Нерегулярні місячні у підлітків: причини затримки, що робити?

Нерегулярні місячні у підлітків — досить часте явище. Кожна дівчинка рано чи пізно стикається з настанням менструального циклу. Це пов’язано з її статевим дозріванням. У більшості представниць прекрасної статі місячні починаються в 9-13 років. Становлення менструального циклу є складним гормональним процесом, на початкових етапах якого можливі різні збої.

За регулювання менструального циклу відповідає невелика залоза внутрішньої секреції — гіпофіз. Саме від цієї залози залежить розвиток і зростання всього організму жінки. Якщо в гіпофізі відбувається якийсь збій, то існує великий ризик порушення статевого дозрівання, що, звичайно, позначиться на тривалості критичних днів.

1 Види порушення

Затримка місячних дуже часте гінекологічне порушення. У 60% випадків у підлітків спостерігається саме дане неприємне явище. Найчастіше відбувається порушення періодичності та тривалості критичних днів.

пропонуємо Вам ознайомитися

 • Збій циклу місячних: можливі причини і лікування
 • Нормалізація місячних після медикаментозного переривання вагітності
 • Причини і лікування нерегулярного менструального циклу у дівчат
 • Ефективний засіб, яке допоможе жінці завагітніти!

Аменорея — в цьому випадку спостерігається повна відсутність менструації протягом 6 місяців і більше. Дане захворювання діагностується в 0,6-1,2% випадків. Аменорея може бути первинною і вторинною. У першому випадку місячні у дівчини до 16 років жодного разу не з’являються. Вторинна аменорея діагностується в тому випадку, коли раніше у дівчини спостерігався нормальний менструальний цикл, але в якийсь момент критичні дні припинилися і більше не поновлювалися.

Олігоменорея — при даному ускладненні затримка місячних триває від 35 днів і більше.

Обидва види нерегулярних менструацій у молодих дівчат при несвоєчасному лікуванні можуть призвести до тяжких неполадок в організмі представниці прекрасної статі. В особливо важких випадках може розвинутися безпліддя.

Однак далеко не завжди в підлітковому віці нерегулярні місячні вказує на будь-які ускладнення. У молодих дівчат в перші роки після початку менструального циклу кровотечі можуть бути нерегулярними. Вся справа в гормональному фоні, який на даному етапі у дівчинки-підлітка ще не стабілізувався. Бити на сполох треба тільки в тому випадку, якщо затримка місячних спостерігається постійно протягом декількох років.

2 Етіологія захворювання

Вплинути на гормональний фон дівчата можуть різні фактори. При нестабільних менструаціях в першу чергу слід звернути увагу на:

 1. Зовнішні фактори. На функцію жіночих статевих органів може вплинути несприятлива екологічна обстановка. До таких же наслідків може привести такий соціальний фактор, як нездорова обстановка в сім’ї. Якщо в родині дівчинки несприятлива атмосфера, то це швидше за все негативно вплине на її статеве дозрівання.
 2. Спадковість. Проблеми з репродуктивними органами у матері часто передаються і доньці. Затримки місячних (схильність до них) можуть передаватися у спадок.
 3. Постійні стреси. Часті стреси дуже негативно позначаються на роботі і стані всіх органів. Якщо дівчинка часто переживає або нервує, то є велика ймовірність того, що у неї будуть нерегулярні місячні.
 4. Посилені фізичні навантаження. У період статевого дозрівання дуже шкідливо навантажувати організм дівчини надмірними фізичними навантаженнями.
 5. Неправильне харчування. До порушення менструального циклу може привести зайва худоба або ожиріння. Обидві ці крайнощі з’являються внаслідок неправильного харчування. Дуже важливо, щоб в підлітковому віці організм дівчини отримував необхідну кількість корисних мікроелементів і вітамінів. В іншому випадку уникнути затримки місячних і інших ускладнень не вийде.
 6. Зміни клімату. Період акліматизації часто призводить до появи неприємних змін в організмі навіть у дорослої жінки. Тому немає нічого дивного в тому, що при зміні місця проживання у дівчат з нестабілізованою гормональним фоном можуть трапитися затримки місячних.

Якщо дівчина вже веде статеве життя і у неї трапилася затримка, то їй варто найближчим часом купити тест на вагітність. Причини всіх змін в жіночому організмі можуть бути пов’язані з зачаттям дитини.

