Коричневі (темні) виділення після місячних: що це таке, чому йдуть?

Що володіють неприємним і різким запахом коричневі виділення після місячних повинні служити приводом для візиту до гінеколога. Для появи коричневих виділень є фізіологічні причини, але неприємний запах — це завжди свідчення порушення мікрофлори піхви, яке викликане патогенними мікроорганізмами.

1 Нормальний фізіологічний процес

У нормі протягом місяця виділення постійно змінюються. Загальна динаміка, відлік циклу ведеться від 1 дня початку останньої планової менструації:

 1. Менструальної кровотечі має яскраво-червоний відтінок червоного, в міру слущивания ендометрія стає все більш темним, в самому кінці може стати бордовим. Кров’янисті виділення іноді містять згустки крові, що згорнулася невеликого розміру, від 1 мм до 20 мм. Поява більших згустків в кінці місячних пов’язано з тим, що відшарування ендометрію йде фрагментами, останні з яких виходять вже в несвіжому і кисле вигляді. Кров’янисті виділення тривають від 2 до 4 днів, можливе і триваліше кровотеча, до 7 днів. Будь-яка мазня, яка триває і після 1 тижня, це сигнал для відвідування лікаря.
 2. Якщо основна маса менструальної крові вже виведена, місячні закінчуються, і раптом з’явилися темні виділення, то цей симптом не потрібно відносити до менструації, а слід розглядати окремо. Є цілий список гінекологічних захворювань, які супроводжуються коричневими виділеннями.
 3. У нормі після закінчення місячних виділення йдуть прозорі і рідкі по консистенції. Забарвлення світлий, трохи перламутровий. Якщо з’являються жовті, молочні, зелені, бежеві виділення, потрібно здати аналізи на венеричні захворювання і пройти обстеження у гінеколога.
 4. До середини циклу змінюється консистенція виділень, слиз стає більш вузький і менш прозорою. Колір наближається до білого. На 12-16 день циклу йдуть самі рясні виділення, виробляється багато мастила. Навіть в середині циклу виділення повинні бути однорідними, не містити ніяких сторонніх включень, грудочок або сирка. Запах — приємний і характерний для жіночих статевих органів. При венеричних захворюваннях змінюється запах, він стає сильнішим і відразливим, як ніби жінка давно не приймала душ.
 5. До кінця циклу слиз стає майже непрозорою, густий і білої, але не згортається. Перед початком менструації виділення стають мізерними і в’язкими.

пропонуємо Вам ознайомитися

 • Що являють собою післяпологові виділення і скільки вони йдуть
 • Причини коричневих виділень на 6 тижні вагітності
 • Якими будуть виділення після овуляції, якщо відбулося зачаття?
 • Ефективний засіб, яке допоможе жінці завагітніти!

Після того, як місячні пройшли, і весь верхній шар ендометрія вийшов, кровотеча називається маточним, а не менструальним.

2 Що викликало недуга

Тільки гінеколог зможе достовірно встановити причини, за якими виникли виділення коричневого кольору, а також бежеві виділення. Які захворювання потенційно можуть викликати це нездужання:

 1. Ендометрит. Термін використовується для запалення верхнього або базального шару ендометрія, слизової оболонки, яка вистилає всю порожнину матки. Кров’янисті виділення з’являються при загостренні захворювання і можуть початися в будь-який час. Часто починаються через 2 тижні після менструації, оскільки в цей час проходить овуляція, і змінюється гормональний фон. За часом мазня закінчується через 2-4 дня до наступного циклу. Але можливі й інші графіки кровотеч. При ендометриті темні виділення супроводжуються неприємною і ниючий біль в нижній частині живота. Біль за характером тягне, схваткообразная. Якщо відбулося зачаття, ендометрит може привести до мимовільного припинення вагітності. У такому випадку весь обсяг ендометрія, включаючи плодове яйце, буде виведений при плановій менструації, а ендометрит проявиться, як світло-коричневі виділення після закінчення місячних.
 2. Ендометріоз. Це запальний процес, який проявляється, як множинне розростання дрібних кіст або вузликів. Патологія може зачіпати тіло або шийку матки. Деякі кісти кровоточать, ось чому після місячних йдуть коричневі слизові виділення. При ендометріозі характерні сильний біль і спазми внизу живота, нудота, слабкість і загальне нездужання. Виділення змінюються, на початку циклу вони світліші і за обсягом мізерні (маже світло-коричневим), ближче до кінця циклу починає йти чорно-коричнева слиз. При ендометріозі менструація стає більш тривалою, ніж зазвичай, часто досягає 2 тижнів.
 3. Поліпоз і гіперплазія ендометрію. Якщо з’являється слиз світлого коричневого кольору після місячних, одна з можливих причин — це розростання поліпів ендометрія. Для гіперплазії і поліпозу існує безліч передумов, від спадкової схильності до перенесених абортів. Встановити характер порушення і скласти прогноз на одужання допоможе лікар.
 4. Позаматкова вагітність. Якщо в будь-який час циклу почалися червоно-коричневі виділення, одночасно з цим піднялася температура вище 38,5 ° С, з’явилася колючий або пекучий біль в правому або лівому боці, блювота і переднепритомний стан, то потрібно викликати швидку допомогу. Таке маткова кровотеча може свідчити про те, що прикріплення заплідненої яйцеклітини відбулося не в порожнині матки, а прямо на стінці фаллопієвій труби. Розрив труби загрожує жінці перитонітом і сепсисом. Стану є загрозливим для життя і вимагає термінової госпіталізації. Якщо з’являються нетипові виділення, схожі на великі згустки крові, потрібно виміряти температуру, і якщо вона підвищена, терміново звертатися до лікаря.

У пацієнтки може бути одночасно не одне, а кілька захворювань, при яких з’являються темно-коричневі виділення після місячних.

Наприклад, ендометріоз і інфекція, що передається статевим шляхом. В такому випадку ендометріоз дасть коричневий колір виділень, а венеричне захворювання — неприємний запах.

3 Захворювання, що передаються статевим шляхом

Виділення через тиждень після місячних або в будь-який інший час крім планового циклу часто спостерігаються при таких інфекціях:

 • цитомегаловірус;
 • хламідіоз;
 • уреаплазмоз;
 • мікоплазмоз;
 • герпес;
 • вірус папіломи людини.

Інфекція може довгий час заподіювати шкоду організму, як кажуть гінекологи, бути прихованою. Для того, щоб виявити всі приховані інфекції і підібрати відповідне лікування, потрібно звернутися до лікаря і пройти діагностику. Для точного визначення причини нетипових виділень призначаються:

 • УЗД органів малого тазу;
 • тест на вагітність;
 • ПЛР;
 • мазок цервікальногослизу;
 • мазок з піхви;
 • загальний аналіз крові.

Якщо лікар підозрює, що виділення в кінці місячних все ж відносяться до менструації, а не являють собою окреме кровотеча, то потрібно зробити тест на згортання крові.

4 Зачаття і кровотеча

Впровадження заплідненої яйцеклітини в стінку матки проходить з невеликою кровотечею, якщо під час імплантації пошкоджується кровоносну судину. При стабільному циклі запліднення відбувається на 12-16 день, тобто через тиждень-півтора після закінчення менструації. Якщо після місячних йдуть коричневі виділення, про що це може говорити:

 • мізерні і скороминучі виділення — можлива ознака прикріплення яйцеклітини до стінки матки;
 • більш рясні, що мажуть виділення, які не закінчуються — ознака зірвалася вагітності.

Якщо організм може самостійно і повністю вивести всі тканини, які брали участь в вагітності, ендометрій і плодове яйце, то наступна менструація буде щедрою. В іншому випадку менструальної кровотечі почнеться і не закінчиться до тих пір, поки жінка не звернеться до гінеколога. Мізерні виділення, які викликані зірвалася вагітністю можуть посилюватися після статевого акту або фізичної роботи. Ця ознака характерний для вагітності, що завмерла. При нормальній вагітності теж можлива поява малої кількості коричневої слизу, але воно відбувається в той час, коли за планом повинна була проходити повноцінна менструація.

