Як створити благодійний фонд з нуля в Росії?

Останнім часом надання допомоги як вид діяльності активно розвивається. Оптимальний спосіб її здійснення — створення благодійного фонду. Напрямки діяльності можуть бути різними: підтримка людини у важкій життєвій ситуації або в разі проблем зі здоров’ям, допомога постраждалим від природних катаклізмів, проведення акцій на захист природи і ін. Благодійний фонд покликаний допомагати людям, вирішувати важливі проблеми громадськості, приватних осіб шляхом збору фінансових коштів . Але багато потенційних засновники не знають, як відкрити таку організацію з нуля, з чого почати свою діяльність і досягти намічених цілей. Ми постараємося дати відповіді на найактуальніші питання.

Як відкрити благодійний фонд і зробити його успішним?

Перед тим, як приступати до створення благодійного фонду в Росії для допомоги хворим дітям, захисту природи або іншої мети, необхідно добре вивчити законодавчу базу, положеннями якої буде керуватися засновник — Конституція Російської Федерації, Цивільний кодекс РФ, Федеральні закони «Про благодійну діяльність та благодійні організаціях »,« Про некомерційні організації ». Фонд обов’язково повинен мати свій розрахунковий рахунок, круглу печатку, самостійно визначати напрями своєї діяльності, стратегії розвитку. Також необхідно буде вести бухгалтерський облік, звітувати про свою діяльність перед податковими органами, щорічно публікувати звіти про використання коштів.

Існує кілька форм некомерційних організацій:

 • громадські організації (об’єднання);
 • установи;
 • фонди;
 • інші форми, передбачені федеральними законами (споживчі кооперативи, політичні партії, професійні спілки, асоціації, публічно-правові компанії та ін.).

Вибір формату діяльності залежить від цілей благодійного фонду, сфери його діяльності. Слід пам’ятати, що принципи створення такої організації виключають можливість отримання і розподілу прибутку, це заборонено законом. Діяльність благодійного фонду націлена на реалізацію тільки некомерційних цілей. Його успіх багато в чому визначається кваліфікацією співробітників і маркетинговою стратегією керівника. Величезний плюс в просуванні благодійного фонду з нуля — створення свого інтернет-ресурсу. Також дуже важливо знайти хороших меценатів, партнерів, волонтерів. Багато що залежить від допомоги меценатів, а також злагодженості та якості роботи органів управління фондом: правління з головою, виконавчий орган (колегіальний або одноособовий), піклувальна рада, ревізійна комісія.

Для ефективної діяльності благодійного фонду в Росії важливо, щоб про нього довідалося якомога більше людей. Також необхідно пояснити їм, чому і наскільки важливі результати роботи організації, кому і яку користь вона принесе. Щоб розрекламувати відкритий фонд, залучити до участі в його діяльності велику кількість людей, варто не тільки поширювати флаєри, постери, а й рекламувати організацію за допомогою більш активних і сучасних підходів:

 • організовувати регулярні флеш-моби, естафети, аукціони, акції;
 • створювати тематичні групи в соціальних мережах, сайти;

Також важливо забезпечити зручність процесу отримання благодійних внесків, створити кілька шляхів для цього, наприклад, через sms, коробочки для пожертвувань, інтернет-платежі (в тому числі електронними грошима).

Багато засновники успішних благодійних фондів в Росії починали зі створення свого невеликого справи, а згодом знаходили можливості відкрити некомерційну організацію. З чого почати малий бізнес? Відкрити рентабельна справа можна за допомогою актуальною для регіону бізнес-ідеї. Варіантів маса, і великий відсоток з них вимагає мінімальних вкладень: вирощування овочів, ягід, створення автомайстерні, виробництво будматеріалів в гаражі, виготовлення сувенірів, прикрас на замовлення, дропшіппінг і ін. Також цілком реально відкрити секонд-хенд з нуля навіть в невеликому місті з маленьким капіталом.

Створити благодійний фонд в Росії: з чого почати?

Перед тим, як організувати фонд, необхідно вибрати сферу діяльності організації, визначити її цілі, придумати назву. Дуже важливо скласти грамотний Статут, який відповідає всім вимогам законодавства. Після цього потрібно подати документи до територіального підрозділу Мін’юсту, дочекатися їх схвалення і продовжити процес реєстрації постановкою на облік в податкову службу, ФФОМС. Для законної організації благодійного фонду потрібно трохи грошей.

Порядок оформлення діяльності, алгоритм відкриття благодійного фонду в Росії з нуля можна вивчити, але без віри в те, що робиш, будь-який проект успішно працювати не зможе. Головна мета такої організації — робити добро і допомагати людям, здійснювати суспільно-корисні проекти, допомагати роботі регіональних спільнот. Створення благодійного фонду — це оптимальний механізм для вирішення соціально важливих завдань. Головними пріоритетами в його роботі має стати соціальна підтримка малозабезпечених верств населення, розвиток сфер охорони здоров’я, науки, захист прав дитини, навколишнього середовища. У разі об’єднання бізнесу і громадських організацій вийде вирішити набагато більше потрібних проектів.

