Клімакс у жінок: симптоми, лікування, вік, ознаки, що це таке?

Представницям прекрасної статі важливо знати, як проходять клімаксу у жінок, симптоми, вік, лікування проявів. Знання всієї інформації і особливих моментів, що виникають в цей період, допоможе вчасно звернутися до лікаря, почати лікування, полегшити прояви клімаксу у жінок.

Починаючи з підліткового віку, жінок щомісяця осягають деякі гормональні зміни в організмі, які в медичній термінології іменуються «менструація». Початок місячних служить сигналом того, що жінка готова до зачаття. При нормальних умовах навколишнього середовища і налагодженій роботі організму тривалість менструального циклу коливається від 21 до 35 днів (в ідеалі 28 днів). Тобто високі шанси завагітніти у дівчат повторюються щомісяця з такими ж проміжками. З роками, людський організм зношується і старіє, в менших кількостях відбувається вироблення гормону естрогену, який відповідає за репродуктивну функцію. Про завершення дітородного періоду свідчить настання менопаузи.

1 Клімактеричний період

Клімакс (менопауза) — це гормональні вікові зміни в жіночому організмі, які супроводжуються інволюцією, зниженням працездатності статевої системи.

Даний термін в перекладі з давньогрецької означає «сходи». Дійсно, еволюція репродуктивної функції починається з менархе і, пройшовши низку «ступенів», завершується згасанням у вигляді менопаузи.

З медичної точки зору, клімаксом є відсутність менструації більше дванадцяти місяців. Клімактеричний період настає у кожної жінки по-різному, в залежності від індивідуальних особливостей організму, способу життя, фізичних і психологічних навантажень. Клімакс у жінок може початися як в 40 років, так і в 60. Середньостатистичний час початку такого періоду припадає на 45-55 роки життя.

Існує таке поняття, як ранній або передчасний жіночий клімакс. Такий діагноз ставлять пацієнткам, якщо симптоми менопаузи починають проявлятися у віці до сорока років (від 15 до 39). Головною ознакою початку клімактеричного періоду є нерегулярність місячних, тривала відсутність. Крім того, є ще величезна кількість симптомів, які супроводжують жінок в даний час.

Визначити, в якому віці наздожене жіночий клімакс, неможливо. Аналіз венозної крові на рівень гормонів не несе ніякої інформативності. Як і при інших захворюваннях, свою роль може грати генетичний фактор. Якщо у мами або бабусі клімакс почався дуже рано, можна припустити, що фізіологічні зміни передадуться у спадок.

Клімактеричний період у жінок має кілька тимчасових періодів. Перименопауза — час перед початком клімаксу. Як правило, перші ознаки перименопаузи починаються за кілька років до останніх місячних. У цей період рівень жіночих гормонів поступово, але неухильно починає знижуватися. Характерними факторами є відсутність овуляції (як наслідок, можливість завагітніти зводиться до нуля), нерегулярні і мізерні місячні (в окремих випадках, менструації стають рясніше, ніж завжди).

пропонуємо Вам ознайомитися

 • Як впоратися з приливами при клімаксі: лікування без гормонів народними засобами
 • Припливи при клімаксі: що це таке, які симптоми і препарати для лікування
 • Які народні засоби застосовуються для лікування клімаксу
 • Поки варикоз не перетворився на тромбофлебіт і рак потрібно …

Менопауза — найбільш короткий період за тривалістю, який передбачає повне припинення менструального виділень. Вважається, що час клімаксу — рік після останніх місячних.

Постменопауза — наступний етап в гормональної перебудови жіночого організму, який настає відразу ж після клімаксу. Триває постменопаузі приблизно 3-5 років. Небезпека даного періоду полягає в тому, що можливий розвиток різних захворювань, таких як остеопороз, збої в ендокринній або серцево-судинній системах. Результатом ускладнень є відсутність статевих гормонів в організмі і адаптація до нових умов.

2 Симптоматика недуги

Про прийдешнє настанні клімактеричного періоду у жінок можуть свідчити такі ознаки, які супроводжуються розвитком різних захворювань жіночої статевої системи:

 • ендометріоз — доброякісні новоутворення в матці або за її меж;
 • жінка планує народити дитину, але мають місце проблеми із зачаттям або виношуванням;
 • спостерігаються порушення менструального щомісячного циклу.

Симптоми клімаксу у жінок можуть бути найрізноманітнішими, так як зміни осягають і зачіпають різні органи і системи організму.

Основні симптоми, вік настання клімаксу при цьому значення не має:

 1. Припливи. Найбільш поширений симптом клімаксу у жінок після 45 років. Жінка постійно скаржиться на відчуття жару. Зовнішньо проявляється у вигляді почервоніння шкірних покривів голови, червоніє обличчя, шия, зона декольте. Дискомфорт проявляється протягом короткого часу (кілька хвилин), що особливо відчувається ввечері.
 2. Часті запаморочення, які супроводжуються прискореним серцебиттям.
 3. Підвищений рівень збудливості.

Мають місце симптоми клімаксу у жінок після 45, які проявляються з боку нервової системи, сечостатевої системи або емоційні ознаки.

Емоційні зміни, які супроводжують клімакс у жінок, характеризуються такими симптомами:

 • астроневротіческій синдром;
 • дратівливість набирає обертів, проявляється часто і не в міру;
 • надмірна плаксивість, сльози без причин;
 • стривоженість і постійне відчуття страху;
 • глибока і затяжна депресія.

В даний період деякі жінки починають вести себе як молоденькі 20-річні дівчата, одягаючись не за віком, створюючи яскравий макіяж. Така поведінка пояснюється бажанням продовжити свою молодість.

