(Не) Якісний протеїн: поширені проблеми, результати лабораторних аналізів, як перевірити самому

Багато з нас на питання «що таке якісний протеїн» швидше за все стали б шукати відповідь в свої смакові пристрасті і відчуттях, пов’язаних з переварюванням того чи іншого порошку. Насправді, існуючі проблеми з якістю протеїнів виходять за рамки уяви більшості з нас. Пропонуємо вашій увазі деякі факти від незалежної наукової лабораторії ConsumerLab, яка займається тестуванням якості різних видів спортивного харчування (включаючи протеїни) і інших добавок. Ви побачите, що проблема якості спортивних протеїнів — не міф.

Як би ви відповіли на це питання «що таке якісний протеїн»?

Для деяких ознакою якості є відомий бренд, як правило — зарубіжний (Weider, Maxler, Dymatize і ін.), Але ні в якому разі не вітчизняний (PureProtein, Беллакт).

Хтось засновує свої відчуття якості на те, що говорять смакові рецептори. Інших вразити і спонукати до покупки може дизайн упаковки або сексуальні оголені частини тіла дівчинки з 3М передплатників в інстаграме, яка всіма своїми досягненнями вдячна злегка виглядає з спортивної сумочки брендовані баночці.

З одного боку здається, що питання якості — суто суб’єктивний. Зрештою, виробники повинні використовувати одні і ті ж технології для отримання з молока ізолятів, концентратів і гідролізатів протеїнів. Корови теж скрізь не сильно відрізняються, харчуються зеленою травою і дають, незмінно, молоко одного і того ж білого кольору.

З іншого боку, здоровий глузд підказує наступні аргументи:

 • Якщо корова пасеться в близькості до автомагістралі, то велика ймовірність, що її молоко буде «збагачене» важкими металами. Те ж саме стосується і рослинних протеїнів: рис, соя, горох можуть вирощуватися на грунті, забрудненої важкими металами і пестицидами. Результат — неякісний протеїн, що містить забруднювачі.
 • Якщо в процесі технологічної обробки навіть найякісніший протеїн нагріти понад певної температури — то станеться денатурація самого білка (руйнування його молекул), повна або часткова. Результат — красиво упакований продукт, але практично даремний для набору маси.
 • Зниження якості може статися через порушення умов зберігання, свідомого додавання домішок, здешевлюють продукт або підсилюють анаболічний ефект, і багатьох інших факторів.

важливо
: Найважливіше, що ви повинні для себе зрозуміти: навіть найякісніший протеїн при певних умовах може перетворитися в неякісних. І, схоже, єдиний достовірний спосіб перевірки якості — лабораторний аналіз. Ознакою якості може служити повторюваність позитивних лабораторних аналізів для одного і того ж виду протеїну.

Навіть найякісніший протеїн при певних умовах може перетворитися в неякісний

Експерт: Ми, творці сайту PROmusculus.ru, думаємо про те, щоб запустити лабораторію з аналізу якості різних видів спортивного харчування і товарів. Якщо ти розумієш, що це важливо і потрібно, напиши про це в коментарі до статті. Це прискорить процес.

У даній статті на прикладі даних однієї з американських лабораторій ви побачите актуальність вищезазначених проблем. Її мета — не налякати, а показати важливість критичного сприйняття навколишнього вас спортивної дійсності, особливо коли її для вас створюють продавці і маркетологи.

Рекомендуємо: Чи шкідливий протеїн для здоров’я? Наукові факти

НЕ якісний протеїн: найпоширеніші проблеми

За результатами багаторічних лабораторних аналізів американська лабораторія ConsumerLab вказує на наступні поширені проблеми якості спортивних протеїнів і їх причини:

1 Відсутність контролю якості спортивного харчування та протеїну зокрема з боку державних установ

У США жоден з державних органів, в тому числі і Управління з контролю за продуктами харчування і ліками (FDA), не виробляє випробування якості спортивних протеїнових сумішей і напоїв на предмет якості до продажу. Це фактично означає, що продавати можна що завгодно, під виглядом спеціального спортивного харчування.

