Низький рівень прогестерону у жінок: симптоми, причини зниження, лікування

Низький прогестерон — це поширене порушення, яке перешкоджає нормальній вагітності і стає причиною багатьох нездужань у жінок. Прогестерон відноситься до статевих гормонів, синтезується яєчниками. При таких захворюваннях, як сальпінгоофорит, може бути виявлений низький рівень прогестерону.

1 Причини порушення

У здорової жінки зниження рівня цього гормону може бути викликано:

 • жорсткою дієтою;
 • високим рівнем тривоги, хронічним стресом;
 • спадковою схильністю;
 • вимірюванням рівня гормону в неправильний день циклу.

Якщо у жінки цикл нерегулярний, потрібно враховувати зміщення при здачі аналізів. Лікування підбирається індивідуально, для постановки діагнозу і обстеження потрібно звертатися до гінеколога.

Прогестерон синтезується тимчасової залозою — жовтим тілом. Воно розташоване в фолікулі. Фолликулом називається структура, що містить в собі:

 • яйцеклітину;
 • сполучну тканину;
 • епітеліальну тканину.

пропонуємо Вам ознайомитися

 • Симптоми і наслідки підвищеного прогестерону у жінок
 • За що відповідає тиреотропний гормон у жінок і його норма
 • Симптоми і причини низького рівня гормону пролактину у жінок
 • Ефективний засіб, яке допоможе жінці завагітніти!

Кожен цикл дозріває лише один фолікул, тобто ця структура змінюється таким чином, щоб випустити яйцеклітину по фаллопієвій трубі. Прогестерон служить для нормалізації тонусу матки. При високому прогестерону матка не скорочується, а низький прогестерон призводить до спазму гладкої мускулатури, початку менструації.

Жовте тіло існує тільки 1 цикл, тому рівень прогестерону теж залежить від циклу. На формування жовтого тіла дуже впливає лютеїнізуючого гормону, який синтезується гіпофізом. Ця система взаємообумовлених хімічних реакцій є досить складною і тендітною. Одна з причин низького прогестерону у жінок — це кіста жовтого тіла. Так як жовте тіло відмирає кожен цикл, лікування кісти проводити безглуздо. Але обстеження яєчників провести все одно потрібно, оскільки кісти часто з’являються через бактеріальної, вірусної або грибкової інфекції.

Якщо імунна система не може відразу ж усунути колонію патогенних мікроорганізмів, колонія ізолюється за допомогою герметичної кісти, щоб захистити навколишні тканини. Періодично виникають кісти в жовтому тілі говорять про те, що яєчники беруть участь в картині хронічного запалення. І ось це порушення вже обов’язково потребує лікування. Діагностика проводиться за допомогою УЗД. Для отримання достовірних результатів, потрібно здавати аналіз на прогестерон:

 • натщесерце, утриматися від прийому їжі за 6-8 годин до здачі крові;
 • на 22-23 дні циклу.

Аналіз рекомендується здавати при спокійному психоемоційному стані, за 2-3 доби утриматися від гострих конфліктних ситуацій і стресів.

2 Вплив низького прогестерону на організм

На рівень статевих гормонів впливає не тільки харчування, але і робота гіпофіза. А гіпофіз реагує на психічні процеси, що протікають у пацієнтки. Гормон прогестерон виконує ключову роль на кожному етапі вагітності, ця речовина:

 • підтримує ендометрій матки для того, щоб запліднена яйцеклітина змогла потрапити в стінку;
 • перешкоджає скороченню матки і початку менструації;
 • стимулює зростання ендометрія для найкращого харчування та кровопостачання плодового яйця.

Якщо рівень прогестерону низький, виношування вагітності неможливо, тому що починається менструація. Якщо рівень в нормі, і зачаття відбулося, то жовте тіло не відмирає, а зберігається до того моменту, коли його функції зможе прийняти плацента. Для жінок, які планують вагітність, важливо здати аналізи на всі статеві гормони, в тому числі і прогестерон. Якщо виявилося, що прогестерон знижений, його рівень потрібно нормалізувати ще до зачаття. В іншому випадку існує велика ймовірність самовільного припинення вагітності. Запідозрити низький прогестерон можна по зміні власного самопочуття. При зниженні обсягу прогестерону з’являються такі симптоми:

 • нерегулярний менструальний цикл;
 • важкий передменструальний синдром;
 • місячні затримуються, проходять з рясними виділеннями, розвивається аменорея.

