Наскільки доцільно сповивати немовля?

На рівні інстинктів кожна мама намагається оберігати і піклуватися про своє чадо. Актуальними можуть стати поради досвідченіших родичів, інформація ресурсів інтернету, ну і, звичайно, особисто вироблена концепція догляду за малюком. Однак в деяких питаннях буває досить непросто визначитися. Однією з таких тем є тема сповивання дитини.

Як правило, цьому навику молоду матусю частково навчають в пологовому будинку або на спеціальних курсах, якщо такі вона відвідувала протягом вагітності, але цей варіант зустрічається набагато рідше. Яка ж насправді мета сповивання дитини і чи потрібно це взагалі? Давайте спробуємо розібратися в цьому.

Навіщо потрібно сповивати немовля?

Наївно було б думати, що думка наших бабусь зійдеться з рекомендаціями сучасних педіатрів. Мудровані досвідом родички напевно порадять сповивати дитину, посилаючись на те, що в такому положенні він не побачить своїх ручок, не тягнутиме їх в рот, лякатися їх, та й зафіксовані ніжки будуть рости більш рівними. Але педіатри на цей рахунок стверджують, що дана міра — зовсім не обов’язкова, адже тіло немовляти має дихати, шкіра — виконувати свої природні функції, а розвиток — відбуватися повноцінно. Як доказ наводиться факт затримки росту і розвитку малюків, яких в дитинстві щільно сповивали, що досить помітно на тлі дітей, чиї батьки утрималися такого заходу.

Як механічний процес, сповивання має як переваги, так і недоліки.

Сповиваючи новонародженого, слід пам’ятати про наступні факти:

 1. Під час внутрішньоутробного розвитку плода, з 38 тижня дитина прискорено збільшується в своїх розмірах, в результаті чого матка щільно облягає його. Це забезпечує дитині відчуття комфорту і затишку. Коли малюк притискає до себе ручки і ніжки — відчуває себе спокійніше. Саме тому, сповити дитину, батьки значно наблизять наступ сну у свого чада.
 2. Температура дитячого тіла на момент народження малюка відрізняється нестабільністю: тепла пелюшка зігріває, наділяючи відчуттям безпеки і комфорту.
 3. Багато діток уві сні смикають ручками, через що прокидаються. Сповити малюка, можна розраховувати, що він не розбудить себе сам.
 4. Сповивання — терапевтична міра, широко застосовувана при дисплазії або порушення розвитку тазостегнових суглобів дитини.
 5. Загорнутого в пелюшку малюка зручніше брати і розташовувати на руках, що особливо важливо для ще недосвідчених батьків.

З негативними моментами також можна зіткнутися. Серед них:

 • Перегрівання дитини через зазначену вище нестійкою температури. Дитячі пелюшки для немовлят повинні підбиратися з урахуванням пори року.
 • Шкірні захворювання. Пелюшковий дерматит і попрілості — поширене явище, яке, на жаль, часто супроводжує неякісний догляд за дитиною. Недостатня циркуляція повітря, обмеження дихальних властивостей шкіри, незадовільна гігієна сприяють появі у дитини проблем зі здоров’ям.
 • Звикання до сповивання. Дитина швидко звикає до сповивання і в підсумку засинає тільки після нього. Коли малюк виростає і настає час припинятися сповивання, батькам дуже складно заспокоїти його і укласти спати.

Батьки повинні індивідуально вибирати оптимальний час для сповивання крихти. Найкраще робити це протягом двох місяців з дня появи його на світло, оскільки до цього віку адаптація дитини до умов зовнішнього середовища вже завершується, і він готовий розвиватися, вивчаючи нове.

Основні правила сповивання

 1. Не можна затягувати пелюшку туго, щоб не спровокувати розвиток дефектів суглобів ніг.
 1. У новонародженого є ще не зажив пупок, тому важливо контролювати, щоб він не натиралася тканиною пелюшки, оскільки це може виявитися першопричиною ускладнення — нагноєння ранки.
 1. Сповити дитину, не допускайте, щоб він спав на спині, адже в цьому випадку, сригівая, він може захлинутися.
 1. Використовуйте бережливий сповивання, яке не буде стримувати емоційний і фізичний розвиток дитини, адже він повинен вивчати своє тіло і звикати до нього. Пам’ятайте, що в процесі дихання немовляти бере участь все тіло, тому неправильне сповивання може становити загрозу для малюка.

Отже, батькам потрібно розуміти, що сповивання — захід, який може служити не тільки частиною догляду за новонародженим, а й пунктом терапевтичної програми. Коли ж перестати сповивання і як зрозуміти, що перебування в пелюшках вже викликає у малюка дискомфорт? Швидше за все, малюк своїм активним протестом дасть зрозуміти, що пора припиняти сповивання. Тому проявите уважність до дитини і чиніть так, як йому зручніше.

Ссылка на основную публикацию