Корунд — сапфір

Відповідь на питання: який зв’язок між корундом і сапфіром, і що таке корунд сапфір, простий. Сапфір — це різновид корунду, багато в чому схожий з ним, і має аналогічні властивості. Однак є у них і відмінності, давайте порівняємо ці два мінерали.

Що є що

Корунд є мінералом, кристалічним оксидом алюмінію, з хімічною формулою Al2O3. Аналогічна формула і у сапфіра, і його мінералоги називають оксидом алюмінію.

У обох мінералів твердість за шкалою Мооса 9 одиниць, за цим критерієм обидва вони знаходяться на другому місці після алмазу. Що стосується забарвлення — тут з’ясовується, що колір корунду може бути сірим, червоним, синім або фіолетовим з їх відтінками, а сапфіри — виключно сині камені. Таким чином, сапфір, це синій корунд, до якого пред’являються вимоги по чистоті і прозорості. За ці якості він високо цінується у ювелірів. Синє забарвлення мінералу дають домішки заліза і титану. Найближчий, але більш дорогий «родич» сапфіра — рубін, теж є корундом, за рахунок домішок хрому володіє червоним кольором.

Звичайний корунд фарбувальних домішок в своєму складі не має, і ніякої цінності для ювелірів не представляє, це непрозорий камінь, сірого або бурого кольору, може бути грубозернистим, або дрібнозернистим. Його високу міцність використовують в промислових цілях, виготовляючи з нього абразивні матеріали, в тому числі, і наждачний папір. Плавиться мінерал при дуже високій температурі, тому є можливість використовувати його в якості вогнетривкого матеріалу, і включати до складу емалей.

Сапфіри натуральні і штучні

Ще на початку 20 століття були створені технології, що дозволяють виробляти синтетичні корунд і сапфіри, затребувані в техніці, медицині та в ювелірному виробництві. У лабораторних умовах виготовляють малодекоративні, але міцні лейкосапфір для технічних цілей, і красиві пофарбовані камінчики, які можна видати за натуральні.

Штучні лейкосапфір є хорошим сировиною для виробництва кришталиків ока, офтальмологічних скальпелів, міцних прозорих предметів, наприклад — ілюмінаторів для космічних станцій, літаків і ракет, броньованого скла військової техніки, захисних стекол смартфонів, фотоапаратів, наручних годинників, природно, високу вартість.

У стоматології з матеріалу виготовляють більш естетичні на вигляд брекети, в машинобудуванні — сопла гідроабразивних верстатів і пальника натрієвих ламп. Застосовують лейкосапфір і в лазерній техніці. За рік Росія, США, Китай і Японія виробляють сотні тонн сапфіра, і вся ця маса має попит і знаходить застосування.

Натуральний сапфір добувають в США, Австралії, на Мадагаскарі, в Індії, Шрі-Ланці, В’єтнамі, Бірмі. У Росії великих родовищ цього красивого мінералу не існує. Іноді його знаходять на копальнях Уралу, і на Кольському півострові. Кольський сапфіри відрізняються зеленим відтінком і глибокої васильково-синім забарвленням, а уральські мають сіруватий колір.

Ссылка на основную публикацию