Екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ): покроковий опис процедури

Немає нічого більш природного і логічного, ніж бажання мати дитину. Альтернативою безпліддя сьогодні служить така репродуктивна технологія, як ЕКО. Переклад назви цієї процедури дає зрозуміти, що запліднення буде відбуватися поза тілом жінки, що дещо суперечить фізіології і законам природи.

Виконується цей процес в кілька етапів. По-перше, виконується діагностика обох партнерів в повному обсязі, проводиться вивчення і аналіз історії їх безпліддя. Враховуються основні медичні умови, наприклад, вік майбутньої матері. По-друге, всі ймовірні ризики і шанси зачаття з першого разу будуть обговорені з фахівцем.

Основні діагностичні маніпуляції, які повинні бути виконані до екстракорпорального запліднення:

  • дослідження гормонального фону;
  • проведення УЗД структури і стану матки та її придатків;
  • перевірка того, наскільки прохідні маткові труби — дослідження проводиться із застосуванням контрастного дослідження (процедура носить назву «гістероскопія»);
  • базова лабораторна діагностика (вона передбачає аналіз крові і сечі);
  • спеціальні лабораторні діагностичні дослідження (спермограма);
  • заходи бактеріологічної, вірусологічної та серологічної сфери.

Крім того, обов’язковим пунктом є обстеження імунологічної та генетичної спрямованості.

Що відбувається на кожному етапі ЕКО?

Якщо стан здоров’я кожного з партнерів не перешкоджає нормальному проведенню ЕКО і фахівець отримає дані їх обстеження, які відповідають нормі, їм доведеться пройти наступні етапи процедури.

Етап 1: Індукція овуляції.

Щоб стимулювати багаторазове виробництво яйцеклітин, вводять гормональні ін’єкції.
Довгий протокол з антагоністами. Цей етап триває близько 20 днів. У цей час рекомендується легка трудова діяльність і незначна фізична активність, а також здорове харчування і заборонено курити. З самого початку лікування важливо щодня приймати дозу фолієвої кислоти.

Короткий протокол з антагоністом. Тривалість лікування становить близько 10 днів, щодня проводять 1 — 2 підшкірних ін’єкцій. У той же час, пацієнт контролюється ультразвуком і аналізами крові: в цілому це відбувається 2 — 4 рази. Під час курсу лікування, рекомендуються лояльні види фізичної діяльності, здоровий раціон і відсутність шкідливих звичок. Хід індукції овуляції контролюється завдяки регулярному проведенню ультразвукового дослідження і лабораторного аналізу крові.

Етап 2: Збір яйцеклітин.

Процедура триває близько 15 хвилин. Виконується вона під контролем трансвагінального УЗД і м’якою аспірації: фахівець збирає ооцити з яєчників спеціальною голкою. Для досягнення м’якого седативного ефекту збір яйцеклітин іноді виконується за умови проведення місцевої анестезії.

Етап 3: Запліднення і ембріональна культура.

Ембріолог запліднює ооцити, використовуючи сперму партнера через кілька годин після збору яєць або з ІКСІ — інтрацитоплазматичної ін’єкцією сперматозоїда. Під час стандартного ЕКЗ, сотні тисяч сперматозоїдів поміщають в чашку Петрі, яка наповнена культурою і ооцитами — тут і відбувається запліднення. У разі ІКСІ, ембріолог вибирає один сперматозоїд і впорскує його в цитоплазму ооцита за допомогою спеціалізованого мікроскопа. ІКСІ дозволяє парам з дуже низькою кількістю сперматозоїдів або поганою якістю сперми домогтися запліднення в лабораторних умовах. ІКСІ також рекомендується для пар, які раніше перенесли звичайне ЕКО і не добилися запліднення. У тих випадках, коли важко отримати сперму або в еякуляті відсутні сперматозоїди, доступні спеціальні урологічні процедури. На наступний день фахівець перевіряє ооцити на предмет запліднення і ділення клітин. Ембріони повинні бути інкубували при ідеальних умовах культурного середовища на протязі 2 — 5 днів.

Етап 4: Перенесення ембріонів.

Ембріони можуть бути переміщені в матку пацієнтки в будь-якому проміжку між 2 і 5 днем ??після моменту збору яйцеклітин. Їх розташовують в порожнині матки за допомогою спеціального м’якого катетера і з візуальним контролем, який забезпечує ультразвукове сканування. Як правило, жодне седативну знеболювання не потрібно для цієї процедури.

Крок 5: Тест на вагітність.

Після цього фахівець пояснить, що пацієнтці належить виконати тест на вагітність — для цієї мети потрібно здати венозну кров, в якій лаборант зробить вимір людського гормону хоріонічного гонадотропіну. Цей етап відбувається через два тижні після збору яйцеклітин. Якщо тест позитивний, обстеження із застосуванням ультразвуку повторюється через 2 — 3 дні для підтвердження повноцінності біологічного процесу і ще через 2 тижні.

На жаль, далеко не завжди вдається завагітніти з першого разу, — іноді неможливо визначити, чому результат негативний. Тому не потрібно впадати у відчай і відмовлятися від запланованої мети стати батьками. Не виключено, що вам запропонують через певний період часу повторити процедуру. У сучасних клініках забезпечують не тільки лікування безпліддя за допомогою ЕКЗ, а й надають психологічну підтримку, що дуже необхідно для настання і благополучного виношування. Це направлено на мінімізацію потенційних ризиків під час вагітності.

Ссылка на основную публикацию