Нестача йоду в організмі: симптоми у дорослих і дітей, лікування

Йоду відводиться особлива роль в життєдіяльності організму. Основним завданням цього елемента є забезпечення нормальної роботи щитовидної залози, яка підтримує баланс гормонів в організмі, що відповідають за імунітет і роботу головного мозку.

Нестача йоду може викликати масу проблем зі здоров’ям — збої серцевого ритму, нервозність, погіршення розумових здібностей і багато інших.

Небезпеки нестачі йоду в організмі

Гормони, які виробляє щитовидна залоза, більш ніж на половину складаються з йоду. Ці гормони забезпечують нормальний енергетичний обмін в клітинах людського тіла, сприяють терморегуляції, допомагають в роботі підшлункової залози, захищають організм від шкідливих мікроорганізмів.

Коли утворюється дефіцит йоду, щитовидна залоза починає працювати активніше, виробляючи більше гормонів, необхідних для виконання різних функцій в організмі.

Нестача йоду може проявлятися масою неприємних симптомів — дратівливість, погана пам’ять, сонливість, хронічна втома, зниження статевого потягу, головні болі, схильність до частих стресів і іншими.

Якщо людський організм тривалий час потерпає від браку цього елементу, у нього розвивається йодна недостатність — крайнє небезпечне явище, яке загрожує не тільки здоров’ю, але й життю людини.

Цей стан характеризується наступними проблемами:

 • Падає рівень гемоглобіну, який відповідає за підтримання нормальної працездатності більшості органів і систем;
 • Порушується робота серця. Йододефіцит нерідко призводить до розвитку важкої гіпертонії, аритмії, атеросклерозу та інших серцевих захворювань.
 • У дітей нестача йоду може різко сповільнити розумовий і фізичний розвиток, призупинити зростання тканин органів і кісток. Такий стан називається дитячим креАтинізму.
 • Знижена діяльність щитовидки часто відбивається на стані шкіри і слизових оболонок. Спостерігаються набряки, шкіра покривається сіточкою зморшок, швидше відбуваються процеси старіння за рахунок знижених обмінних процесів.
 • Щитовидна залоза при нестачі йоду намагається компенсувати його кількість, збільшуючись в розмірах. Це призводить до утворення зоба — пухлини в районі шиї. Розширення щитовидки багато фахівців розглядають як початкову стадію онкологічного захворювання.

Особливо небезпечний йододефіцит в період вагітності і грудного вигодовування. На стані самої вагітної жінки нестача йоду може і не відбитися, але для малюка це вкрай небезпечний стан.

Тривала йодна недостатність може призвести до затримки розумового і фізичного розвитку, виникнення патологій нервової системи, знизити захист організму від різних вірусних і бактеріальних інфекцій.

У важких випадках йододефіцит може спровокувати передчасне розродження, а під час грудного вигодовування викликати знижену вироблення молока.

Норми йоду і причини браку

Потреба в йоді залежить від віку і стану людини. Дітям до 1 року потрібно не менше 50 мкг цього елемента в день, від року до 6 років — майже в 2 рази більше, близько 100 мкг. Якщо ж вік дитини становить від 7 до 12 років, буде потрібно 125 мкг йоду щодня.

Підліткам і дорослим людям необхідно 150-200 мкг елемента, що надходить в організм щодня. Під час вагітності та грудного вигодовування організм жінки споживає набагато більше мікроелементів, тому в ці періоди потрібно 250 мкг йоду щодня. При деяких захворюваннях потреба в йоді може різко зростати.

Чому ж виникає нестача йоду? Головною причиною цієї проблеми є порушення функцій організму, які відповідають за перетворення цього елемента з інших речовин. Вирішити цю проблему можна лише введенням в раціон продуктів, багатих на йод.

Інші причини йододефіциту:

 • прийом оральних контрацептивів — вони знижують вміст йоду в організмі;
 • надмірне вживання алкоголю і тютюну;
 • підвищення в плазмі крові таких речовин як гойтрогени і струмогени;
 • період вагітності;
 • незбалансоване харчування;
 • опромінення радіацією;
 • генетична схильність;
 • нестача селену в організмі, який допомагає засвоюватися йоду.

Ще однією причиною нестачі йоду вважається екологічний фактор — проживання в районах, грунту і води яких бідні цим елементом. Овочі, вирощені на таких ґрунтах, містять набагато менше йоду і не можуть забезпечити організм людини достатньою кількістю йоду на добу. До таких районів належать гірські місцевості, острови і півострови, часто страждають від повеней.

