Кейтеринг — що це таке простими словами?

Сьогодні нікого не здивуєш колективним святкуванням різних урочистостей за межами міста, доставкою гарячих обідів на підприємства або проведенням корпоративів на яхтах. Мало хто знає, що за всім цим стоїть кейтеринг. Розглянемо, що це таке і якими він володіє характерними особливостями.

Що таке кейтеринг?

Не так давно на вітчизняному споживчому ринку з’явилися кейтерингові послуги. Простими словами це поняття можна пояснити як виїзне ресторанне обслуговування заходів та урочистостей, яке планується і організовується підприємством громадського харчування.

Основними завданнями кейтеринговій фірми є задоволення гастрономічних уподобань замовників і комфортне обслуговування всіх учасників заходів, що проводяться на природі, в різних приміщеннях і інших місцях (яхти, літаки, міські пам’ятки), які вибирають клієнти. Особливістю кейтерингу є те, що не замовники з гостями відвідують ресторан, а підприємство громадського харчування виїжджає в вказане місце і забезпечує вишукану кухню.

Варто відзначити, що далеко не кожен ресторан надає послуги кейтерінгу. Це пов’язано в першу чергу з відсутністю спеціального обладнання, необхідного для приготування різноманітних страв у виїзних умовах. До того ж робота кухарів, офіціантів і барменів також має своєрідну специфіку. Наприклад, організаторам необхідно правильно розрахувати кількість посуду, столових приладів, страв і напоїв, посадочних місць, ресторанних меблів для посадки гостей, інше. Також нерідко трапляється так, що замовлення бувають терміновими, і від професіоналізму офіціантів залежить швидкість сервіровки столів і проведення бенкетів.

Важливими умовами успішної роботи кейтеринговій компанії є налагоджені партнерські відносини з постачальниками різних груп продуктів харчування і напоїв, а також наявність власного транспорту, що дозволяє своєчасно виконувати доставку провізії і всілякого обладнання до місця проведення заходу.

Важливо: початківцям кейтерингових підприємств слід звертати увагу на ті напрямки бізнесу, які користуються великим споживчим попитом. Для початку варто розглянути можливість приготування і організації постачання комплексних обідів на підприємства міста, причому слід орієнтуватися на працівників з низьким і середнім рівнем доходу. Що стосується цін на послуги, то вони повинні бути привабливими для потенційних замовників. З цієї причини важливо провести попередній моніторинг вартості аналогічних послуг фірм-конкурентів і створити свою комерційну пропозицію, яка буде відрізнятися прийнятною ціною і високою якістю обслуговування.

різновиди кейтерингу

Розглянемо існуючі види кейтерінгу.

В приміщенні

Кейтерингове обслуговування в приміщенні багато в чому має схожість з роботою ресторанів. При замовленні сервісу клієнту пропонується різноманітне обладнання для проведення того чи іншого заходу, а також місця для організації торжества.

Заздалегідь обумовлюються такі нюанси, як розміри і оснащення банкетних залів, тип прийому гостей, наявність кухонних приміщень, де буде зберігатися провізія і готуватися страви. В обов’язковому порядку повинно бути виділено приміщення для установки холодильного обладнання, посудомийних машин, зберігання алкогольних і безалкогольних напоїв, столових приладів і посуду, білизни і всіляких аксесуарів, використовуваних для оформлення банкетних залів та столів.

Кейтеринг в приміщеннях користується великим попитом у споживачів, оскільки він дозволяє істотно заощадити час (на відміну від організації виїзного торжества). Проте підприємці, що спеціалізуються на кейтерінг, повинні пам’ятати про неминучі витрати, пов’язаних з виробничими витратами і орендою приміщень.

поза приміщенням

Кейтеринг поза приміщенням носить також назву виїзного. В індустрії ресторанного бізнесу даний напрямок користується популярністю у замовників, що бажають організувати торжество або свято для великої кількості гостей (від пари сотень до декількох тисяч).

Як правило, кейтерінгова компанія організовує захід на території замовника, дотримуючись певний перелік вимог. Ресторани виїзного харчування обслуговують клієнтів у заміських маєтках, в офісних приміщеннях різних підприємств, фірм та інших місцях. Для правильного проведення свята кейтерінгова компанія узгоджує з клієнтом ряд нюансів:

 • тип майбутнього заходу;
 • кількість запрошених гостей;
 • тривалість і час початку торжества;
 • способи розстановки столів і допоміжного обладнання;
 • меню;
 • карту алкогольних напоїв.

