Компенсація вкладів Ощадбанку до 1991 року в 2016 році

Прийнята в 2009 році програма з виплати «радянських» вкладів населення, втрачених в 1991 році, розрахована до кінця 2013 року і припинена в 2014-му, продовжена і працює. Сьогодні трохи видозмінені правила компенсаційних розрахунків, є нововведення щодо сум і приємна звістка для тих вкладників, хто народився до 1945 року.

Всі операції по виплатах робляться через «Сбербанк», який є прямим правонаступником «Ощадних кас СРСР», де і «згоріли» всі заощадження громадян.

Як працює програма компенсаційних виплат: цифри і подробиці

Громадяни СРСР вважали, що найнадійніші банки для вкладів — ощадні каси, адже у них не було альтернативи. Події кінця минулого століття наклали відбиток практично на кожну долю, завдали непоправної шкоди економіці і надовго підірвали віру в стабільність банківської системи. Моментальне знецінення грошей і гіперінфляція запам’яталися багатьом, хто застав той час. Неможливість забрати свій вклад з банку при розумінні того, що кожен день «з’їдає» його вартість, і гроші просто перетворюються в «пустушку», відчуття власного безсилля перед обставинами і страх перед майбутнім — для мільйонів жителів колишнього Союзу це знайомо.

Після стабілізації економічної обстановки практично у всіх країнах-республіках СРСР почали робити спроби щодо повернення населенню втрачених заощаджень. У Росії для цих цілей було виділено з бюджету близько 270 млрд. Рублів тільки за період з 2009 по 2013 роки.

Після того, як уряд визнав втрати за радянськими вкладами внутрішнім боргом, було прийнято рішення прирівняти один «дореформений» рубль до трьох нинішнім. Хоча і тут існує одна цікава подробиця — це правило поширюється лише на тих громадян, хто народився до 1945 року. Чому встановлено таке вікове обмеження, не пояснюється. Всі інші вкладники, які претендують на компенсації, отримають їх по старому алгоритму, з розрахунку 2 до 1.

Суперечки на тему вартості «рубля»

Схема компенсаційних виплат і їх розрахунок викликали чимало дискусій в різних урядових сферах, а також законне обурення самих вкладників, які втратили заощадження. Тут потрібно уточнити, що компенсації стосуються знецінення рубля. Тобто мова йде про відшкодування тієї споживчої можливості, що давав рубль на момент банкрутства радянської системи і на сьогодні.

Якщо спробувати глибоко розібратися в цьому питанні, то ті цифри, які називають нам Мінфін і інші державні інстанції, не витримують критики. Сукупний борг по вкладах СРСР незалежні експерти оцінюють в 900 млрд. Доларів. Звичайно, вони враховують інфляцію, яка нещадно спустошує наші гаманці. При абсолютно чесному підрахунку, коефіцієнт повинен був становити 1 до 30 і ніяк не менше, а то й набагато більше. Адже «дореформений» рубль і нинішній російський — дві величезні різниці. Хоча, з іншого боку, коректно порівняти ці дві грошові одиниці практично неможливо. Тоді потрібно враховувати різницю в споживчих кошиках на 1991 рік і на нинішній момент, а також ті відсотки, що повинні були б бути виплачені людям в реальних умовах, наприклад, такі, як за вкладами в «ВТБ» для фізичних осіб.

Така ж історія з індексацією і віковим обмеженням. Чому свої вклади з компенсацією 1 до 3 отримають тільки ті, хто старше 72 років (тобто, народжений до 1946 року)? І за яким принципом встановлюється понижуючий коефіцієнт для вкладів, закритих в період з 1992 по 1995 р.р.? Конкретних і виразних відповідей на ці питання не дає ніхто. Існує тільки припущення, що ці умови прописані у зв’язку з економічною обстановкою і визначені тільки можливостями вітчизняного бюджету.

З доходами, які обіцяють вигідні депозити в доларах в «ПриватБанку», ці суми навряд чи зрівняються. Однак на виконання програми у 2016 році направлено 8 млрд. Рублів. Ця сума порівнянна з минулорічною, яка склала 7,8 млрд. Руб., Хоча і набагато менша від тієї, що була витрачена в 2011-му (близько 20 млрд. Руб.), Коли і виник пік звернень за компенсаціями.