З усіма вищеописаними причинами нестабільних менструацій батьки можуть впоратися самостійно. Треба просто уважніше ставитися до здоров’я дочки і при необхідності допомогти правильно розпланувати день і харчування.

Якщо вчасно не вжити необхідних заходів, то під впливом будь-якої із зазначених причин в підростаюче організмі може порушитися вироблення гормонів, які контролюють нормальну періодичність місячних. Батьки не повинні забувати про те, що в молодому віці організм дівчинки вразливий до всіх несприятливих умов.

3 Патологічні прояви

Причини затримки місячних можуть полягати і в наявності в організмі будь-якого серйозного захворювання.

 1. Яєчникові патології. До них можна віднести ракові захворювання яєчників, порушення зв’язку між гіпофізом і яєчниками, формування свищів і травми сечостатевих органів.
 2. Інфекційні захворювання. При даних недугах нерідко з’являються ювенільні кровотечі. Під ювенільними увазі рясні маткові кровотечі, які тривають більше 7 днів і можуть привести до анемії. У більшості випадків такі кровотечі виникають після затримки менструації. Критичні дні можуть не з’являтися на протязі 2-6 місяців. До інфекційних захворювань відноситься хламідіоз і вірус папіломи людини.
 3. Ендометріоз — дана недуга веде до дисбалансу гормонів в жіночому організмі.
 4. Хронічний ендометрит — у цьому випадку не формується повноцінний ендометрій.
 5. Черепно-мозкові травми — як говорилося вище, за вироблення жіночих гормонів відповідає гіпофіз. Він розташовується в головному мозку. Травма даного відділу головного мозку може стати причиною того, що місячні затримуються у підлітків.

Є ще досить багато хвороб, які можуть викликати збій в менструальному циклі. Такі збої трапляються незалежно від того, скільки дівчинці років. Саме тому важливо вчасно діагностувати недугу і почати боротьбу з ним.

4 Лікувальні заходи

Тільки після того, як буде з’ясовано, чому місячні затримуються, можна приступати до лікування даного малоприємного явища. Складність лікування різних порушень в менструальному циклі у підлітків полягає в тому, що в даному віці можливий прийом далеко не всіх медикаментозних засобів. Лікарі повинні підібрати такі ліки, щоб воно якомога м’якше подіяло на механізм розвитку патології, але при цьому не зашкодило фізіологічних процесів дорослішання.

Часто для нормалізації місячних у молодих дівчат виписуються гормональні препарати. Гормонотерапія повинна використовуватися з особливою обережністю. Лікарі, як правило, використовують препарати, що містять прогестерон і естрадіол. Якщо підлітку прописана гормонотерапія, то фахівці обов’язково постійно контролюють рівень гормонів в крові і стежать за загальним самопочуттям пацієнтки.

Для відновлення місячних потрібні вітаміни. Вітамінотерапія грає важливу роль в нормалізації менструального циклу представниць прекрасної статі. Особливо корисні вітаміни Е і В. Приймати вітамінні комплекси, як і будь-які інші лікарські засоби, без консультації з фахівцем не можна.

Великою популярністю в боротьбі з вищеописаними проблемами користується такою рослинний препарат, як Циклодинон. Він буває у вигляді таблеток або крапель. До складу даного лікарського засобу входить екстракт плодів верболозу звичайного. Єдиним протипоказанням до застосування Циклодинону є наявність індивідуальної непереносимості до верболозу звичайного. Даний препарат слід приймати протягом декількох місяців. Завдяки добрій переносимості Циклодинону молодими дівчатами, його часто виписують не тільки для лікування, але і для профілактики порушення регулярності менструацій.

Якщо після затримки спостерігаються дуже рясні кровотечі і вони супроводжуються такими симптомами, як запаморочення і загальна слабкість, то дівчинці необхідно пройти процедуру вискоблювання. Перед початком такої процедури для запобігання розриву дівочої пліви, її обколюють новокаїном.

Якщо причини затримки критичних днів у дівчаток-підлітків не криються в будь-якому недугу, то впоратися з цією проблемою можна за допомогою нормалізації режиму дня і харчування. Також важливо стежити за тим, щоб дівчинка жила в атмосфері добра і любові. По можливості своє чадо слід уберегти від сильних стресів і переживань. Якщо навіть після цього менструації кожен місяць продовжують затримуватися, то потрібно записатися на консультацію до лікаря. Причини можуть критися в індивідуальних особливостях організму дівчини.

Ссылка на основную публикацию