Як закінчити грудне вигодовування

Не завжди відлучити малюка від грудей буває просто. Деякі жінки стикаються в процесі з багатьма труднощами, особливо ті, хто орієнтується на потреби дитини і відлучають його від грудей поступово. Багато жінок відчувають справжній дискомфорт, припиняючи грудне вигодовування, а деякі матусі не можуть відучити дитину навіть від соски. Щоб швидко і практично без зусиль впоратися з процесом відлучення дитини від грудей, необхідно знати, як правильно це робити. Дана стаття призначена для того, щоб дати мамам кілька рекомендацій — як правильно припинити грудне вигодовування.

  1. початок процесу

Не варто починати різко. Краще не поспішати і все робити послідовно. Якщо різко припинити годування, то організм матері переживе стрес, який проявиться у вигляді дискомфорту і болю. Тіло не зможе перебудуватися швидко і тому різке припинення годування пройде досить болісно.

Тіло матері під час грудного вигодовування орієнтується на те, як часто дитині треба їсти і скільки. Тому перебудова організму не зможе пройти так швидко, щоб відразу ж припинилася вироблення молока. Організму треба буде час, щоб він звик до того, що молоко більше не потрібно.

Якщо закінчити грудне вигодовування різко, то це може привести до поганих наслідків: набряклості грудей, маститу, закупорці проток.

Як припинити грудне вигодовування правильно? Тільки поступово. При поступове припинення годування грудьми молоко буде вироблятися менше і менше і через кілька тижнів або місяців зникне остаточно. Період, який знадобиться на припинення надходження молока при різкому припиненні годування, залежить від кількості молока, яке виробляється. Якщо малюк їсть багато і часто, то період розтягнеться надовго.

Перш за все, слід спостерігати за дитиною — і коли він буде готовий до відлучення, ви помітите явні ознаки цього. Діти різними способами показують це своїм мамам. Наприклад, малюк може почати частіше тягнутися до твердої їжі і відмовлятися від грудного молока. Проте пам’ятайте, що педіатри не рекомендують припинення грудного вигодовування або сумішами у віці до року. Крім того, коров’яче молоко таким дітям теж давати не можна.

Якщо ви підете шляхом самостійного відлучення, то вам доведеться вирішувати малюкові їсти їжу з загального столу, як тільки він виявить до неї інтерес. Згодом він перейде на їжу, яку їдять дорослі, і молока йому потрібно буде зовсім мало.

Орієнтуйтеся на власну інтуїцію щодо того, чи готовий ваш дитина бути відлученим від грудей. Ви його мама, і жоден педіатр не розуміє і не знає дитини так, як знаєте його ви.

Кожен маленький організм індивідуальний, як і організм його матусі. Тому розпитати у інших мам, як закінчити грудне вигодовування і як це проходило у них, можна — але повторювати все точно за сценарієм за іншими не варто, особливо якщо у вас є внутрішнє відчуття, що необхідно діяти інакше. Кращі порадники в даному питанні — це материнська інтуїція і досвід спілкування з власною дитиною.

Приблизно в п’ять-шість місяців малюк точно захоче спробувати щось інше крім молока, незважаючи на те, що їжу йому ще нічим жувати. Прийнято починати введення прикорму в раціон дитини в період підвищення його фізичної активності, коли він сам починає сидіти, коли дивиться, як ви їсте, і намагається скопіювати процес пережовування їжі.

Більшість вважає за доцільне починати прикорм і відлучати від грудей при появі перших зубок, і це абсолютно неправильно. Навіть якщо виросли перші зубки, грудьми продовжувати годувати навіть потрібно, єдине — це неприємні відчуття матусі, коли малюк її прикусу. Просто постарайтеся якось пояснити малюкові, що так не можна робити.

Введення прикорму. Коли основним джерелом отримання всіх необхідних речовин для дитини стає звичайна їжа, можна починати відучувати його від грудного молока. У будь-якому випадку повне припинення годування дитини молоком неможливо до року, оскільки травний тракт все ще формується, розвивається і при цьому залишається дуже ніжним. Починати підгодовувати правильно кашками у віці чотирьох місяців, а потім потихеньку вводити інші продукти.

Якщо дитина пробує кашу вперше, додайте в неї трохи грудного молока, тоді він сприйме кашу, як знайому за смаком їжу, і жувати йому буде трохи легше.

У період з чотирьох до восьми місяців починайте потроху давати пюре з фруктів, овочів, м’яса.

З дев’яти місяців до року вводять їжу дрібну, але вже не пюре. Це може бути рис, печиво для дітей, страви з фаршу.

