Ревматоїдний артрит: симптоми, лікування, діагностика у дорослих і дітей, препарати нового покоління, як лікувати народними засобами і харчуванням в домашніх умовах, міжнародний стандарт лікування, чи можна вилікувати повністю, серонегативний і серопозитивний тип

Однією з поширених і важких форм артриту є ревматоїдна. Це захворювання вражає відразу кілька суглобів і приносить біль і неможливість повноцінно рухатися. Нові ліки і методи лікування дозволяють зупинити або сповільнити руйнування суглобових тканин. Однак успіх безпосередньо залежить від своєчасної діагностики.

Ревматоїдний артрит (РА): загальні відомості

Це хронічна запальна хвороба аутоімунного характеру, що вражає суглоби. В першу чергу зачіпає дрібні з’єднання на ногах і руках, шиї, ліктях і в голеностоп; пізніше може розповсюджуватися на великі зчленування колін, плечових і тазових кісток. На пізніх стадіях переходить на внутрішні органи, шкіру і слизові оболонки.

Ревматоїдний артрит (далі РА) хворіє до 2% населення планети. Більше половини — жінки. Перші ознаки захворювання частіше дають про себе знати у віці 35-55 років.

причини хвороби

Достовірний провокатор хвороби не з’ясований, але однозначно відомо, що механізм розвитку ревматоїдного артриту аутоімунний. Коли в роботі імунітету виникають порушення, то лейкоцити (білі кров’яні клітини), які в нормі атакують бактерії і віруси, замість цього починають вражати здорову тканину. В даному випадку це суглоби і синовіальна рідина.

В ході такого запалення виробляються ферменти. Вони накопичуються і руйнують хрящ, кістки, зв’язки і сухожилля навколо суглоба. Розвивається артрит.

У вчених є припущення, що такий збій в імунній системі спровокований інфекціями, зокрема, вірусними. Але поки цього ще немає переконливих доказів. Багато випадків РА пов’язані з генетичною схильністю. Також впливають навколишнє середовище і спосіб життя. Наприклад, один з факторів ризику — куріння.

У якого фахівця лікувати: який лікар допоможе

Діагностикою та лікуванням ревматоидной форми артриту, як і інших різновидів ураження суглобів, займається ревматолог. Допомога інших фахівців залежить від симптоматики, супутніх хвороб. Наприклад, може підключитися інфекціоніст, імунолог, алерголог, хірург, ортопед, дерматолог.

Не обійтися в лікуванні РА і без фізіотерапевта, оскільки лікувальна гімнастика, масаж, грязьові ванни, електрофорез та інші процедури — важливе доповнення до основної терапевтичної схемою.

Чи можна вилікувати повністю і назавжди

Позбутися від ревматоїдного артриту не можна. Це системне необоротне ураження суглобів. Тут можна говорити тільки про контроль патологічного процесу.

Важливо! Своєчасне виявлення РА і правильне лікування спрямовані на те, щоб домогтися стійкої і тривалої ремісії, уповільнити руйнування суглобових тканин.

Середня тривалість життя ревматоїдних хворих скорочується на 4-5 років. При цьому летальний результат найчастіше провокують кровотечі і виразки з боку шлунково-кишкового тракту, запалення внутрішніх органів, гнійно-септичний ураження через агранулоцитозу (придушення активності лейкоцитів ліками).

З ревматоїдний артрит можна жити, і цілком реально відсунути розвиток анкілозу (нерухомості суглобів через зрощення кісток) і інвалідності. Головне — виконувати всі приписи лікаря по лікуванню, вести здоровий спосіб життя і мати позитивний настрій.

Серонегативний і серопозитивний ревматоїдний артрит

Різновидів РА чимало. Одна з головних класифікацій ділить патологію на два види.

Що це за типи хвороби

При сіропозитивному РА в крові хворого присутній ревматоїдний фактор (РФ). Це саме ті аутоантитіла, які зазнали патологічних змін (генетично або під впливом вірусу або іншого впливу), вступили в реакцію з імуноглобулінами G і почали активну «роботу» проти здорових суглобових тканин.

При серонегативной формі аналізи не виявляють РФ. У таблиці представлені основні відмінності в симптоматиці цих типів захворювання.