3 Характерні ознаки

З боку нервової системи організму симптоми клімаксу у жінок виявляються у вигляді ряду ознак:

 • неможливість заснути, безсоння або постійні нічні пробудження;
 • бажання поспати вдень, відчуття втоми і розбитості;
 • вранці спостерігається підвищення артеріального тиску;
 • постійним супутником є ??почуття нудоти і нестачі повітря;
 • потовиділення стає на рівень вище звичного, нормального.

Головні болі і запаморочення проявляються у багатьох жінок. Пояснюється це нестачею кальцію і магнію в організмі в зв’язку з порушеннями водно-сольового обміну.

Сечостатева система жінки реагує на наближення клімактеричного періоду, проявляючись у ряді ознак:

 1. Постійні скачки артеріального тиску, що є порушенням нормальної роботи серця. Часто спостерігаються больові відчуття в області серця.
 2. Сухість всередині піхви, що призводить до паління, звуження його стінок і зменшення кровопостачання.
 3. Проявляються симптоми, подібні до циститу — біль при сечовипусканні, часті позиви помочитися. Виникають больові відчуття в області живота.
 4. У деяких випадках може виникнути ризик опущення або випадання матки.

Шкірні покриви піддаються змінам, які відбуваються у жінок в даний період. Шкіра стає все більш в’ялою, випадає волосся на голові. У зв’язку зі змінами в гормональному фоні, збільшується ріст волосся по всьому тілу, особливо на обличчі.

З боку кісткової системи під час клімаксу у жінок після 45 років мають місце такі симптоми:

 1. Навіть через короткий час при ходьбі або в спокійному положенні стоячи виникають болі в попереку і вздовж хребта.
 2. Втрачається постава, на її місці розвивається сутулість.
 3. Кістки стають більш крихкими, що є основною причиною частих переломів.

На жаль, біль є одним із симптомів, який проявляється при клімаксі в різних органах. Відбувається збільшення больових ознак тому, що біль — це захисний елемент в організмі людини, який подає сигнали в головний мозок про порушення нервових рецепторів конкретного органу.

4 Гормонотерапія

Для того щоб полегшити проходження гормональних змін організму, лікарі призначають курс лікування. Як правило, застосовується гормонотерапія. Жінки в період перименопаузи проходять діагностику, яка буде показувати кількість певних гормонів. Лікування передбачає прийом медичних препаратів, для поповнення гормонів, яких не вистачає в організмі. Крім того, комплексна терапія включає лікарські засоби для кращого засвоєння штучних гормонів. Гормонотерапія підходить не всім жінкам і має ряд своїх протипоказань. Жінки, які страждають захворюваннями серцево-судинної, видільної або травної систем, не можуть приймати лікарські препарати-гормони. Лікуючий лікар призначає курс лікування з урахуванням загальної клінічної картини пацієнтки і з урахуванням індивідуальних фізіологічних особливостей. Гормональна терапія позитивно впливає на жіночий організм, забезпечуючи його необхідними речовинами в таких напрямках:

 • ліквідує депресивний стан;
 • пропадає безсоння, сон стає міцним і повноцінним;
 • зменшується дратівливість і нервозність;
 • знижується можливість виникнення інсультів, інфарктів;
 • регуляризація менструального циклу і продовження менструацій ще на деякий період;
 • поліпшується загальний стан організму, в тому числі шкірних покривів.

Важливо пам’ятати, що медики суворо забороняють лікувати клімакс самостійно, приймаючи як гормональні, так і негормональні медикаменти. Результатом самолікування можуть бути прояви побічних ефектів лікарських засобів і виникнення різних патологій в організмі.

Неправильне лікування може призвести до тромбофілії (порушується механізм згортання крові), розвитку діабету, до хвороб нирок і печінки, пухлинних утворень в статевих органах. Крім того, самолікування є одним з факторів розвитку онкологічних захворювань. Залежно від тяжкості проходження клімактеричного періоду, призначаються відповідні лікарські препарати. Лікування спрямоване насамперед на зняття дискомфортних симптомів менопаузи і поліпшення загального стану здоров’я жінки.

5 Збалансоване харчування і народні засоби

Пильна увага необхідно звернути на систему харчування в даний період. Організм в клімактеричний час потребує поживних і корисних речовинах, з їжею повинно поступати необхідну кількість кальцію, фосфору, натрію і різних вітамінів (зокрема А, Е, Д, С). Недолік тих чи інших мінералів та вітамінів може привести до більш вираженим больовим симптомів клімаксу, а також до розвитку різних захворювань.

Збалансоване харчування передбачає, що основа щоденного раціону повинна складатися зі свіжих фруктів, овочів і зелені. Не варто забувати про корисність круп. Риба і морепродукти благотворно впливають на організм, забезпечуючи його фосфором.

В якості профілактичних заходів можна використовувати народні засоби. Помічниками для жінок стануть льон, червона конюшина, солодка, хміль. Заспокійливим ефектом володіють меліса, м’ята, валеріана. Корисними властивостями відрізняється материнка. В аптеці можна придбати готовий чай з листя материнки в пакетиках. Такий напій діє заспокійливу, зменшуючи підвищену збудливість. Він благотворно впливає на роботу яичником, менструальний цикл, зменшує кровотечі.

Одним з важливих моментів є психологічний настрій жінки на гормональні зміни в організмі. Психологічна непідготовленість — це одна з проблем, з якими стикаються лікарі в своїй медичній практиці. Старіння є невід’ємною частиною людського життя, і воно неминуче. Головне — приймати клімактеричний період спокійно, що дозволить полегшити процес згасання репродуктивної функції.

Ссылка на основную публикацию