Скорочуйте число годувань. У дев’ять місяців треба переводити дитину на режим годування не кожні три години, а кожні п’ять. Починати відлучати від грудей треба з відміни самого проблемного для малюка годування. Спробуйте пропустити його один раз і поспостерігайте, як дитина на це реагує. Якщо все пройшло добре і дитина не відчув дискомфорту, то приберіть взагалі це одне годування.

Після якогось періоду, що не дуже тривалого, приблизно тижневого, можна спробувати пропустити ще одне годування таким же чином. Якщо все проходить добре, то так, поступово скасовуючи по одному годуванню, можна відлучити дитину від грудей.

Так, поступово прибираючи годування грудьми, можна скоротити їх до двох на добу — вранці і перед нічним сном. Ранкове годування залиште обов’язково, тому що за ніч прибуває дуже велика кількість молока, і якщо дитина його НЕ отсосет, то може утворитися застій.

Важливість вечірнього годування в тому, щоб малюк наївся перед вночі і спокійно спав. Найчастіше, відучуючи дитини від грудей, вечірнє годування скасовують в останню чергу.

Намагайтеся не годувати дитину вночі. Якщо він прокинеться, то краще нехай його знову закачає тато, щоб ви не провокували в ньому апетит запахом молока.

Перехід від грудного молока на молочну суміш. Як закінчити грудне вигодовування до року? Замініть грудне молоко сумішшю, і тоді через кілька тижнів дитину можна повністю відлучити від грудей і годувати сумішами.

Спробуйте давати дитині пляшечку замість грудей, коли він просить їсти, і подивіться на те, як буде себе вести.

Спробуйте замінювати груди пляшкою. Якщо завжди, коли дитина хоче їсти, ви даєте йому груди, спробуйте давати пляшечку, і подивіться на реакцію малюка. Якщо дитина майже заснув, спробуйте забрати у нього груди і замінити пляшкою. Так малюк швидше звикне до форми соски і смаку суміші.

Якщо дитина відмовляється їсти з соски, спробуйте, щоб пляшечку давав тато, або давайте її, коли дитина втомилася і у нього немає сил на капризи.

Після року можна замінити груди пляшкою з коров’ячим молочком.

Намагайтеся рідше зціджувати. Оскільки зі сцеживанием працює той же механізм перегоряння молока, що і з годуванням, то і число зціджування скорочуйте за тим же принципом, як скорочують число годувань. Протягом дванадцяти днів скоротіть кількість зціджування до двох. І вже з дводенною перервою приберіть і ці два.

Щоб скоротити кількість молока, під час зціджування скорочуйте розмір Зціджене порції.

Коли залишиться тільки одне зціджування, продовжуйте зціджувати все менше і менше. І коли ви будете зціджувати максимум вісімдесят грам молока за раз, припиняйте зціджування.

Зціджуючи, звертайте увагу на те, як реагує ваш організм, щоб не виникло забивання проток, болів і набряклість.

  1. Індивідуальний догляд за своїм тілом

Щоб не виникло застоїв молока, накладайте прохолодні компреси. Вони знизять кровотік в молочних залозах, і тим самим скоротиться вироблення молока. Крім того, компреси знімуть хворобливі відчуття і дискомфорт. Добре допомагають спеціальні гелеві бюстгальтери. Гелеві вставки заморожуються і закладаються в кишеньки бюстгальтера. Якщо у вас немає фінансової можливості купувати такі речі, то заморожене рушник або рушник, намочений в холодній воді, цілком замінить такий бюстгальтер, тільки його доведеться часто міняти, так як воно буде швидко нагріватися і висихати.

Не використовуйте молокоотсосамі і не стимулюйте соски, оскільки організм сприймає це так, немов дитина смокче молоко і необхідне вироблення більшої кількості. А оскільки нам треба зупинити лактацію, то слід скасувати подібні процедури.

Проте, якщо в грудях дуже багато прибуло молока, то просто ігнорувати це не можна, щоб не спровокувати мастит. Зцідити руками або застосуєте молокоотсос, але порція зціджування повинна бути мінімальною, просто щоб зняти біль. Зціджувати треба по чуть-чуть, і так з часом припинить вироблятися молоко.

При зціджуванні допомагає теплий душ. Але не варто надмірно зловживати такою процедурою — тепла вода збільшує вироблення молока.

У разі, коли груди наповнена і вас турбує невелике підтікання молока із сосків, варто спробувати підкласти прокладки для грудей. Більшість жінок відчуває дискомфорт, коли підтікання проступає крізь одяг. Вирішити дане питання покликані спеціальні прокладки.