серопозитивним

серонегативний

Повільний розвиток.

Швидке, гострий початок.

На першому етапі вражені дрібні суглоби — в основному це пальці стоп і кистей, гомілкостопи, зап’ястя, і лише пізніше запалюються великі з’єднання скелета.

Запалення зачіпає один великий суглоб (коліно або тазове зчленування), або кілька великих, розташованих несиметрично (наприклад, плече і коліно). Стопи і кисті уражаються пізніше.

Помітна скутість вранці.

Ранкових обмежень в русі майже немає.

Є ревматоїдні вузлики.

Вузли відсутні або їх мало.

Людина сильно потіє, збільшуються лімфовузли, селезінка та печінка.

Лімфатичні вузли опухають рідко.

Чи можливо вилікувати

І серонегативном, і серопозитивную форми РА неможливо вилікувати остаточно. Терапія направлена ??на досягнення тривалих ремісій і уповільнення руйнування тканин суглоба.

Симптоми РА пальців рук і стоп, колінного, гомілковостопного, тазостегнового суглобів

Перші прояви при ревматоїдному артриті виникають в дрібних суглобах. Виняток становить серонегативний тип хвороби, при якому спочатку уражається крупне зчленування — коліна, тазостегнові або плечове.

симптоматика:

 • біль і набряклість, обмеження амплітуди рухів в суглобі;
 • підвищення місцевої температури;
 • швидка стомлюваність, слабкість;
 • ревматоїдні вузлики під шкірою поблизу уражених суглобів;
 • періодична лихоманка, озноб і пітливість;
 • зниження ваги;
 • проблеми зі сном, депресивний стан.

Хворобливість і скутість виникають частіше вранці, після тривалого відпочинку, а також вночі. Після руху біль зменшується. РА характерно симетричне запалення в суглобах голеностопа, зап’ястя, міжфалангових з’єднань, ліктів, плечей.

Діагностика у дорослих і дітей

Перший етап — опитування та огляд хворого, вивчення історії хвороби, в тому числі сімейного, оцінка зовнішніх проявів. Потім для постановки точного діагнозу використовують:

 • Аналізи крові — загальний з пальця і ??на наявність антитіл (РФ) і медіаторів запалення з вени.
 • Рентгенографію — дозволяє чітко побачити стан кісток і суглобів.
 • Ультразвукове дослідження показує м’які тканини, що оточують суглоб, обсяг синовіальній рідині.

Дослідження крові виявляє:

 • антитіла до циклічного цитрулінованого пептиду (ЦДЛ);
 • низький рівень еритроцитів (анемію) і високу швидкість їх осідання (ШОЕ);
 • ревматоїдний фактор.

Медикаментозна терапія: якими ліками лікувати

При ревматоїдному ураженні використовують різні препарати.

Базисні засоби в міжнародному стандарті лікування

Цей клас включає п’ять груп ліків:

 1. Солі золота;
 2. цитостатики;
 3. Антималярійні кошти;
 4. сульфаніламіди;
 5. Д-пеніциламін.

Солі золота: таблетки і уколи

Це ін’єкції ауротіомалат (торгові назви Тауредон, крізанол, Міокрізін і ін.) Або таблетки Ауранофін.

На замітку! Найбільш ефективна Ауротерапия на ранніх стадіях і при швидкому прогресуванні артриту, показана при серопозитивной формі.

Ці засоби застосовуються вже кілька десятків років, але в останні роки відійшли на другий план через появу Метотрексату. Допомагають і при деяких ускладненнях РА — синдромах: Шегрена, Фелти. Чи не протипоказані при супутньої онкології; мають протигрибковим і антибактеріальним ефектом.

Частий побічний ефект при лікуванні артриту препаратами золота — це дерматит (рожева висип на шкірі). З’являється після скасування засоби і тримається від 2-3 днів до декількох місяців. Також можуть спостерігатися кон’юнктивіт, запалення слизової піхви і рота. Найважче наслідок — ураження нирок. Щоб мінімізувати ризики, суворо дотримуйтесь лікарської інструкції.