Симптоми дефіциту йоду у чоловіків, жінок і дітей

Майже 50% йоду, який надходить в організм, всмоктується в підшлунковій залозі, яка виробляє з нього два гормону — тироксин і трийодтиронін. Дані гормони призначені для регулювання багатьох процесор організму.

Брак цих гормонів швидко позначається на стані шкірних покривів, діяльності серцево-судинної і травної систем, інтелектуальних здібностях і багато іншого.

Якщо йододефіцит виражений незначно, на перших порах людина відчуває лише постійну втому, легке нездужання, схильність до частих простудних захворювань і поганого настрою.

На перших стадіях йодної недостатності організм ще здатний самостійно компенсувати брак елемента власними запасами, які знаходяться в щитовидній залозі.

Якщо дефіцит йоду набуває важку форму, починається розширення щитовидки, яка намагається нормалізувати вироблення гормонів.

З часом це призводить до погіршення її роботи, що проявляється наступними симптомами:

 • Збільшення ваги. Баланс гормонів порушений, обмін речовин сповільнюється, що викликає підвищення маси тіла.
 • Зниження розумових здібностей — погана запам’ятовуваність, труднощі зі сприйняттям нових понять, проблеми з орієнтацією в просторі.
 • Порушення емоційної сфери — пригніченість, хронічне недосипання, перепади настрою, постійна сонливість, низька працездатність, депресія.
 • Порушення статевої функції. У чоловіків це відбивається в зниженої активності сперматозоїдів і погіршення лібідо, у жінок — низькою запліднюваність яйцеклітин, важким перебігом вагітності, ранніми викиднями.
 • Проблеми зі шкірою, волоссям і нігтями. Волосся тьмяніють, січеться, випадають. Нігті розшаровуються і стають ламкими. Шкіра постійно пересихає, стає блідою, під очима утворюються синці.
 • Відставання зростання у дітей, уповільнене фізичний і психічний розвиток, розумова відсталість, неправильні пропорції тіла.

Також можуть спостерігатися судоми і больові відчуття в м’язах, набряклість і важкість у ногах до вечора. У складних випадках йододефіцит може чинити негативний вплив на роботу серця, проявляючись аритмією, перепадами тиску і атеросклерозом.

Як перевірити нестача йоду в домашніх умовах

Брак йоду в організмі можна визначити навіть самостійно, в домашніх умовах. Для цього потрібно провести нескладний тест: на внутрішню частину плеча нанести сітку з йоду і почекати пару днів.

Якщо за цей часовий проміжок вона зникне — значить, є проблема з вмістом йоду і слід відвідати ендокринолога. Цей лікар зазвичай направляє на аналіз крові, за допомогою якого можна буде визначити кількість гормонів щитовидної залози.

Лікування нестачі йоду: правильне харчування і прийом медикаменти

Основним лікуванням йодної недостатності є введення в раціон таких продуктів:

 • Їжа з високим вмістом йоду. В першу чергу, це морепродукти (риба будь-яких сортів, краби, мідії, креветки, кальмари, морська капуста, ламінарія). Досить з’їдати 200 г морепродуктів в день, щоб наситити організм необхідною кількістю йоду. Також багато йоду в шпинаті, яловичої печінки, червоному м’ясі, горосі, картоплі, спаржі, яєчних білках, гречці, яблучних насінні, чорній смородині, хурмі, бананах, моркві, капусті, фейхоа, печерицях, часнику і помідорах.
 • Йодована сіль. Якщо додавати в їжу сіль з йодом, це може позбавити від йододефіциту. Потрібно мати на увазі, що йод схильний до руйнування під впливом повітря і така сіль швидко втрачає свої корисні властивості при неправильному зберіганні.
 • Йодована вода. Цей напій може надати велику користь для організму при йододефіциті, але смак у нього досить неприємний.
 • Риб’ячий жир. Приймати його можна по-старому, по одній столовій ложці в день, або придбати в аптеці спеціальний препарат — риб’ячий жир в капсулах. У ньому міститься не тільки йод, а й велика кількість інших корисних вітамінів, тому риб’ячий жир можна рекомендувати абсолютно всім людям.

У запущених випадках, коли нестача йоду призвів до тяжких ускладнень, можуть призначити прийом спеціальних йодовмісних препаратів. Зазвичай застосовуються такі медикаменти: Йодомарин, йодид, Антиструмін, Йодобаланс, йодид калію. Дані препарати покращують обмін речовин і підвищують працездатність щитовидної залози.

Основним профілактичним заходом йододефіциту є щоденне вживання продуктів з високим вмістом йоду, відмова від шкідливих звичок, а також регулярне обстеження в лікарні для своєчасного виявлення проблем зі здоров’ям, які можуть привести до погіршення всмоктування цього елементу в організмі.

Ссылка на основную публикацию