Коли (у скільки років) у дівчаток починаються місячні?

Питання, коли у дівчаток починаються місячні, не має однозначної відповіді. Багато що залежить від спадковості, гормонального фону, національності, місця проживання, способу життя, емоційного стану та інших важливих факторів. Жоден лікар не може точно визначити час настання першої менструації. Хоча зовнішні ознаки і можуть бути провісниками дорослішання, але у кожної дитини є індивідуальні особливості, які відіграють важливу роль.

1 Провісники дорослішання дівчата

Батьки дівчаток звикають до того, що їх дочка грає в ляльки, що вона маленька, але приблизно з 8-9 років почнеться такий період, коли дівчинка різко змінює свою поведінку. Вона стає сором’язливою, трохи задумливою, шукає усамітнення. Все це свідчить про те, що в організмі дитини починають відбуватися фізіологічні процеси, які готують тіло до появи менструації.

пропонуємо Вам ознайомитися

 • Нормальна тривалість менструації
 • Чи можна жінкам фарбувати волосся під час місячних?
 • Чи можна ходити в лазню або сауну при менструації?
 • Ефективний засіб, яке допоможе жінці завагітніти!

Приблизно за два роки до того, як починаються перші місячні, у дівчаток спостерігаються фізичні та емоційні зміни. До фізичних провісників статевого дозрівання відносяться:

 • жіночні обриси фігури;
 • поява волосся в лобкової і пахвовій областях;
 • збільшення зовнішніх статевих органів;
 • збільшення молочних залоз;
 • появі вугрової висипки;
 • часта зміна настрою;
 • періодичні болі в нижній частині живота або попереку.

Починаючи з 9-річного віку тіло дівчинки поступово формується. Фігура набуває жіночність. Багато дівчаток в цей період можуть соромитися свого зовнішнього вигляду, особливо якщо у однокласниць таких змін ще не відбувається. Під дією гормонів починають рости волосся в інтимному місці. Найкраще, щоб мама була відкритою для спілкування в цей особливий період та пояснювала дочці всі нюанси дорослішання.

Перед тим як повинні початися місячні, в організмі відбувається гормональна перебудова, тому з’являються вугри не тільки на обличчі, але і на спині або грудей. Волосся стає жирним і можуть випадати, часто з’являється лупа. За кілька місяців до початку першої менструації посилюються виділення з піхви. На відміну від інфекційних виділень вони прозорі і не мають неприємного запаху. Не варто лякатися, якщо у дівчинки почалися прозорі виділення з грудей. Таке може спостерігатися в період дорослішання. Також волосся можуть з’являтися на підборідді.

2 Фізіологічний процес

Слово «менструація» в перекладі з латини означає mensis — місяць, menstruus — щомісячний. Під даним виразом мається на увазі абсолютно природний фізіологічний процес, коли з піхви з’являються кров’яні виділення. Менструальна кров не схильна до згортання і має більш темний колір на відміну від венозної крові. Це явище пояснюється тим, що в менструальних виділеннях присутні різні ферменти.

Такі кров’яні виділення відбуваються щомісяця, тому з’явилося інша назва менструації — місячні. Тривалість виділень становить 3-7 днів. У кожної жінки з часом формується свій менструальний цикл. Менструація може бути відсутнім при вагітності, менопаузі, в період годування груддю, гормональних збоях або захворюваннях сечостатевої системи.

Жіноча репродуктивна система складається з матки, фаллопієвих труб, двох яєчників і піхви. Робота цих органів безпосередньо впливає на менструацію, її тривалість і кількість виділеної крові. Порожнина матки вистелена маточним шаром, званим ендометрієм. Він змінюється під дією різних процесів, пов’язаних з підготовкою організму до запліднення.

