Як відкрити аптеку з нуля — скільки коштує, покрокова інструкція, що потрібно

Аптеки, як і продовольчі магазини, навряд чи колись втратять свою актуальність. Здоров’я і проблеми його відсутності — обставина, яка хоч раз в житті було знайоме кожному з нас, тому потреба в медикаментах існує завжди. На тлі високого попиту в Росії спостерігається не менш висока конкуренція. Але при наявності капіталу і грамотної стратегії розвитку цілком реально відкрити аптеку з нуля.

Що потрібно, щоб відкрити аптеку?

Ще на старті потрібно чітко визначитися з форматом закладу, в якому напрямку планується розвиток. Всі аптечні установи поділяються на:

 • територіальні — аптека орієнтована на місцевих жителів району, в якому розташована;
 • лікарняні — розташовуються на території лікувально-профілактичного закладу або біля нього, орієнтовані на пацієнтів;
 • сімейні — асортимент складається з самих затребуваних і часто запитуваних ліків і виробів медичного призначення для сім’ї;
 • преміальні — розташовані в ділових кварталах, елітних районах, на території торгових центрів, включають в асортимент медикаменти, товари для сім’ї, преміальні фармацевтичні торгові марки.

Як і будь-яка сфера, типологія аптечних організацій постійно розвивається. Крім традиційних (із закритою вітриною) набирають популярність закладу з відкритим доступом, які дають можливість кожному відвідувачу вибрати необхідний препарат, ознайомитися з його інструкцією.

Також до нових типів аптечних закладів відносяться фарммаркети (або аптечні супермаркети), інтернет-аптеки з доставкою додому. За оцінкою експертів, саме ці напрямки будуть розвиватися в найближчі десятиліття в Росії.

Аптечний бізнес: з чого почати?

Наступний важливий аспект, який потрібно вирішити ще до моменту відкриття з нуля — вибір місця розташування. Не секрет, що аптеку, як і будь-яку роздрібну точку, потрібно мати у своєму розпорядженні в жвавих місцях — посеред житлових масивів, близько транспортних зупинок, ринків, магазинів, місць для відпочинку.

У момент планування необхідно провести глибокий аналіз, сегментацію ринку і визначити тенденції його розвитку. Вивчати місцевий аптечний ринок і потенційних покупців потрібно з урахуванням зайнятості ніші, пошуку вигідних позицій в якомусь певному напрямку.

Зверніть увагу на діючі аптечні пункти в цікавому районі з усталеною клієнтською базою. Потрібно взяти до уваги поведінку клієнтів, асортимент. Це дасть можливість виділити цільову аудиторію і зрозуміти, чого не вистачає на діючому ринку.

При виборі місця необхідно знайти оптимальне співвідношення хорошого жвавого розташування та вартості орендної плати. Дізнайтеся, скільки коштує орендувати приміщення, що цікавить в різних місцях, виберіть для себе підходящий варіант. Розмір плати за оренду потрібно зіставити із загальним обсягом витрат на відкриття аптеки з нуля.

Порада: часто підприємці відкривають аптеку з нуля на території лікарень та поліклінік. В такому випадку можна відштовхуватися від спеціалізації — якщо це, наприклад, дерматологічний або стоматологічний центр, запропонувати продукцію саме цього напрямку.

Які документи потрібні для відкриття аптеки?

Відкрити аптечний пункт з нуля набагато складніше, ніж надавати послуги ремонту та пошиття одягу. Для ведення діяльності потрібен великий пакет дозвільної документації, тому його підготовка — трудомісткий процес. Аптечний бізнес проходить етап обов’язкового ліцензування. Для того щоб отримати ліцензію, потрібно:

 1. заяву про надання ліцензії, в якому прописується найменування і вибір організаційної форми, адреса майбутнього закладу, перерахування робіт, якими планується займатися;
 2. копії установчих документів для юридичних осіб;
 3. свідоцтво про постановку на податковий облік;
 4. підтвердження сплати ліцензійного збору;
 5. сертифікат фахівця, який вказує на професійну підготовку керівника;
 6. договір оренди або права власності на приміщення, в якому планується відкрити аптеку з нуля;
 7. документи, що підтверджують отримання співробітниками вищої профільної освіти;
 8. копія санітарно-епідеміологічного висновку про відповідність приміщення встановленим вимогам.

Для відкриття з нуля потрібно отримати дозвіл пожежної інспекції, яка зробить висновок згідно з такими наданими документами:

 • свідоцтво про проходження етапу реєстрації компанії;
 • документи, які підтверджують наявність пожежної сигналізації та засобів протипожежного захисту;
 • декларація протипожежної безпеки;
 • підтвердження замірів опору ізоляції електричних проводів.