Протягом циклу рівень прогестерону зазнає змін:

 • на початку циклу він мінімально низький, матка активно скорочується, верхній шар ендометрія слущивается;
 • у міру дозрівання фолікула рівень підвищується і досягає свого піку до моменту овуляції;
 • після овуляції, якщо вагітність не настала, прогестерон знижується і досягає мінімальних значень до дати передбачуваного початку менструації;
 • якщо вагітність наступила, обсяг гормону продовжує рости, щоб утримати матку від скорочень, а плодове яйце — від загибелі;
 • протягом всієї вагітності прогестерон залишається високим, в кінці третього триместру показники знижуються, виникають спазми гладкої мускулатури матки і пологи.

За рахунок того, що прогестерон тісно пов’язаний з жовтим тілом, за рівнем цього гормону можна судити про ефективність роботи залози. У жінок з порушенням овуляції і дозрівання яйцеклітини є недостатність жовтого тіла, що знаходить своє відображення в аналізах. Знижений прогестерон може свідчити:

 • про порушення в роботі гіпофіза і щитовидної залози;
 • про порушення функції яєчників;
 • про хронічних інфекційних захворюваннях яєчників.

При зниженому прогестерону тільки в рідкісних випадках вдається завагітніти. Навіть якщо вагітність наступила, зберегти її майже немає шансів.

Лікування і гормональна корекція проводиться навіть під час вагітності, але набагато краще проводити терапію за 2-3 місяці до дати передбачуваного зачаття. У вагітних жінок регулярно проводяться аналізи на прогестерон, оскільки зниження цього показника говорить про ймовірну загрозу викидня.

3 Визначення причин зниження гормону

Компетентний гінеколог ніколи не призначає замісну гормональну терапію без повного обстеження пацієнтки. Часто через брак часу лікарі просто рекомендують препарати, які штучно заповнюють брак прогестерону. Але це не вирішує проблему з вагітністю. Як тільки пацієнтка відмовляється від цих препаратів, всі порушення виникають знову, і вагітність зривається. Що потрібно обстежити для того, щоб точно з’ясувати причини зниженого прогестерону:

 • фази дозрівання фолікула, часто порушення криється в нестачі лютеїнізуючого гормону;
 • щитовидну залозу, при недостатності щитовидки завжди знижується прогестерон;
 • передні частки гіпофіза, пухлини або патології в цій області збивають цикл дозрівання фолікула;
 • реакцію ворсинок ендометрія матки на прогестерон;
 • спосіб життя жінки.

Є дослідження про те, що надмірні фізичні навантаження і спадкова схильність у жінок призводить до хронічної недостатності жовтого тіла. Тому професійним спортсменкам, які хочуть завагітніти, потрібно тимчасово знижувати інтенсивність тренувань. Особливо, якщо жінка займається:

 • бігом на довгі дистанції;
 • підняттям важкої ваги;
 • балетом.

Правильне визначення причини зниження прогестерону — це найважливіший крок на шляху до нормалізації гормонального фону. Найчастіше знижений прогестерон виявляється після скасування гормональних контрацептивів, які жінка приймала роками і десятиліттями. Вплив препаратів на репродуктивну функцію ще не до кінця вивчений, а деякі побічні ефекти проявляються через тривалий час. Говорити про складнощі з зачаттям можна, якщо партнери практикують статевий акт без контрацепції протягом року. Але готуватися до зачаття можна заздалегідь.