В яєчнику дозріває фолікул, і в цей же час виробляється гормон естроген. Ендометрій починає активно рости, товщати, щоб прийняти плодове яйце. Під час однієї з фаз менструального циклу фолікул лопається. Відбувається процес, званий овуляцією. На місці фолікула утворюється жовте тіло, під дією якого виробляється прогестерон. Цей гормон зупиняє ріст ендометрію, і потім відбуваються секреторні зміни.

Подальший процес залежить від того, чи відбулося запліднення яйцеклітини. Якщо наступила вагітність, то менструація припиняється, а запліднена яйцеклітина досягає матки і прикріплюється там. Протягом 9 місяців йде формування всіх органів і систем майбутньої дитини. Якщо запліднення не відбулося, яйцеклітина гине і виходить разом з кров’яними виділеннями. І весь процес починається заново.

3 Коли очікувати перші прояви

Організм кожної дівчинки індивідуальний. Але є загальні правила, за якими визначається, у скількох років у дівчаток починаються місячні. Перші місячні називаються менархе від грецьких ??? — місяць і ???? — початок. Перше менструальної кровотечі зазвичай настає після перших фізичних змін через 1,5-2 роки. Коли починаються місячні, це свідчить не про те, що дівчинка вже готова до вагітності, а лише про те, що запліднення можливо.

Щоб виносити і народити здорову дитину, організм дівчини повинен сформуватися повністю. Тіло дівчинки з настанням менархе до вагітності абсолютно не готове. Тому мамі слід пояснити підліткові всі небезпеки ранньої вагітності.

Перша менструація може початися в 10-15 років. Згідно з деякими дослідженнями, вік, коли почнуться перші місячні, залежить багато в чому від того, коли менструація почалася у мами. Цей генетичний фактор впливає не тільки на час менархе, а й на встановлення менструального циклу.

Раніше статеве дозрівання може спровокувати першу менструацію в 9 років. Якщо місячні не з’явилися до 17 років, це свідчить про затримку статевого розвитку. Причин раннього або пізнього статевого дозрівання може бути безліч. На те, в якому віці починаються місячні, впливає психологічний стан дитини. У емоційних, рухливих дітей статеве дозрівання починається раніше. Це пов’язано з рівнем гормонів в організмі.

4 Особливості менархе

Важливо не тільки те, у скільки років у дівчаток починаються перші місячні, а й формування менструального циклу і кількість виділень. Перші менструації можуть бути нерегулярними, рясними або мізерними. Все це природно в такому віці. Початок менархе може супроводжуватися коричневими виділеннями зі слизом, а не кров’яними. При цьому можливі сильні болі в надлобковій частини живота або в попереку.

У перший час місячні можуть тривати 5-7 днів і супроводжуватиметься рясними виділеннями, а у деяких дівчаток все відбувається навпаки — кров’яні виділення дуже мізерні і тривають всього 2-3 дня. У перший день виділення можуть бути коричневі, а більш яскравий червоний колір набувають на 2-3 день. Закінчується менструація також коричневими виділеннями. Мамам не варто надмірно переживати, якщо місячні затримуються або йдуть раніше покладеного терміну.

Менструальний цикл буде формуватися протягом 2-3 років. У цей період важливо навчити дочку правильно ставитися до змін в організмі. Дівчаткам необхідно взяти за правило вести графік менструацій. Для цього достатньо в календарі відзначати початок і закінчення місячних. Це дозволить помічати зміни і при необхідності звернутися до лікаря. Обсяг виділень коливається від 50 до 200 мл на добу. При нормальному процесі прокладку потрібно міняти 1-2 рази на день. Якщо ж дівчинка змінює прокладки частіше, ніж через 1-1,5 години, це може свідчити про кровотечу.

5 Передменструальний синдром

Для дорослих жінок це питання не є актуальним, так як вони вже знайомі з усіма «принадами» передменструального синдрому. Але для дівчаток, які не відчували на собі наслідки всіх жіночих процесів, нові відчуття можуть стати справжнім випробуванням. Тому дуже важливо підготувати дитину емоційно до цієї події.