Важливо відзначити, що відсутність контролю якості з боку серйозних установ характерно не тільки по відношенню до протеїнів, а в цілому, для всіх видів спортивного харчування, число яких зростає з кожним роком: багато заповзятливі компанії і фізичні особи намагаються скористатися легкої можливість виробити і продати «новітнє »засіб для схуднення або нарощування м’язової маси« без зайвих зусиль ».

Більшість проблем пов’язаних з якістю спортивних протеїнів, можна визначити тільки за допомогою лабораторних випробувань.

Жоден з державних органів США не виробляє випробування якості спортивних протеїнових сумішей і напоїв до продажу. Найімовірніше, цього не робить жодна країна в світі. Більшість проблем пов’язаних з якістю спортивних протеїнів, можна визначити тільки за допомогою лабораторних випробувань

2 Невідповідність інформації на етикетці дійсному складу

Іноді простий аналіз відомостей на етикетці може допомогти розпізнати неякісний товар (див. Нижче). Наприклад: значення загальної калорійності продукту може бути перевірено шляхом підсумовування калорійності окремих харчових речовин (білків, жирів і вуглеводів), масові частки яких вказуються в наш час на упаковках всіх товарів (дивись приклад нижче). Грубе невідповідність значень — непряма ознака бренду з низькою репутацією, з яким не варто довіряти. 

Грубе невідповідність відомостей на упаковці — ознака бренду, якому не варто довіряти

3 Присутність шкідливих для здоров’я і заборонених речовин

В одній зі статей, опублікованому в журналі Journal of Nutrition і присвяченій темі якості спеціальних спортивних протеїнових сумішей [6], серед інших проблем якості перераховуються:

 • відсутність деяких активних інгредієнтів, зазначених на етикетці;
 • додавання небажаних або шкідливих для здоров’я речовин, без вказівки інформації про їх наявність на упаковці;
 • порушення технології виробництва.

У статті наводяться дані лабораторних випробувань, в якому 31% з відібраних спортивних протеїнів різних брендів не пройшли тест на якість і навіть містили отруйні речовини здатні заподіяти шкоду здоров’ю. Наприклад, два продукти були забруднені свинцем — часте явище для продуктів на основі рослинних інгредієнтів.

Нерідко лабораторні дослідження виявляють присутність в протеїнах заборонених і отруйних речовин

важливо
Існує тільки один спосіб уникнути ризику, пов’язаного з вживанням неякісних протеїнів: купувати і використовувати тільки ті продукти, якість яких було перевірено в незалежній лабораторії.

Рекомендуємо: Допінг в спорті: наслідки вживання і побічні ефекти

4 Забруднення меламіном

Кілька років тому однією з поширених проблем якості характерних для спортивних протеїнів було забруднення меламіном. Тоді меламін незаконно використовувався деякими виробниками замість білка при виробництві спортивних протеїнів, так як, з одного боку, був дешевше, а з іншого, при тестуванні якості протеїнів різними науковими методами, які оцінюють вміст азоту, дозволяв представити кінцевий продукт як «якісний», за рахунок високий вміст азоту. В результаті, в 2007 і 2008 роках були відзначені численні факти утворення каменів в нирках, ниркової недостатності і навіть смертей в зв’язку з застосуванням меламіну замість білка в кормах домашніх тварин, молочних і дитячих сумішах.

Раніше поширеною проблемою якості протеїнів було забруднення протеїнів меламіном, вживання якого призводило до утворення каменів в нирках

Проте, численні дослідження спеціальних протеїнових добавок, проведені в незалежній лабораторії в 2010 році, не виявили присутності меламін ні в одному продукті. У наступні роки також не було виявлено ні ?? одного випадку забруднення меламіном. В даний час тестування на присутність цієї речовини не проводиться взагалі.

Рекомендуємо: Шкода спортивного харчування: факти, причини, рекомендації

Як перевіряється якість протеїнів в лабораторії

Лабораторія ConsumerLab здійснює періодичний вибірковий контроль якості протеїнів різних брендів. Нижче ми наводимо результати одного з таких тестів, датовані 20 квітня 2016 року. Це всього лише приклад. Слід розуміти, що потрапляння будь-якого протеїну в список неякісних не є довічним. Після отримання негативних результатів, виробник може внести корективи в технологічний процес і домогтися поліпшення якості (так дуже часто і відбувається).

