Користь і шкода цукру для організму

Торти, тістечко, морозиво, халва, щербет — ці продукти неможливо уявити без солодкого смаку. Від одного їх виду у нас течуть слинки, і ми відразу уявляємо, з якою насолодою ми їх поїдаємо. І все завдяки цукру.

Якщо ми отримуємо таке задоволення, значить, він наш друг, або прихований ворог. У чому користь і шкода цукру для нашого організму?

Як з’явився цукор: міфи, легенди і справжні факти

Одна з легенд, що розповідає про появу цукру, пов’язана з військовими походами Олександра Македонського. Коли великий полководець вступив до Індії, його воїни виявили у місцевих жителів твердий білий продукт. Спробувавши його, вони відчули приємний солодкий смак. Індійці називали його Саккара, за назвою особливого очерету, з якого вони і добували білу солодкість. Але вважати Індію батьківщиною цукру було б помилково.

У Стародавньому Єгипті цукор отримували з бобів, в Китаї його виробляли з сорго, в інших землях солодкий продукт добували з березового, кленового і пальмового соку. Деякі народи примудрялися отримувати ласощі з коріння петрушки і пастернаку.

На Русі довгий час використовували тростинний цукор, але в середині 18 століття німецький хімік Маркграф виділив кристали сахарози з цукрових буряків. Відкриття дозволило замінити дорогий тростинний продукт дешевим і доступним буряковим цукром, який ми споживаємо і сьогодні.

Очевидно, що цукор використовується давно. Не дивно, що з ним пов’язані різні міфи про його шкоду і користь. Наукові суперечки не вщухають до сьогоднішнього дня.

Міркують на цю тему і звичайні споживачі. Так, наприклад, більшість з нас вважають, що цукор надає солодкість страв і продуктів. Але мало хто знає, що в цибулі і лимоні цукру набагато більше, ніж в полуниці. Вступаючи в реакцію з кислотами, якими так багаті ці продукти, сахароза підсилює їх смак, залишаючись сама майже непомітною.

Дієтологи закликають відмовитися від цукру, цукерок, тортів, шоколадок, але при цьому не говорять про те, що солодкий шкідник є в крупах, овочах, фруктах. Той же персик на 10% складається з цукру, і якщо часто його є, можна запросто набрати зайву вагу. Так в чому ж справжня користь цукру, і яким є його основна шкода?

Чим корисний цукор організму

Коли ми говоримо про корисні продукти, ми маємо на увазі, що в них є вітаміни, мінерали, амінокислоти, необхідні для належного функціонування наших органів. У цукрі немає нічого з перерахованого вище. Він утворений атомами глюкози і фруктози.

З’єднуючись між собою, вони перетворюються в молекулу сахарози. Багато молекул сахарози — це один кристалик цукрового піску. Так в чому ж користь такого простого речовини?

Потрапляючи в організм, солодка молекула розпадається, знову перетворюючись на атоми глюкози і фруктози. У хімії цукор відносять до чистих вуглеводів.

 • Глюкоза надходить в кров і дає нам енергію. Процес розпаду відбувається настільки швидко, що за допомогою цукру ми можемо за короткий час відновити сили.
 • Глюкоза необхідна печінки. Вона допомагає вибудовувати бар’єри для токсинів. Ось чому при гострій інтоксикації вводиться глюкоза.
 • Цукор сприяє утворення серотоніну, «гормону щастя». Поїдаючи солодке, ми відчуваємо задоволення, рятуємося від депресії, піднімаємо собі настрій.
 • Солодке корисно для розумової діяльності.

Якщо користь цукру для організму ясна, хоча і викликає деякі сумніви, то певні властивості сахарози дуже навіть застосовні в кулінарії і побуті.