На допомогу також прийдуть компреси з капусти. Соковиті листя капусти здавна славляться здатністю до зменшення лактації. Розмістити капустяний лист на грудях досить просто: прикладіть зелень до грудей і надіньте щільно облягає бюстгальтер, не знімаючи його навіть під час сну.

Важливо: якщо нижню білизну буде надмірно маленьким або, навпаки, великим — ви можете відчути незручність. Досить покласти по 1 охолодженого листу в кожну чашу бюстгальтера, замінивши компрес через 24-48 годин (у міру в’янення листа).

Весь «секрет» капустяного листа полягає в тому, що він виділяє особливі ферменти, що сприяють зниженню лактації. Перед використанням листа його необхідно пом’яти в руці і тільки потім прикласти до грудей — так ви вивільните ферменти.

Якщо протягом декількох днів листи капусти не принесли відчутних результатів, спробуйте застосувати інші способи усунення неприємних відчуттів і зменшення лактації.

Намагайтеся частіше масажувати груди. Масаж потрібно робити негайно, якщо при обмацуванні грудей ви відчуєте під пальцями невеликі шишки або грудки, які свідчать про закупорці молочних проток. Приділяйте подібним областям підвищену увагу. Вашою пріоритетним завданням стане позбавлення від закупорок шляхом постійних масажів.

На цьому моменті актуальність знову набуває теплий душ. Підігріта вода зробить процедуру масажу більш ефективною. Однак не забувайте про те, що душ сприяє виробленню молока!

Цікаво: підвищити результативність масажів покликане накладення теплих компресів перед процедурою і холодних — після неї.

Звертайте пильну увагу на будь-які болі в області грудей, неприємні відчуття або підвищення температури. Це перші ознаки маститу.

Якщо протягом доби вам не вдасться позбутися від закупорки проток, зверніться до кваліфікованого лікаря. Комок грудей, висока температура, погане самопочуття — у наявності вся симптоматика маститу. До лікарні слід йти якомога швидше, адже не усунений вчасно мастит гарантує важкі ускладнення.

Попросіть доктора призначити болезаспокійливі лікарські засоби. Запитайте, чи можна використовувати ібупрофен як болезаспокійливий — хоча б в той момент, коли біль стає нестерпним і всі інші медикаменти виявляються безсилі. Ще один популярний болезаспокійливий препарат — парацетамол.

У цей період можливі різкі зміни настрою. При зниженні лактації в організмі жінки відбуваються гормональні зміни, що впливає на настрій. Запам’ятайте: відлучення малюка від грудей стає не тільки фізіологічним, а й важливим психологічним досвідом. Відчувайте те, що відчуваєте.

Не потрібно соромитися, коли хочеться плакати. Залишається велика ймовірність того, що ви будете сумувати. Сльози стануть хорошим методом подолання печалі про те, що близькість з дитиною, характерна для періоду годування, безповоротно минула.

Дотримуйтеся ведення здорового способу життя. Добре харчуйтеся, пийте достатню кількість рідини. Коли ваш організм буде «цвісти» здоров’ям, всі органи стануть працювати правильним чином.

Не припиняйте приймати вітаміни. Саме в цей момент вони потрібні організму як ніколи раніше — щоб швидко і безболісно пристосуватися до нових змін.

Висипайтеся, забезпечте собі здоровий, комфортний сон. Зараз ваш організм схильний до серйозних змін, і якісний сон виявиться дуже корисним. Хороший сон буде кращим помічником в процесі відновлення і лікування.

В обов’язковому порядку проконсультуйтеся у лікаря. Зверніться до педіатра або фахівця по грудному вигодовуванню. Останнього можна знайти в поліклініках і приватних медцентрах. Детально опишіть вашу ситуацію — без утисків і утаек. Тільки так доктор зможе дозволити вашу проблему і відповісти на всі актуальні питання.

У деяких медичних установах проводяться навчальні семінари та заняття на тему грудного вигодовування. Тут в обов’язковому порядку розглядають ситуацію відлучення малюка від грудей. Лектори, запрошені на подібні семінари, стануть надійним джерелом отримання достовірної інформації — вони не тільки дадуть масу корисних порад, але і допоможуть розібрати конкретно вашу ситуацію.

Поговоріть з матерями, за плечима яких вже є подібний досвід. Дізнайтеся, як інші жінки відлучали дітей від грудей. Ви можете зібрати багато не визнаних медициною «рецептів», деякі з них чимало вас здивують. Часто саме звичайні люди, які відчули на собі таку проблему, виступають відмінним джерелом відомостей про те, що відноситься до грудного вигодовування і відлучення від грудей.

