Нерегулярний менструальний цикл у дівчат: причини, що робити?

Менструального цикл — це конкретний період, спостереження за яким дуже важливо для здоров’я кожної представниці прекрасної статі. Тривалість його різниться абсолютно у всіх жінок. В середньому цикл місячних триває від 21 до 35 днів, проте оптимальним варіантом вважається його тривалість в 28 днів. Але якщо ніяких порушень не виявлено, а менструального цикл триває трохи більше або менше заявленого терміну, в цьому немає нічого страшного і подібне явище можна списати на індивідуальні особливості організму.

1 Фази циклу

Менструального цикл умовно можна поділити на дві фази, в проміжку між якими зазвичай і відбувається так звана овуляція:

  1. Фолікулярна. Безпосередньо в цьому діапазоні менструального циклу розвивається фолікул, з якого в подальшому і вийде яйцеклітина. У свою чергу, вона в майбутньому зможе перетворитися в плід, що розвивається. Фолікулярна фаза бере початок в перший день менструального циклу і закінчується разом з приходом овуляції, тобто приблизно на половині циклу. В цей же час відбувається активне вироблення гормону естрогену. Базальна температура в фолікулярну фазу зазвичай знаходиться в районі 37 ° С.
  2. Лютеиновая. Інша назва цього періоду — фаза жовтого тіла, яке виникає в яєчнику на місці вийшла яйцеклітини. В середньому триває від 12 до 14 днів. Завдання лютеїнової стадії — підтримувати природний баланс гормонів, що виділяються при підготовці організму до виношування плоду. Базальна температура на початку лютеїнової фази як і раніше тримається на позначці в 37 ° С, однак перед приходом місячних вона зазвичай різко падає.

Проміжний період між фолікулярної і лютеїнової фазою — це вихід повністю дозрілої яйцеклітини в черевну порожнину, іменований овуляцією. Надалі вона буде просуватися по маткових трубах аж до того, поки не досягне самої матки.

Науково доведено, що в організмі жінки знаходиться безліч яйцеклітин, які закладаються ще в утробі матері. Найперша овуляція відбувається разом з початком менструацій, тоді як остання настає з приходом клімаксу. У період вагітності її не спостерігається зовсім.

Як правило, графік овуляцій цікавить тих жінок, які будь-якими шляхами прагнуть уникнути небажаної вагітності та постійно контролюють свій менструального цикл.

пропонуємо Вам ознайомитися

  • Збій циклу місячних: можливі причини і лікування
  • Нормалізація місячних після медикаментозного переривання вагітності
  • Причини затримки і лікування нерегулярної менструації у підлітків
  • Ефективний засіб, яке допоможе жінці завагітніти!

Самостійно визначити сприятливий момент, звичайно, можна за допомогою регулярного вимірювання базальної температури, однак цей метод не дає 100% точного результату. Набагато доцільніше буде звернутися до гінеколога, який зможе дати більш надійні рекомендації, що запобігають настанню небажаної вагітності.

2 Етіологія недуги

Нерегулярний менструальний цикл — це досить серйозне явище, яке потребує обов’язкової консультації у лікаря. Наскільки серйозні причини і що робити надалі, можна буде дізнатися лише після проведення розгорнутого обстеження. Самостійно приймати ніяких заходів ні в якому разі не можна!

Одна з найбільш поширених і навіть рядових причин збоїв — це інфекція, що локалізується в органах малого таза. Вона може мати як венеричну, так і запальну природу. Перше, що необхідно зробити, — це обстежитися на предмет збоїв, а після провести протизапальне лікування. Якщо проблема дійсно крилася в інфекції, нерегулярний менструальний цикл дуже швидко нормалізується.

Ще однією, набагато більш серйозною причиною збоїв є гормональні порушення. Виявити їх буває дуже складно, тому пацієнтці обов’язково доведеться пройти повне обстеження організму. Як правило, воно включає в себе перевірку роботи щитовидної залози і яєчників. Тут важливо не поспішати і не приймати поспішних рішень. На отримання результатів може піти кілька тижнів, однак від них безпосередньо залежить, яке лікування буде призначено пацієнтці і позитивний чи його результат.

Нерегулярні місячні можуть бути пов’язані і з перенесеними захворюваннями, наприклад краснухою або вітряною віспою. Приховану небезпеку становить той факт, що дівчата рідко пов’язують з подібним захворюванням проблеми і просто приховують їх від гінеколога. Розповідати потрібно про все! Навіть про недавно перенесеної простуди. Хто знає, можливо, саме ця дрібниця проллє світло на справжню причину порушень циклу.

У гонитві за красою і вічною молодістю більшість дівчат вдається до експрес-дієт і виснажливих фізичних навантажень. На перших порах такий підхід може дати жаданий результат, однак що відбувається всередині організму? Фактично він працює на знос, поступово витрачаючи накопичені ресурси. Порушення можуть спостерігатися в багатьох системах, але нерегулярний затяжний цикл — найбільш поширене з них.

3 Лікувальні заходи

Існує думка, що повернути менструальний цикл в колишнє стабільне русло можна лише за допомогою сильнодіючих гормональних препаратів. Вони, в свою чергу, мають безліч побічних дій, що викликають збільшення у вазі, погіршення стану шкіри і навіть зміна сприйняття навколишнього середовища.

Насправді ж все виявляється не зовсім так. Правильно підібраний гормональний препарат не тільки нормалізує нерегулярний цикл, але і не завдасть організму ніякої шкоди! Головне — приймати його під контролем лікаря.

І перше, що треба зробити, — це пройти обстеження, яке включає в себе:

  • аналіз крові на вміст гормонів;
  • УЗД органів малого тазу;
  • гистероскопию;
  • МРТ (при необхідності).

Крім того, лікаря буде набагато легше зорієнтуватися, якщо пацієнтка надасть йому розгорнуту інформацію про своє циклі. Навіть якщо його складно назвати регулярним, в календарі обов’язково потрібно відзначати як початок, так і кінець місячних.

Після того ж як буде визначена першопричина, яка викликала нерегулярний цикл, пацієнтці належить приймати призначене лікарем лікування. У свою чергу, це може бути гормональна терапія, яка полягає в прийомі таблеток або рідше уколи.

Якщо причина подібного явища — інфекція, то пацієнтці будуть призначені антибіотики. У тих рідкісних випадках, коли нерегулярні місячні пов’язані з утворенням поліпів, пацієнткам настійно рекомендується вдатися до хірургічного втручання. В процесі операції лікар зможе вичистити поліпи, і тоді, швидше за все, налагодиться і менструального цикл. Головне не квапити події і бездоганно виконувати всі процедури, спрямовані на реабілітацію. А остання, в свою чергу, здатна зайняти від декількох тижнів до півроку.

При легких формах порушень може бути призначено і гомеопатичне лікування. Воно дає свої позитивні результати, однак набагато повільніше, ніж від застосування лікарських препаратів. Тут потрібно запастися терпінням і в обов’язковому порядку проконсультуватися з лікарем! Крім того, ні в якому разі не слід втрачати самовладання, адже позитивні емоції — це універсальні ліки, що дає непоганий результат! Тому завжди радійте життю і будьте здорові!

Ссылка на основную публикацию