така сума на аукціонах звучить рідко, в усякому разі, для оцінки окремих екземплярів, оскільки найбільші з них не перевищують і половини карата.

Бенітоніт

Бенітоніт — дорогий, рідкісний мінерал синього забарвлення, через що спочатку був прийнятий за сапфір. Перший екземпляр мінералу старателі знайшли в 1907 році на єдиному родовищі в містечку Сан-Беніто в Каліфорнії. Влада штату визнали його державним каменем на законодавчому рівні, сталося це в 1984 році. Бенітоніт вагою понад 1 карата — велика рідкість, в світі лише близько десятка екземплярів такої ваги. Вартість 1 карата досягає шести тисяч доларів.

біксбіт

Біксбіт — берил червоного кольору. Забарвлення каменю може бути не тільки корисним, а й насичено рожевим, з крижовніковий відтінком, що залежить від вмісту літію і цезію. Видобуток біксбіта здійснюється на північноамериканських родовищі в штатах Юта і Нью-Мексико. Біксбіт рідко застосовують для виготовлення ювелірних прикрас, в основному, знайдені екземпляри розходяться по приватних колекціях. Варто 1 карат біксбіта понад 12 тисяч доларів, хоча і ця сума може бути неточною через занадто малу кількість великих екземплярів. Назва каменю була дана на честь мінералога Биксби, який першим знайшов і описав його.

Грандідьеріт

Грандідьеріт — боросилікат заліза і магнію. Мінерал досить рідкісний, вперше люди побачили його на копальнях Шрі-Ланки, а потім на Мадагаскарі, де його іноді знаходять і в даний час. Перший опис каменю зробив французький вчений Грандідье. Камінь відрізняється оригінальним забарвленням, складеної з зеленого, блакитного та білого кольорів. Крім того, він може міняти колір, перетворюючись з синього в білий або зелений. В даний час в світі всього 8 справжніх примірників грандідьеріта, вартість 1 карата перевищує 30 тисяч доларів.

гранат блакитний

Гранат блакитний або синій — від звичного каменю насичено-червоного кольору цей мінерал відрізняється синім кольором і здатністю змінювати кольору при зміні освітлення. Тому його називають ще каменем настрою. В розсіяному сонячному світлі камінь синій або блакитний з зеленими переливами. Увечері при електричному освітленні стає червоним. Є у мінералу ще одна дивна особливість — його забарвлення стає більш насиченою та яскравою при наближенні до екватора Землі, мабуть, пов’язано це з інтенсивністю сонячних променів. Вперше синьо-блакитний гранат був знайдений на копальнях Мадагаскару в кінці 20 століття, а в 2010 році на острові був виявлений воістину гігантнскій екземпляр вагою близько 30 грам. В даний час мінерали зрідка трапляються в США, Норвегії, Шрі-Ланці, Танзанії і Кенії. Варто унікальний гранат близько 1,5 тисяч доларів за 1 карат.

гранат фіолетовий

Гранат фіолетовий, або Маджоре — ще одна рідкісна різновид граната. Камінь сміливо можна назвати даром небес, оскільки знайшли його в метеориті, що впав на територію Австралії. Саме в 1970 році людина вперше побачив рідкісний камінь, який, на переконання вчених, сформувався під немислимим для Землі, надвисоким тиском. Назва каменю була дана в честь вченого Алана Мейджора. У 90-і роки 20 століття було знайдено ще кілька подібних мінералів в Росії, США, Франції, Туреччини та на Мадагаскарі. Можливо, у міру освоєння інших планет Сонячної системи і Місяця, камінь перестане бути великою рідкістю, оскільки і там чимало метеоритів. А поки на нашій планеті цей камінчик коштує понад 1 мільйона доларів за карат.

зелений гранат

Зелений гранат — демантоид. Мінерал прозорий, жовто-зеленого або зеленого кольору, який виходить завдяки домішкам титану, хрому і заліза. Демантоїди, що видобуваються на Уралі, мають включеннями біссоліта, названими «кінським хвостом». Ці включення і повідомляють мінералу додаткові декоративні властивості, надають незвичайний вид. Демантоїди, що зустрічаються на інших родовищах — у країнах Африки, таких включень не мають. У Росії перший демантоид був виявлений в 1874 році, неподалік від Єкатеринбурга, на річці Бобровці, тому спочатку у нього були інші назви — Бобровський гранат, уральський хризоліт, уральський смарагд. На Заході його називали сибірським хризолітом. Потім зелений гранат знайшли на Камчатці і на Кольському півострові. Однак на даний момент російські родовища вичерпалися, демантоид ювелірної якості добувають в Ірані і на Мадагаскарі. Вартість зеленого граната на сучасному ринку становить близько 2000 доларів за карат.