Якщо відсотки за вкладами в «Совкомбанк» для всіх регіонів Росії однакові, то в питанні відшкодування «згорілих» вкладів у колишніх республік СРСР спостерігається істотне різноманітність. Найбільший прогрес помітний в Литві. Там уже закінчений весь процес, максимальна сума дорівнювала 1,5 тис. Євро. Білорусь поки відкладає повноцінні виплати, мотивуючи це недостатність нинішніх ресурсів. У Вірменії планували закінчити розрахунки з вкладниками «радянських ощадкас» в 2015 році, але поки продовжили програму на пару років. В першу чергу там розраховуються з пенсіонерами, сума компенсації залежить від розміру вкладу. За першу тисячу радянських карбованців дають 200 доларів, далі — у напрямку убування, за 3-5-ю — вже по 80, починаючи від 10-й — по 20 доларів. Азербайджан запустив програму по компенсації вкладів на 5 млрд. Рублів з обов’язковою виплатою 0,5-1,0 долар за 1 рубль. Відстають Киргизія і Молдова через брак коштів, в цих країнах є випадки судових розглядів вкладників з урядом.

Російські реалії можна розцінювати як крок держави назустріч населенню, здатний погасити деяку ступінь напруженості, викликану кризовими явищами в економіці в цілому.

Правила компенсаційних виплат в 2016 році

На підставі діючих нормативних актів і Федеральних законів обсяги і порядок компенсаційних виплат за «радянськими» вкладами, відкритим до 1991 року, визначені в такий спосіб:

 • триразовий розмір залишку вкладу виплачується громадянам до 1945 р.н. (Включно);
 • дворазовий — вкладникам 1946 — 1991 р.н .;
 • спадкоємцям вкладників (розмір збільшення залежить від віку самого спадкоємця — множиться на 3, якщо претендент на компенсацію народжений до 1946 року, і на 2 — всім іншим).

Крім того, діють зменшують коефіцієнти при розрахунку суми компенсації. Вони стосуються закритих в період з 1992 по 1995 роки вкладів:

 • 1 — застосовується до діючих нині і в 1992 — 2012 р.р., і закритим в 1996 — 2015 р.р .;
 • 0,9 — діяли в період з 1992 — 1994 роках і закритим в 1995 р .;
 • 0,8 — діяли в 1992 — 1993 рр і закритим в 1994 р .;
 • 0,7 — діяли в 1992 р і закритим в 1993 р .;
 • 0,6 — закритим в 1992 р .;

Врахуйте, що компенсаційних виплат не підлягають вклади, закриті в період з 20 червня 1991 по 31 грудня 1991 г. Це пов’язано з перетворенням Ощадного банку СРСР та реєстрацією статуту «Ощадбанку Росії».

Також необхідно пам’ятати, що залишок по вкладу полягає, як правило, з двох сум. Одна з них — це, власне, ті гроші з нарахованими відсотками, що повинен людині банк, інша — кошти на спеціальному рахунку, який відкривався для зберігання разового компенсаційного нарахування. Це ті 40% на залишок вкладу, які додали усім за Указом Президента СРСР в березні 1991 року в зв’язку з підвищенням роздрібних цін.

Порада: іноді правильно підрахувати суму виплати складніше, ніж швидко знайти найвигідніші вклади в рублях в банках Москви. Тому, якщо ви не згодні з тією цифрою, яка вписана в видатковий ордер (для закритих вкладів) або в ощадкнижку з відміткою «компенсація», не поспішайте забирати гроші і розписуватися за їх отримання. Ви завжди можете зажадати додаткових пояснень і перевірку розрахунку.

Є ще один нюанс, що впливає на те, яку компенсацію може отримати вкладник в 2016 році. Він стосується тих виплат, що вже були зроблені в рамках держпрограм в його користь. Якщо раніше вкладник, його довірена особа або спадкоємці вже отримували відшкодування або попередні компенсації, з сьогоднішньої цифри обов’язково віднімуть ті гроші, що були видані. Це відноситься і до коштів, отриманих в якості часткового покриття витрат на ритуальні послуги.

