На підставі чого діє ІП при укладенні договору?

В даний час фізичні особи можуть без проблем реалізувати різні бізнес-ідеї для Криму та інших регіонів Російської Федерації. Вирішивши, в якому напрямку розвиватися, люди повинні задуматися над організаційно-правовим статусом. Якщо вони не планують увійти в світ великого бізнесу, то їм слід вести комерційну діяльність в статусі ВП. Процедура державної реєстрації індивідуального підприємця досить проста, але вимагає від людини багато часу і сил. Саме тому більшість російських громадян звертаються в юридичні контори, що відкривають ІП під ключ.

У процесі бесіди з клієнтом вузькопрофільний юрист може сказати, скільки коштує відкрити рахунок в банку для ІП або яким буде розмір повного пакета документів, необхідних для початку бізнесу. Вибравши відкриття підприємництва під ключ, фізична особа отримає коди статистики для ІП, друк, рахунок в банку і свідоцтва, які підтверджують факт його постановки на облік в ФНС і позабюджетних фондах.

Які документи повинні бути у індивідуального підприємця?

Індивідуальні підприємці завдяки своєму специфічному статусу можуть діяти в кожній конкретній ситуації по-різному. Незважаючи на відсутність необхідності вести бухгалтерський облік, IP зобов’язані складати велику кількість документів, які присутні та у юридичних осіб. При укладанні договорів індивідуальні підприємці повинні використовувати дані, зазначені в установчій документації. Кожен ІП має право здійснювати комерційну діяльність тільки при наявності всіх установчих документів. Якщо на момент укладання угоди у бізнесмена вони будуть відсутні, то в цьому випадку його діяльність буде визнана незаконною.

На підставі чого повинен діяти ІП при укладанні договорів та інших важливих документів?

Пакет установчих документів індивідуального підприємця спрощений. Він формується таким чином:

 1. Свідоцтво про державну реєстрацію, що дає фізичній особі статус індивідуального підприємця. Щоб його отримати, російський громадянин повинен написати заяву, прикласти до нього копію паспорта та ідентифікаційного коду, а також квитанцію, що підтверджує факт сплати державного мита. Цей пакет документів передається державному реєстратору — Федеральної податкову службу за місцем прописки.
 2. Свідоцтво про постановку на облік в якості платника податку.
 3. Виписка з єдиного державного реєстру ІП, в якій вказані всі дані підприємця.

Порада: пакет установчої документації індивідуального підприємця може поповнитися свідченням платника ПДВ. Цю форму оподаткування вибирають ті ІП, які знаходяться на загальній системі і планують співпрацювати з юридичними особами.

Як укласти договір індивідуальному підприємцю з найманим працівником?

Кожен ІП, який планує використовувати працю найманих працівників, повинен укладати з усіма фізичними особами договори. Правове регулювання трудових відносин є вимогою Федерального законодавства. Також укладений договір допоможе підприємцю вирішити всі виниклі зі своїм співробітником розбіжності, що стосуються організації умов роботи і порядку виплати заробітної плати.

При складанні трудового договору ІП повинен звернути особливу увагу на наступні нюанси:

 1. Цей документ укладається на певний термін і підписується як індивідуальним підприємцем, так і його найманим працівником.
 2. Для складання трудового договору ІП використовує дані зі своєї установчої документації та паспорта фізичної особи, яку він приймає на роботу.
 3. У договорі описуються основні моменти, що стосуються організації умов праці, вказується розмір і порядок виплати заробітної плати. Окремо обумовлюються права та обов’язки сторін.
 4. Трудовий договір складається в двох примірниках. При цьому повинні дотримуватися всі вимоги статті 57 Трудового Кодексу РФ.

Порада: трудовий договір, укладений між індивідуальним підприємцем і фізичною особою, оформлений неналежним чином, може бути визнаний дійсним в тому випадку, якщо працівник приступив до виконання своїх професійних обов’язків з відома роботодавця.

Порядок укладення договору ТОВ з ІП

При укладанні угод з діловими партнерами індивідуальні підприємці не зобов’язані використовувати типові договори. Незважаючи на відсутність необхідності в укладанні стандартизованих документів, IP все ж повинні дотримуватися певних правил і стежити за тим, що вказується в тексті.

