Кіста жовтого тіла яєчника (лівого, правого) при вагітності: причини, симптоми, лікування

Кіста жовтого тіла є одним з видів кіст яєчників, яка займає місце розірваного або фолікула, що лопнув. Кіста жовтого тіла яєчника утворюється із решти там рідини, але іноді всередині неї може виявитися і кров. Місцезнаходження цього утворення може мати 2 локалізації: кіста жовтого тіла яєчника може розташовуватися як ззаду матки, так і збоку. Різновиди зазвичай розташовуються на лівому і правому яєчниках і носять відповідну назву, наприклад, кіста жовтого тіла лівого яєчника.

Розміри кісти в більшості випадків коливаються від 3 см до 8 см, але при сприятливих умовах для розвитку довжина його може досягти 20 см. У багатьох випадках кісти жовтого тіла яєчника при розмірах 3-4 см не вимагають ніякого спеціалізованого лікування. Вони зникають протягом 2-3 циклів менструації без всяких наслідків для жінки.

Часто виявляється кіста жовтого тіла при вагітності, але це не вважається особливо небезпечним явищем, т. К. Для плода таке новоутворення зазвичай не представляє ніякої загрози. І вагітність жінки зазвичай в таких випадках проходить нормально.

Кістозне новоутворення правого яєчника при вагітності може існувати до самих пологів, а потім саме зникнути. Такі освіти виконують при малих розмірах функцію, яка зазвичай покладено на жовте тіло — продукують прогестерон. Ліва кістозна порожнина утворюється рідше, ніж права. Чим це обумовлено, вчені поки не з’ясували.

Це завдання з синтезу гормону вони перестають виконувати, якщо довжина кістозних порожнин перевищить 7 см. Тоді вони стають загрозою для здоров’я жінки і підлягають негайному видаленню хірургічним шляхом, т. К. Можуть принести різні ускладнення, наприклад перитоніт.

1 Типи кістозних новоутворень

Розрізняються кісти в залежності від своєї локалізації. Вони можуть бути наступні:

 1. Кіста жовтого тіла правого яєчника, яка зустрічається найчастіше.
 2. Лівосторонній кістозне освіту.

Ці новоутворення за своєю будовою складаються з порожнини, наповненої рідиною або кров’яної плазмою. Можуть існувати 2 види таких кістозних конструкцій. Перший з них являє собою одну порожнину, заповнену рідким середовищем. Другий тип кісти жовтого тіла яєчника складається з 2 або більше порожнин, заповнених рідкими фракціями.

пропонуємо Вам ознайомитися

 • Що показує жовте тіло на УЗД в яєчнику після овуляції?
 • Причини крові під час овуляції
 • Особливості базальної температури при місячних
 • Ефективний засіб, яке допоможе жінці завагітніти!

2 Фактори, що призводять до патології

Формування цих новоутворень відбувається відразу після овуляції. Вплив на статеві органи жінки лютеінізірованного гормону гіпофіза призводить до формування в яєчнику так званого «жовтого тіла». Це заліза тимчасового типу, яка потрібна для синтезу гормону прогестерону. Це з’єднання необхідно для збереження вагітності, якщо цей стан настане. При збої на цьому етапі і може з’явитися кістозне новоутворення. Чому це відбувається, неясно, т. К. Медики не змогли поки встановити основну причину появи і розвитку кістозних конструкцій. У вагітних жінок зазвичай розвивається кіста жовтого тіла правого яєчника. Причини виникнення кістозних новоутворень можуть бути наступними:

 1. Часто головну роль відіграють порушення нормального співвідношення рівнів гормональних агентів на різних фазах менструального циклу. Це веде до розвитку гормонального дисбалансу і дає можливість розвинутися новоутворенням.
 2. Може статися функціональний розлад роботи яєчників, що також сприяє появі кістозної порожнини.
 3. Кіста жовтого тіла при вагітності може виникнути, якщо жінка приймала медикаменти, що стимулюють овуляцію або вживала їх перед проведенням процедури зачаття в пробірці. Тому, перш ніж використовувати подібні ліки, треба проконсультуватися з лікарем.
 4. Можлива поява кістозного формування при різних порушеннях в роботі репродуктивної системи.
 5. Можливий розвиток кістозного новоутворення при вживанні різних засобів, які призначені для екстреної контрацепції.
 6. Якщо жінка перебуває під постійним стресом як з психічної, так і з фізичної сторони, то є велика ймовірність того, що у неї може розвинутися кіста жовтого тіла правого яєчника, а в деяких випадках і лівого.
 7. Кістозні новоутворення виникають при наявності у жінки при хронічних недугах на органах репродуктивної системи. Зазвичай ці хвороби носять інфекційний або запальний характер, наприклад ендометрит, сальпінгоофорит і т. Д.
 8. Кіста жовтого тіла при вагітності може розвинутися при штучному перериванні цього процесу (аборт).

Тому будь-яка жінка при будь-яких виникли проблеми, які були описані вище, повинна звернутися за допомогою до медичного закладу. Це дозволить зберегти здоров’я і різко зменшить можливість розвитку ускладнень, таких як розрив тіла кістозного новоутворення або його перекручення.

3 Симптоми хвороби

Основні ознаки розвитку хвороби наступні:

 1. У багатьох випадках жінки не підозрюють про наявність кістозних утворень, поки не прийдуть на обстеження до лікаря. Це відбувається через те, що більша частина кістозних уражень жовтого тіла протікає безсимптомно, так як розміри їх у великій кількості випадків порівняно малі, і не перевищують 3-4 см.
 2. У хворих жінок починаються тягнуть больові відчуття в нижній області живота. Це зазвичай проявляється протягом статевого акту або після його завершення. Такий же стан може виникнути і при великому фізичному навантаженні або при піднятті важких предметів, коли організм жінки надмірно перенапружується
 3. У хворої жінки може статися здуття живота.
 4. Зазвичай захворювання проявляється в частих позивах до випускання сечі. Причому це відбувається не тільки вночі, як при хворобах сечостатевої системи, а й днем.
 5. Іноді поява кістозного новоутворення знаменується сильною кровотечею, яке може стати небезпечним для здоров’я пацієнтки.
 6. У хворої жінки може різко піднятися температура тіла і початися блювота. Іноді проявляється тільки один з цих ознак, тому, щоб точно з’ясувати причину недуги, треба терміново звернутися до лікаря.
 7. Якщо сталася тривала затримка менструального циклу або його нормальний перебіг порушено, то жінка повинна звернутися до лікаря, т. К. Є ймовірність, що у неї виник кістозне новоутворення.
 8. У деяких хворих цим захворюванням жінок симптоми схожі на початок вагітності. Їх нудить, на молочних залозах з’являється хворобливість і вони ущільнюються. В такому випадку треба звернутися до лікаря і пройти обстеження.

Якщо жінка помітила хоча б один з перерахованих вище симптомів, то треба терміново вирушить до медичного закладу і звернутися до лікаря-гінеколога. Якщо це вчасно не зробити, то кістозне новоутворення може продовжити зростання, що в деяких випадках може привести до необхідності проведення хірургічної операції.

4 Діагностичні заходи

Зазвичай лікарі-гінекологи використовують наступну методику при обстеженні хворої жінки:

 1. Записуються всі її скарги, які потім піддаються ретельному аналізу. При цьому встановлюється приблизний час появи хворобливих відчуттів внизу живота, їх посилення під час статевого акту або при фізичній роботі і т. Д.
 2. Встановлюється, якими гінекологічними хворобами перехворіла пацієнтка, чи були і які операції, або можливо у хворої виникали поразки від захворювань, що передаються статевим способом і т. Д.
 3. Проводиться аналіз менструальних функцій, наприклад, тривалість і регулярність самого менструального циклу, коли були останні менструації і т. Д.
 4. Потім проводиться повний огляд пацієнтки гінекологом.
 5. Хвору посилають на ультразвукове обстеження, при якому проводиться діагностика органів, що знаходяться в малому тазу.
 6. Після цього спеціальним пристроєм — лапароскопом, який вводиться в черевну порожнину жінки через маленький розріз, лікар проводить процедуру лапароскопії — огляд яєчників, матки та інших органів, які дислокуються в малому тазу. Це дозволяє виявити ті моменти, які можуть бути пропущені при ультразвуковому обстеженні. У деяких випадках описувана процедура не проводиться, т. К. Результати УЗД цілком задовольняють гінекологів.