Цитостатики (імунодепресанти)

На думку фахівців, це найкраща група препаратів для лікування ревматоїдного і псоріатичного артриту. Спочатку ці ліки були створені для лікування ракових пухлин, так як гальмують поділ злоякісних клітин. Пізніше виявилося, що цитостатики ефективні при лікуванні артритів — але тут їх застосовують в значно менших дозах, ніж в онкології.

метотрексат

Вважається препаратом вибору в лікуванні РА, приймають його раз на тиждень по 10 мг, в конкретний день, наприклад, тільки по вівторках.

Важливо! Прийом Метотрексату і НПЗЗ не здійснюють в один і той же день.

Зменшення симптоматики спостерігається через 1-1,5 місяці лікування, а максимальний ефект — протягом півроку-року.

Ремикейд

Інша назва — Инфликсимаб. Його призначають, якщо Метотрексат або інші базисні ліки не приносять результату. Дозволяє зменшити дозу кортикостероїдів.

Увага! Перед призначенням Ремикейда важливо виявити і пролікувати будь-які наявні інфекції і абсцеси. В іншому випадку це засіб спровокує їх загострення аж до септичного нагноєння.

В ході лікування цим препаратом приймають антигістамінні щоб уникнути алергічної реакції.

Також важливо пам’ятати, що Ремикейд строго протипоказаний при вагітності та годуванні груддю. З цієї причини під час всього курсу використовуйте надійну контрацепцію. І до призначення препарату лікар повинен з’ясувати, чи не вагітна жінка.

Арава: препарат нового покоління

За ефективністю лікування прирівнюється до метотрексату і рекомендується при непереносимості останнього. Краще діє при активному артриті. Терапевтичний ефект спостерігається через місяць-півтора і наростає протягом півроку.

Антималярійні кошти: Делагил і Плаквеніл

Тільки тривале використання цих коштів знижує інтенсивність ревматоїдного запалення, сповільнюючи руйнування суглобів. Діють вони повільно і вважаються самими низькоефективними з базисного ряду ліків при лікуванні РА.

Важливо! Використовувати антималярійні ліки при активному ревматоїдному артриті — безглуздість і невиправданий ризик.

Призначаються дуже рідко — при м’якому і повільній течії артриту, коли немає потреби в більш сильних засобах з небезпечними побічними ефектами або в ситуаціях, коли немає альтернативи. Однак випадки такі поодинокі, і дані ліки все таки розглядаються як застарілі.

сульфаніламіди

Сюди відносяться Салазопірідазін і Сульфасалазин. Це дієві антимікробні базисні медикаменти. За ефективністю вони дещо поступаються солям золота і метотрексат, але основний їх плюс — це хороша переносимість і відсутність серйозних побічних дій при лікуванні.

Д-пеніциламін

Торгові назви препарату — Артамін, Дістамін, Троловол, Купреніл. Дуже ефективний, але призначається в крайніх випадках через високу токсичність. Його можуть прописати, якщо РА дав ускладнення на серце і нирки.

Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП)

Ці кошти використовують в якості симптоматичної терапії ревматоїдного запалення в поєднанні з базисними ліками. Препарат і дозування визначає лікар.

Увага! НПЗЗ при ревматоїдному артриті ніколи і ні за яких обставин не розглядаються як єдиний або первинний метод лікування.

Це пов’язано з тим, що самі по собі вони не впливають на першопричину і прогресування хвороби, а лише знімають біль і інтенсивність запалення. Спочатку призначають найлегші і найменш токсичні нестероїдні засоби, наприклад:

 • диклофенак,
 • кетопрофен,
 • Мовилося (селективний протизапальний препарат),
 • Ібупрофен.

Рідше лікар вибирає більш важкі варіанти НПЗЗ — Кеторолак, Індометацин, Пироксикам. Період їх виведення з організму довше, і побічні ефекти сильніше. Індометацин призначають в основному в молодому віці, оскільки у людей похилого віку його прийом здатний привести до психічних розладів.

Кортикостероїди: преднізолон, дексаметазон та інші

Гормональні засоби відрізняються високою ефективністю та швидкою дією. Приклади засобів — Преднізолон, Бетаметазон, Кеналог, Метипред. Вони приносять значне полегшення, усувають біль, ранкову скутість в суглобах. Людина реально починає себе краще почувати. Але це не найголовніше, що потрібно знати про кортикостероїдах.

