Фандрайзинг

Таке поняття, як фандрайзинг, з’явилося в Росії всього кілька десятиліть тому. Він являє собою процес пошуку і залучення будь-яких ресурсів (фінансових, інформаційних, людських), необхідних для розвитку різноманітних проектів некомерційних організацій. В ролі потенційних фінансових донорів можуть виступати спонсори і меценати, представники будь-яких форм бізнесу, пересічні громадяни і благодійні організації.

Для розвитку проектів фандрайзери використовують у своїй діяльності прийоми соціального менеджменту, маркетингу, реклами та інші способи залучення потенційних спонсорів. Багато в чому успіх залучення ресурсів залежить від уміння менеджера по фандрайзингу переконати потенційних донорів в тому, що та чи інша організація гідна їх уваги, а також фінансової і всебічної підтримки.

Що таке фандрайзинг?

Нескладно здогадатися, що діяльність практично будь-який некомерційної організації багато в чому залежить від фінансування. Фандрайзинг є процесом залучення матеріальних і інших видів ресурсів, що дозволяють розвиватися і здійснювати компаніям різні проекти, які зміцнюють добробут суспільства (благодійність, фінансування науки, культури, інше).

Основними завданнями фандрайзера є задоволення потреб спонсора, отримання бажаних фінансів та інших видів ресурсів, а також допомогу організації в досягненні поставлених цілей, пов’язаних з благодійністю. Підтримку некомерційні організації можуть отримати як від донорів, так і від різних спонсорів, причому обидва ці поняття слід розрізняти.

Діяльність спонсорів базується на фінансуванні різних проектів благодійних організацій. Вона може полягати як в їх безоплатної підтримки, так і в рекламних цілях, які мають розвиток власного бізнесу. Донори (нерідко в їх ролі виступають банківські структури, благодійні фонди або великі виробничі підприємства) здійснюють пожертви для некомерційних структур або надають гранти. В обох випадках ресурси (грошові, інформаційні, людські) можуть бути надані фізичними або юридичними особами.

Існує кілька основних принципів, на яких базується діяльність фандрайзингу, незалежно від того, є пожертвування великих компаній або пересічних громадян.

  • Людина жертвує своїми цінностями за власним бажанням. Велике значення в успіху отримання ресурсів і розвитку благодійного проекту грає не сама некомерційна організація, а люди, які беруть участь в процесі спілкування з потенційними донорами або спонсорами. Завдяки налагодженню необхідних контактів, в організацію можуть бути залучені суттєві суми грошей (інших ресурсів), які згодом будуть використані на різні блага потребують.
  • Вирішальний фактор — успіх підприємства. Як показує практика, фандрайзери при спілкуванні з потенційними донорами або спонсорами роблять основний акцент не на потреби благодійної організації, а на успіх підприємства. Нескладно здогадатися, що багато керівників комерційних фірм, банків та інших структур є лідерами за своєю природою, тому тут спрацьовує так званий «ефект переможця». Потенційні спонсори охоче беруть участь в успішних проектах і надають благодійним некомерційним організаціям всебічну підтримку.
  • Людина не фінансує потреби. До основних принципів фандрайзингу слід віднести бажання людей виділити власні ресурси на підтримку можливостей. Більшість меценатів і приватних осіб за краще можливість надати допомогу благодійної організації в досягненні важких цілей. Досить складно переконати донора у фінансуванні потреб некомерційної організації, не переслідують благодійні цілі.
  • Людина рідко робить добровільні перерахування грошей. У фандрайзингу прийнято вважати, що фінансову допомогу від потенційних донорів можна отримати, якщо попросити їх про це. Звернення за наданням допомоги без зазначення конкретної причини пожертвування, як правило, безрезультатні. Якщо мова йде про великі суми грошей на розвиток проекту, то їх можна отримати, озвучивши спонсору конкретні цифри. Важливо переконати мецената в грандіозності проекту (природно, не безоплатно, реклама діяльності особи або компанії-спонсора обов’язкове), що дозволить отримати суму, що значно більше заявленої на розвиток благодійної акції або проекту в цілому.
  • Люди жертвують, бо хочуть допомогти. Людина відчуває почуття задоволення, коли до нього звертаються за допомогою і визнають важливість його діяльності (або його організації).

Як ми вже говорили, інструменти фандрайзингу дозволяють залучити кошти на розвиток благодійних проектів некомерційних організацій. Російські компанії зацікавлені в потенційних донорів, але в зв’язку з недостатньою підготовкою менеджерів багато хто вважає, що залучити ресурси таким способом дуже складно.

Відзначимо, що велике число вітчизняних некомерційних благодійних фондів та організацій фінансується за рахунок залучення ресурсів меценатів і донорів. Можна зробити висновок, що при правильній організації роботи фандрайзерів і їх умінні вести переговори зі спонсорами успіх будь-якого благодійного проекту по поліпшенню якості життя різних соціальних верств не змусить себе чекати.

Порада: для отримання ресурсів, що дозволяють надавати фінансову підтримку нужденним людям (наприклад, постраждалим в результаті стихійних лих або катастроф), в інтернеті можна легко знайти краудфандінговие майданчика. Ці компанії надають підтримку не тільки нужденним людям, але і благодійним некомерційним організаціям. До них також можна звернутися, якщо ви не знаєте, де знайти інвестора для стартапу.

Основні завдання фандрайзингу

Менеджмент фандрайзингу некомерційних благодійних організацій повинен бути спрямований не тільки на пошук фінансів та інших ресурсів, а й потенційних партнерів, якими, по суті, є спонсори і донори. Дуже важливо домогтися в ході переговорів розуміння інвестора його значущості і активної участі в розвитку проекту благодійної організації, при цьому пожертвування з боку донора повинні бути добровільними.

