Нерегулярні місячні: причини, що робити?

Нерегулярні місячні — це основна ознака того, що в організмі жінки з’явилася якась патологія, можливо, досить небезпечна. Коли гінеколог визначає даний збій, він звертає увагу на характер менструацій, обсяг виділеної крові і супутні больові відчуття. Все може допомогти при визначенні патології, що викликала дана недуга. Інтервал між місячними суто індивідуальний, він може бути і 21 день і більше, іноді навіть 32 дня. Цей показник не критичний. Важлива саме циклічність, тобто похибка не повинна становити більше 2 днів. В іншому випадку робиться висновок про нерегулярності місячних і гінеколог починає шукати причини даного збою.

1 Причини збою в циклі

Причини нерегулярних місячних досить різноманітні. Умовно їх можна розділити на 2 групи:

 1. Фізіологічні причини. Дана категорія включає в себе наслідки аборту і пологів. Як правило, регулярність менструації відновлюється самостійно або під дією правильно підібраного протизаплідний засіб. Іноді буває так, що регулярність менструального циклу встановлюється як раз після пологів.
 2. Патологічні причини. В даному випадку регулярність менструації порушується пухлинами, кістами або поліпами. Всі ці новоутворення досить небезпечні. Вони можуть виникати на яєчниках, в маткових трубах і самій матці. Такі недуги потребують негайного лікування, так як в занедбаному стані вони можуть перетворитися в онкологічне захворювання. І прогнози будуть вже зовсім іншими.

2 Основні етіологічні чинники

Існує цілий ряд факторів, що викликають нерегулярні місячні у жінок. Визначити конкретні причини в кожному окремому випадку зможе тільки лікар, проте знати їх необхідно:

 1. Гиперпролактинемия. В даному випадку в організмі жінки підвищується рівень жіночого гормону — пролактину. Викликано це пухлиною в мозку. Лікування при даному захворюванні — гормональне. При зниженні кількості гормону в крові зменшується і пухлина. Рівень пролактину зростає в крові жінки в період грудного вигодовування, що, як правило, призводить до збою в місячному циклі. Правильно підібрані препарати контрацепції вирішують цю проблему досить легко.
 2. Полікістоз яєчника. Дане захворювання характеризується наявністю декількох кіст в яєчниках. Це не може не позначитися на овуляції і, як наслідок, на те, з якою регулярністю йдуть місячні. Крім того, при поликистозе яєчників жінка не може завагітніти, адже яйцеклітина в ураженому яєчнику дозріває. Лікування в даному випадку також гормональне, прогноз — досить втішний.
 3. Стресові ситуації, викликані різкою зміною клімату, місця проживання, роботи, іноді навіть сім’ї. Всі ці явища можуть викликати нерегулярні місячні. Це буде тривати, поки жінка не заспокоїться і життя знову не стане стабільною.
 4. Наближається менопауза. Це відбувається з жінками середнього віку, від 45 років і старше. Причини такого збою в тому, що в організмі жінки підвищується рівень гормону ФГС. Як тільки він стає критичним, настає менопауза. Завагітніти така жінка вже не зможе.
 5. Гіпотиреоз. Це захворювання щитовидної залози, що призводить до гормонального дисбалансу в організмі жінки. А це серйозна причина збою в регулярності місячних.
 6. Гормональний збій трапляється в підлітковому віці, що і призводить до нерегулярно приходять місячним. Юний вік молодої дівчини в даному випадку стає причиною збою.
 7. Повне зникнення місячних, як правило, викликано вагітністю. Після пологів циклічність менструації відновиться, але тільки після того, як жінка перестане годувати малюка грудьми. У цей період пролактин не дає нормально йти місячного циклу. Однак овуляція все одно може відбуватися, нехай і не регулярно.
 8. Порушення ваги. Це або різкий набір маси тіла, або, навпаки, сильне схуднення. І в тому і в іншому випадку збій в регулярності місячних приходить через порушення ваги. Вирішується ця проблема легко: при надмірній повноті необхідно схуднути, а при худорбі, навпаки, йде набір маси тіла. Нерегулярність місячних в такій ситуації може привести до незапланованої вагітності, так як багато дівчат використовують календарну контрацепцію, відстежуючи «безпечні» дні.
 9. Заняття спортом. Сам по собі спорт і регулярні тренування не порушують циклічність місячних, але збій в самих заняттях цілком може до цього призвести. Наприклад, якщо після паузи в тренуваннях жінка збільшує навантаження, щоб надолужити згаяне. Циклічність місячних при цьому збивається. Нормалізується вона тільки тоді, коли відновлюється режим тренувань.
 10. Прийом медичних препаратів. Деякі ліки впливають на рівень естрогену і прогестерону в крові жінки. У більшості випадків це передбачено в побічні ефекти препарату. Циклічність менструацій нормалізується відразу після припинення прийому даних речовин.