Запам’ятайте! Глюкокортикоїдні засоби викликають звикання і мають ряд небезпечних побічних ефектів, які «накопичуються» при тривалому прийомі.

Серед основних наслідків лікування гормонами:

 • набряки і гіпертонія через затримку води та натрію в організмі;
 • підвищення рівня цукру в крові;
 • виразка шлунка і 12-палої кишки;
 • набір зайвої ваги;
 • високий ризик тромбозу;
 • геморагічний панкреатит;
 • збій менструального циклу;
 • психози, безсоння, судоми;
 • зниження імунітету;
 • ураження серця, печінки і нирок;
 • вугровий хвороба;
 • пригнічення синтезу власних гормонів.

При тривалому прийомі відміна препарату відбувається дуже болісно, ??оскільки прояви артриту повертаються з більшою силою. Дозування потрібно зменшувати довго і поступово.

Жоден розумний лікар не призначатиме гормони без гострої на те необхідності, і не спробувавши по можливості менше безпечну схему, що складається з базисних медикаментів і НПЗЗ.

Кортикостероїди показані при високій активності артриту, коли в аналізах значно перевищений рівень серомукоида, C-реактивного білка і швидкості осідання еритроцитів (ШОЕ).

Також без гормонів не обійтися при системних ускладненнях РА — хвороби Стілла, синдромі Фелти, полимиалгии та інших. Тобто безсумнівно, часті випадки, коли саме стероїдні засоби можуть врятувати людині життя, проте підходити до вибору лікування потрібно дуже виважено. І тим більше, не займатися самолікуванням.

Чи лікують антибіотиками

Антимікробні препарати призначають при ревматоїдному артриті, якому супроводжує бактеріальна інфекція — стрептокок, синьогнійна паличка, стафілокок, гонокок або інша.

Застосування метотрексату з фолієвою кислотою

Поєднання цих препаратів обов’язково — воно знижує ризик розвитку побічних ефектів, зокрема, негативного впливу на шлунково-кишкового тракту і печінка. Також попереджає розвиток захворювань серця і судин. Фолієву кислоту (вітамін B9) п’ють щодня по 5 мг після дня прийому метотрексату.

Прямі методики впливу на імунну систему

Дані способи спрямовані на очищення лімфатичної рідини.

Лімфоцітофорез

Суть в видаленні з крові моноцитів і лейкоцитів за допомогою методу центрифугування. В результаті кров стає менш активною в ревматоїдному відношенні (тобто обсяг пожирають свої ж тканини кров’яних клітин знижується), запалення зменшується. Процедура дорога, ефект тримається лише кілька тижнів.

плазмофорез

Механічне видалення великих обсягів плазми пацієнта і одночасне введення донорської і альбуміну. Курс такого очищення — не менше 15 сеансів по 5-6 годин щодня. Ефективно застосовується як доповнення базисної терапії. Вимагає високих матеріальних витрат.

Опромінення лімфоїдної тканини

Області скупчення лімфи (вилочкова залоза, лімфовузли, селезінка) опромінюють радіацією. Таке лікування дозволяє знизити дозу кортикостероїдів, його ефект тримається близько 2 років. Нерідкі побічні явища у вигляді нудоти, слабкості, запаморочення.

Схема лікування загострень: чим лікувати активну стадію

Як вилікувати гостру форму хвороби? Загострення РА передбачає кілька методів терапії.

Ін’єкції стероїдів в суглоб

Внутрісуглобні уколи кортикостероїдів (Целестон, Дипроспан, Кеналог, Гидрокортизон) швидко знімають біль і запалення, набряклість. Ефект від однієї ін’єкції тримається близько 20 днів. Не можна робити часто через серйозні побічні порушень.

Креми і мазі

Приносять полегшення, але не дають повного ефекту, оскільки шкірний покрив здатний пропустити максимум 7% активної речовини. При РА частіше застосовують мазі з НПЗЗ:

 • бутадіоновую,
 • індометацинову,
 • Фастум гель,
 • Вольтарен,
 • Долгит,
 • Диклофенак.

Переваги мазей і гелів у відсутності значних побічних ефектів.