Як створити благодійний фонд в Росії? Нижче представлені базові етапи, на які ми рекомендує орієнтуватися:

 1. Визначення цілей і завдань, сфери діяльності майбутньої організації.
 2. Створення Статуту, вибір засновника, ради благодійного фонду.
 3. Постановка на облік в податкову службу, Фонд обов’язкового медичного страхування.
 4. Відкриття розрахункового рахунку.
 5. Отримання свідоцтва про реєстрацію, присвоєння облікового номера, надання виписки з ЕГРЮЛ (постановка на облік у позабюджетних фондах і органах статистики проводиться автоматично).

Всі учасники благодійного фонду не є його членами і роблять пожертвування на добровільній основі в силу своїх можливостей. Тим, хто працює на офіційній роботі, варто знати про те, як розрахувати компенсацію за невикористану відпустку. Спочатку потрібно визначити середній денний заробіток за 12 місяців (суму виплат за розрахунковий період ділимо на кількість календарних днів — 29,3). Потім необхідно порівняти кількість днів щорічної відпустки і число фактично використаних співробітником. Залежно від отриманого числа, буде визначатися сума компенсації. Округляти кількість календарних днів при розрахунках можна, але тільки якщо це передбачено в актах організації (виробляти така дія дозволено лише на користь співробітника).

Навіть без офіційної роботи будь-яка людина може самостійно збільшити свій дохід. Як можна заробити гроші? Допоможуть в цьому цікаві бізнес-ідеї, які не вимагають вкладень і можуть бути реалізовані з нуля. При бажанні кожен знайде для себе хороший варіант: написання статей на замовлення, інтернет-серфінг, дропшіппінг, створення свого інтернет-ресурсу під рекламу, організація приватних уроків на дому. Гроші, отримані за роботу, легко і зручно виводити з електронних гаманців, наприклад, на дебетову карту Тінькофф.

Як відкрити благодійний фонд в Росії: порядок оформлення документів

Відкрити благодійний фонд з нуля, навіть якщо грошей не дуже багато, може як фізична особа, так і юридична. Перед початком процесу варто чітко позначити відповідь на питання про засновника і тому, хто буде приймати рішення і стежити за якістю їх виконання. Цілком реально, щоб сам засновник контролював діяльність ради директорів, в іншому випадку цей орган самостійно приймає рішення і керується тільки Статутом і нормами закону. Громадянство і місце проживання не мають значення при створенні некомерційної організації. Використовувати її майно в особистих цілях заборонено законодавством. Воно формується з внесків засновників, пожертвувань учасників, благодійних внесків у грошовій або натуральній формі, доходів від позареалізаційних операцій, діяльності по залученню ресурсів, підприємницької діяльності, роботи господарських товариств.

Щоб організувати процес відкриття фонду, необхідно звернутися в територіальний орган Мін’юсту Росії і надати необхідні дані:

 • Заява (обов’язково вказують прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання, контактні телефони за формою № РН0001). Його надають в двох примірниках: з простої і нотаріально завіреної підписом заявника. Також необхідно докласти додаткові аркуші форми, де будуть вказані відомості про засновника, довірену особу (якщо воно є), види економічної діяльності, розписки в отриманні довідок.
 • Установчі документи — Статут (в 3-х примірниках), установчий договір, протокол про заснування. Статут обов’язково повинен містити певні дані: найменування, мети, органи фонду, місце його знаходження, порядок призначення посадових осіб, дії в разі ліквідації організації. Крім того, необхідно оформити рішення про створення фонду, затвердження його документації, надати дані про засновників в двох копіях, адресу діючого органу фонду, за яким можна зв’язатися з керівниками, сплатити державне мито в розмірі 4000 тис. Руб.

Порада: якщо юридичною адресою благодійного фонду в Росії є нежитлове приміщення, при оформленні паперів обов’язково потрібно підготувати гарантійний лист від адресодателя, копію свідоцтва про право власності, а в разі суборенди — папери, що підтверджують право власності від кожного адресодателя.

При використанні в найменуванні символіки, захищеної законами РФ або авторським правом, особистого імені, повного найменування іншої юридичної особи, необхідно мати документальне підтвердження права на їх використання. Перевірка паперів триває 30 днів. Якщо будуть помічені невідповідності — заявника викличуть до територіального підрозділу Мін’юсту. Документи на відкриття благодійного фонду необхідно подати протягом 3 місяців після прийняття рішення про створення некомерційної організації в організаційно-правовій формі фонду.

