Небезпечна спека

В останні роки, коли влітку спостерігається висока температура повітря, місцями аномальна, зросла смертність від серцево-судинних захворювань. Є багато хворих з вегето-судинними та нейроциркуляторна розладами, ішемічною хворобою, захворюваннями серця, гіпертонією. Всі ці хвороби від спеки загострюються, нерідко ускладнюються інсультами та інфарктами.

У спекотну погоду потрібно дотримуватися правил безпеки і захищатися від перегріву, що знижує імунітет людини і працездатність. Особливо небезпечна така погода для старших людей, які мають хронічні захворювання. Однак вони, незважаючи на застереження, в найгарячішу обідню пору примудряються працювати на дачах.

Тепловий удар можна отримати не тільки під сонцем, але і в задушливому приміщенні. Наприклад, в цехах, де працює багато людей і погана вентиляція, в маршрутці, автобусі, іншому транспорті. Не варто довго засмагати на відкритому сонці. Доведено, що тижнева норма вітаміну D виробляється за 10-15 хвилин засмаги. Від надлишку ультрафіолету швидко старіє шкіра, можна отримати поверхневі опіки 80% тіла.
Симптоми теплового і сонячного ударів схожі на застуду: виникає загальна слабкість, млявість, паморочиться голова, виступає холодний піт, мучить нудота, головний біль, болі в серці, утруднене дихання. При значному перегріванні підскакує температура, виникають судоми, можлива втрата свідомості.

При перегріванні організму тепло накопичується всередині, оскільки теплоутворення збільшується, а тепловіддача, навпаки, зменшується. Перша допомога — перенести людини в тінь, підняти ноги вище від землі, дати попити, обтерти холодною водою, особливо ділянки, де багато судин — лоб, потилицю, пахви. Добре допомагає вологе окутиваніе. Також варто дати заспокійливе.

Згодом може піднятися температура тіла до 40 градусів, з’явитися закладеність носа, нежить. Стан таке, як при гострої респіраторної вірусної інфекції. Тому призначають таке ж лікування, як при ГРВІ. При легкому ступені теплового удару симптоми пройдуть того ж дня, при середній — за три-чотири дні, важку форму лікують в стаціонарі протягом одного-двох тижнів.

У спекотні дні потрібно пити не менше 1,5-3 літра рідини в день. При інтенсивному потовиділенні з організму виходить велика кількість рідини, вимиваються солі. Через дефіцит калію, магнію виникають тахікардія, головний біль і запаморочення. Варто пити просту воду з соком лимона, несолодкий зелений чай, кислі компоти, морси. Звичайну воду можна зробити підсоленій: на півлітра — пів чайної ложки солі; це поповнить запаси мікроелементів, крім того, сіль затримує воду, зменшує потовиділення.

Людям із захворюваннями серця варто проконсультуватися у лікаря щодо потреби в питво, так як надлишок рідини провокує набряки. У жарку пору харчування повинно бути легким, треба виключити з раціону м’ясо, жирну, гостру, копчену їжу. Найкраще — огірки, особливо великі, вони містять магній і калій, які відновлюють баланс після значного потовиділення. Найкорисніша каша — гречана, в ній теж багато мінералів.
Сімейний лікар нагадує, що в спекотні дні потрібно носити просторий одяг з натуральних тканин (льону, бавовни), захищати голову від тепла парасолькою, легкої капелюшком або панамкою. Перебуваючи на вулиці в найбільш сонячний годинник — ховатися під деревами, кожні 10-15 хвилин робити кілька ковтків води. Такі прості заходи дійсно допомагають витримати вплив високої температури навколишнього середовища.

Ще варто сказати про кондиціонери. У спеку вони, звичайно, рятують, але з ними треба бути обережними. У фільтрах може накопичуватися грибок, що викликає грибкову пневмонію. Це страшна патологія, яка майже не піддається лікуванню. У приміщенні з кондиціонером не треба знижувати температуру нижче 22 градусів, щоб не було значного перепаду. Влітку більшість застуд пов’язані саме з неправильним використанням кондиціонерів та зловживанням холодними напоями та морозивом.

Ссылка на основную публикацию