Небезпека стресу

Напруженість, тобто стрес, є частиною життя. Важливо, щоб після напруги слід розслаблення. Його відсутність може мати для організму серйозні наслідки.

Стрес активує роботу організму. Він змушує працювати в посиленому режимі вегетативну нервову систему: серце б’ється швидше, кров’яний тиск підвищується, вивільняються гормони стресу. Але те, що корисно в короткостроковій перспективі, що робить організм готовим до дії, заподіює біль в довгостроковій перспективі. Якщо занадто довго перебувати у фазі активації, виникають, на думку експертів, на додаток до ослабленою імунною системою і запальних реакцій в організмі, діабет, інсульт, атеросклероз і хвороби серця — серцевий напад або серцева аритмія.

Більш того: перебуваючи постійно в стані стресу люди більш схильні до нездорового поведінки. Одні курять або п’ють алкоголь, інші їдять більше продуктів з високим вмістом жирів і цукру. Це загрожує ожирінням — і разом з ним також збільшує небезпеку виникнення різних захворювань. Часу для адекватного руху часто також не вистачає або не вистачає мотивації. Всі ці фактори сприяють тому, що стрес розглядається сьогодні як суттєвий фактор ризику для здоров’я серця.

Стресові гормони збільшують ризик серцевого нападу

Гормональний коктейль, який вивільняється в організмі в разі стресу, містить ще одну небезпеку для серця: якщо гормони стресу, в тому числі кортизол і адреналін, доступні постійно і у великих кількостях, вони надають токсичну дію і істотно збільшують загрозу виникнення хвороб судин і серця. Кортизол сприяє появі запальних процесів і атеросклеротичних бляшок в артеріях. Якщо ці частинки з кров’ю досягнуть серця, вони можуть там закупорити важливі кровоносні судини і викликати серцевий напад.

Тіло посилає чіткі попередження

Але коли стресу для організму занадто багато? Коли потрібно бити на сполох? Кожен організм має свою межу напруги. Щоб розпізнати цю межу, потрібно слухати попереджувальні сигнали тіла. Найбільш чутливим індикатором в цьому відношенні є фаза релаксації, сон. Якщо людина відчуває себе постійно виснаженим і втомленим, слід звернути на це увагу. Ще одна підказка: збільшення споживання кави. Якщо ви постійно п’єте каву, щоб не заснути і бути в формі, це є явною ознакою того, що ваше тіло потребує відпочинку. На жаль, більшість ігнорує ці попереджувальні знаки.

Рух краще, ніж лежання на дивані

Стресових ситуацій не завжди вдається уникнути. Тоді важливо знайти баланс, щоб перезарядити батареї. Навіть якщо «затишний вечір на дивані» — звучить більш цікавим, ніж «напружені спортивні вправи»: телебачення не є оптимальним способом релаксації, тому що дозволяє залишатися пасивним. Фізичні вправи, навпаки, є реальною панацеєю проти стресу. Досвід показує, що вони можуть конкурувати навіть з антидепресантами. Крім того, фізичні вправи помітно знижують ризик розвитку серцевих захворювань.

Якщо людина активна, гормони стресу знижуються, і артеріальний тиск падає. Голова знову вільна, м’язи і суглоби активуються, організм забезпечується киснем, ожиріння запобігає.

Стрес з висоти пташиного польоту

Експерти радять частіше оглядати стрес з висоти пташиного польоту. Розгляд стресовій ситуації в перспективі допомагає отримати більш чітке уявлення про речі та знайти рішення. Не треба засмучуватися, якщо ситуацію неможливо змінити. Треба прийняти її як даність і, пристосувавшись до неї, постаратися заспокоїтися.

Ссылка на основную публикацию