 • Варення, джеми, маринади довго зберігають свої смакові якості завдяки цукру. Він працює як природний консервант, а продукт стає екологічно чистим. До того ж цукор покращує смак продукту.
 • У підсолодженою воді зрізані квіти стоять на кілька днів довше. Тут немає користі нашому організму, беручи до уваги задоволення від споглядання довго не в’яне букета, а хіба позитивні емоції не корисні нам.
 • Якщо ваша дитина «заходиться» в кашлі, зробіть йому домашній льодяник. Підсмажте цукор в їдальні ложки до темно-коричневого кольору, остудіть, і нехай малюк смокче його як чупа-чупс. Солодке ліки заспокоїть роздратування в горлі і зніме кашель.

До речі, щоб зняти напад при діабеті, людині достатньо дати шматочок цукру-рафінаду.

Який висновок напрошується? У невеликих дозах сахароза не може принести шкоду людині, а в деяких ситуаціях навіть сильно допомагає.

Чому і кому шкідливий цукор

Лікарі, дієтологи, вчені не перестають попереджати, що цукор шкідливий для людського організму. Однак полиці магазинів ломляться від всіляких солодощів, що не залежуються на них. Так чи шкідливий білий «гормон щастя» і яка його негативна сутність?

 1. Цукор може викликати карієс. У солодкої середовищі бактерії розмножуються швидко, осідають на зубній емалі і вступають з нею в реакцію, поступово руйнуючи захист наших зубів.
 2. Оскільки цукор відноситься до чистих вуглеводів, він, безумовно, сприяє набору зайвої ваги.
 3. Молекули глюкози провокують склеювання молекул білків. Глікозильовані білки стають причиною збою в роботі багатьох органів.
 4. Медики називають однією з головних причин харчової алергії.
 5. Вважається, що білий солодкий пісок винен у розвитку цукрового діабету. А ж не сам цукор викликає діабет. Підшлункова залоза перестає правильно виводити його з організму, він накопичується, і як наслідок, виникає важка хвороба.

Чому під дією цукру виникають такі захворювання, як ожиріння, діабет, гіпертонія, атеросклероз?

Перебуваючи в крові, глюкоза надходить в печінку, але йде вона туди не вся, якась кількість розходиться по організму. При великому надходженні глюкози, вона накопичується, і перетворюється на справжнісінький жир. Жир переходить в зайву вагу, зайва вага посилює навантаження на серце та інші органи, знижує рухливість, і небезпечні недуги не змушують себе чекати.

Важливо! Норма добового споживання цукру, згідно з дослідженнями ВООЗ, не повинна перевищувати 10 відсотків від всієї прийнятої за добу їжі. Для чоловіків це приблизно 60 грам, для жінок близько 50 грам.

Який цукор краще: тростинний, або буряковий

Коричневий, тростинний, або білий, буряковий — який сорт цукру краще? Порівнявши ціни, зауважимо, що коричневий цукор дорожче білого побратима. У звичайної людини мимоволі складається враження, що темний цукор якісніше і корисніше.

Коричневий сорт коштує дорожче тільки тому, що його виробництво пов’язане з тривалими переїздами. Очерет вирощують і збирають в Бразилії, потім перевозять його в Англію або Швецію, де розташовані підприємства, здатні грамотно і ефективно переробити сировину. І тільки після цього він приходить до нас.

Корисніше чи тростинний продукт? Так, корисніше. Чим темніше його колір, тим більше в ньому органічних домішок. Вони-то і зберігають в цукрі вітаміни, мінерали та інші корисні речовини.

До речі, за часів СРСР на полицях магазинів можна було побачити жовтий цукор. На заводах його відносили до другого сорту, бо в ньому залишалися органічні речовини буряка.

Якби сьогодні виробники не боролися за білизну цукру, а продавали його жовтий варіант, він би не поступився за ціною закордонному коричневому. І користі в ньому набагато більше.

Якщо вас лякає негативна сторона солодкого, замініть цукор медом. Але найголовніше — їжте цукор без фанатизму, пам’ятайте про норму, і він не завдасть вам шкоди.

Ссылка на основную публикацию