Фундук

Плоди ломбардного горіха, ліщини протягом століть рятували від голоду населення багатьох районів планети. Благословенне дерево, назване згодом фундук, що витримало заледеніння, інші катаклізми природи, овіяне магічною силою легенд про його корисні властивості. Окультурені види завоювали не тільки лісові простори, але стали улюбленим рослиною на невеликих ділянках, плантаціях. Смачні, корисні горіхи легко купуються в торговельній мережі різних міст, населених пунктів.

опис

Родоначальником багатьох сучасних сортів фундука вважають ліщини велика (С. Maxima), понтийская (С. Pontiaca). Фундук добре росте в багатьох районах, наприклад, Прибалтиці, Далекому Сході, Білорусії, південних районах Росії. Часто чагарник зустрічається на вологих, багатих ґрунтах змішаних лісів, по берегах ярів, узліссях. Більш морозостійкі види створені на базі ліщини звичайної (С. avellana L). Зараз відомо близько 50 сортів, 17 видів рослини фундук. Завдяки селекційним роботам учнів И.В.Мичурина виведені сорти горіха фундук, мають високу врожайність, велика кількість цікавих, корисних ознак. Всі види рослини вважаються довгожителями.

Горіх фундук представляє чагарник з висотою 5 м. Коріння мають поверхневе розташування, утворюючи численні нащадки, що формують розлогий кущ. Його гілки покриті корою коричневого кольору, мітками в формі білих плям. Нові пагони опушені, сірого відтінку. Горіхи фундук мають листя, що ростуть на коротких черешках. Вони розташовані у вигляді двох чергуються рядів. Однодомна рослина має одностатеві квітки, декоративні сережки, однолістних обгортку. Цвіте фундук в квітні перед початком освіти листя. Запилення відбувається без комах, за допомогою роботи вітру. На верхівці стебел навіть в морозну погоду з’являються непомітні жіночі нирки. Їх кількість визначає обсяг майбутнього врожаю. У супліддя зав’язується до 12 горішків. Горіхи фундук мають плід круглої форми жовтуватого відтінку з щільною шкаралупою. Вони заховані в обгортці (плюске) у формі дзвоника, що складається з невеликих приквіткових листочків. Через 125 днів після кінця періоду цвітіння горіхи дозрівають. На землю вони падають без плюски. Їх розмір перевищує горіхи ліщини майже в два рази.

Основними типами горіха фундук вважаються такі різновиди:

 1. Ліщина велика (пурпуреа, ломбардець горіх). Потужний кущ, який досягає 10 метрової висоти з гілками сірих відтінків, широкими зубчастими листками овальної форми. Відтінок кольору листя може бути, зеленим, червоним. Великі плоди утворюються в формі грон по 6 штук одночасно. Обгортка складається з м’ясистих, щільних листя. Плоди мають високі смакові якості. У природі сорт росте в Малій Азії, Італії, на Балканах, Туреччині.
 2. Ліщина деревоподібна (горіх ведмежий). Струнка дерево має висоту до 30 м, потужну пірамідальну крону. Восени дерево світиться від листя золотистого відтінку на тлі кори білуватого кольору. У природі фундук росте в Закавказзі, лісах Малої Азії, на Балканах. Серед заростей ліщини зустрічаються дерева у віці 200 років.
 3. Ліщина разнолистная. Триметровий чагарник складається з великої кількості пагонів, що створюють густу, широку крону. Весняною порою листя прикрашені червоними відтінками. Влітку вони стають зеленими, восени золотистими. Цей вид горіха фундук вважається морозостійким, добре переносить посуху кліматичних умов Східного Сибіру, ??Азії, Далекого Сходу. За змістом масел, корисних складових сорт поступається ліщини звичайної.
 4. Ліщина маньчжурська. Чагарник, що складається з невеликої кількості розгалужених стебел висотою майже 4 м, вкритих тріщинуватих корою темного кольору. Відрізнити сорт горіха фундук можна за формою довгасті листя, плодів. Вони оточені колючими листочками обгортки. Видаляти її важко. Тіньовитривала, морозостійка рослина добре розвивається на територіях Хабаровського, Приморського кроёв, в Китаї, Кореї, Маньчжурії.
 5. Ліщина звичайна. Сорт відноситься до найбільш поширених типів горіха фундук. Він виглядає в образі багатостовбурного чагарнику, висотою 6 м. Стовбури коричневого відтінку містять поперечні смужки. Листя відрізняються загостреною формою верхівки. Плоду ростуть поодиноко, в формі грона. Два розсічених листочка обгортки горіха фундук мають світло-зелений колір, оксамитовий вигляд. Сорт частіше інших використовується в численних рецептах народної медицини.

