Фермерське господарство — з чого почати?

Багато людей вважають, що сільське життя і ведення фермерського господарства зараз неактуальні. Але мало хто здогадується, що досить велика частина товарів на прилавках магазинів є продукцією сучасних ферм, а заробити гроші в селі часом набагато простіше, ніж в місті. Крім того, такий бізнес досить доступний і за певних умов навіть з незначними витратами, в ньому можна комбінувати кілька видів виробництва, а самі комбінації безпосередньо залежать від охоплених територій, переваг і рентабельності.

Сільськогосподарський бізнес не завжди є виключно фермерське господарство. Як правило, це не просто вирощування корів, свиней, курей і овочів на ділянці. Він передбачає певну систему діяльності, а значить, і сільське господарство повинно включати в себе розподіл доходів і витрат, бізнес-план і офіційну реєстрацію діяльності.

Як почати фермерське господарство з нуля?

Будь-який бізнес, незалежно від масштабу і кількості капіталу, слід починати з ідеї. Людина, яка вирішила відкрити власне фермерське господарство, має в першу чергу визначити, який напрям йому найбільше підходить. Адже фермерське подвір’я — це не тільки тваринництво, а й рослинництво. Якщо їх комбінувати, то робити це абияк абсолютно небажано.

Порада: щоб правильно комбінувати напрямки фермерського господарства, необхідно вивчити особливості вирощування окремих видів тварин і рослин, щоб визначити, наскільки вони сумісні між собою. Деякі плодові культури, наприклад, абсолютно не виносять поблизу знаходження великої рогатої худоби.

Після того, як майбутній фермер визначиться з напрямками, йому будуть потрібні кошти для реалізації ідеї. А це не тільки гроші, але і територія, приміщення, корм (для тварин) і добрива (для рослин). І, звичайно ж, обов’язково потрібно зареєструвати майбутній бізнес. Зазвичай подібний вид діяльності реєструють як ВП.

Тваринництво

Фермер, який вирішив відкрити тваринницьку ферму, від свого господарства може отримувати м’ясо, яйця, молоко, шкіру. Але в той же час тваринництво можна успішно поєднувати з рослинництвом, рибництва і бджільництвом. Будь-яка тварина вимагає до себе належного догляду і дотримання санітарних норм.

свинарство

Свинина — дуже популярне і дороге на ринку м’ясо. Свинарство ж можна вважати цілком рентабельним бізнесом з урахуванням того, що одна свиноматка при належному догляді приносить до 30 поросят на рік, а одна доросла свиня дає близько 200 кілограмів м’ясо-сальної продукції.

Порада: на розведення в господарство слід купувати тільки місячних поросят, так вони краще пристосуються до нового «дому», будуть менше хворіти і не відчувати прихильності до господаря.

У приміщенні для свиней слід робити кілька душників, постійно стежити за чистотою свинарника і утеплювати його на зиму. Не вітається і тіснота. Пол слід робити щілинний. Годувати свиней слід потрібно в один і той же час, при цьому паузи в годуванні не повинні перевищувати 8 годин. У їжу вони вживають зелень (як можна у великих кількостях), молочні та м’ясні продукти, а також спеціальний свинячий комбікорм.

Один порося коштує близько 3,5-5 тисяч рублів залежно від віку, породи та регіону. Для власного використання для початку достатньо буде і пари поросят на розлучення за умови, що вони будуть здорові і добре приживуться.

Зміст корів, кіз, овець, коней

В цілому коні, кози, корови і вівці невибагливі в утриманні. Хороша дорослий кінь коштує близько 30-50 тисяч рублів, молочна корова близько 40-50 тисяч, вівці і кози — близько 10-20 тисяч рублів залежно від породи. Як правило, всі ці тварини влітку харчуються травою і деякими їстівними плодами. Взимку — якісним м’яким сіном. Коней можна підгодовувати вівсом, корів — комбікормом.

Молочні удійності корови здатні давати до 30 літрів молока в день, кози — до 5-8 літрів, при цьому козине молоко вважається делікатесом і цінується дорожче. Коні використовуються як тяглова сила, а їх м’ясо активно вживається в їжу. Овеча шерсть — найцінніший матеріал, а бараняче м’ясо — популярний делікатес. На сьогоднішній день розведення кіз і овець представляються вигідними і популярними видами сільськогосподарського бізнесу. Взимку тварин необхідно утримувати в утепленому просторому приміщенні окремо один від одного.

Розведення кролів

Кролики здатні давати і м’ясо, і хутро, будучи при цьому досить невибагливими в розведенні та утриманні. Кролики, як правило, на фермах містяться або у вольєрах, ямах, шедах, клітинах, або в окремій міні-фермі. Але яке б приміщення для утримання не вибрав фермер, повинні бути дотримані наступні умови:

 • Відсутність протягів і прямих сонячних променів;
 • Повноцінний раціон;
 • Своєчасна вакцинація;
 • Чистота;
 • Чиста вода;
 • Правильний температурний режим.