5 Згортання крові

Менструальна кров має специфічний склад і консистенцію. За великим рахунком, це не кров, а слиз з додаванням еритроцитів, червоних кров’яних тілець. Крім фарбувального компонента в виділеннях міститься секрет залоз матки і піхви, фрагменти ендометрія і вода. Велика кількість ферментів і заліза сприяє тому, що менструальна кров окислюється при контакті з киснем, але згортається погано. Якщо хімічний склад менструальної крові відрізняється від норми, можлива підвищена згортання, тоді згустки формуються ще до виведення з піхви. Які захворювання кровоносної системи у жінки можуть призводити до коричневих виділень:

 • варикозне розширення вен органів малого таза;
 • тромбофлебіт і тромбоемболія;
 • залозодефіцитна анемія;
 • нестача вітамінів і мінеральних речовин;
 • малорухливий спосіб життя і вегетосудинна дистонія.

За статистикою з коричневими виділеннями в кінці місячних стикаються більшість жінок після 35 років, у яких був діагностований загин матки. Це відхилення органу від прямої осі, яке викликає деякі особливості в проходженні менструації і вагітності. Загин матки не перешкоджає зачаття і виношування дитини, але вести вагітність потрібно особливо уважно. У чому відмінності менструації при загині матки:

 • через форми органу менструальна кров не може витікати поступово, вона накопичується і вихлюпується порціями, коли жінка змінює положення тіла;
 • якщо кров встигла згорнутися (наприклад, жінка довго сиділа, а потім встала), то виходять темно-коричневі згустки;
 • закінчення менструації може бути затягнутим, коричнева мазня триває ще 1 день після основного виходу ендометрія.

УЗД у гінеколога допоможе дізнатися, чи є у пацієнтки загин матки. Якщо ніяких захворювань не виявлено, і загину теж немає, варто припустити інші причини.

6 Травми у жінок

Якщо місячні закінчилися, такі кров’янисті виділення повинні бути тільки через 28-48 днів, а до цього моменту секрет піхви повинен мати відтінки прозорого і білого кольору. У деяких випадках сексуальна активність призводить до пошкоджень шийки матки або слизової піхви, через що відкривається невелике і швидко проходить кровотеча. Так як ця кров не менструальна, вона швидко згортається і набуває бордовий і коричневий колір, як будь-яка запеклася кров. Коричневі виділення в кінці статевого акту з’являються у пацієнток з ендометріозом. Травми навіть при звичайному класичному статевому акті проходять з кровотечею у жінок з пухлинами, міоми, поліпами, і вираженим рельєфом піхви. У жінки без новоутворень та без яскраво виражених особливостей рельєфу, теж може виникнути слабка кровотеча. Що призводить до травми слизової:

 • секс в позиції з глибоким проникненням;
 • секс з дуже інтенсивним ритмом при підвищеному тонусі м’язів піхви;
 • секс з недостатньою кількістю мастила;
 • секс з невідповідним лубрікантом, наприклад, з лубрикантами в’яжучими і стискають вхід у піхву;
 • статевий акт з використанням занадто великих або не відповідних по конфігурації аксесуарів.

Якщо кровотеча викликано травмою, у нього є деякі типові особливості:

 • найчастіше жінка не відчуває біль безпосередньо під час отримання пошкодження;
 • відсутність болю викликано слабкою іннервацією піхви і шийки матки;
 • кровотеча починається відразу ж, як сталася травма;
 • кров згортається швидко;
 • після статевого акту можливий біль внизу живота або дискомфорт;
 • не тільки вагінальний, а й анальний секс може призвести до травмування піхви і матки;
 • протягом доби, а найчастіше за 1-2 години, кровотеча повністю припиняється і не відновлюється.

Якщо сталася травма під час статевого акту, і виділення тривають більше 3 днів, це привід для візиту до лікаря. Гінеколога потрібно чесно сказати, що послужило причиною травми.

Ссылка на основную публикацию