Холестерин в організмі людини: як знизити рівень холестерину

Знання про шкоду холестерину для людського організму міцно зміцнилося в нашій свідомості. Ми з підозрою дивимося на «шкідливі» продукти. Яйця, бутерброд з вершковим маслом, жирне м’ясо — табу.

Однак всім він шкідливий, ніж він шкідливий, весь шкідливий, як знизити його рівень та інші відомості — ці подробиці залишаються за гранню загального страху перед багатими холестерином продуктами.

Що таке холестерин

Холестерин міститься в усьому нашому організмі і є сумішшю жирів (ліпідів) і стероїдів, причому більша частина виробляється одним з найбільш важливих органів — печінкою, а також іншими органами. Решта додається з харчових продуктів.

Вироблення холестерину організмом становить близько вісімдесяти відсотків від загальної кількості, а з їжею надходить — близько 20% холестерину. Перший, який виробляється нашим організмом — називається вільним, другий — пов’язаним холестерином.

Яку небезпеку таїть холестерин

Невелика кількість холестерину навіть необхідно організму, проте надлишок — для нього згубний. Він здатний закупорювати артерії, утворювати тромби і приводити в серцево-судинним захворюванням, провідним іноді до смертельного результату.

У чому користь від холестерину

Холестерин — це не тільки зло. Він потрібен для вироблення організмом вітаміну D і жовчних кислот, впливає на нервову й імунну системи. Допомагає виробленню певних стероїдних гормонів, в тому числі і статевих.

Ще холестерин — активний учасник травного процесу, що допомагає організму нормально функціонувати.

Що таке «хороший» і «поганий» холестерин

Неодноразово чуємо фрази про так званому хорошому або поганому холестерин. Ці висловлювання пов’язані більшою мірою з ліпопротеїнами.

У чистому вигляді холестерин в воді та іншої рідини не розчиняється. Тому кровотік не може доставляти його безперешкодно до різних тканин в організмі. Ліпопротеїни ж — такі сполуки: холестерин + Аполіпопротеїни (білки-провідники) — які є добре розчинними і вільно переміщаються кров’ю.

Ліпопротеїни можуть бути різної щільності: низькою і високою. Ті, які з низькою щільністю — «погані», так як загострюють ризик розвитку серцево-судинних захворювань, завдяки формуванню в судинах атеросклеротичних бляшок.

Ліпопротеїни високої щільності більш розчинні, мають менший діаметр, знижують ризик розвитку атеросклерозу. Їх прийнято вважати «хорошими».

Фактори, що впливають на зростання холестерину

Великої шкоди організму приносять такі фактори, як:

  •  шкідливі звички (на те й їх назва): куріння і зловживання алкоголем;
  •  переїдання, неправильне харчування — зайва вага — ожиріння: одне випливає з іншого;
  •  обмеження фізичної активності;
  •  ендокринні захворювання, хвороби нирок і печінки (тут допоможе консультація лікаря).

Для зниження холестерину в організмі слід враховувати перераховані вище фактори. Крім того, якщо рівень холестерину досить високий, можна звернутися до додаткових способів, що допомагають його знизити.

Це можуть бути як БАДи і медичні препарати, так і відповідний спосіб життя. Причому своєчасна профілактика набагато краще, ніж лікування наслідків.

Піші прогулянки і фізичні навантаження проти шкідливого холестерину

Кожному відома фраза, що «рух — це життя». Висловлення правдиво, адже сидячий або лежачий спосіб життя — джерело багатьох захворювань, а також зростання шкідливого холестерину. Ідеальний варіант профілактики — щоденні піші прогулянки. Якщо ж не можете себе змусити вийти з дому, підвищуйте фізичні навантаження всередині нього.

Втома — це привід для відмови, а не реальний бар’єр на шляху до власного оздоровлення. Займайтеся фізкультурою, доступною вам, залежно від віку та рівня фізичної підготовки. Здійснюйте зарядку вранці і фізичні вправи ввечері, після робочого дня.

У вихідні не будьте сиднем, вирушайте на свіже повітря. Плавайте, бігайте, стрибайте, ходите. Будьте активнішими — станете більш здоровими!

Відмова від шкідливих звичок — головний удар по холестерину

Пора позбуватися від шкідливих, згубних для організму звичок. Куріння і зловживання алкоголем — причини збільшення рівня «поганого» холестерину. Та й в цілому, їх негативний вплив на всі органи скорочує роки нашого життя.

Куріння — це дорога звичка, заборонена в громадських місцях. Зросла тенденція до здорового способу життя робить курця персонажем негативним, чи не піклується про власне здоров’я і здоров’я оточуючих його людей.

Людина, що палить не тільки наповнює тютюновим димом свої органи, а й свідомо шкодить легеням інших суб’єктів, які стають пасивними курцями з його вини.

Позбавлення від куріння в рази скорочує рівень холестерину, запобігаючи утворенню бляшок, які призводять до закупорки артерій.

Те ж саме з алкоголем. Найчастіше ми опиняємося в смішних положеннях, а то і ганебних ситуаціях, під впливом алкогольних парів. У малих дозах, може, алкоголь і корисний. Але при зловживанні їм деградація особистості, зростання «поганого» холестерину і руйнування організму неминучі.

Міра — необхідна якість в усьому! Давайте думати про власне здоров’я. Берегти його, а не починати знову.