Також для відкриття аптеки з нуля потрібно отримати дозвіл на ведення діяльності в органах санітарно-епідеміологічної станції. Для цього підготуйте наступні папери:

 • заяву на отримання дозволу СЕС;
 • паспорт засновника бізнесу;
 • ідентифікаційний код;
 • свідоцтво про реєстрацію як ІП або ТОВ;
 • виписка з ЕГРІП або ЕГРЮЛ;
 • договір оренди або права власності на нерухомість, в якій планується відкрити заклад з нуля;
 • експлікація;
 • планування БТІ;
 • договір на проведення дезінфекції, утилізації люмінесцентних ламп і прання білизни;
 • санітарні книжки працівників;
 • результати вимірювання мікроклімату приміщення і рівня його освітленості.

Як бачимо, пакет документів великий, на його збір підуть місяці. Багато підприємців довіряють функцію підготовки дозволів спеціалізованим організаціям, які проконсультують в цікавлять питаннях і, наприклад, нададуть інформацію про те, скільки коштує ліцензія на продаж алкоголю.

Як відкрити аптеку: покрокова інструкція

Для відкриття аптеки з нуля потрібно виконати ряд організаційних процесів. Реєстрація бізнесу і реалізація даної ідеї набагато складніше, ніж відкрити своє кафе з нуля. Тому наберіться терпіння. Після вибору приміщення та оформлення документації потрібно перейти безпосередньо до підготовки.

Автоматизація аптеки

Без автоматизованих пристроїв сьогодні не обійтися в будь-якому бізнесі — від магазину продуктів до гіпермаркету. Відкрити аптеку з нуля — не виняток, більш того, в даному бізнесі це особливо важливо через широкої асортиментної лінійки медикаментів, різних виробників і наявності аналогів з різними назвами.

Існують спеціальні програми, які допомагають швидко знайти необхідний препарат, показують його вартість, швидко оновлюють асортимент і допомагають виділити позиції, у яких закінчується термін придатності.

Порада: автоматизація робочого місця збільшить швидкість і якість обслуговування покупця, що позначиться на товарообігу і іміджі організації.

Для автоматизації аптечного бізнесу потрібно:

 • купити комп’ютерне та серверне обладнання, комплектуючі;
 • вибрати програму, за якою планується робота (наприклад, 1С Аптека, Лікіс, Моріон, Програма АНР Аптека);
 • придбати розрахункові касові пристрої (касовий апарат, сканери штрих-кодів, термінал);
 • підключити обладнання до мережі, приладів до програмних продуктів;
 • впровадити програми.

Введення автоматизації необхідно для мінімізації людського фактора. Навіть самий умілий і професійний фармацевт не може утримати у себе в голові тисячі назв медикаментів для якісного обслуговування клієнтів. Багатьох цікавить, скільки коштують спеціальні програми для ведення обліку. Їх ціна залежить від ступеня складності, функціональності і варіюється в межах 1,5-4 тисяч рублів на місяць.

Асортиментна політика і мерчендайзинг

Як і при наданні клінінгових послуг, в аптечному бізнесі важливо почати з створення хорошої репутації. Для цього вже з перших днів потрібно мати в своєму асортименті всі вживані препарати — це мінімум 5-10 тисяч найменувань ліків.

Порада: важливо не помилитися з першим замовленням, так як набравши незатребуваних медичних препаратів, можна швидко позбутися оборотних активів. До того ж всі вони мають термін придатності.

Без досвіду продажів в даній сфері складно правильно сформувати весь асортиментний ряд, тому варто звернутися за допомогою до фахівців. Головне — не закупити те, що буде довго продаватися, або не вибрати неправильну кількість. Невірно сформований асортиментний ряд стане справжнім якорем для молодої аптеки, відкритої з нуля, який буде тягнути її на дно.

Для того щоб відкрити аптечний пункт з нуля, потрібно укласти договір з постачальниками. Середньостатистична аптека укладає 10-30 контрактів про постачання. Для розширення асортиментного ряду з часом кількість постачальників збільшується.

Зверніть увагу — виробники призначають різні ціни на договору. Якщо зробити передоплату, ціна буде менше, ніж при укладанні договору відстрочки. Але якщо ви бажаєте відкрити аптеку з нуля і не маєте досвіду роботи, не рекомендується йти на ризик і працювати по передоплаті.