Важливо: намагайтеся записувати те, що вам радять — будь-які відомості можуть в майбутньому виявитися дуже корисними.

  1. До слова про задоволення потреб малюка

Заспокоюйте дитини. Не забувайте — маляті не менше, ніж ви важко пристосуватися до сформованим змін. Відлучення від грудей для маленького непосиди — це втрата не тільки годування, але і чудового проведення часу з мамою. Пошукайте інші способи показати малюкові, що ви поруч, що все так же сильно любите його і дбаєте про нього. Дайте дитині відчути, що навіть без материнських грудей йому може бути не менш комфортно.

Намагайтеся проводити з дитиною більше часу — обіймайте, пестіть його, всіляко демонструйте свою прихильність. Це посприяє більш швидкого звикання малюка до суттєвого зменшення фізичного контакту з мамою.

Проводьте час разом. Уникайте телевізора, гаджетів, комп’ютера, книг і всього того, що «краде» ваш час — краще витратити його на малюка. Хвилини спілкування з дитиною стануть дорогоцінними для вас обох, значно вплинувши на поліпшення психологічного клімату.

Відволікайте увагу дитини від грудей. Існує безліч різних способів домогтися того, щоб малюк переключився на щось стороннє.

Наприклад, в той час, коли ви зазвичай годували малюка грудьми, заведіть з ним будь-яку цікаву гру. У 80% випадків непосида зовсім забуває про годування.

Перший час не лягайте і не сідайте в тих місцях, де ви зазвичай годували. Міняйте все навколо себе: аж до розпорядку дня. Структуруйте час по-новому, щоб нічого не нагадувало малятку про період годування груддю.

В крайньому випадку зробіть в кімнаті невелику перестановку. У дитини не повинно залишитися ніяких асоціацій з годуванням.

Ще один метод: попросити взяти участь в процесі відлучення когось із домочадців. Попросіть чоловіка відвести дитину на прогулянку або зайняти його якою-небудь захоплюючою діяльністю саме в ті моменти, коли його графік наближається до хвилинам годування.

Коли відлучаєте дитини від грудей, будьте до нього терплячі. У цей період дітки починають вередувати, дратуються постійно і плачуть, але це нормально для таких серйозних змін. Цей перехід від одного виду годування на етап іншого зажадає від вас багато терпіння і витримки, постарайтеся поставитися з розумінням до тих труднощів, які доводиться випробовувати маленькій людині.

Постарайтеся більше з ним спілкуватися, гратися. В процесі гри дитина пізнає багато нового і відволікається від дискомфортних відчуттів, які йому доводиться випробовувати в зв’язку з відлученням від грудей.

Коли малюк починає плакати і вимагати груди, не треба носити його на руках і заспокоювати. Просто покладіть його в манеж або попросіть тата покачати його. Можна взяти коляску і погуляти на вулиці або посидіти поруч з малям, погладити, заспівати колискову.

рекомендації

На офіційному сайті організації La Leche League, що підтримує грудне вигодовування, можна знайти багато цікавого для тих мам, які годують грудьми дітей. Відвідайте їх сайт, і ви напевно знайдете відповіді на всі свої питання. Якщо у вашому місті компанія проводить якісь зустрічі, то не полінуйтеся і сходіть на них.

Не варто міняти спосіб харчування дитини і відлучати його від грудей, якщо малюк захворів. По-перше, годування грудьми забезпечить рідиною і харчуванням організм дитини під час хвороби, а по-друге, молоко матері — це кращий спосіб підняти імунітет.

Інші значущі зміни в житті дитини також є протипоказанням до скасування грудного годування. Хоча б на той час, поки дитина звикне до змін.

Переймаючись питанням, як правильно припинити грудне вигодовування, пам’ятайте також і про своє здоров’я і зручність. Носіть ліфчик, який щільно облягає груди, але не перетягувати її занадто тугим ліфчиком, щоб не спровокувати появу маститу.

застереження

Процес відлучення може викликати глибоку і тривалу депресію у мами. У подібному випадку краще звернутися за допомогою до фахівця.

Не перебувайте довго в душі і не користуйтеся дуже теплою водою, щоб не спровокувати приплив молока.

При явних ознаках і симптомах маститу відразу слід йти до лікаря. Не займайтеся самолікуванням і вже тим більше не думайте, що він пройде сам. Лікується мастит курсом антибіотиків.

Симптоматика маститу:

  • температура тіла вище тридцяти восьми градусів,
  • клиноподібні почервоніння на шкірі,
  • набряклість,
  • біль в області грудей,
  • хворобливе відчуття і розбитість в тілі.
Ссылка на основную публикацию