Відповідно до регламенту Федерального законодавства РФ, індивідуальні підприємці повинні в договорах вказувати всі свої реквізити. В обов’язковому порядку в таких документах відображаються:

 • номер державної реєстрації ІП;
 • назва органу, що видав свідоцтво про держ;
 • дата видачі свідоцтва;
 • ідентифікаційний податковий номер;
 • юридична адреса (якщо у індивідуального підприємця є окрему поштову адресу, його теж потрібно вказувати в договорах);
 • номер розрахункового або карткового рахунку, банк, в якому обслуговується ІП;
 • форма оподаткування, на якій здійснює комерційну діяльність підприємець;
 • коди видів діяльності.

Порада: юридичні особи або індивідуальні підприємці, які уклали договори з ІП, можуть на офіційному сайті ФНС перевірити, чи дійсно зареєстрований такий суб’єкт і яким видом діяльності він займається.

Порядок укладення договору ІП з ІП

Сьогодні індивідуальні підприємці все частіше в якості контрагентів вибирають ВП. При укладанні ділових угод вони не завжди складають договори, порушуючи тим самим регламент Федерального законодавства РФ. Щоб не мати проблем з податківцями, підприємці повинні документально оформляти кожну укладену угоду.

Договір, який складається між індивідуальними підприємцями, повинен містити всі їх реквізити. При цьому ІП повинні враховувати наступні нюанси:

 1. У договорі з однієї і другої сторони вказується індивідуальний підприємець.
 2. Зміст договору має бути прямо пов’язане з здійснюваної комерційною діяльністю.
 3. Незважаючи на те, що договір укладається між фізичними особами, його метою є отримання матеріальної або майнової вигоди.
 4. Крім реквізитів повинен бути зазначений предмет договору, а також точна сума грошових коштів, які одна сторона повинна буде сплатити контрагенту. Обов’язково обумовлюються терміни проведення розрахунків, а також вказується розмір штрафних санкцій за порушення платіжної дисципліни.
 5. У договорі слід описати можливі форс-мажорні ситуації, які можуть вплинути на виконання сторонами взятих на себе зобов’язань.

Всі реквізити, як правило, вказуються в нижній частині договору, після яких виділяється місце для підпису ІП та їх печаток.

Укладення договору директором від імені ІП

Кожен індивідуальний підприємець має законне право прийняти на роботу директора, який від його імені буде укладати угоди з діловими партнерами і стежити за роботою трудового колективу. З претендентом на цю посаду ІП укладає трудовий договір, в якому чітко обумовлюються повноваження керівника. Паралельно договору складається посадова інструкція, яка в подальшому буде регулювати повноваження і зобов’язання директора. Щоб керівник міг представляти інтереси індивідуального підприємця у всіх інстанціях і укладати від його імені договори з контрагентами, на його ім’я виписується генеральна довіреність. Цей документ оформляється на конкретний термін і в обов’язковому порядку завіряється в нотаріальній конторі.

При укладанні договорів з діловими партнерами в них крім основних реквізитів необхідно буде вказати:

 • ПІБ керівника;
 • номер генеральної довіреності;
 • дату видачі документа, на підставі якого фізична особа представляє інтереси ВП.

Копія генеральної довіреності повинна додаватися до договору. Незважаючи на широкі повноваження найманого керівника, кінцеву відповідальність за всіма укладеними угодами буде нести саме індивідуальний підприємець. З нього може бути знята відповідальність в тому випадку, якщо податковим або правоохоронним органом буде доведено вину найманого працівника, який вчинив адміністративно або кримінально караний злочин, маючи на руках генеральну довіреність від ВП.

Порада: індивідуальний підприємець може не наймати директора для проведення конкретних юридичних операцій. Якщо він не може особисто вчинити певні дії, пов’язані з веденням бізнесу, він має право виписати тимчасову довіреність на одного зі своїх працівників.