Зібравши і обробивши всі отримані матеріали, лікарі ставлять діагноз і, якщо потрібно, то намічають шляхи боротьби з кістозним новоутворенням.

5 Лікувальна терапія

Лікування кісти жовтого тіла яєчника симптоми, якого виявлені у пацієнтки, ведеться в такий спосіб:

 1. Лікарі протягом 1-3 циклів менструації спостерігають за хворий, т. К. В більшості випадків кістозні новоутворення протягом зазначеного періоду можуть зменшитися в розмірах або зовсім зникнути.
 2. Якщо цього не відбулося, то лікарі наказують хворій жінці приймати різні протизапальні препарати.
 3. Потім пацієнтку посилають на фізіотерапевтичні процедури. Це може бути електрофорез, схожа на нього процедура, але виконувана за допомогою модульованих синусоїдальних струмів, терапія лазерними променями, магнітотерапія, лікування за допомогою грязьових ванн, ультрафонофорез.
 4. Якщо всі вищезгадані методи не привели до усунення кістозного освіти, то призначається хірургічна операція.

Оперативне втручання полягає у видаленні (енуклеація) новоутворення, яке досягло розмірів 7-8 см і більше шляхом резекції. Це треба зробити, т. К. Можуть відбутися ускладнення: розрив кісти жовтого тіла або перекручення ніжки освіти. Це може привести до розвитку кровотечі і сильного болю. Якщо станеться розрив кістозного освіти, то його вміст може проникнути в інші органи малого тазу і викликати перитоніт. Є й інший можливий варіант — це інфікування тіла новоутворення, що потребують тривалого лікування. Тому треба вчасно видалити це утворення з тіла жінки.

6 Профілактика захворювання

Щоб це захворювання не виникло, жінка повинна 2 рази в рік відвідувати гінеколога і проводити обстеження. Не можна часто робити такі акушерські маніпуляції, як аборт, вишкрібання маткових порожнин і т. Д.

Жінка повинна по можливості уникати виникнення частих стресових ситуацій і завищених фізичних навантажень. Вона повинна дотримуватися всіх правил особистої гігієни.

При виявленні різних гормональних порушень треба вчасно починати їх лікувати. Ця терапія повинна доводитись до кінця, щоб не з’явилися рецидиви. До таких захворювань можна віднести порушення нормальної роботи яєчників, дисфункцію щитовидної залози або надниркових залоз і т. Д.

Треба вчасно виявляти і виліковувати різні інфекційно-запальні недуги на репродуктивній системі, наприклад ендометрити, вульвовагиніти, сальпінгіти і т. Д.

Разом з цим жінка повинна перейти на ведення здорового способу життя. Для цього треба відмовитися від такої шкідливої ??їжі, як спеції і прянощі, копчене, жирне, солоне, смажене страви. Не треба їсти консерви, шоколад, пити каву, міцний чай.

У щоденному раціоні повинні бути у великій кількості фрукти і овочі, страви з нежирного м’яса, риби. Треба відмовитися від куріння і розпивання алкогольних напоїв, але вино в невеликій кількості вживати можна. Краще не пити різні шипучі напої.

Жінка повинна займатися спортом, т. К. Це сприяє зміцненню імунітету і перешкоджає розвитку у пацієнтки інфекційних і запальних захворювань різної етіології. Це різко зменшить ризик появи подібних поразок на репродуктивної і сечостатевої системах, зменшить можливість розвитку кістозного новоутворення.

Ссылка на основную публикацию