кріотерапія

Охолодження хворого місця усуває больовий синдром, зменшує набряклість суглобів і запалення. Є два методи — вплив потоком рідкого азоту і сухим повітрям наднизької температури. Обидва способи ефективні і успішно використовуються як в період ремісії, так і при загостреннях.

Увага! Кріотерапія не застосовується, якщо недавно був перенесений інфаркт або інсульт; при аритмії і синдромі Рейно.

Терапія народними засобами і харчуванням в домашніх умовах

Дієта і розумне застосування засобів неофіційною медицини — хороші помічники в лікуванні РА.

Чи лікується ревматоїдний артрит нетрадиційними методами

Жоден народний рецепт можна розглядати як повноцінне лікування артриту. Це допоміжні засоби, застосовувати які важливо після схвалення лікаря. Багато домашні мазі, відвари зменшують запалення і болю в суглобах, заспокоюють, але вони не лікують сам ревматоїдний артрит. Тому покладатися на одні лише травички ризиковано і безглуздо.

Популярні народні способи

Розглянемо популярні нетрадиційні засоби при ревматоїдному запаленні суглобів.

Корисні трави

Рослини з протизапальною дією:

 • листя малини;
 • багно;
 • корінь ухиляється півонії;
 • алтей;
 • тополиний нирки;
 • таволга;
 • кора дуба;
 • листя евкаліпта.

Трави з протипухлинною (цитостатическим) ефектом, як правило, отруйні і вимагають граничної обережності в застосуванні — це аконіт, пізньоцвіт, лопух.

На замітку! Шабельник болотний відноситься до нетоксичним рослинам з цитостатичних дією, тому не викликає побічних явищ навіть при тривалому прийомі.

Рецепт мазі на травах від болю і запалення при артриті:

 • За 1,5 ст. л. бруньок тополі, дубової кори і жовтої тирличу залийте 300 мл води і варіть на слабкому вогні 15 хвилин.
 • Зніміть з плити, укутайте рушником і залиште на 3 години.
 • 2 ч. Л. косметичного воску і тверде масло какао або кокоса (2 ст. л.) розтопіть на водяній бані.
 • В олійно-воскову рідина додайте 70 мл отриманого настою трав, 8 крапель евкаліптової ефірної олії, 1 ч. Л. камфорного і по 4 краплі м’ятного і лавандового.
 • Перелийте засіб в баночку з кришкою і дайте застигнути.
 • Змащуйте хворі суглоби 2-3 рази в день.

Чи безпечно голодування

Цей метод рекомендують багато цілителів і практикуючі лікарі. При сухому голодуванні в крові розщеплюються альбумінові білки, і їх амінокислоти використовуються організмом для роботи серця і мозку. Разом з цим вивільняється дуже багато природних гормонів, які надають потужний вплив на наявні вогнища запалення в тілі.

Увага! Застосовувати методику голодування допустимо тільки після ретельного обстеження і під контролем фахівця.

Зняття симптомів бджолами

Бджолина отрута активно застосовується в ревматології — на його основі створюють багато мазі для суглобів. РА також лікують бджоловжаленням (поширена схема — через день 2 тижні, потім раз в 7 днів). Практика застосування цього методу протягом 2-4 місяців довела такі ефекти:

 • зменшуються набряки і біль;
 • знижується температура;
 • збільшується амплітуда рухів в суглобах;
 • з’являється можливість знизити дозування кортикостероїдів або зовсім скасувати їх.

Апітерапія успішно поєднується з базисною терапією. Її також можуть призначати при непереносимості або протипоказаннях до прийому НПЗЗ, цитостатиків, гормонів.

Масло кмину при лікуванні Метотрексатом

Лабораторні дослідження показали, що масло насіння калінджі (чорного кмину) має знеболюючу, протизапальну та протипухлинну ефектом, регулює роботу імунітету і захищає нирки і печінку.

Приймають засіб по 0,5 ч. Л. двічі на день за 15 хвилин до їжі, запиваючи розчином 1 ст. л. меду в 200 мл теплої води. Також змащують хворі суглоби.

Увага! Масло калінджі строго заборонено використовувати при вагітності, людям з трансплантованими внутрішніми органами і після переливання крові.