Як діяти спадкоємцям і довіреним особам?

Нам всім зрозуміло, що вік основного контингенту радянських вкладників вже наближається до тієї стадії життя, що називають «заходом». Звичайно, тут є виняток, багато батьків відкривали «дитячі» вклади, і ця категорія власників також має право на компенсацію. Однак переважна більшість тих, хто на неї претендує — літні люди, які не можуть самостійно «бігати» за банкірами. Крім того, у багатьох випадках, на жаль, власник вкладень вже помер. Тут на компенсаційні виплати можуть розраховувати його спадкоємці.

Як отримати виплату спадкоємцю?

Всі умови за принципом нарахування, обсягами і порядку виплат для цієї категорії громадян такі ж, як якщо б безпосередньо діяв сам власник вкладу. Тобто використовується правило збільшення залишку в три і два рази (вікові обмеження), понижуючих коефіцієнтів (терміни дії і закриття вкладу) і відрахування попередньо сплачених компенсацій.

Єдиний виняток: якщо спадкоємець відповідає тій групі, якій належить потроєння залишку, тобто народився в 1945 році або раніше, то не має значення вік того вкладника, чиї кошти перераховуються. Йому повинні виплатити компенсацію за формулою, де бере участь цифра «3».

Порада: попередні компенсації віднімаються з суми, яку можна отримати в 2016 році. Але це не стосується 6 тис. Рублів (або менше, залежно від розміру базового вкладення), які виплачувалися в якості оплати за ритуальні послуги в період з 2001 по 2016 р.р. Врахуйте цей момент при зверненні в банк.

Щоб отримати компенсаційні виплати, спадкоємцю потрібно:

 • документ, що підтверджує громадянство РФ;
 • свідоцтво про смерть вкладника;
 • докази права спадкування;
 • ощадкнижка (якщо внесок відкритий).

Особливості всього процесу в тому, що в багатьох випадках можуть знадобитися додаткові дії і документи.

 • Банк може зажадати паперу, які доводять, що вкладник на момент смерті був громадянином РФ. Тут є широкий ряд можливостей. Можна надати виписку з будинкової книги, довідку про реєстрацію від ЖЕО, з роботи про місце проживання померлого, дані з паспортно-візової служби.
 • При відкритому внесок і загублені / втраченої ощадній книжці також можна отримати компенсаційні виплати. Досить звернутися до зручного структурний підрозділ «СБ» і подати заяву відповідного характеру.
 • Всі складні випадки з ланцюжком наслідування вирішуються в робочому порядку на підставі документів, що підтверджують факт переходу майна, частку претендента на компенсацію в ньому і подібне.

Порада: якщо ваша ситуація вимагає особливої ??уваги і вам здається, що співробітники «Ощадбанку» допускають якісь помилки — в сумі нарахувань, відмовляючи у виплаті, — то зверніться за допомогою до юристів. Сьогодні є маса безкоштовних консультаційних ресурсів в інтернеті, також можна задати питання «онлайн», тобто «в живу», і отримати професійні відповіді за символічну плату від фахівця.

Врахуйте, для оформлення компенсаційної виплати за «радянськими» вкладами, вам не потрібно спеціально їхати в той населений пункт, де він колись був відкритий. Досить звернутися до найближчого для вас відділення «СБ» і написати заяву за формою.

Що потрібно від довіреної особи?

У разі якщо сам вкладник або ж його спадкоємець не можуть самостійно з яких-небудь причин діяти як особа-претендент на отримання компенсаційних виплат, їх інтереси вправі представляти довірена особа.

Пакет документів в даному випадку від стандартного відрізняється тільки довіреністю, завіреною нотаріально або, що дозволяється в деяких особливих випадках, керівництвом лікувального закладу, адміністративним органом навчального закладу або з місця роботи.

Збережіть статтю в 2 кліка:

Можливо, запропонована урядом РФ схема по відшкодуванню збитків, які понесли вкладники СРСР, що не буде оцінена гідно тими, хто жадає справедливості. Однак ці виплати можуть хоч якимось чином допомогти людям в наповненні свого сімейного бюджету.

Ссылка на основную публикацию