Кедрові горіхи

Небагатослівні сильні люди проживають серед суворих кліматичних умов на просторах Сибіру. Тривалі зимові вечори їм допомагають коротати маленькі кедрові горіхи. Під їх клацання, яке прийшло з давньою традицією «частування горіхами», відбувається знаменитий «сибірський розмова». При цьому час нього відкривається чарівний світ, що затаївся в безцінних плодах могутньої кедрової сосни, що допомагає людям виживати в непростих умовах.

Кедрова сосна Сибіру (Pinus Sibirica Mayr) отримала назву через схожість шишок з плодами іншої рослини. Вони формуються на могутньому дереві південних територій, званому кедр Cedrus. Всі види рослин не мають горіхів, придатних для харчування. Їх насіння дрібні, мають специфічні крильця, службовці зручністю, створеним природою, для перенесення вітром при розмноженні. Серед місць зростання кедрової сосни, званої сибірський кедр, є три його види. Це кедри європейський, корейський, кедровий стланик. На всіх з них формуються шишки, які містять смачні горішки. Про всі існують численні легенди, які розповідають про велику цілющу силу космічної енергії, що накопичується в дереві. З деревини сибірського кедра виготовлялися оберега, чотки, образки. Національною гордістю Сибіру вважається величне дерево, що росте, плодоносить кілька десятків століть. Його називали хлібним деревом, царем тайги, чудо — деревом, годувальницею, що замінює корову. Але найбільшим природним даром сосни є кедрові горіхи.

опис

До двох десятків років треба терпляче чекати перших шишок на високому дереві. Це дерево входить до переліку древніх рослин країни. Воно вважається символом здоров’я, довголіття, Його висота може досягти 50 м. Природні кедрові плантації є відмінними мисливськими угіддями, місцем зростання цілющих трав, ягідників. Знаменита полювання на соболів проходила серед заростей кедровники. Місцеві жителі добре знали цілющі властивості всіх частин дерева. Уміння правильно заготовити шишки, знати час, способи їх збору передавалося сімейними традиціями в стародавньому промислі, званому «шішкованіе», «кедрованіе». Основні прийоми промислу збереглися зараз. Починають за рахунок ретельного огляду, кількісної оцінки врожаю, ділення плантацій, підготовки необхідного інструменту. За час визрівання змінюється колір шишок від бузкового відтінку до бурого, що попереджає про початок збору. Головне, встигнути до масового нальоту маленьких пташок кедровок, які вміють дістати високо зростаючі шишки швидко, якісно. Може бути, вони підказали просту технологію видобутку смачного горіха. Зараз цей вид промислу разом з полюванням, риболовлею є важливим для корінного населення. Хороший урожай шишок утворюється раз за два, іноді п’ять років. Зібрати його треба за місяць. Іноді процес видобутку кедрових горіхів називають «бити шишки». Спеціальним «колотому» вдаряють по дереву, опале шишки очищають, молотять, сушать. Дозрівання шишок відбувається 15 місяців. Кількість горішків, що знаходяться в одному плоді становить близько 150 штук. Максимальний урожай однієї кедрової сосни укладається в 15 кг. Під час росту змінюється колір шишок від бузкового відтінку до бурого, що нагадує про початок збору. Внести якісь нові технології в процес збору шишок складно, тому вартість горіхів висока. Незважаючи на цей факт, смачне ядро ??кедрового горіха, користується попитом, є гідним господарем в раціоні нашого харчування.

Склад, калорійність

Суворі кліматичні умови вимагають пошук для харчування продуктів, що володіють великими енергетичними запасами. Маленькі кедрові горіхи, вага ядра, яких становить всього лише 45% від маси, містить до 65% необхідного жиру, 14% вуглеводів, 21% речовин азотистого типу, які подаються білками Мінерали, вітаміни, складні сполуки, корисні для людини, містяться в ньому, як у всіх горіхах. Калорійність кедрових горіхів складає близько 670 ккал. Це значення перевищує вміст її в порівнянні з рибою, м’ясом, хлібом, вершковим маслом. Роль вуглеводів виконують крохмаль, глюкоза, фруктоза, клітковина, інші сполуки цього класу.

Відмітною ознакою кедрових горіхів вважається наявність великого числа поліненасичених варіантів жирних кислот, наприклад, лінолевої. Білки, що подаються групою азотистих з’єднань, легко засвоюються, містять великий відсоток амінокислот. Серед їх числа переважає аргінін, необхідний для росту організму. Вітаміни, виявлені в хімічному складі ядер горіхів, допомагають ефективному проходженню обмінних процесів. Служать надійним захистом від впливу радіоактивного випромінювання. Це стосується процентного вмісту токоферолу (вітаміну E), що перевищує його кількість в мигдалі, волоських горіхах, арахісі. Вітамін грає важливу роль в чисельності потомства тварин в тайзі. Разом з рясним врожаєм горіхів зростає кількість соболів, білок. Маса горіхів в 100 г задовольняє щоденну потребу людей в мікроелементах, амінокислотах. Для жителів півночі вони є життєво важливим джерелом йоду, що захищає їх від захворювань щитовидки.

