Як робити уколи внутрішньом’язово

Уміння робити внутрішньом’язові уколи — корисна навичка, який може стати рятівним в ситуації, якщо вам або вашим рідним терміново потрібно введення лікарського засобу в м’яз, а поблизу не виявиться медичного працівника.

Рішення про призначення ін’єкцій приймає безпосередньо лікуючий доктор, а виконує їх медична сестра. При необхідності частих ін’єкцій хворим в сім’ї, одному з родичів буде корисно дізнатися, як робити уколи внутрішньом’язово. Сьогодні ми детально розберемо алгоритм дій при проведенні даної маніпуляції.

Порядок дій

 1. Першим етапом є ретельне миття рук під проточною водою з використанням мила. Для повної дезінфекції можна протерти руки антисептиком. Це необхідно для запобігання потрапляння інфекції при проведенні даної медичної маніпуляції.
 2. Як правило, пацієнт ставиться з острахом і занепокоєнням до процесу введення лікарського засобу. Побудьте трохи психологом — заспокойте хворого. Опишіть процес проведення внутрішньом’язової ін’єкції, при хворобливому введенні ліків пообіцяйте зробити введення кошти повільно, щоб зменшити больові відчуття. Поясніть, що при повному розслабленні м’язи, голка не ріже м’язові волокна і не завдає ніякого болю.
 3. Перед уколом необхідно обробити місце ін’єкції спиртом, спиртовмісної серветкою або розчином. Після обробки, почекайте, поки спирт повністю висохне, і пам’ятайте, що торкатися до цього місця категорично заборонено. При повторному торканні слід виконати очищувальну маніпуляцію ще раз.
 4. Для повного розслаблення пацієнта необхідно робити укол в положенні лежачи, так м’язи зможуть досягти максимальної релаксації. Іноді корисно відвернути хворого від майбутньої процедури, поговоривши з ним на віддалені теми, щоб він зміг не думати про майбутнє введення ліки в м’яз. Не дозволяйте дивитися безпосередньо на шприц при проведенні ін’єкції — це викличе додаткове занепокоєння.
 5. Перед ін’єкцією перевірте шприц на відсутність в ньому бульбашок повітря, щоб уникнути повітряної емболії.
 6. Після підготовки місця уколу швидким рухом введіть голку безпосередньо в м’яз. При введенні в сідничний м’яз — шприц потрібно тримати під кутом 90 градусів, попередньо розтягнувши шкіру великим і вказівним пальцем іншої руки. Якщо місце введення стегно, то кут нахилу шприца складе 45 градусів.

В яку частину сідниці потрібно вводити ліки? Подумки ділимо сідничний м’яз на чотири частини, верхній зовнішній квадрант і буде правильним вибором, як зробити внутрішньом’язово укол.

 1. Перед введенням ліки переконайтеся, що ви не потрапили в кровоносну судину. Для цього після введення голки в м’яз, потягніть поршень шприца назад. Якщо в шприці нічого не з’явилося, можете приступати до введення лікарського препарату. При попаданні в шприц крові, бажано переробити ін’єкцію в інше місце. Це важливо, тому що деякі ліки, наприклад, диклофенак, може викликати некроз тканин судини.
 2. Лікарський препарат вводимо дуже повільно, щоб не доставити пацієнта гострих больових відчуттів. При різкому введенні ліків спостерігається розпирання м’язових волокон, що викликають неприємний біль, додатково, багато препаратів дуже болючі при введенні в м’яз. Все це слід враховувати, при повільному введенні ліків, м’язові волокна розтягуються поступово, і хворий не відчуває сильного дискомфорту.
 3. Коли шприц повністю порожній, а ліки знаходиться в м’язі, вийміть голку, не змінюючи нахил. Місце ін’єкції притисніть ватним тампоном, змоченим в дезинфицирующем розчині, і злегка помасажуйте. Легкий масаж місця уколу хороший для профілактики появи ущільнень в місці уколу.
 4. Утилізуйте використані шприц, прибравши його в недоступне місце, щоб уникнути випадкового наколювання їм інших осіб. З правилами утилізації можна ознайомитися, запитавши про це фармацевта або медичний персонал.

Що являє собою внутрішньом’язова ін’єкція?