Більшість людей приходить в аптеку з рецептом або призначенням лікаря. Але деякі намагаються підібрати необхідне самостійно, питаючи поради у аптекаря. В такому випадку має значення викладка товарів. Грамотний мерчендайзинг (розташування в області видимості на рівні очей) дає можливість збільшувати рівень продажів певних товарів і груп ліків, що, в свою чергу, максимізує прибуток.

устаткування

Для того щоб відкрити аптечний пункт з нуля, потрібно придбати наступний комплект обладнання:

 • стелажі;
 • столи;
 • полки;
 • вітрини;
 • прилавки;
 • закриті шафи;
 • холодильники;
 • сейфи (для зберігання наркотичних препаратів);
 • меблі для підсобного приміщення.

Скільки коштує такий набір обладнання? Ціни на ринку варіюються в межах 120-300 тисяч рублів.

Кадрова політика

Хоч більшість процесів автоматизовані, уникнути повністю «людського фактора» не вийде. Деякі підприємці, які бажають відкрити аптечний бізнес з нуля, економлять на персоналі. Це одна з найпоширеніших помилок. Багато хто сподівається на консультацію фармацевта, іншим же просто приємно мати справу з освіченою і кваліфікованим співробітником.

Штат середньостатистичної аптеки не перевищує восьми осіб. На початковій стадії цілком достатньо одного завідувача, 2-3 ПЕРВОСТОЛЬНИК (майстрів продажів в аптеці), що працюють позмінно, і однією санітарки.

Основні вимоги до торгового персоналу:

 1. професійне знання фармацевтики;
 2. здатність до навчання;
 3. комунікативність;
 4. порядність.

Завідувач крім перерахованого вище повинен володіти навичками касової дисципліни, менеджменту, адекватною поведінкою під час перевірок і знанням основ мерчендайзингу.

Часто вибирати на роль завідувача доводиться серед молодих кваліфікованих фахівців і фармацевтів «старого гарту». В такому випадку багато рекомендують все-таки вибрати молодих учнів фахівців, так як досвідчені не можуть адаптуватися до умов і змін сучасного ринку.

маркетинг

Якщо ви плануєте відкрити тільки одну аптеку, реклама не позначиться на розмірі прибутку, навіть якщо кричати про це на всіх каналах телебачення і радіомовлення. Тому важливо фінансувати тільки ті сфери, які вплинуть на попит.

Для того щоб відкрити аптеку з нуля, потрібно провести стартову рекламну кампанію, щоб жителі району дізналися про новому закладі. Головне завдання при цьому — почати формування гарного іміджу.

Якщо місце розташування в спальному районі, потрібно орієнтуватися на місцевих жителів. Для цього використовуйте зовнішню рекламу, розташуйте покажчики, що ведуть у аптеку, або поширюйте листівки через поштові скриньки.

Якщо ж відкрити аптеку з нуля здається складно, розгляньте інші варіанти, наприклад, як відкрити спортзал.

Як відкрити аптеку з нуля: скільки коштує?

Аптечний бізнес — прибуткова і рентабельна сфера, але в той же час дуже витратна. Скільки потрібно мати коштів, щоб відкрити аптеку з нуля? Розглянемо актуальні на сьогодні ціни в Росії:

Назва Ціна
Оформлення ліцензії, дозволів 30-50 тис. Руб.
Купівля торгового обладнання, інвентарю 120-250 тис. Руб.
Автоматизація (програмне забезпечення + впровадження) 22-30 тис. Руб.
Комп’ютерні та касові технології, обладнання (комп’ютер, принтер чека, касовий апарат, сканери штрих-кодів, термінал) 60-80 тис. Руб.
Закупівля першої партії товару 500-900 тис. Руб.
Зовнішня реклама 20-30 тис. Руб.
Маркетингові заходи при відкритті аптеки від 6 тис. руб.
Оренда приміщення, якщо воно не в власності володаря від 40 тис. руб.
Інші витрати (побутові прилади, зв’язок і т.д.) 10 тис. Руб.

Сумарні витрати на відкриття аптеки з нуля складають 800-1100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Вийти на точку беззбитковості вдається за півтора-три роки. У перші 6-8 місяців рекомендується вкладати кошти в розкрутку бізнесу.

Збережіть статтю в 2 кліка:

Аптечний бізнес — один з найбільш популярних на сьогодні. За актуальності він стоїть поряд з продажем продовольчої продукції. Попит на ліки та супутні товари продовжує зростати. Це пов’язано з поганою екологією, великою часткою шкідливих речовин в продуктах харчування, відсутністю фізичного навантаження через підвищення ділової активності і більш пильною увагою до свого здоров’я. Як показує практика, середній чек в аптеці можна порівнювати із середнім чеком з супермаркету.

Ссылка на основную публикацию