Гіперплазія ендометрія матки при менопаузі (клімаксі): що це таке?

Гіперплазія ендометрію в менопаузі діагностується більше, ніж у 15% сучасних жінок. Це захворювання діагностується в разі, коли в м’язовому шарі спостерігається розростання тканин, які подібні за своєю будовою з ендометрієм. Таким чином, вже через певний період спостерігається значне потовщення ендометріального шару, причому норма в цьому випадку може бути перевищена в багато разів.

Подібне патологічний стан безпосередньо пов’язано з віковими гормональними змінами, тому найбільш часто гіперплазія ендометрію спостерігається у жінок, що вступили в період менопаузи, але за певних умов може проявлятися і у більш молодих представниць слабкої статі.

1 Поширені причини патології

Будь-якій жінці, після досягнення її 45 років, слід більш уважно ставитися до свого здоров’я і обов’язково проходити профілактичні огляди у гінеколога, так як гормональні зміни значно підвищують ризик розвитку різних жіночих захворювань, причому деякі з них можуть стати плацдармом для появи злоякісних пухлин.

Ендометрій — це особлива слизова оболонка, що вистилає матку зсередини. Норма товщини ендометрія становить від 2 до 5 мм. Однак при наявності гормональної перебудови, що спостерігається при клімаксі, товщина ендометрію може істотно збільшуватися. В даний час відомо, що основним фактором, що впливає на товщину ендометрія, є підвищений рівень естрогену. У той же час може бути виділений ряд факторів, значно збільшують ризик розвитку гіперплазії ендометрія при клімаксі, в тому числі:

 • наявність в анамнезі мастопатії або міоми матки;
 • велика кількість зайвої ваги;
 • гіпертонічна хвороба;
 • гормональна терапія, що включає естрогени;
 • цукровий діабет;
 • захворювання печінки;
 • спадкова схильність.

При розвитку гіперплазії ендометрія спостерігається аномальне прискорення поділу клітин, що супроводжується збільшенням товщини цього слизового шару. Запустити цей патологічний процес також можуть раніше перенесені операції на матці. Небезпека гіперплазії полягає в тому, що вона є основою для утворення злоякісної пухлини.

2 Класифікація видів хвороби

Гіперплазія ендометрію в менопаузі може протікати за різними сценаріями. Загальноприйнята класифікація поділяє подібні зміни слизової оболонки матки в залежності від глибини ураження тканин. Виділяється 4 основні варіанти перебігу гіперплазії, в тому числі:

 • залозиста;
 • железисто-кістозна;
 • вогнищева;
 • атипова.

пропонуємо Вам ознайомитися

 • Причини виникнення і лікування болючою овуляції
 • Що показує жовте тіло на УЗД в яєчнику після овуляції?
 • Яка базальна температура після овуляції і ознаки запліднення
 • Ефективний засіб, яке допоможе жінці завагітніти!

В даний час залозиста гіперплазія ендометрію в менопаузі вважається найпоширенішим варіантом перебігу патології. У цьому випадку спостерігається розростання залізистих тканин, але при цьому подібний варіант перебігу хвороби вважається найменш небезпечним, так як має досить тривалий період розвитку. Незважаючи на те що залозиста форма вважається менш небезпечною, все ж вона також створює сприятливі умови для онкології матки.

Залозисто-кістозна гіперплазія матки зустрічається набагато рідше, ніж попередній варіант. Цей варіант перебігу хвороби вважається досить небезпечним, так як в короткі терміни на стінках ендометрію починають утворюватися кісти, які хоча і не є небезпечними для життя, але без належного лікування приблизно в 5% випадків стають причиною розвитку раку ендометрія.

Рідко зустрічається вогнищева гіперплазія ендометрію матки в даний час вважається найменш небезпечною формою перебігу хвороби. Як правило, в цьому випадку навіть не проводиться лікування, але при цьому потрібно ретельне спостереження, так як наявні поліпи можуть при певних умовах розпочати переродження в злоякісні пухлини.

Найнебезпечнішим варіантом перебігу хвороби вважається атипова форма, так як при відсутності спрямованої терапії вона в 60% випадків переходить в злоякісні пухлини матки. При виявленні атипової форми пневмонії, як правило, відразу ж проводиться біопсія, яка в переважній більшості випадків підтверджує освіту карциноми, що вимагає невідкладного хірургічного лікування.

3 Головні симптоми захворювання

Симптоматичні прояви гіперплазії ендометрія при клімаксі протягом тривалого часу можуть бути виражені досить слабо. У міру потовщення ендометріального шару в кліматичний період перебігу хвороби може спостерігатися поява кров’яних виділень. Ця ознака є досить показовим, тому при його появі необхідно відразу ж звернутися до гінеколога.

Інші симптоми, супутні гіперплазії ендометрія матки, виявляються далеко не у всіх жінок. У деяких жінок при розвитку цього патологічного стану спостерігається поява виділень, що мажуть білого або сірого кольору. Будь-які хворобливі відчуття при розвитку гіперплазії ендометрія, як правило, відсутні. Нерідко виявлення гіперплазії ендометрія відбувається під час планового огляду, так як незначні ознаки цієї патології на тлі наступаючої менопаузи залишаються непоміченими.

