Коли дозріває яйцеклітина після місячних, на який день?

Яйцеклітина — це жіноча статева клітина, яка відіграє основну роль в зачатті. Коли дозріває яйцеклітина після місячних? Розглянемо ці важливі репродуктивні процеси детальніше.

1 Коротка характеристика жіночих статевих органів

У репродуктивній системі жінки виділяють зовнішні і внутрішні статеві органи. Основну дітородну функцію виконує саме внутрішня статева система. Вона включає піхву, матку, яєчники і маткові труби, які їх з’єднують. Вхід в піхву із зовнішнього боку закритий невинною пліви, в якій є маленький отвір, але після першого статевого акту вона рветься повністю. Матка — це невеликий орган діаметром до 4 см, стінки якого представлені м’язами. Саме м’язова стінка надає матці розтяжність і здатність збільшуватися для виношування дитини під час вагітності. Матку і яєчники з’єднують маткові труби. Яєчник — це орган овоидной форми, який виконує як репродуктивну, так і гормональну функцію в організмі жінки. В яєчнику міститься запас яйцеклітин на все менструальні цикли жінки за все життя, з яким вона вже народжується. Після настання менархе (першої менструації) і початку місячних раз на місяць відбувається овуляція — процес виходу яйцеклітини в маткову трубу. Поки клітина там знаходиться, є можливість її запліднення сперматозоїдом при незахищеному статевому контакті.

2 Як проходить менструація?

Менструація (місячні) — це відторгнення підготовленої до можливої ??вагітності внутрішньої оболонки матки, що протікає декількох днів.

Під час щомісячного циклу жінки можна виділити три періоди: передменструальний, менструальний і постменструальний.

  1. Менструальний період — це той час, який припадає на кровотечу з матки. Все 28-35 днів циклу матка перетворюється, готуючись до можливого настання запліднення. Її внутрішній шар потовщується, в нього проростають кровоносні судини. На 10-14 день циклу відбувається овуляція з виходом яйцеклітини з яєчника в маткову трубу. Там вона перебуває кілька днів, і її може запліднити сперматозоїд. Якщо ж цього не сталося, то клітина гине, а потовщений епітелій починає відшаровуватися. Відбувається руйнування дрібних судин, що живлять його, що приводить до початку кровотечі. Матка може скорочуватися, щоб виштовхнути назовні ці мертві тканини, через що жінку турбують суб’єктивні відчуття болю.
  2. Постменструальний період. Протягом цього періоду матка відновлює пошкоджену після відторгнення епітелій і готується до нового менструального циклу.
  3. Передменструальний період. Це етап активного потовщення маткової стінки, її кровопостачання шляхом проростання нових дрібних кровоносних судин і вироблення слизу спеціальними залозами.

пропонуємо Вам ознайомитися

  • Як правильно розрахувати стать дитини по овуляції
  • Як і для чого складається графік базальної температури?
  • Яка нормальна тривалість овуляції?
  • Ефективний засіб, яке допоможе жінці завагітніти!

3 Стадії розвитку яйцеклітини

Яйцеклітина — це репродуктивна клітина жінки. При її злиття із сперматозоїдом відбувається запліднення і початок розвитку майбутньої дитини.

З народження у дівчинки вже є повний комплект оогонієв — статевих клітин на початковому етапі розвитку, які знаходяться в яєчниках. Ці клітини перевищують число циклів протягом усього життя жінки, тому частина з них гине в перший рік після народження. Потім вони завмирають в такому стані до статевого дозрівання. Під час менархе відбувається перетворення одного з оогонієв з перетворенням його в клітку під назвою овоціт. Вона містить желточную частина, яка потрібна для харчування зародка на початкових етапах, але основний її компонент — це запрограмована в хромосомах інформація про генетику майбутньої дитини. Хромосома складається з пов’язаних між собою нуклеїнових кислот і білків. ДНК — це та сама кислота, і саме вона відповідає за генетику плода.

У статевих клітинах чоловіки і жінки є 22 хромосоми, які відповідають за благополучне структурування тіла людини і його роботу. Вони називаються соматичними. Присутній і 1 хромосома, яка відповідає за стать майбутньої дитини. У яйцеклітині можна знайти тільки Х-хромосому. Сперматозоїд може мати в своєму складі як Х-, так і Y-хромосому, яка і визначає стать плоду (X — жіночий, Y — чоловічий).

4 Процес овуляції

Дозрівання яйцеклітини повністю контролюється гормонами. Лютропін — це гормон гіпофіза, який відповідає за основну регуляцію діяльності яєчника. Незадовго до овуляції гіпофіз починає посилено виробляти цей гормон, через що яєчник опухає, червоніє і в результаті виганяє овоціт. Стінка невеликої ніші яєчника, де знаходиться овоціт (фолікул), стає тоншою. За стан цієї структури відповідає гормон гіпоталамуса окситоцин. Тиск у порожнині фолікула починає збільшуватися. Через вплив такої кількості чинників стінка фолікула рветься, і овоціт направляється в черевну порожнину, але знаходиться там недовго, тому що його відразу підхоплюють ворсинки маткової труби і відправляють всередину. У трубі відбувається останнім перетворення овоциту, після якого він стає зрілою яйцеклітиною.

Яйцеклітина в нормі повинна дозріти до 12-14 дня після дати початку місячних. Під час оваріально-менструального циклу організм жінки активно готується до наступу ймовірного запліднення. Якщо цього не відбувається, то в кінці циклу починається менструація.

5 Що таке жовте тіло?

Після вигнання статевої клітини з фолікула з ним відбувається ряд перетворень в жовте тіло. На першому етапі відбувається активне ділення клітин епітелію стінки фолікула і проростання в неї кровоносних судин. Потім починається накопичення пігменту жовтого кольору, який називається лютеином. Жовте тіло росте і починає функціонувати як мініатюрний гормональний орган, виробляючи власний гормон — прогестерон ( «світанок» діяльності жовтого тіла). Воно рясно постачається кров’ю, колір його дуже добре помітний на розрізі яєчника. Потім його продуктивність залежить від того, чи відбулося зачаття. Якщо воно не настало, то жовте тіло існує і функціонує протягом приблизно 2 тижнів, а потім починається процес зворотного розвитку і згасання. Якщо наступила вагітність, то жовте тіло зберігається і працює все 9 місяців, тому як гормон прогестерон виконує багато значущих функцій для нормального перебігу репродуктивного процесу.

Ссылка на основную публикацию