Менеджеру коштувати розуміти, що успіх його роботи багато в чому залежить від довгострокового і взаємовигідного співробітництва з меценатами. З ними необхідно підтримувати дружні відносини, повідомляти про майбутні заходи та акції вашої організації, а також запрошувати в якості важливих і значимих гостей. Менеджер повинен вміти обгрунтувати потреби некомерційної організації і виділити при цьому інтереси потенційних інвесторів.

В обов’язковому порядку необхідно знати основні джерела можливого фінансування некомерційних організацій в РФ. Це може бути спонсорська підтримка від підприємств і фізосіб, гранти від вітчизняних та іноземних благодійних фондів, членські внески, а також проводяться акції та інші заходи, що дозволяють зібрати певні суми грошових коштів. Нерідко трапляється так, що при їх проведенні деякі інвестори самі можуть запропонувати некомерційної організації свою допомогу.

Як досягти поставлених цілей?

Для досягнення поставлених цілей у фандрайзингу менеджери використовують різні інструменти і методи, що дозволяють ефективно вести свою діяльність. Наприклад, некомерційна організація може взяти участь у спільному проекті. Існує безліч міжнародних компаній, які пропонують програми щодо взаємовигідної співпраці і отримання цільового фінансування.

Відзначимо, що крім фондів, які можуть фінансувати діяльність організацій, є агентства, що інвестують кошти і привертають наукові компанії, які братимуть участь у спільному проекті. Для цих же цілей можна залучити державні фонди і підприємства.

Порада: меценати зможуть посприяти в отриманні обладнання для малого бізнесу в лізинг, якщо ви хочете допомогти дітям-сиротам або людям з обмеженими можливостями. Наприклад, це може бути відкриття пекарні або підприємства по збірці електротехнічної та іншої продукції.

Організація масових заходів, таких як благодійні концерти, спортивні змагання, аукціони, дозволяє не тільки зібрати потрібні суми для реалізації проектів, а й налагодити необхідні зв’язки з потенційними меценатами та спонсорами. Під час проведення благодійних акцій донорам необхідно детально розповісти про цілі і місії вашої організації, тим самим знайти в їх особі однодумців.

Важливо розуміти, що одним з ефективних способів залучення коштів для реалізації цілей є плідна співпраця з волонтерами. Це можуть бути громадяни або організації, які добровільно збирають і жертвують кошти на благо суспільства і соціально незахищених категорій громадян.

Фахівці з фандрайзингу при формулюванні суті звернення до потенційних спонсорів повинні правильно позначити цілі, які переслідує некомерційна організація. Також слід виділити основні завдання проекту, на реалізацію якого потребують коштів. Щоб підвищити ймовірність позитивного відгуку донора, слід виділити деталі реалізації проекту, умови його успішного виконання, вказати необхідну суму, а також розповісти про вигоди і переваги, які отримає інвестор.

Про ефективність ведення фандрайзингу в інтернеті

Глобальна мережа відкриває для фахівців з фандрайзингу практично безмежні можливості, оскільки сьогодні в інтернеті є сайти багатьох підприємств і організацій. До того ж наявність акаунтів в соціальних мережах дає змогу громадянам спілкуватися між собою і ділитися різною інформацією, в тому числі про необхідність надання допомоги будь-кому і проведення різних акцій і флешмобів (в мережі ви швидко знайдете спонсорів для відкриття бізнесу та інших видів діяльності).

Завдяки електронним платіжним системам, терміналам, інтернет-банкінгу та інших видів миттєвих платежів, гроші можна зібрати дуже швидко, тим більше що для цього людині не потрібно буде навіть йти до найближчого відділення банку.

У зв’язку з цим некомерційної організації необхідний власний сайт, що дозволить багаторазово збільшити базу потенційних спонсорів і меценатів, а також ефективно доносити людям інформацію. Як показує практика, увагу відвідувачів web-ресурсу можна утримати в перші 15-20 секунд, тому на головній сторінці необхідно помістити всю важливу інформацію. Також слід пам’ятати, що, якщо на сторінці є зручний інтерфейс, постійно оновлюється контент, новини, анонси акцій, це стимулює відвідувачів цікавитися діяльністю вашої організації.

Ми вже говорили про те, що людині подобається, коли його просять про допомогу, тому на веб-сторінці некомерційної організації повинен бути заклик відвідувачів до вчинення дій (наприклад, можна розташувати на увазі кнопку з написом «Надати допомогу зараз»). На власному сайті можна створити своєрідний краудсорсінг, що дозволить мобілізувати зусилля благодійних компаній і приватних осіб для вирішення поставлених завдань вашої організації.

Без присутності в соціальних мережах некомерційних організацій їх просування буде вельми проблематичним. Тому необхідно створити тематичні паблік в Одноклассниках, Фейсбуці, Твіттері, ВКонтакте, Інстаграме та інших соціальних мережах, де будь-яка інформація поширюється блискавично, і, звичайно ж, прив’язати їх до основного сайту.

Збережіть статтю в 2 кліка:

Багато в чому пошук коштів залежить і від загальноекономічного стану в державі. Це означає, що, якщо у фондів та інших донорів на лікування потребують можна отримати гроші, з розвитком соціальних проектів можуть виникнути певні складнощі, що не залежать від професіоналізму менеджерів по фандрайзингу.

Ссылка на основную публикацию