 1. З чого складається шприц: як зробити внутрішньом’язово укол легше зрозуміти, якщо ретельно розглянути з яких частин складається шприц.

Шприц — це медичний виріб, призначене для введення лікарських засобів в організм людини. Шприц складається з 3 основних частин.

 • Голки для проколювання шарів шкіри. Вона може бути різної довжини, такий захід є необхідним для введення медикаментів в правильний шар шкіри або м’яз.
 • Циліндра: порожнину для наповнення лікарським засобом. Для введення правильного дозування на циліндрі є розмітка, що позначає кількість мілілітрів.
 • Поршень служить для виштовхування ліки при ін’єкції.

Лікарські засоби вимірюються в кубічних сантиметрах або мілілітрах. Концентрація лікарського засобу в міру виміру становить дозування даної речовини. 1 мілілітр дорівнює 1 кубічному сантиметрі (кубу).

Як правильно вибрати місце для уколу? Для проведення маніпуляції по введенню ліки в м’яз можуть бути обрані декілька альтернативних місць.

 1. Передня широка м’яз стегна. Подумки розділіть стегно на 3 рівних частини: середня область найбільш підходяще місце для внутрішньом’язової ін’єкції. Передня частина стегна добре підходить для проведення маніпуляції самому собі і дітям до трьох років. Хоча ця область більш болюча для уколів, ніж сідниця.
 2. Вентра-сідничний область тазу. При певних обставинах внутрішньом’язова ін’єкція проводиться в бічну частину тазу. Для визначення місця уколу долоню помістіть на бічну частину стегна на кордоні з сідничний м’яз. Великий палець дивиться в бік паху, а решта пальців вгору, у напрямку до голови пацієнта. Таким чином пальці долоні будуть утворювати букву V. Мізинцем при правильному розташуванні долоні намацується край кістки. Область в середині V-подібної фігури — правильне місце для уколу. У цю область можна робити укол дорослим і дітям старше 7 місяців.
 3. Дельтоподібний м’яз спини (область надпліччя). Для початку звільніть плече від одягу. У верхній частині плеча ви легко намацаєте акромінальний відросток. Нижня частина цієї кістки утворює трикутник. Гострий кут візуального трикутника знаходиться на рівні пахви. Центр трикутника, на 2,5 см нижче акромінального відростка, є місце для проведення маніпуляції. Важливо відзначити, що при значній худорбі і нерозвиненості дельтоподібного м’язи, це місце не слід використовувати для введення ліків в м’яз.
 4. Сідничний м’яз — найпопулярніше місце для проведення уколів. Для правильного вибору розташування місця для уколу, сідницю подумки ділимо на 4 частини. Середина верхнього зовнішнього квадранта і є найсприятливіший місце для проведення уколів. Велике відхилення до зовнішнього краю загрожує ускладненнями: при пошкодженні окістя можливий розвиток абсцесу, який лікується хірургічним шляхом. Дітям до 3 років ця сфера не найкраще місце для уколу.
 • Правильно вибирайте місце для введення ліків внутрішньом’язово в залежності від віку і статури хворого.
 • Для дітей, які не досягли дворічного віку, внутрішньом’язовіін’єкції необхідно робити в стегно.
 • Після трирічного кордону підходить стегно і дельтоподібний м’яз.
 • Правильно обрана голка повинна бути діаметром 0,5 — 0,7 мм.
 • Дорослим підійде будь-яка з місць для проведення ін’єкції. Худорлявим людям не слід робити укол в дельтоподібний м’яз через погану розвиненості необхідної м’язи.
 • Додатково поцікавтеся, в яку область вже проводилися ін’єкції, для запобігання численним уколів в один і той же місце.

Щоб навчитися добре робити внутрішньом’язові уколи, потрібен досвід і постійна практика. Відпрацювання техніки відбувається тільки шляхом постійної практичної діяльності. Через деякий час невпевненість зміниться чітким відпрацьованим дією.

Для безпеки оточуючих не викидайте використані шприци безпосередньо у відро для сміття. Про утилізацію цього можна дізнатися у фармацевтів в будь-якій аптеці.

Здоров’я вам і вашим близьким!

Ссылка на основную публикацию