Коли починається токсикоз при вагітності і як з ним боротися?

Навіть саме довгоочікуване очікування малюка здатне затьмарити виникнення токсикозу. Ранній токсикоз пояснюється зародженням нової людини, в організмі жінки при виникненні зародка утворюються токсини. З цими неприємними моментами в самопочутті зіткнулися майже 70% жінок. Токсикоз в першому триместрі виражається різними порушеннями. Найбільш поширеними вважаються порушення роботи центральної нервової системи, судин і серця, процесів обміну. Багато хто вважає відсутність токсикозу аномалією, це помилкова думка. Не всі жінки зіткнулися з цими проявами, хвилюватися, чому немає токсикозу, не слід. На появу токсикозу не впливає, хлопчика чекає жінка або дівчинку. Найчастіше токсикоз при вагітності настільки порушує самопочуття, що призводить до госпіталізації.

Види раннього токсикозу

Ранній токсикоз під час вагітності по тяжкості перебігу діляться на кілька видів:

 1. При наявності легкої форми блювота виникає не частіше 5 разів протягом доби, зазвичай після прийому їжі. Зазвичай погане самопочуття спостерігається в ранкові години. Здоров’я вагітної порушено незначно, вона в стан нормально їсти. До завершення третього місяця прояви токсикозу зникають.
 2. При помірній формі блювота спостерігається 10 разів протягом доби, зазвичай вона не пов’язана з прийомом їжі. Жінка відчуває гостру слабкість, вона практично не може їсти. На цій стадії виникає питання, як боротися з раннім токсикозом. Необхідно лікування, що сприяє полегшенню самопочуття жінки. Після курсу терапії стан стабілізується, вагітність розвивається далі без відхилень.
 3. При надмірній формі токсикозу блювотний рефлекс спрацьовує більше 20-25 разів на добу. Вагітна знаходиться у важкому стані, через голодування і зневоднення можливе різке зменшення маси тіла, виснаження. Часто підвищується температура, частішає пульс. Виникає загроза життю майбутньої мами і немовляти. Необхідно термінове лікування в умовах стаціонару, тільки правильно підібрані ліки і медичний контроль здатні запобігти можливим ускладненням.

Крім блювоти і нудоти при токсикозі спостерігається посилене слинотеча, дерматози, нежить вагітних, дратівливість, сонливість. Дуже рідко зустрічаються такі форми, як доброякісна жовтяниця, тетанія і бронхіальна астма.

Причини виникнення

Точно встановити причини раннього токсикозу вченим не вдалося, вони висунули деякі припущення:

 1. При вагітності відбувається зміна рівня гормонів в організмі жінки, що сприяє збоїв в роботі органів. Організм не відразу адаптується до цих змін, можливо погане самопочуття. Через стрибки рівня гормонів розслабляються м’язи стравоходу, проходження їжі по шлунково-кишковому тракту сповільнюється, токсини повільніше виводяться з організму.
 2. Імунна система жінки сприймає ембріон як чужорідне тіло, яке має інший генетичні набір. Вона починає виробляти антитіла, необхідні для того, щоб позбутися від чужорідного втручання.
 3. Активуються знаходяться в мозку структури, відповідальні за реакцію на все «чуже». Вони загострюють смак і нюх.
 4. Наявність у вагітної захворювань статевих органів, шлунково-кишкової системи.
 5. Спрацьовує психологічний фактор. Жінка вважає, що відсутність токсикозу — це ненормально, і вона починає відчувати всі його принади.
 6. Велика роль спадковості, якщо у жінки мама мучилася цією недугою, шанси постраждати від токсикозу збільшуються.

Виключіть зі свого меню смажену і жирну їжу. М’ясо і рибу запікайте або використовуйте пароварку. Вживання протертих продуктів зменшує виникнення блювотного рефлексу. Необхідно вживати в день не менше 1,5-2 літрів рідини. Бажано пити воду без газу, трав’яні чаї та відвари, соки. Відмовтеся від солодкої газованої води. Видаліть зі свого раціону напівфабрикати, фаст-фуд, консервовану їжу. Їжте не поспішаючи, повільно і ретельно пережовуючи їжу.

З вечора приготуйте поруч з ліжком кілька сухих печива, банани, сухофрукти. Прокинувшись, не встаючи з ліжка, з’їжте що-небудь. Особливо це важливо для тих, у кого прояв токсикозу посилюється в ранковий час. Носіть з собою льодяники, сухофрукти, горішки. З їх допомогою ви зможете придушити виникнення блювоти. Багатьом допомагає подкисленная вода і свіжі фрукти. Вони насичують організм вітамінами, сприяє хорошої роботи кишечника.

Необхідно дотримуватися фізичний і емоційний спокій, приймати заспокійливі препарати (пустирник, валеріану, півонія) і вітаміни. Для боротьби з нудотою можна застосовувати лікарські засоби, але призначити їх повинен гінеколог. Зменшити нудоту можна, пополоскав рот відваром трав.