У процесі підготовки майбутнього заходу замовник знайомить організатора з господарськими приміщеннями, які надаються для зберігання і приготування страв, а також потреб персоналу. Залежно від кількості гостей проводиться розрахунок кількості необхідного посуду, столового білизни, приладів і посадочних місць.

Після проведених розрахунків організатори упаковують посуд і допоміжне обладнання, після чого вони доставляються до місця проведення святкового фуршету. Також здійснюється приготування напівфабрикатів, закусок, кондитерських виробів і страв відповідно до обраного замовником меню.

Завчасно в місце проведення торжества доставляються напої та обладнання, необхідні для сервірування столів і декорування. Як для замовника, так і для виконавця кейтеринг поза приміщеннями є вигідним, оскільки немає потреби оплачувати оренду банкетних залів та комунальні послуги.

Як правило, якщо має бути організувати захід для великої кількості людей, а часу на його підготовку дуже мало, кейтерингові компанії пропонують замовникам проведення фуршетів. Вони мають ряд незаперечних переваг:

 • відсутністю сидячих місць для гостей;
 • великим вибором страв, а також алкогольних і безалкогольних напоїв;
 • наявністю в меню безлічі закусок і порційних блюд;
 • наявністю бару;
 • можливістю надання необхідної кількості посуду та обладнання для сервірування.

Також заходи організовуються із застосуванням «шведських столів», при цьому гості самостійно вибирають напої та страви виходячи зі своїх гастрономічних уподобань.

Зверніть увагу, що на столах, крім кулінарних шедеврів, в обов’язковому порядку повинна бути присутнім одноразовий посуд. Незайвим буде організувати кілька невеликих столиків, щоб за ними могли розміститися люди і поспілкуватися в невеликій компанії.

соціальний

Цей вид кейтерингу застосовується для обслуговування невеликих колективів і проведення сімейних торжеств безпосередньо на території клієнта. Організатор погоджує з замовником кількість запрошених людей, місце і час проведення свята.

Коли всі нюанси обумовлені і узгоджено меню, організатор направляє кухарів до замовника. Всі страви готуються з продуктів клієнта і з застосуванням його обладнання. При цьому замовник має можливість в будь-який момент проконтролювати хід підготовки заходу. Також кейтерінгова компанія організовує прибирання території після проведення банкету.

Клієнт має право скористатися обладнанням організатора, про що сторони домовляються заздалегідь. Переваги соціального виду кейтерингу очевидні — невисокі накладні витрати і можливість клієнта орендувати необхідне обладнання за оптимальною ціною.

Офісний

При грамотній організації роботи виїзного ресторанного бізнесу офісний кейтеринг може стати дуже прибутковою справою на постійній основі. Даний вид сервісу не проводиться як святковий захід, а являє собою щоденну доставку обідів всім співробітникам компанії-замовника.

В населених пунктах з великою кількістю населення і підприємства офісний кейтеринг є затребуваною послугою. Меню і час доставки провізії обумовлюються перед початком співпраці. Не варто забувати, що страви повинні відрізнятися високою якістю приготування і низькою вартістю.

Переваги офісного кейтерингу в наявності: щоденні замовлення, високий дохід (за рахунок кількості обслуговуваних співробітників компанії-замовника) і помірні виробничі витрати. Цей вид обслуговування також носить назву плейс-кейтерингу, який передбачає співпрацю з клієнтом на контрактній основі.

кальянний

Останнім часом широкого поширення набув кальянний кейтеринг, і це не дивно, адже дана послуга користується великим попитом серед відвідувачів різного роду закладів громадського харчування та розваг. Клієнти можуть оформити замовлення на доставку кальяну і спиртних напоїв на будинок або в інше місце.

Як правило, обладнання для парових коктейлів і алкоголю доставляє фахівець-кальянщик, який готує курильні суміші і підтримує наявність диму протягом всього заходу.

В арсеналі кейтерингових компаній є різноманітне обладнання та пристосування для організації даного виду послуг. Перевагою цього напрямку є затребуваність послуги, а також порівняно невисокі витрати на покупку витратних матеріалів та амортизацію обладнання.

VIP-кейтеринг

Кейтерінгова компанія бере на себе зобов’язання з обслуговування VIP-персон, при цьому для організації ресторанного сервісу залучаються висококласні фахівці — професійні кухарі та офіціанти. Як правило, приготування вишуканих страв і обробка необхідних продуктів здійснюються під безпосереднім наглядом представників замовника.

Також кейтерингові компанії надають кваліфікований персонал, якщо VIP-персони відправляються в подорожі або тривалі відрядження для їх супроводу.