пропонуємо Вам ознайомитися

 • Збій циклу місячних: можливі причини і лікування
 • Нормалізація місячних після медикаментозного переривання вагітності
 • Причини і лікування нерегулярного менструального циклу у дівчат
 • Ефективний засіб, яке допоможе жінці завагітніти!

3 Діагностичні заходи

В першу чергу при діагностиці збою лікар оглядає пацієнтку і збирає анамнез. Адже причину стресу, наприклад, жінка не завжди розуміє сама. Їй в цьому може допомогти досвідчений психолог або добре знайомий лікар.

Якщо причина збою криється не в психічному стані пацієнтки, то проводяться обстеження її внутрішніх органів за допомогою спеціальних приладів і лабораторних досліджень:

 • ультразвукове дослідження органів малого таза;
 • гістероскопія;
 • дослідження зразків крові на рівень гормонів;
 • Магнітно-резонансна томографія.

Не варто недооцінювати важливість правильної циклічності менструації. Адже якщо збій стався через пухлини або гормонального розладу, то це може привести до безпліддя.

4 Необхідне лікування

Метою терапії нерегулярних місячних є усунення патології, що викликала таку реакцію організму. При цьому лікар враховує вік жінки. Як правило він не призначає лікувальних заходів, якщо збій викликаний юним віком пацієнтки або, навпаки, вже занадто солідним для регулярної менструації (т. Е. Після 45 років).

До основних способів лікування відносяться наступні методики:

 1. Пацієнтці прописується курс препаратів, що містять необхідний гормон. Дозування і схема прийому призначається залежно від віку жінки, її загального стану і тяжкості захворювання.
 2. Запалення в статевій системі лікуються курсом антибіотиків.
 3. Поліпи з маткових труб і самої матки видаляються хірургічним шляхом.
 4. Кісти яєчника і інші небезпечні новоутворення усуваються за допомогою хірургічного втручання.

Допомогти нормалізувати циклічність місячних у жінки може здоровий спосіб життя. Їй потрібно відмовитися від прийому алкоголю і куріння сигарет. Дієта не повинна бути жорсткою і висушує, досить уникати великої кількості солодкого і жирного в своєму раціоні. Зазвичай цих заходів достатньо для того, щоб місячні йшли регулярно. Але все ж слід звернути увагу на те, що б в раціон входило досить рослинного і тваринного білка, а також швидких вуглеводів, вітамінів і мінералів.

Для нормалізації менструального циклу застосовується фітотерапія — лікування за допомогою всіляких відварів і настоянок. Шкоди вони не приносять, якщо знати міру. А користь прямо пропорційна вірі в їх корисність. Однак перед початком такого лікування необхідно проконсультуватися з лікарем. Вважається, що особливо корисні в даній ситуації настойки і відвари з пустирника, шавлії, вербени і звіробою. Лікуватися такими засобами необхідно не менше 30 днів, адже саме місяць проходить між менструаціями.

Якщо збій в менструальному циклі стався на тлі накопичився стресу, необхідно лікувати саме нервову систему. Крім того, в такому випадку потрібна допомога професійного психолога, який навчить, як уникати стресу на роботі і вдома. Слід регулярно відпочивати на курортах, в санаторіях або хоча б на природі, подалі від суєти і рутини міського життя. Бережіть своє здоров’я!

Ссылка на основную публикацию