Незважаючи на спрощену процедуру ведення обліку, індивідуальний підприємець крім директора може прийняти на роботу і бухгалтера. Вузькопрофільний фахівець буде розраховувати заробітну плату, заповнювати первинну документацію, вести облікові регістри. Допомога бухгалтера необхідна особливо тим підприємцям, які не знають, як розрахувати ЕНВД або інший вид податку. Якщо ІП не хоче вводити додаткову штатну одиницю, він може з питань, що стосуються податкового та бухгалтерського обліку, звертатися до спеціалізованої фірми. Аутсорсингова компанія може на постійній основі надавати широкий спектр послуг індивідуальним підприємцям. У їхньому штаті є як бухгалтери, так і юристи, які можуть взяти на себе супровід угод, складання і укладання договорів від імені клієнта. Бухгалтери аутсорсингової компанії можуть становити для ІП звіти, перевіряти первинну документацію, заповнювати облікові регістри, проводити аудит діяльності і т.д.

Чи обов’язково ІП повинен вказувати в договорі, на підставі якого документа він працює?

При складанні договорів з контрагентами (не так важливо, чи є вони юридичними або фізичними особами) індивідуальні підприємці повинні керуватися нормами і вимогами Федерального законодавства РФ. Відповідно до регламенту ФЗ, IP зобов’язані в договорах вказувати номер свідоцтва про державну реєстрацію. У першому розділі цього документа індивідуальний підприємець вказує, що свою комерційну діяльність він здійснює «на підставі свідоцтва …». Таким чином, він підтверджує, що на законних підставах веде бізнес. За номером цього свідоцтва контрагенти завжди можуть провести ідентифікацію особистості партнера ВП.

Про що повинні пам’ятати ІП при укладанні договорів з фізичними та юридичними особами?

Перед тим, як укласти договір з будь-яким контрагентом, індивідуальний підприємець повинен перевірити його податковий статус в ФНС. Для цього необхідно перейти на офіційний сайт податкової служби та в спеціальне віконце ввести ОГРН, ІПН або ІН. Буквально через кілька секунд на екрані монітора відобразиться вся цікавить підприємця інформація. Таку перевірку вкрай важливо проводити тим суб’єктам підприємницької діяльності, які за умовами договору повинні будуть перерахувати на рахунок контрагента авансовий платіж або 100% передоплати.

Якщо індивідуальному підприємцю контрагент пропонує підписати свій варіант договору, то перш ніж завіряти цей документ, потрібно уважно прочитати його пункти. Іноді в тексті договору закладається таємний сенс, через що у ІП можуть надалі виникнути проблеми. Також контрагент може допустити математичні помилки, здатні принести підприємцю додаткові витрати.

Укладаючи договір з контрагентом, кожен індивідуальний підприємець повинен попросити у нього копії установчих документів, особливо свідоцтва про використовувану системі оподаткування. Наявність таких документів дозволить уникнути при перевірці розбіжностей з представниками контролюючих органів, які шукають будь-яку зачіпку для нарахування штрафів.

Порада: всі ув’язнені з діловими партнерами і найманими працівниками договори повинні бути підшиті в окремі папки та зберігатися у ІП протягом усього терміну роботи.

Кожен індивідуальний підприємець повинен в ході здійснення комерційної діяльності використовувати установчі документи. Основні свідоцтва він отримує в процесі державної реєстрації як ІП. Інші документи йому видають при постановці на облік в контролюючому. В установчий пакет також повинні бути включені всі документи, що стосуються відкриття розрахункового або карткового рахунку підприємця. Варто відзначити, що при зверненні в різні інстанції у індивідуального підприємця можуть запросити і договір оренди приміщення, в якому він здійснює свою комерційну діяльність. Саме тому такий договір доцільніше включити в пакет установчої документації.

Збережіть статтю в 2 кліка:

Маючи на руках всі документи, що регулюють діяльність ІП, можна укладати з контрагентами будь-які договори, приймати фізичних осіб на роботу, передавати в оренду основні засоби і т.д. При складанні таких угод індивідуальні підприємці повинні в обов’язковому порядку вказувати дані з установчих документів.

Ссылка на основную публикацию