Раціон кроликів повинен містити як свіжі плоди овочів і сезонних фруктів, так і сухі концентровані корми. Крім того, корисно згодовувати їм траву і сіно.

рибництво

Розведення риби на сьогодні — дуже прибутковий бізнес, але вимагає чимало вкладень і знань. Таке господарство, як правило, будується на штучних ставках різних типів в залежності від видів риб і їх кількості. Але варто зазначити, що займати воно може дуже великі площі, на що буде потрібно чимало витрат.

Зазвичай в ставках вирощують карасів, сазанів, товстолобиків, судака, лина, коропів. Корм ставкові риби цілком можуть добувати собі самі, проте підгодівля все ж необхідна. Для цього найкраще підходять: шрот, макуха, висівки, комбікорм. Підживлення, як правило, починають з травня за допомогою «кормових столиків» (важкі квадратні дерев’яні лотки 0,5 х 0,5 м і висотою 4-6 см. На 1 га зазвичай потрібно не менше 4-х «кормових столиків».

Бджільництво

Пасіки сьогодні приносять непогані доходи пасічнику і певну користь суспільству. Адже бджоли не тільки видобувають мед, а й запилюють плодові рослини. Але як почати бізнес на бджільництві?

В першу чергу для пасіки необхідно підібрати безлюдне місце далеко від доріг і ближче до площ зростання медоносних рослин. Далі встановлюються вулика на 12-24 рамки, які можна закупити або виготовити своїми руками, і бджоляник (зимівник).

Пасічник завжди повинен мати набір електроінструментів і верстак з ручними інструментами, а також ротаційну медогонку, димар для упокорення бджіл і спецодяг. Купуються бджоли або так званими бджолопакетів, або повноцінними сім’ями.

Птахівництво

На фермі можна вирощувати найрізноманітнішу птицю: як звичайну, до якої всі звикли (кури, гуси, качки, індики), так і дивовижну (сазани, куріпки, цесарки, павичі, страуси). Все залежить від того, на який ринок збуту націлений фермер. Можна обмежитися навіть вирощуванням курей. Вони будуть давати ходове куряче м’ясо і екологічно чисті яйця, будучи невибагливими і недорогими. Гуси, качки та індики користуються меншим попитом, зате стоять в 3-7 разів дорожче. Сазани, цесарки і павичі коштують досить дорого і збуваються, як правило, в ресторани або приватним покупцям.

Для того, щоб вирощувати домашню птицю, необхідно мати інкубатор, спеціальні вольєри, які на зиму утеплюються, годівниці, поїлки та місця для вигулу. Як правило, фермери закуповують або кілька пар птахів на розлучення, або молоде потомство для подальшого вирощування, або яйця для закладки в інкубатор. Кожен із способів хороший по-своєму. Молоді пташенята харчуються, як правило, вареними яйцями, крупами, сиром, зеленню, комахами та спеціальними кормосумішами. Дорослі особини їдять зелень, кормосмеси з мінеральними і вітамінними добавками, комах і зерно (овес, пшениця, ячмінь).

Рослинництво

Раціон будь-якої людини складається не тільки з м’ясних, рибних продуктів, але також з овочів, фруктів, ягід і грибів. А значить, рослинництво завжди буде актуальним напрямком фермерського бізнесу.

вирощування квітів

В умовах ферми квіти можна вирощувати на будь-який смак. Самими ж невибагливими (що дуже важливо) вважаються фіалки і троянди. Рентабельність квіткового бізнесу становить 70-300%, а початкові інвестиції близько 500-600 тисяч рублів, включаючи оренду землі, покупку живців і ламп розжарювання. Крім того, важливо пам’ятати і про облаштування теплиць з постійним мікрокліматом і удобреному грунтом.

Вирощування овочів і зелені

Овочі в фермерському господарстві можна вирощувати найрізноманітніші. Варто зазначити, що такі, як картопля, морква, буряк, редька і багато інших, в виготовленні теплиць не потребують. А ось для вирощування зелені, помідорів, огірків, перців, баклажанів і кабачків вони необхідні в холодну пору року. Найбільше інвестицій припаде на оренду землі і їх будівництво. Насіння ж особливих витрат не вимагають, тим більше що згодом їх можна буде заготовлювати самостійно. При правильному овочівництві окупність бізнесу досягається максимум за 12 місяців.

вирощування грибів

В грибному господарстві багато що залежить від того, які види грибів збирається вирощувати фермер. Найбільш вибагливими (але і найдорожчими) можна вважати трюфелі (вирощуються в землі на саджанцях з міцелієм), найпоширенішими — гливи і печериці. Але і вони вимагають належного догляду. Для їх розведення потрібно спеціальне приміщення з постійним мікрокліматом і камери, в які будуть поміщені мішки з соломою і міцелієм. Якщо саджанці для трюфелів коштують близько 1,5-2 тисяч рублів, то гливи і печериці можна купити дешевше в 5-6 разів, при цьому і міцелій, і солому в подальшому можна заготовлювати самостійно.