Послідовність кроків при перевірці якості:

 1. Спочатку перевіряється відповідність інформації на етикетках вимогам Адміністрації щодо продуктів харчування та ліків США щодо маркування продуктів харчування.
 2. Після цього перевіряється точність інформації на упаковці щодо загального числа калорій, вуглеводів, цукру, білка, жиру (включаючи насичені і транс жири), натрію і холестерину.
 3. Всі продукти проходять тест на предмет можливого забруднення свинцем, ртуттю, миш’яком, кадмієм.
 4. У разі, якщо продукт позиціонується як що не містить глютен, здійснюється перевірка його наявності.

Рекомендуємо: (Lab) Найкращий креатин: проблема якості

НЕ якісні протеїни: результати експертизи

Протеїнові суміші, які не пройшли тестування якості (20 квітня 2016 року):

 • Prolab Advanced Essential Whey Milk Chocolate (дата тестування 20 квітня 2016): містить тільки 31.9% протеїну від заявленого на упаковці, що становить 7.3 грама на мірний совок (замість обіцяних 23 грам). Крім цього, кількість вуглеводів в мірній совку більше на 16 грам, включаючи 3.4 зайвих грама цукру.
 • Dymatize Nutrition Elite Casein Smooth Vanilla (дата тестування 20 квітня 2016): заявлено на упаковці повна відсутність холестерину, насправді — 10.2 грамів на мірний совок. Також заявлено, що не містить цукру; насправді цукор виявлений в невеликій кількості (1,2 мг на мірний совок).
 • Optimum Nutrition Gold Standard 100% Egg Rich Chocolate (дата тестування 20 квітня 2016): кількість холестерину перевищує практично в три рази заявлене на етикетці: заявлено 5 мг холестерину на мірний совок, в дійсності — 14,2 мг.
 • Nature’s Plus Spiru-Tein Vanilla (дата тестування 20 квітня 2016): вміст цукру перевищено на більш ніж 4,2 грама, на упаковці вказано 8 грамів. Також загальна кількість вуглеводів перевищено більш ніж на 6,7 грамів. Замість заявлених на етикетці 99 калорій, калорійність порції становить 125 калорій. Результати не змінилися з моменту останньої перевірки цієї добавки кілька років тому.
 • Shakeology Greenberrywas (дата тестування 20 квітня 2016): забруднений 12.7 мкг свинцю на мірний совок (40 г). Джерело забруднень складно встановити, так як продукт має велике число інгредієнтів. Незважаючи на те, що свинець у такій кількості може бути сам по собі не небезпечний для здоров’я дорослої людини, він здатний накопичуватися в організмі і тому слід уникати зайвого вживання. Цю добавку не слід вживати дітям, так як у них отруєння свинцем відбувається при 6 мкг в день (сукупно з усіх джерел їжі), а також вагітним жінкам. У США, законодавство деяких штатів вимагає нанесення застерігає написи на етикетці в разі перевищення вмісту свинцю в продукті на більш ніж 1 мкг в щоденної порції. Насправді, деякі дорослі, можуть впоратися з дозою в 70 мкг свинцю щодня, але, тим не менше, краще уникати його потрапляння в організм в таких кількостях.
 • ON Gold Standard 100% Whey — Double Rich Chocolate (дата тестування 10 червня 2016) містить 36.5 мг холестерину в одній мірній ложці замість заявлених 6,5 мг, перевищення на 21.6%, тобто більш ніж на 30 мг.
 • Jay Robb® Egg White Protein (дата тестування 10 червня 2016) заявлено повна відсутність холестерину, насправді містить 16.5 мг на мірну ложку.
 • Naturade Pea Protein — Vanilla (дата тестування 10 червня 2016) містить 451.4 мг натрію на мірний совок — заявлено 181.4 мг, перевищення на 67,2% або більш ніж 270 мг.
 • Hammer Nutrition Hammer Vegan Chocolate (дата тестування 10 червня 2016) містить 210.1 мг натрію на мірний совок — заявлено 140 мг, перевищення на 50,1% або 70,1 мг. На додаток, було виявлено забруднення кадмієм: 4.7 мкг на мірну ложку. Незважаючи на те, що така кількість для більшості дорослих малоймовірно здатне завдати шкоди здоров’ю, але кадмій є токсином нирок, імовірним канцерогеном, може викликати розм’якшення кісткової тканини, приводити до безпліддя, пошкоджуючи насінники. Виявлене кількість перевищує денний ліміт для людини з масою тіла менше 70 кг (за нормами Канади і Каліфорнії), що зобов’язує наносити на упаковці предпрежденіе про потенційну токсичність і вплив на репродуктивну функцію. Ймовірним джерелом кадмію є попрошок какао, перерахований як інгредієнт. За результатами перевірки порошків какао різних виробників незалежною лабораторією було підтверджено високий вміст цього металу в високих концентраціях. Так в 31.6 грамах досліджуваного протеїну вміст кадмію було близько до того, яке було виявлено в 5 грамах какао, використовуваних для приготування однієї порції гарячого шоколаду. В інших дослідженнях Незалежної лабораторії підтверджують, що забруднення важкими металами в основному характерно для продути, які містять рослинні інгредієнти.