виїзний бар

Виїзні бари — це затребувана послуга у замовників, які бажають організувати вечірки і галасливі свята. Кейтерингові компанії, що спеціалізуються на даному виді сервісу, пропонують великий вибір спиртних і безалкогольних напоїв, а також бармен-шоу і приготування оригінальних коктейлів. Виїзний бар можна замовити в офіс для корпоративної вечірки або на природу. Після проведення свята виконавці прибирають територію і відвозять обладнання в узгоджені із замовником строки.

Дитячий

Крім перерахованих вище різновидів виїзного ресторанного обслуговування, слід згадати про дитяче кейтерінг. Компанії, що спеціалізуються на організації свят для малюків, надають сервіс на високому рівні, що дозволяє зробити торжество яскравим і незабутнім. Фахівці кейтерингових фірм беруть на себе зобов’язання оформити приміщення, зробити святкову сервіровку столів з урахуванням потреб дітей, організувати роботу аніматорів і, звичайно ж, приготувати сюрприз для винуватців торжества.

Як відкрити кейтеринговую компанію?

Розглянемо алгоритм дій.

вибір напрямку

Перш ніж відкрити власну кейтеринговое підприємство, необхідно визначитися з напрямком діяльності. Вище ми розповіли про найбільш затребуваних видах виїзного сервісу, що дозволить зробити вибір майбутнім підприємцям. Також важливо ретельно вивчити ринок кейтерінгу в місті або іншому населеному пункті, де планується надання послуг. Слід зупинитися саме в тій ніші, де присутня найменша конкуренція.

Складання бізнес-плану

Як і організація будь-якого виду підприємницької діяльності, відкриття кейтеринговій компанії слід починати з розробки бізнес-плану. Також потрібно розібратися в послідовності дій, які приведуть до успішного старту. При розрахунку витратної частини слід враховувати вартість:

 • оренди виробничих приміщень;
 • рекламної кампанії і матеріалів;
 • необхідного для роботи обладнання;
 • відкриття підприємства;
 • транспортних і комунальних послуг.

Професіонали кейтерингового бізнесу рекомендують реєструвати в ФНС підприємство у вигляді ТОВ, що дозволить співпрацювати з організаціями різних форм власності. У видаткову частину при складанні бізнес-плану також слід внести реєстрацію свого підприємства, яка обійдеться в 10 тис. Рублів. Сюди ж потрібно віднести отримання документів на здійснення підприємницької діяльності в санітарній службі та пожежної інспекції.

Важливо розуміти, кейтеринг є бізнес з надання виїзних ресторанних послуг, тому сервіс повинен бути мобільним. З цієї причини виробничі приміщення і офіс повинні знаходитися поблизу вузлів транспортної розв’язки.

Пошук приміщення

Одним з найважливіших етапів організації роботи кейтерингового підприємства є пошук виробничих приміщень. Їх площа повинна бути близько 150-200 м ?, що дозволить обслужити торжество, на якому буде порядку 600-1000 гостей.

Важливо: для виробництва ідеально підійдуть приміщення підприємств громадського харчування. Це можуть бути старі їдальні, кафе, ресторани або інші подібні заклади. Вони спочатку проектувалися під певний вид діяльності, тому максимально відповідатимуть вимогам контролюючих органів і різних служб. Крім цього рекомендується вибирати приміщення з великими виробничими площами, що дасть можливість суттєво збільшити асортимент вироблених страв та кількість послуг, що надаються.

Оскільки кейтеринг є однією з різновидів ресторанного бізнесу, при пошуку приміщень відразу необхідно виділити площі для зберігання сирих продуктів і напівфабрикатів, а також готової продукції.

Рекомендується передбачити місця для організації м’ясного і овочевого цехів, для приготування холодних і гарячих страв, а також приміщення для миття та сушіння посуду. До обов’язкових також слід віднести кімнати для персоналу, санвузол і установки холодильного обладнання.

Підбір персоналу

Якщо керівник кейтеринговой організації володіє особливостями ведення ресторанного бізнесу, він може керуванням свого підприємства зайнятися самостійно. Згодом, у міру збільшення обсягів діяльності, потрібно грамотний менеджер, який буде допомагати знаходити замовників і контролювати весь процес виконання заявки.

Оскільки ресторанний бізнес складно уявити без фахівця з харчових технологій, такого співробітника необхідно знайти в першу чергу. Він відповідає за якість готової продукції, а також в його обов’язки входить контроль над приготованими стравами. До того ж на кожен цех підприємства буде потрібно по одному кухареві.