Вирощування фруктів і ягід

Для бізнесу на полуниці можуть знадобитися теплиці (особливо в холодну пору року), але деякі сорти можна вирощувати і у відкритому грунті. Стартового капіталу для відкриття бізнесу на полуниці досить і в 100 тисяч рублів плюс 25-30 тисяч щомісячних витрат.

Вирощування малини вимагає зовсім іншого підходу. Для неї достатньо закупити саджанці і підготувати ділянку. Малину вирощують, як правило, в теплу пору року, а на зиму «прикопують» землею для захисту від заморозків.

Яблуні, черешні, обліпиха вирощуються садами на підготовленому ділянці. Для цього буде потрібно покупка саджанців, щеплення, укривання дерев спеціальною плівкою на зиму. Як правило, молоді дерева дають плоди як мінімум на наступний рік. Рентабельність «фруктово-ягідного» бізнесу становить приблизно 60-100%.

Реєстрація діяльності

Будь-який бізнес, в тому числі і сільськогосподарський, необхідно реєструвати. Робиться це в кілька етапів:

 • Оплата держмита;
 • Нотаріальне посвідчення заяви на реєстрацію;
 • Підготовка і здача пакету документів в ИФНС;
 • Отримання готових реєстраційних документів;
 • Реєстрація в фондах;
 • Отримання в Росстат листи з кодами статистики;
 • Відкриття рахунку в банку.

Як взяти землю в оренду під фермерське господарство?

Отримання землі в оренду і юридична реєстрація бізнесу між собою не пов’язані, а значить, спочатку можна подбати і про земельну ділянку. Для цього буде потрібно з заявою звернутися в місцеву адміністрацію. Після того, як вона розгляне заяву, майбутнього фермеру буде надана інформація про місце розташування ділянки. Після цього на ділянку необхідно запросити представників землевпорядної організації для проведення межування, визначення меж і фотозйомки. Далі потрібно поставити ділянку на кадастровий облік і отримати кадастровий паспорт. З усіма документами необхідно знову звернутися в адміністрацію для винесення постанови про передачу ділянки, а договір оренди потрібно зареєструвати в Федеральному реєстраційному центрі.

Як отримати допомогу від держави на розвиток сільського господарства?

У 2016 році держава активно надає допомогу в організації та розвитку сільського господарства, і сьогодні неважко отримати на це грант від 1 до 4 мільйонів рублів. Гранти виплачуються конкретно на створення фермерського господарства чи як одноразова виплата для побутового влаштування фермера.

Грант видається на:

 • Придбання або оренду землі;
 • Розробку проектів;
 • Придбання техніки;
 • Проведення комунікацій;
 • Придбання тварин і матеріалів для посадки;
 • Придбання добрив.

Претендувати на виплату може:

 • Громадянин Російської Федерації працездатного віку;
 • Людина, який є головою селянського і фермерського господарства, зареєстрованого менше 24 місяців;
 • Людина, яка має освіту і досвід в сільському господарстві не менше 3-х років.

Для отримання гранту необхідно підготувати:

 • Бізнес план;
 • План витрат з цінами;
 • Власні кошти в обсязі не менше 10% від гранту.

Крім того, буде потрібно:

 • Створення не менше трьох робочих місць;
 • При отриманні гранту главою селянського і фермерського господарства — досвід не менше 5-ти років;
 • Необхідно витратити грант протягом 12 місяців після офіційного отримання.

Початківцю фермеру, як правило, грант надається за підсумками певного конкурсу, а значить, недостатньо просто пред’явити документи і бізнес-план, необхідно, щоб бізнес був актуальним і рентабельним.

Порада: бізнес в сільському господарстві можна вважати маловитратними, проте деякі вкладення все одно будуть потрібні. І іноді навіть досить великі. Адже початковий капітал не обмежує витрат, які будуть неодмінно з’являтися протягом кожного місяця аж до того дня, коли бізнес окупиться і почне приносити дохід. Грант — відмінне рішення проблем. Але навіть якщо отримати його не вдасться, держава передбачає допомогу і іншими способами. У тому числі можна отримати кредит на розвиток малого бізнесу під низький відсоток і субсидуванням держави.

Збережіть статтю в 2 кліка:

Всупереч поширеній думці, сільськогосподарський і, зокрема, фермерський бізнес важко назвати старомодним. Тварини і земля у багатьох сучасних людей асоціюються з брудом, некрасивою одягом і іншим негативним. Але без сільського господарства і ферм на прилавках магазинів не було б половини продуктів, а сьогоднішні ферми вже давно напхані апаратурою і високими технологіями, які підтримують чистоту, мікроклімат і часом навіть виконують половину роботи за фермера. Крім того, варто відзначити, що по всім санітарним нормам і нормам харчової продукції фермерська є екологічно чистою і поживною. Якщо ж врахувати і той факт, що в зв’язку з сьогоднішньою кризою держава підтримує вітчизняного виробника, фермери постійно отримують деяку допомогу і можуть вільно розвиватися. Приємним бонусом буде і легкість збуту не тільки на прилавки магазинів, а й в кафе і ресторани.

Ссылка на основную публикацию