За тиждень на настання менструації у дівчаток починають хворіти груди, може з’являтися біль в животі, в області попереку.

Дочка може скаржитися мамі на появу нудоти, головного болю, запаморочення, сонливості. Іноді, перед тим як починаються місячні, з’являється посилений апетит, бажання їсти багато солодкого, зокрема шоколаду. Настрій стає мінливим, плаксивим, депресивним. Дівчинка-підліток може бути агресивною або бажати усамітнення.

Це все відбувається через гормональної перебудови. У деяких дівчаток погіршується успішність у школі, можуть виникнути конфлікти з вчителями і однокласниками. Все це має пояснення: дитина не вміє керувати своїми бурхливими емоціями, не розуміє свого стану, а деякі відчуття для нього зовсім нові. Якщо дівчинці не пояснювати, що таке менструація і як потрібно себе вести в цей період, то поява крові на трусиках може налякати або викликати сором і збентеження.

6 Проведення невеликого тесту

У скільки років починаються місячні, визначається не тільки фізіологічними і емоційними змінами. Проведення невеликого індивідуального тесту допоможе мамі підготуватися до дорослішання дочки і допомогти їй в цьому. Проведення тесту полягає у відповідях на наступні питання:

 • скільки повних років дитині;
 • коли починалася менструація у мами або бабусі;
 • з якого віку почала збільшуватися груди;
 • з’явилися волосся під пахвами і лобку;
 • чи були білі виділення з піхви;
 • з’являється чи вугрі;
 • чи часто змінюється настрій.

Хоча ці питання і допоможуть визначити час настання статевого дозрівання, слід пам’ятати, що організм кожної дівчинки індивідуальний. Можливі відхилення від загальноприйнятої норми. Цей тест дозволяє дізнатися лише приблизний час першої менструації. Однак існують ситуації, коли необхідно звернутися до лікаря.

До 19 років у дівчат встановлюється регулярний менструальний інтервал. Будь-які відхилення від норми повинні насторожити. Якщо виникає затримка, яка спровокована вагітністю, необхідно консультуватися з гінекологом і ендокринологом. Якщо затримка менструації виникає через стрес, перевтоми, переїзду, прийому ліків, то стан стабілізується після усунення цих причин. Але існують серйозні гінекологічні захворювання, при яких можливе порушення менструального циклу.

7 Гігієнічні процедури

Щоб уникнути непотрібних проблем, дівчинці слід пояснити основні принципи гігієни в критичні дні. При перших місячних краще використовувати прокладки з бавовняним шаром. Синтетичні прокладки можуть спровокувати роздратування, пітливість, що сприяє швидкому розмноженню хвороботворних мікроорганізмів.

Міняти засіб гігієни необхідно кожні 3-4 години. Якщо не змінити прокладку протягом 6 годин, може виникнути небезпечне явище, зване синдром токсичного шоку. Перед зміною прокладок і після слід мити руки з милом. Не купуйте дівчинці засоби гігієни, які просякнуті ароматизаторами, так як великий ризик алергічної реакції. Не потрібно зберігати прокладки у ванній, так як там підвищена вологість.

Краще купувати дочки нижню білизну з бавовни. Протипоказано носити стрінги через те, що вони викликають інфекційно-запальні процеси. У підлітковому віці імунітет ослаблений, і порушення правил гігієни або неякісне білизна лише додадуть проблем дочки. Під час місячних не можна приймати ванну, але можна митися під душем.

Необхідно підмивати статеві органи при зміні кожної прокладки, але не рекомендується використовувати гель або мило кожен раз, так як це викликає сухість і подразнення слизової оболонки. Під час місячних не слід займатися спортом. Важливо в цей час забезпечити підлітку спокійну обстановку. Дівчаткам треба стежити за календарем, коли повинні початися місячні, і брати в школу прокладки, щоб уникнути незручних ситуацій.

Ссылка на основную публикацию