Кейтеринговая організація не може обійтися без штату офіціантів. Їх кількість безпосередньо залежить від масштабів проведених заходів. Як показує практика, одна людина може обслужити близько 15-20 клієнтів на торжестві. Якщо має бути обслуговування ВІП-персон, за кожною з них закріплюється по персональному офіціантові.

Знайти хороших офіціантів досить просто, для чого необхідно відвідати кілька ресторанів і кафе, придивитися до роботи персоналу і зробити їм вигідну пропозицію. Як правило, у них позмінний графік роботи, тому багато хто використовує вихідні дні для підробітку. Це ж стосується і барменів, які знадобляться для обслуговування виїзного бару.

Відомо, що більшість підприємств має власну бухгалтерію. Щоб на початкових етапах заощадити на зарплаті такого фахівця, можна вдатися до послуг аутсорсингових компаній. Розцінки за послуги бухгалтерів варіюються в діапазоні 5-10 тис. Рублів щомісячно.

Розробка меню

Смачні і оригінальні страви є важливою складовою ведення кейтерингового бізнесу. При плануванні меню в зимову пору рекомендується робити упор на перші страви і гарячі напої, а влітку — на їх холодні аналоги.

Страви повинні бути різноманітними — не допускається одноманітного меню, оскільки це суттєво скоротить кількість потенційних замовників. Важливо постійно вдосконалювати вироблену продукцію з урахуванням гастрономічних потреб замовників.

Про те, які страви цікаві людям, можна дізнатися при відвідуванні закладів громадського харчування, в офісах при спілкуванні з співробітниками, а також на спеціалізованих форумах в Інтернеті.

Пошук замовників

Питання пошуку замовників є основним для підприємств в сфері кейтерингу. Ефективно себе зарекомендували методи прямого залучення потенційних клієнтів. З ними можна спілкуватися по телефону або призначати зустрічі, на яких необхідно донести про переваги та вигоди, що надаються.

Хороші результати дає реклама в друкованих виданнях і по телебаченню. Про свою кейтеринговій організації можна заявити за допомогою розповсюджуваних буклетів, брошур і флаєрів в місцях великого скупчення людей.

На окрему увагу заслуговують власні сайти і публічні сторінки в соціальних мережах. На інформаційному ресурсі потрібно помістити докладні відомості про послуги, що надаються і меню, розповісти про професіоналізм персоналу, а також залишити контактні дані.

Забезпечити кейтеринговую компанію безперервним потоком замовників зможуть агентства з організації свят. Ось чому в першу чергу необхідно налагодити з ними тісний контакт і запропонувати вигідні умови співпраці. Вони здатні забезпечити близько 20-30% всіх замовлень на проведення різних заходів і беруть 10-15% за свої послуги.

Ніхто не відміняв людського фактора, тому бездоганне виконання своїх зобов’язань перед клієнтом швидко принесе свої плоди? інформація про професіоналів розходиться миттєво, адже кожен хоче, щоб його свято було організовано за вищим розрядом.

Кейтерингове обслуговування — нюанси і підводні камені

Кожен підприємець, який вирішив зайнятися виїзним ресторанним обслуговуванням клієнтів, повинен знати про нюанси кейтерингу та помилки початківців колег. Перш за все слід пам’ятати, що потрібно уникати формальностей в роботі. Не завадить постійно вдосконалювати комплекс пропонованих послуг і меню.

Важливо розуміти, що гарні і апетитні страви може приготувати більшість хороших кухарів. Необхідно адже готову продукцію доставити до місця проведення заходу, зберегти її презентабельний зовнішній вигляд і професійно подати замовнику і гостям.

Подача страв повинна здійснюватися досвідченими офіціантами, що досконало володіють правилами обслуговування клієнтів. Якщо працівник дозволить собі нахамити клієнту або допустити іншу помилку, про це швидко стане відомо, що може негативно позначитися на імені кейтеринговій організації. Не можна економити на якості страв і сервісі, оскільки це назавжди відверне від вас потенційних замовників.

На етапах розвитку кейтерингового підприємства слід відмовитися від виконання великих замовлень, якщо заздалегідь відомо, що немає можливості в повному обсязі задовольнити вимоги замовника. Не варто гнатися за грошима і наслідувати іменитим компаніям, які мають більші можливості, оскільки можна не впоратися з поставленими завданнями і зіпсувати репутацію собі.

Збережіть статтю в 2 кліка:

Грамотна організація надання кейтерингових послуг є запорукою успіху підприємства і збільшення прибутку від цього бізнесу. Важливо робити свою роботу так, щоб свято клієнта став незабутнім і оригінальним.

Ссылка на основную публикацию