лікування

При помірній формі токсикозу необхідно подумати, як полегшити стан жінки. У стаціонарних умовах проводиться спеціальна терапія, вводяться розчини глюкози, солей, вітамінів, лікарських препаратів. Призначаються медикаменти, купирующие напади блювоти. Багатьом жінкам добре допомагають фізіотерапевтичні процедури, такі як електросон, електрофорез, гальванізація, фітотерапія, ароматерапія, голковколювання.

Вагітна при наявності важкої форми токсикозу повинна перебувати в палаті інтенсивної терапії. Необхідний постійний контроль її стану. Питання, як боротися з токсикозом, в даному випадку варто дуже серйозно. Призначається внутрішньовенне введення живильних розчинів, нейролептиків, протиблювотних засобів. Безперервна блювота здатна викликати відшарування плаценти і викидень. У разі такого важкого протікання вагітності важливо своєчасно звернутися за медичною допомогою.

Токсикоз на пізніх термінах

Пізній токсикоз при вагітності починає розвиватися до середини терміну, початкові його симптоми помітні на 26-28 тижні. Гестоз — дуже грізне ускладнення, часто викликає ускладнення родового процесу аж до загибелі матері і немовляти. Він спостерігається приблизно у кожної шостої вагітної жінки. При виникненні перших його ознак необхідна термінова госпіталізація.

Процес розвивається поступово, спочатку набряки, наявність білка в сечі, підвищення артеріального тиску залишаються непоміченими, вони не доставляють вагітної ніяких незручностей. Щоб не пропустити ці ознаки, необхідно регулярно відвідувати лікаря, не чекаючи, коли почнеться тривожне прояв цієї складної патології. Гестоз небезпечний для стану дитини, у неї розвивається киснева недостатність. Немовляті не вистачає поживних речовин для нормального росту. При пізній токсикоз у жінки порушується кровообіг, страждають всі основні органи. Симптоми пізнього токсикозу залежать від форми цієї патології, є типові та атипові прояви.

водянка

Зазвичай пізній токсикоз починається з появи набряків. Спочатку набряки носять прихований характер, про них свідчить надлишковий приріст маси тіла, більше 300 грамів на тиждень. При появі явних набряків можна визначити стадію захворювання:

 • перша стадія — спостерігається набряклість нижніх кінцівок;
 • друга стадія — додається набряклість черевної стінки;
 • третя стадія — додатково до всього набрякають руки і обличчя;
 • четверта стадія — генералізована набряклість.

нефропатія

В цьому випадку поєднуються набряки, підвищений артеріальний тиск, в сечі з’являється білок. Основним показником є ??різке підвищення тиску, найчастіше до 200/150 міліметрів ртутного стовпа і вище. Під час огляду оцінюється сукупність показників стану здоров’я вагітної жінки.

прееклампсія

До симптомів нефропатії додається головний біль, запаморочення, безсоння, загальмованість, миготіння мушок перед очима, шум у вухах. Порушується робота травної системи, можлива поява блювоти, нудоти, болі.

еклампсія

Це найважча форма пізнього токсикозу. На щастя, зустрічається вона рідко. При наявності сильного подразника у вагітної починається судомний припадок, може зупинитися дихання. Пізніше наступають клінічні судоми, ціаноз, зупинка дихання. Це дуже важкий стан, важливо не допустити його. У жінки може виникнути серцева недостатність, набряк легенів, кома. Великий ризик відшарування плаценти, виникнення фетоплацентарної недостатності. Це може привести до кисневого голодування плоду, затримці його розвитку, несвоєчасним пологів.

профілактика

Гестоз, починаючись з появи водянки, може перейти в найважчу форму — еклампсію. Найбільш важкі наслідки можливі для жінок, які мають супутні захворювання. До групи ризику належать вагітні, які страждають на артеріальну гіпертензію, хворобами нирок (пієлонефрит, гломерулонефрит), печінки (перенесений гепатит, дискінезія), ендокринних органів (щитовидної і підшлункової залоз, наднирників).

Щоб не допустити появи таких серйозних патологій, необхідно уважно ставитися до свого здоров’я, виконувати всі рекомендації лікаря. Важливо тримати під контролем обсяг рідини, що випивається і кількість солі у вашій їжі. Приймайте таблетки і вітаміни тільки за призначенням лікаря. Дуже важливо дотримуватися режиму, необхідно висипатися, бажано протягом дня мати можливість залучити хоча б на годину. Корисні неспішні прогулянки на свіжому повітрі, чергуйте ходьбу з відпочинком на лавці. Важливо уникати надмірних навантажень як фізичних, так і психологічних. Щоб не пропустити перших ознак захворювання, контролюйте надбавку в масі. У нормі вона не повинна перевищувати 350 г в тиждень.

Будьте уважні до себе, відвідуйте в термін жіночу консультацію, і відсутність токсикозу допоможе вам легко і без проблем перенести вагітність. У тих жінок, хто зіткнувся з токсикозом на перших місяцях вагітності, він уже закінчився, апетит нормалізувався, контроль ваги для них також дуже важливий. Бережіть себе, і ваша вагітність закінчиться появою на світ здорового міцного малюка.

Ссылка на основную публикацию