Рекомендуємо: Соя: шкода і користь. Наукові факти

Результати аналізу якості протеїнів лабораторією ConsumerLab (20 квітня 2016 року):

Назва
Результат перевірки
коментар
Сироватковий протеїн
Казеїн / Молочний протеїн
соєвий протеїн
яєчний протеїн
комбінований протеїн
Замінники їжі на основі протеїну
Body Fortress® Super Advanced Whey Isolate Vanilla Creme Так
EAS® 100% Whey Protein Chocolate Так
GNC AMP Amplified Wheybolic Extreme 60TM Chocolate Так
GNC Pro Performance 100% Whey Protein Chocolate Supreme Так
Jay Robb® Whey Protein Vanilla Так
MarkedTM 100% Whey Protein Complex Gourmet Chocolate Так
MuscletechTM Nitro Tech Milk Chocolate Так
Prolab® Advanced Essential Whey Milk Chocolate немає Вміст протеїну менше на 15.7 грама, вуглеводів — більше на 16.0 г, цукру — на 3.4 г на порцію
Six Star Pro Nutrition® Whey Protein Plus Triple Chocolate Так
Solgar Whey To Go — Vanilla Naturally Flavored Так
Dymatize Nutrition® Elite Casein Smooth Vanilla немає Виявлено на 10.2 мг більше холестерину на порцію
Pure Protein® Shake Cookies ‘n Creme Так
Genisoy® Soy Protein Shake Chocolate Flavor Так
Optimum NutritionTM Gold StandardTM 100% Egg Rich Chocolate немає Виявлено на 9.2 мг більше холестерину на порцію
The Biggest Loser® Protein Powder Vanilla Bean Так
Endurox® R4® — Fruit Punch Так
MarkedTM Mass Gainer Gourmet Chocolate Так
Nature »s Bounty Optimal Solutions Complete Protein Vitamin Shake Mix Vanilla Bean Так
Nature’s Plus® Spiru-Tein® — Vanilla Так
Twinlab® Whey FuelTM Triple Thick Chocolate Так
AtkinsTM Day Break® — Strawberry Banana Shake Так
GNC Total LeanTM Lean ShakeTM — Swiss Chocolate Так
GNC Total LeanTM Lean ShakeTM 25 — Rich Chocolate Так
Metagenics® UltraMeal® Rice Natural Chocolate Flavor Так
Met-Rx® Engineered Nutrition® Meal Replacement Extreme Chocolate Так
Shakeology® — Greenery [Нова формула] Так
Shakeology® Greenberry [Знятий з виробництва] немає Виявлено 12.7 мг свинцю на порцію
Slim Fast! 3-2 -1 Plan Shake Mix Chocolate Royale Так

Дата лабораторного аналізу 10/06/2016:

Назва
Результат перевірки
коментар
Сироватковий протеїн
Казеїн / Молочний протеїн
соєвий протеїн
яєчний протеїн
гороховий протеїн
Конопляний протеїн
комбінований протеїн
Body Fortress® Super Advanced Whey Protein — Chocolate Так
EAS® 100% Whey — Chocolate Так
GNC Pro Performance 100% Whey Protein — Chocolate Supreme Так
GNC Total LeanTM Lean ShakeTM 25 — Rich Chocolate Так
Isopure Zero Carb Protein Drink — Coconut Так
MuscletechTM Nitro TechTM — Milk Chocolate Так
ONTM Gold Standard 100% Whey — Double Rich Chocolate немає Виявлено 36.5 мг холестерину (121.6% від заявленого)
Precision Engineered® Whey Protein Isolate — Vanilla Так
ReserveageTM Grass-Fed WheyTM Protein — Vanilla Так
Solgar® Whey To Go Whey Protein — Chocolate Так
Swanson Ultra® Whey Protein Powder — Vanilla Так
MyologyTM Whey Isolate — Vanilla Так
Muscle Milk Organic Protein Shake — Chocolate Так
Six StarTM Pro Nutrition Casein Protein — Triple Chocolate Так
Genisoy® Soy Protein Shake Chocolate Flavor Так
Jay Robb® Egg White Protein — Unflavored немає Виявлено 16.5 мг холестерину (заявлено — 0)
Naturade® Pea ProteinTM — Vanilla немає Виявлено 451.4 мг натрію на мірну ложку (167.2% від заявленого)
Nature’s Way® Alive! ® Ultra-ShakeTM — Pea Protein — Vanilla Так
Nutivia Organic Hemp Protein Powder Так
Hammer Nutrition Hammer Vegan® Chocolate немає Виявлено 4.7 мкг кадмію на мірний совок (0.15 мкг на грам) виявлено 210.1 мг натрію на мірну ложку (150.1% від заявленого)
Nature’s Way® Alive! ® Protein Complete Shake — Vanilla Так
PlantFusion® Complete Plant Protein — Vanilla Bean Так
Shakeology® — Chocolate Так
Shakeology® — Strawberry Так
Shakeology® — Vanilla Так
Shakeology® Vegan — Chocolate Так
Shakeology® Vegan — Tropical Strawberry Так
V8 Protein Shakes — Vanilla Так

Як перевірити протеїн самому: простий тест

Всякий раз, коли ви набуває спортивне харчування (протеїн, гейнер, протеїнові батончики та ін.) Не лінуйтеся зробити просту попередню перевірку якості: переконайтеся в тому, що загальна калорійність, зазначена на упаковці, збігається з сумарною калорійністю перерахованих поживних речовин (білків, жирів і вуглеводів). Для цього просто помножте вагу кожного компонента в грамах на кількість калорій, що припадають на 1 грам, і для конкретного випадку результат.

Найпростішим способом перевірити якість протеїну (будь-якого спортивного харчування) є порівняння калорійності всіх поживних речовин, зазначених на упаковці, із загальною калорійністю

Калорійність базових поживних речовин: білків, жирів, вуглеводів
Вуглеводи (без урахування клітковини) 4 калорії на грам
білки 4 калорії на грам
жири 9 калорії на грам

приклад
: На упаковці продукту зазначено, що в 100 грамах міститься 25 г вуглеводів, 15 грам білка, 5 грам жиру. Це означає, що якщо з’їсти 100 грам, то від вуглеводів ми отримаємо 25 г х 4 Кал = 100 Кал, від білка — 15 г х 4 Кал = 60 Кал і від жиру 5 г х 9 Кал = 45 Кал; в цілому — 205 калорій. Якщо ця цифра відрізняється від зазначеної на упаковці загальної калорійності, то, ймовірно, виробник «забув» розповісти про якийсь «секретний» інгредієнті. Причиною може також бути те, що виробник використовує замінники жирів і цукру, які мають більше низьку калорійність в порівнянні зі звичайними. Різниця до 10% вважається допустимим.

Ссылка на основную публикацию