4 Методи діагностики недуги

У разі, якщо жінка проходить планові обстеження у гінеколога, проблем з виявленням гіперплазії, як правило, не виникає. При зверненні до гінеколога жінці відразу ж проводиться гінекологічний огляд з використанням дзеркал. Під час огляду цілком можуть бути виявлена ??вогнищева або залізисто-кістозна форми гіперплазії. Існує певні норми товщини ендометрія. Зазвичай для виявлення товщини ендометрія використовується апарат УЗД.

Методи подальшої діагностики і лікування залежать від того, яка товщина ендометрію визначається на УЗД. У нормі під час періоду менопаузи товщина ендометрію не повинна перевищувати 5 мм.

У разі, якщо показник товщини слизового шару матки становить 6-7 мм, гінеколог зазвичай призначає повторні дослідження через 3 і 6 місяців, щоб оцінити з’являються зміни в динаміці. Незважаючи на те, що в цьому випадку товщина ендометрію вже є патологічною, все ж у міру загасання яскравих ознак періоду переходу в режим менопаузи товщина слизового шару може нормалізуватися самостійно.

У разі, якщо товщина ендометрію значно становить від 8 до 9 мм, необхідним заходом є проведення діагностичного вискоблювання. Якщо під час проведення УЗД виявляється потовщення ендометрія понад 10 мм, потрібно роздільне вишкрібання, причому далі отриманий матеріал повинен бути переданий в лабораторію для гістологічного дослідження. Крім усього іншого, може бути призначено діагностичне обстеження матки за допомогою радіоактивного фосфору. Залежно від отриманих під час діагностичних заходів заходів призначається адекватне лікування.

5 Лікувальні заходи

В даний час існує безліч варіантів як консервативного, так і оперативного лікування гіперплазії матки. У разі, якщо основні причини розвитку цього стану криються в змінах гормонального фону, а крім того, спостерігається незначне потовщення слизової оболонки матки, може бути ефективно використана гормонотерапія. Зазвичай дозування гормонів вимагає коригування після кожного планового УЗД. Зазвичай призначаються препарати прогестерону. Гормонозамісна терапія може тривати протягом 3-12 місяців.

При правильному підборі гормональних препаратів у переважної більшості пацієнток спостерігається повне відновлення структури ендометрія матки.

Іншим поширеним варіантом терапії гіперплазії ендометрія є хірургічне втручання. Спочатку проводиться діагностичне вишкрібання, яке не тільки дозволяє встановити точний діагноз, а й сповільнити прогресування захворювання. Крім того, процедура вискоблювання дозволяє зупинити розвинене кровотеча. При виявленні локалізованих осередків гіперплазії може проводитися така операція, як аблация. Цей тип оперативного лікування гіперплазії передбачає припікання наявних вогнищ потовщення ендометрія лазером. У ряді випадків, коли була підтверджена антіпічная форма гіперплазії ендометрія, може знадобитися гістеректомія, тобто повне видалення матки. Зазвичай така радикальна міра лікування використовується, коли гормональна терапія і більш щадні варіанти хірургічні варіанти не дали помітного результату, але при цьому зберігається ризик утворення злоякісної пухлини.

В даний час активно застосовуються комбінування методи лікування гіперплазії ендометрія, що розвивається у жінок в період менопаузи. У цьому випадку спочатку проводиться гормональна терапія, що дозволяє значно зменшити в розмірах вогнища патологічного розростання слизової оболонки, а потім залишилися невеликі ділянки видаляються хірургічним шляхом.

Крім гормональної терапії, можуть призначатися вітамінні комплекси і інші препарати, що сприяють поліпшенню стану жінки під час менопаузи. Пацієнтці по можливості і необхідно знизити вагу і дотримуватися основ правильного харчування, тобто раціон повинен бути багатий рослинною клітковиною вітамінами і мінералами і іншими корисними речовинами, але при цьому містити мінімум легкозасвоюваних вуглеводів і жирів, а також солей.

Незважаючи на те, що народні засоби при такому стані, як гіперплазія, не можуть надати позитивного ефекту, все ж їх нерідко рекомендується в якості додаткових коштів для поліпшення загального стану здоров’я. Після узгодження з лікарем можуть використовувати відвари трав як для внутрішнього застосування, так і для спринцювання.

6 Профілактичні заходи

В даний час не відомі дієві заходи профілактики такого стану, як гіперплазія ендометрію, так як природні процеси старіння, що протікають в організмі жінки, неможливо зупинити. У той же час було помічено, що набагато рідше подібні відхилення спостерігаються під час менопаузи у жінок, які стежать за своїм здоров’ям, правильно харчуються і не мають шкідливих звичок.

Крім того, для недопущення розвитку цієї хвороби, як і багатьох інших захворювань, необхідно ретельно стежити за своєю вагою, адже зайві кілограми в період менопаузи можуть значно підвищити ризик появи тих чи інших відхилень. Крім усього іншого, необхідно проходити планові обстеження у гінеколога. Ще одним важливим моментом є використання засобів контрацепції протягом усього життя, так як наявність в анамнезі випадків абортів значно підвищує ризик розвитку ускладнень в період менопаузи.

Ссылка на основную публикацию