Також не можна поєднувати із засобами для зниження рівня цукру в крові. Що стосується одночасного прийому з Метотрексатом, то це питання обов’язково обговоріть з лікарем, оскільки кошти можуть взаємно посилювати дію один одного, а це не завжди корисно.

Відео: застосування перекису водню по Неумивакіна

Відомий лікар і професор розповідає про лікувальні властивості пероксиду водню.

Частина 1

Частина 2

Гомеопатія

Цей метод вимагає ретельного підбору дозування і постійного контролю з боку лікаря-гомеопата і ревматолога. Приклади гомеопатичних засобів при РА: Бріонія, Апіс, Фітолякка, Ледум, Аммоніум Муріатікум.

лікувальна дієта

Відмовтеся від цитрусових, жирного м’яса, гострих, солоних і консервованих продуктів, солодощів, алкоголю, енергетиків і газованих напоїв. Дієта при ревматоидной формі артриту також виключає вівсянку, житнє, пшеничне і кукурудзяне крупи.

Корисні овочі, некислі фрукти, молочні продукти низької жирності, зелень, висівки, гречка, рослинні масла, морська риба.

Фізіотерапія та санаторії Росії де лікують ревматоїдний артрит

Терапія РА не обмежується медикаментозними засобами. Санаторно-курортне лікування допомагає знизити частоту рецидивів при ревматоїдному (в тому числі ювенільному) артриті.

Методи фізіотерапії при РА включають:

 • інфрачервоне опромінення;
 • фонофорез з препаратом Гидрокортизон;
 • диатермию — розігрів тканин високочастотним струмом;
 • парафінотерапія;
 • грязелікування;
 • радонові і сірководневі ванни;
 • аплікації з озокеритом (це природний вуглеводень, нафтопродукт);
 • йодобромна лікування;
 • рентгенотерапію.

Для профілактики загострень ревматоїдного артриту зверніть увагу на санаторії в таких містах:

 • Сочі, Хилово, Серноводск-Кавказький — сірководневі води;
 • Липецьк, Ельтон, Зеленоградск, Тотьма — хлоридно-натрієві води, грязелікування;
 • Белокуриха, Ургучаі, П’ятигорськ — радонові ванни;
 • Нальчик, Усть-Качка — йодобромні води.

Приклади санаторних установ, які приймають дітей з РА:

 • «Липецьк» в однойменному місті;
 • «Північний», «Маяк» в Євпаторії;
 • «Родник», «ім. М.Ю. Лермонтова »в П’ятигорську.

Сучасні методи, інновації в лікуванні: біологічні препарати

Ліки для терапії ревматоїдного артриту, створені за останні роки:

 • Ритуксимаб (Рітуксан);
 • Голімумаб (Сімпоні);
 • Абатацепт (Оренсе);
 • Тоцілізумаб (Актемра);
 • Адалімумаб (Хуміра);
 • Етанерцепт (Енбрел).

Їх також називають «біологічними» і вводять за допомогою ін’єкцій. Це високоефективні, але дорогі препарати. Це одна з причин, по якій лікування РА проводиться Метотрексатом і іншими раніше відкритими і більш дешевими засобами.

Інша новинка — синтетичний таблетований препарат Тофацітініб. Він ефективно блокує фермент, який бере участь в ревматоїдному запаленні.

Вас можуть зацікавити інші корисні публікації: артрит гомілковостопного, колінного суглоба, відміну від артрозу, хвороба Стілла, ревматоїдний артрит у жінок, подагричне запалення суглобів, дієта при подагрі, лікувальна гімнастика, періартрит голеностопа.

Корисне відео

Дізнайтеся більше про те, як лікувати і розпізнати ревматоїдний тип артриту.

висновок

Ревматоїдний вид артриту — складне і невиліковне захворювання. Вражає відразу кілька суглобів, проявляється болем, припухлістю і скутістю в рухах. Воно не виліковується, його можна тільки сповільнити. Терапія направлена ??на зупинку патологічної аутоімунної активності і зняття симптоматики.

Багато ліків від РА токсичні, тому важливо неухильно дотримуватися лікарської схемою лікування. Якщо хвороба не виявити вчасно і не лікувати, вона призведе до інвалідності та розвитку небезпечних для життя ускладнень.

Ссылка на основную публикацию