4 Як підвищити рівень прогестерону

Всі препарати, що містять стероїдні компоненти, підбираються тільки лікарем. Самостійно втручатися в тендітну і складну роботу ендокринної системи не рекомендується. Якщо з’явилися ознаки дефіциту прогестерону, спочатку проводиться повне обстеження, а тільки потім призначаються препарати, якщо для цього є показання. Що зазвичай призначають, коли потрібно нормалізувати рівень прогестерону:

 1. Натуральний прогестерон, маслянистий розчин в ампулах. Введення здійснюється підшкірно або внутрішньом’язово. Для лікування дисфункції жовтого тіла курс становить 7 днів по 5-15 мг. Якщо виявлена ??аменорея, доза становить 5 мг протягом тижня або по 10 мг через день. У вагітних для профілактики викидня використовується підвищена доза (10-25 мг). В 1 мл розчину може бути 10 мг або 25 мг діючої речовини. Проходити терапію натуральним прогестероном можна тільки під контролем лікаря.
 2. Утрожестан. Популярний препарат в капсулах, кожна капсула містить 100 або 200 мг прогестерону. Зазвичай призначається 200-300 мг на добу, в 2 прийоми. Є капсули для перорального прийому і для вагінального введення.
 3. Дюфастон. Активна діюча речовина — штучно синтезований прогестерон. Для запобігання мимовільного аборту застосовується 10 мг кожні 6-8 годин, тривалість курсу — не менш тижні. Лікування недостатності жовтого тіла проводиться дозою не менш 10 мг 2 рази на день, курс починається з 11 по 25 день менструального циклу. При настанні вагітності курс триває до 12 тижня (до тих пір, поки плацента не почне синтезувати прогестерон).
 4. Вагінальний гель Кринон. Використовується для місцевого застосування, зазвичай призначається щодня з 18 по 21 дні циклу. Використовується у вагітних в першому триместрі для профілактики викидня. Препарат довгострокового впливу, курс може становити до 3 місяців.
 5. Інжеста. Ін’єкційне засіб, розчин гидроксипрогестерона (1%). Застосовується для внутрішньом’язового введення, зазвичай в умовах стаціонару, в рідкісних випадках — амбулаторно.
 6. Ендометрін. Це вагінальні таблетки. Вводиться 2-3 таблетки за допомогою аплікатора. Для лікування недостатності жовтого тіла курс підбирається індивідуально, при вагітності використовується до 12 тижні.

Всі перераховані вище засоби мають серйозні протипоказання і радикально впливають на гормональний фон жінки. Тому лікуючий лікар оцінює необхідність такого призначення, підбирає оптимальне дозування і тривалість курсу. Самостійно можна спробувати підвищити рівень прогестерону за допомогою харчування і способу життя.

5 Корисні рекомендації

На роботу репродуктивних органів має великий вплив хронічний стрес, перевтома і захворювання ендокринної системи. Які види активності допомагають поліпшити самопочуття і нормалізувати рівень прогестерону:

 • щоденна інтимна гімнастика за методом Кегеля;
 • йога;
 • ходьба прогулянковим кроком;
 • медитація;
 • танці.

Якщо жінка планує вагітність, потрібно тимчасово утриматися від інтенсивних фізичних тренувань. Добре впливає на рівень прогестерону:

 • відпочинок, спати потрібно не менше 6-8 годин на добу;
 • рішення внутрипсихических конфліктів, знизити рівень тривоги можна за допомогою професійного психолога;
 • раціональне харчування.

Деякі продукти стимулюють синтез прогестерону, в той час як інші пригнічують виробництво цього гормону. Що бажано включити в раціон:

 • бобові (горох, сочевицю, квасолю, маш, нут);
 • горіхи (фундук, мигдаль, фісташки, арахіс, кедрові і волоські горіхи);
 • молочні продукти (натуральний сир, тверді сири, незбиране молоко і сметану);
 • нежирне м’ясо, біле м’ясо курки, індички, кролятину і телятину;
 • яловичу або свинячу печінку;
 • жовтки курячого яйця;
 • оливки, авокадо, малину;
 • крупи (льон, вівсянка).

Перш ніж застосовувати препарати з прогестероном, потрібно спробувати нормалізувати харчування, зменшити рівень стресу і збільшити кількість відпочинку. Прогестерон перешкоджає викидня, тому якщо станеться зачаття, але плодове яйце буде містити дефектний генетичний матеріал, ліки не дадуть організму жінки вигнати нежиттєздатну вагітність і підготуватися до нової. Лікування під керівництвом дійсно компетентного гінеколога завжди включає в себе рекомендації щодо способу життя.

Ссылка на основную публикацию