Як правильно побудувати тандир з цегли своїми руками

Цінителі смачної їжі по достоїнству оцінять страви, приготовані в тандирі. Побудувати її самостійно зможе кожен у себе вдома. Головне, знати деякі особливості роботи і запастися необхідними матеріалами.

Досить популярною і зручною вважається піч, яка поширена у узбеків. За допомогою тандира можна приготувати смачне смажене м’ясо, коржі, рибу та овочі на грилі. Щоб вона вийшла правильно, необхідно знати деякі секрети її побудови. Тандир своїми руками з цегли можна зробити навіть без особливих навичок і згодом насолоджуватися прекрасними стравами, приготованими в ній. Як побудувати піч без допомоги фахівців і що для цього потрібно?

Пристрій і робота

Тандир (узбекистан) являє собою глиняний глечик, який звужується до верху. У центрі розташований отвір, через яке закладається вугілля або дрова, а також саму страву. Внизу знаходиться отвір піддавали, яке забезпечує хорошу тягу. З зовнішньої частини глиняного основи укладається цегла. Він дозволяє поліпшити теплоізоляцію. Повітряний прошарок між цеглою і глиною засипають сіллю і піском. Завдяки цьому в подальшому можна розігріти піч від 250 до 400 * С. Після однієї розпалювання готувати свої страви можна не менше шести годин, адже матеріали, з яких складена конструкція, здатні тривалий час зберігати жар. При цьому готуватися коржі або м’ясо будуть максимально рівномірно через відсутність перепаду температур.

Залежно від форми розташування узбецький тандир буває горизонтальним і вертикальним. Залежно від сфери застосування розрізняють такі варіанти:

 • Ямний. Така конструкція застосовується для приготування м’яса (баранці, птиці). Риють яму, а зсередини обкладають її глиняними цеглою (ширина 30 см);
 • Піч тандир наземна. Її легше зробити своїми руками, ніж ямний варіант. Найчастіше використовують для підсмажування коржів. Будується з суміші глини і овечої вовни;
 • Переносний. Робляться з шамотного цегли і глини. Розміри конструкції не великі і дозволяють транспортувати пристрій. За зовнішнім виглядом кото воно нагадує бочку з ручками.

При бажанні можна зробити тандир своїми руками з цегли не тільки округлої форми. Зараз досить часто зустрічається квадратний варіант, який чудово вписується в ландшафт заміського будинку або дачі. Внутрішня частина такої конструкції, проте, має округлу форму, тому що завдяки цьому проходить рівномірне приготування і циркуляція гарячого повітря.

Тандир своїми руками з глини

переваги

Плюсами саморобної узбецької конструкції є:

 • Невеликий витрата дров і вугілля (в середньому 5-6 годин збереження тепла після однієї закладки палива);
 • Не потрібно постійно контролювати процес готування;
 • Можливість готувати різні страви, в тому числі і пекти хліб;
 • Короткий час приготування;
 • Рівномірна прожарка м’яса.

Важливим є той факт, що готувати можна за будь-яких погодних умовах, що дуже цінно.

матеріали

Побудувати тандир, який буде служити тривалий час і не прийде в непридатність після декількох приготувань, зможе навіть новачок. Головне виконувати всі рекомендації і враховувати креслення виготовлення узбецької печі. Як зробити тандир з цегли з хорошим фундаментом? Для цього будуть потрібні наступні матеріали:

 • Вогнетривку цеглу (кількість залежить від розмірів майбутньої конструкції);
 • Пічна суміш, з якої кладка буде надійніше;
 • Глина (каолінова);
 • Арматурна сітка для фундаменту;
 • Бетон і пісок;
 • Дерев’яна рамка-шаблон.

Обов’язковою умовою для якісної печі є підготовка і заливка фундаменту. Завдяки йому конструкція буде стояти стійко. На це знадобиться час (в середньому 7-10 днів). В іншому ж викласти тандир цілком реально за кілька годин.

Етапи робіт своїми руками

Тандир з цегли своїми руками робиться наступним чином:

 • Підготовка фундаменту. Необхідно викопати круглу яму, яка за діаметром буде трохи більше ніж майбутня конструкція. Дно засипати піском (товщина 20 сантиметрів). Зверху на подушку з піску укладається арматура і металева сітка. Зверху цього пристрою заливається бетон. Важливо, щоб заливка бетону була рівною без скосів. Після підготовки потрібно почекати хоча б тиждень, щоб бетон добре застиг і зміцнів.

 • Кладка проводиться по заздалегідь окресленого діаметру майбутньої споруди. Цеглини встановлюються на торець. Роботу краще проводити дерев’яної рами, за допомогою якої формується коло тандира з цегли. Перший ряд лягає вертикально, а внутрішні кромки щільно прилягають один до одного.

 • Для додаткової фіксації можна стягнути перший ряд металевим дротом, а кінці сховати в шов. Так само поступають з іншими рядами. Зазвичай діаметр подібної конструкції не перевищує одного метра. Кладка цегли проводиться за допомогою спеціального розчину, який має в своєму складі вогнетривкі суміші (каоліновий глину, пісок). Перевага розчину в тому, що він досить пластичний і не буде розтріскуватися під впливом високих температур.

Тандир своїми руками з глини

 • Під час укладання необхідно в нижній частині конструкції викласти отвір — піддавали. Надалі в нього вставляється звичайна димова труба.

 • По завершенні укладання необхідно обмазати їх з внутрішньої і зовнішньої сторони каолінового глиною. Досить п’ятисантиметрову шару. Для естетичності зовнішню сторону печі обкладають різнобарвним каменем.

 • Останнім етапом є випал печі. Для цього всередині укладаються дрова чи вугілля і розпалюється. Температуру потрібно поступово довести до 400 * С.

Секрети і рекомендації

 • Щоб побудувати тандир своїми руками не потрібно особливих знань, але ось секрети деякі є. Це дозволить не просто зробити якісну піч, а й зробити її максимально функціональної і міцної.
 • Побудований своїми руками узбецький варіант печі буде більш стійким, якщо застосовувати для цього не червоний, а шамотна цегла. Особливо це стосується підстави конструкції. Справа в тому, що в результаті перепадів температур червона цегла може просто розкришитися. Важливо пам’ятати, що підстава печі повинно бути рівним його висоті. При цьому співвідношення горловини до основи робиться з розрахунку 1: 3.
 • Щоб надалі піч легко очищалася, необхідно домогтися максимальної гладкості внутрішньої частини. Для цього всередині цегла для тандира слід обробити за допомогою шліфувальної машинки, а потім нанести шар глини і вирівняти його з допомогою постійного змочування водою.
 • Щоб конструкція не псувалася в майбутньому потрібно брати до уваги погодні умови та якість дров, які використовуються під час готування. Влітку можна закладати всі дрова відразу ж, а ось в зимовий період піч найкраще розтоплювати поступово. Це дозволить уникнути різких перепадів температур і як наслідок виключить можливість розтріскування стінок. Оптимально використовувати для розпалювання деревину берези, дуба, а також акації. Вони мають високий коефіцієнт тепловіддачі.
 • Зроблене своїми руками спорудження прекрасно підійде для приготування різних страв, а також стане відмінним і колоритним прикрасою дачі або заміського будинку.

Ссылка на основную публикацию