Склад, калорійність

Ядро горіха фундук, заховане в шкаралупі, є корисним даром природи. За калорійністю вони перевищують такі життєво важливі продукти, як риба, м’ясо. Організм людини з невеликої кількості смачних горішків отримує такі корисні елементи:

 1. Високоцінні жири. До 60% цінних сполук міститься в горіхах фундук. Побудовано жири на основі олеїнової, пальмітинової, стеаринової кислот, корисних в профілактиці наших сусідів.
 2. Білки, амінокислоти. До 15% маси ядра доходить їх зміст.
 3. Вітаміни. Група B, PP, E, C, A.
 4. Мікроелементи, мінерали. Серед них калій, магній, фосфор, залізо, мідь, йод, кобальт, натрій.

Фундук калорійність 100 г, якого складає 700 Ккал, є безцінним джерелом енергії, завжди необхідної людині.

Корисні властивості

Добре вивчений хімічний склад горіха фундук, підтверджує його унікальні корисні властивості, які допомагають організму організувати повноцінне харчування, попередити багато складні захворювання. Механізм дії складових елементів виражається в наступних процесах:

 1. Корисні властивості жирів, білків. Процентна кількість протеїну, вуглеводів, жирів, води, що містяться в горісі, вважається оптимальним співвідношенням (15%, 17%, 61%, 5%,) для здоров’я людей, регулювання складних процесів обміну.
 2. Дія вітамінів, мікроелементів. Наявність 20 видів амінокислот, 9 типів вітамінів, велика кількість мікроелементів, наприклад, (фосфору 290 мг, заліза 4.7 мг, калію 608 мг, кальцію 287 мг, ін.) Створюють специфічні цілющі умови, що допомагають при багатьох захворюваннях. Вітаміни необхідні для злагодженої роботи серця, репродуктивної системи, м’язів, профілактикою онкологічних захворювань. Зміцненню структури кісток, зубів, поліпшенню складу крові, допомагає рідкісний склад комплексу корисних елементів.

Біологічно активні сполуки типу фітестеролов, флавоноїдів, каротиноїдів допомагають організму зберігати рухливість суглобів, нормальну вагу. З їх допомогою проходить очищення організму, виводяться токсини, шлаки. Імунітет людини зміцнюється завдяки їх дії.

Цікаві факти

Смачний горішок, відомий багатьом з дитинства, оповитий численними легендами, міфами, що живуть в поколіннях різних народів землі. Шкаралупа горіха фундук знайдена в археологічних розкопках, що відносяться до епохи неоліту. Цікавими фактами, які супроводжують усі віки користування горішком наступні:

 1. Роль священного дерева кельтів. Воно уособлювало собою мудрість, обожнювання, здатність впливати на оточення таємними магічними силами. Древо життя, зростаюче біля ставка з лососем. Тільки йому дозволяли, є горіхи. Часто його уособлювали з богинями вогню, дають молоко життя. Примирення, дружнє спілкування символізував горіховий прутик в Греції. Римляни сподівалися відшукати незліченні скарби за допомогою гілки чагарника, згасити пожежі, позбавити від багатьох недуг, вважаючи горіх фундук символом безсмертя.
 2. Німецькі дроворуби завжди носили в кишені невеликий горішок. Вони щиро вважали, що він захистить від блискавки, допоможе не заблукати серед лісової гущавини, потрапивши під впливом злих сил болота.
 3. Атрибут жіночих ворожінь на судженого. Європейські дівчата намагалися розгризти горіх з першого разу в новорічну ніч в очікуванні заміжжя в наступаючому році. Якщо ядро ??смачне, зріле, то чоловік буде молодим, багатим, люблячим. Знайшовши сухе ядро, варто розраховувати на скупого старого чоловіка. Гнилий горіх віщував хвороба, нужду, смерть. Дівчата кидали жменю горіхів, названих чоловічими іменами, в палаючий вогнище. Ім’я звужене відповідав першому, підстрибнули від вогню, горішку. Якщо він при цьому лопався, то майбутній чоловік не буде вірним одній жінці. Справжня любов підтверджувалася яскравим, червоним кольором горішка. Як символ родючості красиві горіхи підносили разом з весільним подарунком нареченій.
 4. Окультні здібності горіха фундук дозволяли зробити маятник. Підвісивши, який на шовкову нитку, горіх перетворювали в магічний інструмент для пророкувань. Зараз його теж можна зустріти у різних народів, що живуть на землі. Для захисту від чорних магічних сил часто використовували чотки, розвішані по дому, заховані в одязі, схованках.
 5. Для розведення ліщини влади іспанського містечка Таррагона ще 500 років тому видали указ, який зобов’язує власників землі посадити у себе 50 кущів рослини. Це стало важливим явищем в окультуренні ліщини, поширенні нових видів рослини, пошуку варіантів його використання в медицині, харчуванні.