Єремєєва

Єремєєва — борат алюмінію, рідкісний і дорогий камінь, вперше знайдений в Забайкальському краї. Перший примірник раніше небаченого каменю був виявлений в 1883 році. Через блакитного кольору кристалів, камінь спочатку порахували аквамарином, але потім вивчили його більш детально, і дали іншу назву, на ім’я російського мінералога Єремєєва. Примірники безбарвні, або світло-жовтого забарвлення були знайдені пізніше. У наш час налічується всього кілька сотень примірників еремеевіта, які пройшли ограновування. Їх вартість доходить до 1,5 тисяч доларів за карат.

імператорський жадеїт

Імператорський жадеїт, або імперіал — камінь, дуже рідко зустрічається в Росії. Звичайний жадеїт може мати кілька кольорів — бузковий, червоний, фіолетовий, рожевий або помаранчевий. Однак жадеїт імперіал може бути виключно світло-зеленого кольору. Видобувають його в країнах Південно-Східної Азії — Японії, Китаї, Таїланді, Бірмі, Тайвані. Причому зустрічається він не в формі окремих кристалів, а в жилах, що виходять на поверхню. Структура мінералу дозволяє застосовувати для його обробки лише один вид ограновування — кабошон, його НЕ гранують, а тільки пиляють і шліфують. Пиляти його можна тільки алмазними інструментами, надто вже він твердий. Вартість високоякісного примірника розміром з ніготь дорослої людини становить мільйони доларів. Назва жадеїт походить від іспанського слова jada — нирки, або piedra de la jada — камінь для лікування нирок. В середні віки люди вірили в здатність мінералу рятувати від ниркових кольок і інших захворювань цих органів. У стародавньому Китаї жадеїт зводили в ступінь божественного каменю, його використовували для виготовлення предметів культу, прикрашали ним храми і житла знаті. Оскільки жадеїт зеленого кольору зустрічався дуже рідко, всі знайдені екземпляри поставляли до імператорського двору, за що камінь і отримав другу назву — імперіал. Іноді під виглядом імперіала в Азії продають пофарбований жадеїт, спочатку мав кремово-білий відтінок. Такі зразки самі по собі стоїть дуже дешево, і щоб підвищити їх ціну, підприємливі майстри навчилися покривати їх фарбою з зеленого порошку. Підробку дуже складно відрізнити від натурального каменю, зробити це можна лише в спеціальних лабораторіях, на дорогому обладнанні.

Мусгравіт

Мусгравіт — рідкісний камінь, оксид берилію і магнію. Вперше був знайдений в долині Мусгрейв в Австралії в середині минулого століття. Потім окремі екземпляри почали попадатися в Танзанії, Гренландії та Антарктиді. Мінерал може мати різні кольори і відтінки, але частіше за все буває зеленим або фіолетовим. За весь час люди знайшли кілька каменів цього виду, тому коштують вони не дешево — до 3 тисяч доларів за карат мусгравіта зеленого кольору, і близько 6 тисяч доларів за карат фіолетового каменю, після ограновування. Але, не всі види мусгравіта годяться для ювелірного виробництва, є і менш цінні мінерали цього виду, придатні лише для виготовлення сувенірів і облицювальної плитки. Перший екземпляр, який представляє інтерес для ювелірів, був знайдений в 1993 році. Справжніх мусгравітов на даний момент в світі всього 14, найбільший з них важить 5,93 карат.

Тааффеіт

Тааффеіт — рідкісний і дорогий мінерал, названий за прізвищем графа Тааффе, який першим виявив його серед партії самоцвітів. Сталося це в 1945 році, а пізніше були знайдені й інші зразки тааффеіта, мають світло-рожевий колір, або відтінки лавандового і лілового кольорів. В даний час мінерал зрідка зустрічається в копальнях Танзанії і Шрі-Ланки, вартість його за 1 карат досягає 2000-5000 доларів. У свій час вважали, що мусгравіт і тааффеіт — один і той же камінь з різними назвами. Але в 2003 їх досліджували на спектроскопі, і з’ясували, що це різні мінерали.

Пудреттіт

Пудреттіт — рідкісний рожевий камінь, вперше був знайдений в Канаді в 1987 році, і названий на прізвище власників родовища — Poudrette. Через деякий час кілька зразків було знайдено в М’янмі, проте там їх запаси швидко вичерпалися. На канадському родовищі було знайдено всього близько трьох сотень зразків, що розрізняються по чистоті і насиченості кольору. Вартість мінералу за карат досягає 3-5 тисяч доларів.

Ссылка на основную публикацию