Знижуємо холестерин в організмі за допомогою правильно харчування

Смачно поїсти любить кожен. Але ж смачно і з апетитом — не означає багато і що попало. Необхідно опановувати мистецтво правильного харчування, обмежуючи потрапляння в наш шлунок всіляких шкідливих. Тваринний жир — перше джерело холестерину. Відмовтеся від нього на користь рослинних жирів. Можна іноді побалувати себе, але про міру вже говорилося вище.

Їсти краще часто, але потроху. Харчування має дробитися на невеликі порції протягом дня. Найщільніший прийом їжі — вранці.

Переїдання загрожує збільшенням ваги і його надлишком, а потім індекс маси тіла і зовсім може показати ожиріння. Отже, зашкалює рівень холестерину.

Використання ваг для контролю за вагою

Необхідно завести вдома підлогові ваги, частіше вимірювати вагу. Зробити це ранковим ритуалом, після походу в туалет. Таким чином уникнете неприємного сюрпризу, коли потрібно буде приймати екстрені заходи по зниженню ваги.

Краще коригувати його, поки ситуація не вийшла за межі вашого контролю.

Які продукти варто вживати, а від яких краще відмовитися

Навчіться правильно вживати продукти, багаті на холестерин. Не потрібно з’їдати щодня по три-чотири яйця або смажити продукти на вершковому маслі. Вживайте свіжу, а не заморожену продукцію. В тому числі, м’ясо і рибу. Більше будуйте раціон харчування на продуктах рослинного походження, що не містять холестерин.

Цитрусові, особливо грейпфрути та апельсини, допомагають спалювати «поганий» холестерин, виводять жир з організму. Те ж з ананасами і авокадо — дані фрукти ефективні в боротьбі з шкідливим холестерином. З овочів корисніше в цьому сенсі баклажани і морква.

Свіжовичавлені фруктові та овочеві соки — відмінна зброя, що діє проти холестерину, що підтверджують відомі дієтологи.

Бутерброди, що з’їдаються на сніданок і збільшують рівень холестерину, краще замінити на вівсяні висівки, бобові або ячмінь, чергуючи його з різними цільними злаками. Це продукти, багаті на клітковину, що сприятливо впливають на травлення.

До речі, хліб з цільного зерна набагато корисніше звичайного хліба, що містить велику кількість крохмалю і калорій.

Медичні препарати, що знижують холестерин

Якщо рівень холестерину високий, людині зазвичай призначається спеціальна дієта. Вона супроводжується прийомом препаратів, що допомагають знижувати рівень холестерину.

 статини

Це препарати, які блокують ферменти, що стимулюють вироблення печінкою холестерину. Чи здатні вони боротися з холестерином — продуктом розпаду жирової тканини. Приймають їх у вечірній час, перед сном. Прийом проводиться один раз на добу.

Однак є досить великий перелік побічних ефектів, як-то: блювота, сонливість, запаморочення і т. П.

До препаратів-статинам відносяться розувастатином: «Крестор», «Розукард», «Мертеніл»; Аторвастатин: «Ліпрімар», «Атомакс», «Ліптонорм»; симвастатину: «Зокор», «Симгал», «Овенкор» та інші.

Ряди подібних препаратів по боротьбі з холестерином великі, мають свої переваги й недоліки, підбираються індивідуально лікарем.

 фібрати

Вони знижують рівень жирів (ліпідів) в крові, прибирають «поганий» холестерин з організму, підвищуючи рівень «хорошого».

Деякі з фібратів мають настільки важкі побічні ефекти, що зводять нанівець всю користь від їх вживання. Тому їх практично не застосовують в російській фармакології. З інших: «Гемфиброзил», «Трайкор», «Безафібрат» та інші.

Дози, тривалість вживання і необхідність застосування призначаються фахівцем.

 Нікотинова кислота

Лікарський засіб, що нормалізує концентрацію холестерину в крові. Один з найбільш яскраво виражених побічних ефектів — почервоніння шкірного покриву.

Існують і інші препарати. Вони менш ефективні, ніж перераховані вище, але мають ряд своїх достоїнств. Це інгібітор абсорбції холестерину — «Езетрол», секвестранти жовчних кислот, омега-3 поліненасичені жирні кислоти.

Народні засоби для зниження холестерину

Порошок з лляного насіння, квітів липи або коренів кульбаби додається в їжу по чайній ложці тричі на день. Тривале застосування дозволяє знизити рівень «поганого» холестерину. Свіже листя і паростки посівної люцерни, а також сік цієї рослини допоможуть нормалізувати рівень холестерину.

Найефективніший рецепт від холестерину

Настойки з коріння солодки і золотого вуса:

Перший рецепт:

Столова ложка солодки на склянку води, вариться протягом десяти хвилин, затемпроцежівается. Ділиться на три-чотири порції, які приймаються протягом доби після прийому їжі. Курс: дві — три тижні.

Другий рецепт:

Лист золотого вуса треба подрібнити і залити окропом. Посудина укутати і дати настоятися протягом доби. Потім приймайте настоянку по столовій ложці тричі на день перед їжею.

Існують інші рецепти настоянок, що знижують холестерин. Наприклад, з вівса або листя ожини. Але, застосовуючи народні методи, будьте обережні.

Слідкуйте за здоров’ям, уникайте стресових ситуацій. Систематично звертайтеся до терапевта за направленням на аналіз крові, який дозволить відстежувати рівень холестерину в крові. Бракує часу в будні, проводите аналізи в платних клініках у вихідні дні. Це краще, ніж потім розплачуватися за недбалість здоров’ям.

Ссылка на основную публикацию