Кількість фосфатидів, що входить до складу кедрових горіхів, значно перевищує їх число в інших горіхів, олійних культурах. Порівнянне з соєю сировину, широко застосовується в багатьох галузях промисловості.

Корисні властивості

Часто можна почути від жителів Сибіру, ??що кедр врятує людей від голоду, тривалого холоду, хвороб. Цілющі якості могутнього красеня були відомі давно. Не завжди заради ласощів, традиційного частування йшли до нього люди. Чудодійні засоби від хвороб виготовляли з смоли, кори, хвої, горіхів. Основною перевагою горіхів вважається забезпечення організму необхідними вітамінами, білками, жирами, цукрами, мінералами, клітковиною в гармонійному поєднанні. Вони ефективно засвоюються, беруть участь в обмінних процесах організму. При лікуванні гіпертонії, атеросклерозу, екземи, виразки шлунка, інших захворювань допомагають біологічно активні сполуки. Вони сприяють позитивній роботі нервової системи, омолодженню організму, поліпшенню складу крові.

Жири, що містяться в ядрі кедрового горіха, відносяться до різних типів, в тому числі до найбільш рідкісного виду Омега-3. Співвідношення жирних кислот в горісі вважають найсприятливішим для здоров’я. Раціон предків мав рівні частки сполук Омега-6, Омега-3. Харчування сучасної людини порушувало це співвідношення, збільшивши частку жирів Омега- 6 у багато разів. Надлишок жирних кислот Омега — 6 створює умови для появи серйозних ускладнень в діяльності організму. Використання, наприклад, масла кедрового горіха, зрівнює баланс цих жирних кислот, приносячи велику користь людині.

Білок, що знаходиться в кедровому горісі, за складом схожий на білок людини. Він засвоюється на 99%, компенсуючи білкову потреба навіть прихильникам вегетаріанського харчування.

Завдяки високій засвоюваності кедрових горіхів, невелика кількість щоденного вживання горішків, задовольняє потребу людини в мікроелементах. Отриманий цинк допомагає в зростанні скелета, нормальній роботі передміхурової залози, відновлення тканин важко гояться ран. Мідь прискорює процеси утворення появи червоних кров’яних тілець, покращує діяльність мозку людини. Кремній, марганець, фосфор, молібден, інші елементи є необхідними складовими його життєзабезпечення. Діти, підлітки повинні отримувати в своєму раціоні харчування кедрові горішки. Вони корисно позначаються під час зміни перших зубів, фізичному, розумовому розвитку дитини.

Цікаві факти

Маленькі зернятка зберігають численні таємниці, особливості використання. наприклад:

 1. Один літр корисного кедрової олії виходить після переробки близько трьох кг ядер.
 2. Покупку горіхів треба виробляти під час надходження свіжого врожаю.
 3. Смажити горішки треба без масла. Хімічний аналіз показує, що при присутності інших жирів кедрова олія набуває канцерогенні властивості.
 4. Дістати горіхи з шкарлупки можна, кинувши їх на розпечену сковороду, попередньо намочивши у воді. Бульбашки рідини, що міститься всередині горіха, закипають. Пар викликає розтріскування стінок шкаралупи.
 5. Золу від шкаралупи корисно використовувати для знищення зайвого волосся на тілі.
 6. Засоби, створені з використанням смол, екстрактів, макухи допомагає людям реалізувати мрію про довголіття. Ефективні препарати допомагають в ситуаціях порушення чоловічої сили.
 7. Перемогти безсоння можливо за рахунок вмісту триптофану, що допомагає заповнити дефіцит мелатоніну, відповідального за нормальний сон.
 8. Вживання сирих плодів не призводить до набору ваги, незважаючи на високу калорійність кедрових горіхів. Якщо користуватися попередньою термічною обробкою горіхів, то ситуація буде іншою. Це пояснюється наявністю в сирих горіхах певного числа молекул, які не всмоктуються стінками кишечника. Перед засвоєнням вони проходять процес розщеплення природними соками організму, кількість, яких різко знижується після насичення організму. Чи не оброблена їжа виходить з організму через конкретний час, не утворюючи зайву вагу. Термообробка утворює в будь-якій їжі дрібну структуру, легко вбирає стінками кишечника. Будь надлишок її призводить до набору зайвої ваги.
 9. Незважаючи на калорійність кедрових горіхів, вони можуть замінити перекус, не навівши до появи надмірної ваги. Головне, дотримуватися рекомендовані дієтологами норми вживання.