застосування

Корисні якості горіха фундук зробили його улюбленим гостем в наших будинках. Напрями організації побуту використовують горіхи в випадках:

 1. Кулінарії. Фундук вводиться до складу салатів, соусів, рибних страв. Найчастіше він застосовується в процесах випікання солодощів, кондитерських виробів. Промисловість використовує горіхи в більших масштабах при випуску шоколаду, кремів, горіхової пасти, лікерів. Кухні всіх народів мають рецепти, що включають додавання горіхів. Фундук, наприклад, входить до складу кавказького ласощі чурчхела. Завдяки високому вмісту білка, горіх використовують в рецептах вегетаріанської кухні, дієтах незалежно від того скільки калорій в фундуку.
 2. Косметології. Масло горіха надає благотворну дію на шкіру, входить до складу мазей для росту волосся, поліпшення стану шкіри.
 3. Народній медицині. Багато цілителі володіють чудодійними рецептами настоїв, відварів, приготованих з усіх частин ліщини. Чай з листя, наприклад, володіє ефективними сечогінними якостями, які доповнюють лікування при різних хворобах. Під час його прийому поліпшується робота печінки, кишечника, шлунку. Препарати, виготовлені з використанням кори ліщини, корисно приймати при лікуванні трофічних виразок, геморою, ревматизму, простудних захворюваннях. Молочко з горіха фундук вважається ефективним засобом при лікуванні хронічного бронхіту. Один з рецептів з його використанням містить 50 розколотих горіхів, склянку теплої води. Після 10 годинної витримки, розчин доводять до кипіння. Додають дві великі ложки м1да, п’ять таких же ложок вершків. Приймають по ложці перед їжею двічі в день.

Завдяки гармонійному поєднанню БЖУ горіхи фундук застосовуються в рецептах дієт для здорового харчування. Його використання допомагає очистити кишечник, запобігти розвитку гнильних процесів, збільшення шкідливого холестерину. Ризик розвитку атеросклерозу значно знижується. Калій, що входить до складу горіха, полегшує роботу серця, знижує тиск. Кальцій зміцнює судини серця, робить їх еластичними. Вітамін Е омолоджує організм. Екстракт горіха служить активною профілактикою онкологічних хвороб за рахунок вмісту паклітакселу. Його відкрили американські вчені, що знайшли заміну використання рідкісної кори тисового дерева, що росте на берегах Тихого океану. Препарат Taxol застосовують при лікуванні раку легенів, жіночих органів. Фундук виявився корисним при втомі, діабеті, недокрів’ї, захворюваннях простати, неврозах, інших хворобах. У поєднанні з медом він допомагає при виснаженні, покращує роботу головного мозку, допомагає впоратися з підвищеними фізичними навантаженнями.

Протипоказання

Кількість, що вживаються щодня, горіхів фундук вимагає уважного регулювання. Він вважається сильним алергеном, увійшовши в число 8 найбільш «обережних для використання» продуктів. Горіх фундук займає в списку сьоме місце. Протипоказаннями для вживання вважаються поява алергічної реакції, наявність захворювань шлунка, кишечника. Рекомендована щоденна норма вживання горіха фундук не повинна перевищувати 30 м При цьому окрема увага приділяється якості придбаних горішків, умов їх зберігання. Забороняється вживати горіхи, що містить навіть незначна присутність цвілі.

Фундук, харчова цінність, якого не зміниться в найближчі сторіччя, повинен використовуватися в харчуванні нинішнього покоління людей. Маленький, красивий горіх фундук зберігає чудодійну силу, неспроста подаровану, матінкою природою.

Корисні властивості фундука:

Ссылка на основную публикацию