Гормонозамісна терапія після 50 років: що це таке?

Гормонозамісна терапія після 50 років здатна вирішити більшість проблем, що стосуються здоров’я і самопочуття жінки в період клімаксу. Лікарі відзначають, що сучасні гормональні препарати, спрямовані на нормалізацію стану жіночого організму в менопаузу, не несуть в собі ніякої загрози за умови правильного застосування.

1 Як проходить лікування?

Гормонозамісна терапія (ГЗТ) покликана відновити гормональний фон жінки і тим самим усунути неприємні симптоми клімаксу. При такому лікуванні пацієнтці призначаються спеціальні препарати, що містять необхідну кількість жіночих статевих гормонів (естрогенів). Прийом таких засобів протягом певного часу дає відчутні позитивні результати. Зокрема, поліпшується стан шкіри, волосся, зменшуються або взагалі зникають «припливи», нормалізується психоемоційний стан. Гормональна терапія для жінок сприяє зниженню ваги, зменшує ризик виникнення серцево-судинних захворювань, тромбозів, остеопорозу. Крім того, вона допомагає впоратися з сухістю слизової оболонки статевих органів і порушеннями сечовипускання, причиною яких є зміни в гормональному фоні.

Проте, гормональна терапія для жінок в період клімаксу має протипоказання. До них відносяться:

 • тромбоз;
 • хвороби серця і судин;
 • захворювання печінки і нирок;
 • рак і спадкова схильність до нього;
 • важка гіпертонія;
 • індивідуальна непереносимість компонентів препарату;
 • вагінальні кровотечі неясної етіології.

Перед початком застосування гормональних засобів жінці необхідно пройти ряд досліджень, на підставі яких лікар складе схему лікування. Зазвичай призначаються аналізи крові (загальний, на гормони, печінкові проби), УЗД органів малого тазу, обстеження грудей і щитовидної залози, статевих органів. Обов’язковими також є аналіз на мікрофлору піхви і мазок на онкоцитологию, мета якого — виявити можливі пухлини в матці.

Гормонозамісна терапія призначається строго індивідуально, при цьому лікар враховує і вікові особливості жінки, і тяжкість прояви клімактеричного синдрому. Після 40 і до 50 років мова йде, як правило, про початковий етап клімаксу — пременопаузе. У цьому періоді у жінки починають спостерігатися симптоми, характерні для менопаузи, але дітородна функція все ще зберігається, менструації тривають. Гормонозамісна терапія після 40 років включає застосування препаратів, спрямованих на імітацію нормального менструального циклу. Використовувати такі кошти необхідно циклічно. Після 50 дітородна функція згасає повністю, яєчники перестають виробляти яйцеклітини, менструації припиняються. У цей період переходять на безперервний прийом гормонів.

пропонуємо Вам ознайомитися

 • Що таке прогестероновая недостатність: симптоми і лікування захворювання
 • У чому полягає гормонозаместительная терапія при клімаксі у жінок?
 • Як можна знизити рівень пролактину у жінок
 • Ефективний засіб, яке допоможе жінці завагітніти!

Рішення про початок та закінчення прийому гормонозамещающей препаратів повинен приймати тільки лікуючий лікар.

В середньому приймати такі кошти доводиться 3-5 років, рідко — 7-10 років. Тривалість вживання ліків залежить від тривалості менопаузи. Довічний прийом гормональних препаратів призначають тільки тим жінкам, у яких були вилучені матка і яєчники. Як мінімум раз на рік пацієнтці, що проходить ГЗТ, необхідно проходити обстеження, щоб вчасно виявити можливі негативні наслідки гормональної терапії. Перший медичний огляд призначається через 3 місяці після початку терапії.

2 Які препарати застосовуються при клімаксі?

Всі засоби, що застосовуються в ГЗТ, діляться на комбіновані і монопрепарати. Перші містять естроген і прогестерон і використовуються для циклічного і безперервного прийому жінками, які не піддавалися видаленню матки і яєчників. Другі містять тільки естроген, такі препарати призначаються пацієнткам, які пройшли процедуру видалення внутрішніх статевих органів.

Залежно від особливостей організму жінки можуть бути призначені різні форми гормональних засобів: таблетки, мазі, гелі, пластирі, ін’єкції, супозиторії. Оральна форма препаратів найбільш зручна і тому найбільш часто застосовується. Однак, вона не підходить для тих, хто страждає від певних типів гастриту і виразкових хвороб шлунково-кишкового тракту, а також для тих, хто схильний до розвитку атеросклерозу. Для останніх більш підходящим варіантом може стати зовнішнє застосування препаратів. Пластир рекомендовані до використання курящих жінок. Гормональні засоби у вигляді свічок застосовуються, якщо спостерігаються сухість, свербіж, печіння слизових статевих органів і неконтрольоване сечовипускання.

3 Список ліків після 40 років

Найбільш часто для корекції гормонального фону жінки в період клімаксу і усунення неприємних симптомів використовують такі препарати:

 • Фемостон. Діючі речовини — естрадіол і дидрогестерон. Призначається не раніше, ніж через півроку після закінчення останньої менструації, приймається безперервно. Залежно від ситуації може бути запропоновано використання тієї чи іншої дозування препарату (1/5, 1/10, 2/10). Не тільки бореться з проявами менопаузи, але і знижує ризик розвитку інфаркту міокарда, зменшує прояви гіпертонії. Ефективний як профілактичний засіб від остеопорозу. Випускається у формі таблеток;
 • Лівіал, випускається у формі таблеток, містить естроген. Прийом препарату не слід починати раніше 12 місяців з моменту останньої менструації. Знижує ризик виникнення остеопорозу, що розвивається на тлі Естрогенових недостатності;
 • Прогінова — ефективний препарат на основі естрогену. Бореться з основними симптомами клімаксу, покращує стан кісткової тканини. Може прийматися циклічно або безперервно. Рекомендується разом з прийомом препарату використовувати кошти з прогестагеном (для жінок з неудаленной маткою);
 • Кліогест — комбінований препарат у формі таблеток для жінок після 40 років. Містить естроген і прогестерон. Нормалізує гормональний фон, перешкоджає появі гіперплазії міометрія. Може використовуватися для профілактики остеопорозу в клімактеричному періоді. Прийом препарату показаний не раніше, ніж через 1 рік після початку менопаузи;
 • Тріаклім — комбіноване трифазне засіб з естрогеном і прогестероном. Призначається препарат як на етапі пременопаузи, так і після повного зникнення менструацій;
 • Овестін в формі свічок спрямований на усунення сечостатевих розладів. Містить естроген. Випускається також у вигляді крему і таблеток;
 • Дивігель — естрогенвмісні препарат в формі гелю (для зовнішнього застосування). Показаний для циклічної і безперервної гормональної терапії в період клімаксу.

Кожне з перерахованих коштів має певні побічні ефекти. До найбільш частих відносяться хворобливість в грудних залозах, нудота, болі в животі, збільшення ваги, головний біль. При виникненні подібних симптомів жінка повинна обов’язково повідомити про них свого лікаря. Поява побічних ефектів говорить про те, що препарат не підходить, або дозування ліків обрана неправильно. В цьому випадку фахівець може змінити схему лікування або підібрати інший засіб. Ні в якому разі не можна самостійно приймати рішення про прийом гормонозамещающей препаратів, так як це може завдати серйозної шкоди організму.

Ссылка на основную публикацию