застосування

Корисні властивості, якими знамениті кедрові горіхи, знайшли своє застосування в організації харчування, виготовлення лікарських засобів, які використовуються народною, традиційною медициною для профілактики, лікування багатьох хвороб. Косметичних препаратів, засобів хімічної промисловості, сільському господарстві. З давніх часів кедрові горіхи застосовувалися при виготовленні кедрової олії, рівноцінної за якістю відомому оливковому маслу. Бажаючим ефективно схуднути радять використовувати кедрове масло по рекомендаціям дієтологів. Спеціальні рецепти приготування кедрових «вершків», калорійність, яких вище, ніж у курячих яєць, виручали годуючих матерів при нестачі грудного молока при вигодовуванні новонароджених. Ними лікували нервові розлади, хвороби нирок, туберкульоз легенів в Сибіру, ??деяких країнах Європи. Макуха використовується в технологіях створення багатьох кондитерських рецептів. Подрібнені кедрові горіхи входять до складу різних страв. Поєднавши з медом, їх вживають при виразковій хворобі. Цілющі якості горіхів використовують при позбавленні від підвищеної кислотності шлунка, печії, частою відрижці, захворюваннях дванадцятипалої кишки, виразці шлунка, анемії. Для підвищення потенції, посилення мозкової активності, в ролі в’яжучого, знеболюючого засобу. Відновлення працездатності імунної системи. Постійне вживаючи кедрові горіхи, олія покращують стан шкіри при екземі, шкірному раку, фурункулах.

Не тільки кедрові горіхи використовувалися народними цілителями Сибіру. Крім, них вони часто застосовували настої з хвої, живицю сосни. Вітамінізовані настої, відвари їх хвої допомагали в профілактиці появи цинги. Ось деякі рецепти, які використовуються місцевим населенням:

 1. Настій горіхів на звичайній горілці. Великі кедрові горіхи разом зі шкаралупою заливають горілкою, витримують близько тижня до утворення розчину, що має коричневий відтінок, смолистий смак. Проціджують, зливають в інший скляну посудину, вживають по половині склянки до трьох разів за день під час їжі. Рекомендується для відновлення гормональних розладів будь-якого типу. Настоянку рекомендую використовувати для позбавлення від застарілого кашлю, приймаючи її по великій ложці вранці.
 2. Водний настій шкаралупи. Старовинний рецепт рекомендується застосовувати під час лікування кровотеч з матки, ускладнених пологів, клімаксу. Склянкою крутого окропу заливається столова ложка шкаралупи, настоюється близько трьох годин. П’ють до семи раз за добу по половині склянки.
 3. Спиртова настоянка. Шкаралупа заливається спиртом, витримується місяць в захищеному від світла місці. Проціджують, приймають по краплях, розчинивши їх у столовій ложці води. Кількість крапель щодня збільшується з двох до двадцяти. Курс лікування болів в суглобах триває близько трьох тижнів. Приймають засіб завжди в один і той же час. Зазвичай лікування повторюють через три дні чотири рази поспіль.
 4. Масло горіха. Його вважають природною коморою різних корисних елементів. Масло, допомагає нормалізувати роботу печінки, шлунка. Сприяє виведенню токсичних речовин з організму, покращує склад крові, зміцнює нервову систему, допомагає підтримувати необхідний рівень холестерину, стимулює роботу статевих залоз.
 5. Макуха, що утворюється в процесі отримання масла, містить велику кількість біологічно активних сполук, мікроелементів, білків, вітамінів. Він відноситься до корисних дієтичних продуктів харчування, що використовуються в десертах, салатах. Ванни з додаванням лушпиння, макухи, висівок використовують для очищення організму. Вони корисні при діатезі, гнійних захворюваннях шкіри, екземі, нервових перевтомі за рахунок ефективного заспокійливої ??дії. Народні цілителі Сибіру називали масло «Ліками від 100 хвороб».
 6. Кедрова смола з давніх часів використовується від укусів змій, загоєння ран. У роки війни з неї виготовлявся бальзам, який використовується у військових госпіталях. Зараз його часто застосують в різних галузях промисловості. Наприклад, в мікроскопії для отримання иммерсионной рідини. Кедровий скипидар, вихідна сировина для отримання камфорного масла, бальзами отримують з живиці кедрової сосни.

Протипоказання

Кедрові горіхи відносяться до екологічно чистим продуктам, які не мають протипоказань для вживання. Їх можуть вживати люди будь-якого віку для харчування, лікування, профілактики багатьох захворювань. Обмеження існують для нечисленного кількості людей, які страждають індивідуальною непереносимістю цього виду горіхів. Необхідно уважно ставитися до термінів зберігання, покупки плодів. Горіхи, уражені грибком, гнилі, прогірклі створюють шкоду, виявляючи себе появою металевого присмаку. Великий вміст жирів в горіхах вимагає зберігання їх в прохолодному місці.

Пропонуючи кедрові горіхи маленьким дітям, треба уважно стежити за їх вживанням. Щоб вони, бува, не опинилися в дихальних шляхах.

Ті, хто має надлишкову вагу, треба дотримуватися рекомендовані норми вживання. 20 г можна використовувати в дієтичному салаті, зробивши його смачним, корисним, який заміняє по калорійності повноцінний обід.

Невеликий фільм — як добувають кедрові горіхи

Ссылка на основную публикацию