Як зробити клізму новонародженому

Багатьох мам турбує неспокійна поведінка їх новонародженого. Іноді при відсутності дефекації жінка прагне швидше зробити клізму, щоб полегшити стан дитини. Тим більше багато інтернет-ресурси говорять про те, що малюк повинен опорожняться після кожного годування. Чи необхідна дитині клізма в тій чи іншій ситуації, скаже лише досвідчений педіатр.

Коли необхідно ставити дитині клізму?

Спочатку потрібно переконатися, що дійсно у дитини запор. Якщо малюк знаходиться на грудному вигодовуванні, то молоко може повністю засвоюватися дитячим організмом. В такому випадку спорожнення можуть бути раз в 2-3 дня. Якщо дитина нормально себе веде, добре спить і бере груди, то приводу для занепокоєння немає. Це його індивідуальний графік. Але якщо спостерігаються такі ознаки, тоді, можливо, у малюка затримка стільця:

 • дитина вередує, не хоче спати, їсти;
 • постійно підгинає ніжки;
 • тужиться і червоніє;
 • давно не спорожнявся відповідно до свого індивідуальним графіком.

Багато недосвідчених мами плутають запор з коліками, які також можуть доставляти незручність новонародженому малюкові. Якщо ж поставлений діагноз — запор, необхідно виконувати дії в такій послідовності:

 • поміняти раціон матері, не вживати в їжу ті продукти, які викликають затримку стільця;
 • якщо дитина на штучному вигодовуванні, потрібно порадитися з педіатром про заміну суміші на ту, у якій менше в складі заліза;
 • масаж, погладжування по животу, спинці, вправа «велосипед» дозволять вийти назовні газам, а потім калу;
 • механічний вплив — клізма.

Відразу ж вдаватися до спринцівки не варто, так як вона має певні недоліки для новонародженого організму. Молодій матері необхідно спочатку спробувати інші методи усунення запору.

Також клізма застосовується в наступних випадках:

 • якщо не вдається знизити високу температуру;
 • для прийому лікарських препаратів;
 • при харчовому отруєнні.

У будь-якому випадку перед таким заходом необхідно порадитися з педіатром, щоб не нашкодити ще не зміцнілому організму.

Як працює клізма: шкода і користь для організму

Механічний вплив на кишечник дитини — це найпростіше, що може зробити мати для дефекації. Але навіть звичайна клізма протипоказана дитячому організму в частому використанні. Вона швидше за все очищає пряму кишку, сприяючи виходу калу, але ставити її потрібно тільки у важких випадках.

Шкода клізми для новонародженого:

 • при теплих клізмах токсини в кишечнику всмоктуються назад;
 • руйнується мікрофлора кишечника, спринцівка може привести до дисбактеріозу;
 • пригнічує рефлекси для спорожнення;
 • може з’явитися роздратування або запалення кишечника;
 • неправильна експлуатація клізми може привести до травм прямої кишки.

Тому механічні способи спорожнення краще проводити в екстрених випадках, коли інші заходи не дають потрібного ефекту.

види клізм

Багато жінок вважають, що використання спринцівки потрібно лише для усунення запору. Але існують різні різновиди клізм:

 • очисна;
 • поживна;
 • лікарська;
 • масляна;
 • сифонная.

Очисне захід проводиться при затримці дефекації, при отруєннях. Клізма очищає пряму кишку, щоб згодом ввести лікарські препарати. Спринцовка наповнюється водою кімнатної температури. Якщо рідина буде понад 35 градусів, то вона буде сприяти всмоктуванню в кишечник шкідливих речовин з калових мас. Якщо холодна, то у новонародженого можуть початися спазми.

Лікарська клізма потрібна при введенні різних препаратів і відварів. Її необхідно робити через 30 хвилин після очисної. Наповнення спринцівки буде залежати від причини її проведення:

 • при підвищеному газоутворення застосовується відвар ромашки;
 • при судомах використовується розчин хлоралгідрату.

Клізма застосовується при зневодненні після блювоти, при запаленні, — наповнюється препаратами, призначеними лікарем. Рідина спринцівки повинна бути 35-37 градусів, щоб вона вбралася кишечником.

Поживна клізма використовується в тому випадку, якщо немає можливості отримати необхідні корисні речовини через рот. Вона поповнює втрату рідини в організмі і поживних речовин. Клізма наповнюється сольовим розчином, глюкозою, якщо немає можливості нагодувати дитину, тоді молоком.

Масляна спринцівка ефективно справляється з запором. Використовується соняшникова, оливкова, конопляне або вазелінове масло. Воно сприяє виведенню калу, не травмуючи ніжних тканин кишечника. Масло нагрівається до температури 35-37 градусів.

Сифона клізма застосовується при отруєннях, але робити її потрібно медичному працівнику.

Як правильно зробити клізму?

Не кожна молода мама знає, як правильно зробити клізму новонародженому. Це дуже відповідальний процес. Одне різкий рух може пошкодити кишечник дитині. Щоб поставити дитині клізму необхідно:

 1. Взяти спринцовку необхідного розміру з м’яким наконечником. Для новонароджених необхідно всього 20-25 мл. Прокип’ятити її протягом 25 хвилин.
 2. Підготувати вміст клізми: кип’ячена вода кімнатної температури, медичні ліки, розчини трав, масла. Наповнення спринцівки залежить від причини цього заходу. Перед лікарськими і живильними клізмами за півгодини до них завжди робиться очисна клізма.
 3. Підготувати місце проведення клізми. Наприклад, на пеленальний столик покласти клейонку, зверху чисту пелюшку. Передбачте всі, що вам може знадобитися: ватяні диски, серветки, рушники, чисту воду. Під час процедури відволіктися не вийде.
 4. Перед процедурою обов’язково треба вимити руки.
 5. Обробити наконечник спринцівки вазеліном або дитячим кремом, для більш зручного введення.
 6. Взяти клізму, усунути з неї повітря, натиснувши на дно, і набрати розчин.
 7. Малюкові під час процедури зручно буде перебувати на спинці або на лівому боці. Робити клізму потрібно в спокійному стані, щоб дитина не смикався.
 8. Підняти і трохи зігнути ніжки дитині, отримавши доступ до заднього проходу. Бажано це робити лівою рукою, щоб правою зручно було вводити спринцовку.
 9. Взяти клізму, витіснити все повітря до появи рідини.
 10. Лівою рукою розсунути сідниці і акуратно ввести наконечник на 2-3 см вглиб.
 11. Ввести розчин, легко натискаючи на клізму. Звертайте увагу на дихання дитини. Рідина вводиться на вдиху.
 12. Коли необхідний обсяг розчину введений, необхідно притиснути один до одного сідниці, і акуратно не поспішаючи отримати клізму.
 13. Протягом 5 хвилин потрібно притримувати сідниці, щоб розчин не вийшов назад. Якщо клізма живильна, то краще ставити її на ніч, щоб дитина перебувала в горизонтальному положенні.
 14. Для спорожнення новонародженого необхідно покласти на спину і підігнути ніжки. Місце анального отвору краще застелити стерильною серветкою або пелюшкою.
 15. Після дефекації протерти дитини вологою серветкою, викупати, скористатися кремами, присипкою для необхідності.

На перший погляд, легка в експлуатації клізма може нашкодити дитині. Проводити її потрібно тільки в екстреному випадку. Після такого заходу варто звернутися до лікаря.

Ссылка на основную публикацию