Реєстрація благодійного фонду — покрокова інструкція

Щоб зареєструвати і відкрити благодійний фонд, необхідно звернутися до відділу по реєстрації некомерційних організацій уповноваженого територіального органу або Мін’юсту РФ з потрібними паперами. Їх розглядатимуть до 1 місяця. Якщо всі норми дотримані, зареєструють благодійний фонд, для цього не потрібно багато грошей. Після цього залишається лише кілька кроків: постановка на облік в ИФНС, Фонді обов’язкового медичного страхування, Федеральній службі державної статистики. Якщо виникнуть труднощі в процесі відкриття, то організацію цього процесу можна доручити фахівцеві. Вартість такої послуги становить у середньому 3-10 тис. Руб. в залежності від обсягу роботи і регіона.Важний момент — вибір системи оподаткування (загальна, спрощена, ССО).

Як зареєструвати благодійний фонд:

 1. Надати необхідні документи в Управління Міністерства Юстиції РФ:
 • заяву (форма Р11001);
 • установчі документи;
 • рішення засновників про створення некомерційного фонду;
 • папір, що підтверджує оплату держмита;
 • дані про засновників (адреса, телефон, прізвище, ім’я, по батькові).
 1. Відкрити розрахунковий рахунок.

Благодійному фонду дозволено займатися тільки тими видами діяльності, які не спрямовані на отримання особистого прибутку, але організація може користуватися прибутком, отриманої від підприємництва, якщо вона буде спрямована на некомерційні цілі (проведення благодійних акцій і т.п.). Головна відмінність від звичайного фонду — благодійна організація повинна направляти на благодійні цілі не менше 80% пожертвуваних грошових коштів (федеральний закон «Про благодійну діяльність та благодійні організації»). Після державного оформлення діяльності благодійний фонд стає повноцінною юридичною особою і набуває повну правосуб’єктність. Це підтверджується видачею свідоцтва про реєстрацію, затвердженням Статуту фонду. Якщо будуть порушені норми законів, згідно з якими він повинен вести свою діяльність, за рішенням Міністерства юстиції або суду благодійну організацію ліквідують (але зробити це може і засновник за своїм бажанням).

Як створити благодійний сайт зі збору грошей?

Створення свого благодійного сайту з можливістю внесення оплати через нього значно підвищить ефективність діяльності фонду. Алгоритм створення такої інтернет-платформи не відрізняється від стандартної процедури:

 • вибір хостингу (функціональності безкоштовної версії цілком вистачить);
 • домену (доменне ім’я має містити ключові слова, за якими можна буде знайти ресурс);
 • вибір шаблону, створення інтерфейсу;
 • наповнення розділів ресурсу контентом.

Але крім відкриття сайту для збору благодійних коштів необхідно забезпечити комфорт перерахування грошей через його функціонал. Кращий варіант — укласти договір з платіжним агрегатором. Така фірма допоможе налагодити процес проведення платежів через форму сайту різними способами і за допомогою багатьох платіжних система, позбавивши засновника від необхідності укладати окремий договір з керівництвом кожної платіжної системи. Також важливо приділити увагу просуванню ресурсу, підвищенню ефективності його роботи (відповідність seo-параметрам, реклама, активна робота в соцмережах).

Деякі благодійні фонди відкривають завдяки можливостям малого бізнесу, організованого з нуля. Допомогти у відкритті некомерційної організації можуть тільки кращі стартапи, що володіють стрімким потенціалом для розвитку, формують нові сегменти ринку, які просувають інноваційні послуги або продукти. Для створення успішного стартапу підприємець повинен вибрати нову бізнес-ідею, яка ще не зайнята іншими, і знайти джерело фінансування. Але при цьому варто пам’ятати, що будь-який проект такого плану відрізняється не тільки швидкими темпами розвитку, а й високим ризиком банкрутства.

Порада: якщо засновником благодійного фонду в Росії є іноземний громадянин, то при оформленні документації необхідно підготувати виписку з реєстру іноземних юридичних осіб або іншу папір, що підтверджує юридичний статус засновника. Інших довідок уповноважений або територіальний орган вимагати не вправі.

Збережіть статтю в 2 кліка:

Відкриття благодійної організації — важливий і суспільно корисний проект. За допомогою таких фондів вирішуються глобальні проблеми міста, селища, з’являється можливість подарувати шанс на щасливе життя тим, у кого погано зі здоров’ям, здійснити реформи в сфері освіти, медицини. Процеси організації фонду, затвердження документації не дуже складні, але в той же час слід велику увагу приділити відповідності наданих паперів законним вимогам. Також необхідно попередньо розробити потужну стратегію просування свого фонду, інтернет-ресурси, які його представлять.

Ссылка на основную публикацию