Дві овуляції в одному циклі: чи може таке бути, симптоми

Дві овуляції в одному циклі — це не нонсенс. Переконливим доказом цього явища вважається народження двійнят. Від близнюків вони відрізняються тим, що можуть бути різностатеві і зовсім не схожими один на одного.

Поява на світ двійні завжди викликає підвищений інтерес. Однак доктора до сих пір не можуть відповісти на питання, як таке відбувається. Виявити всі фактори, що сприяють розвитку багатоплідної вагітності, ще не вдалося, але зафіксовані певні обставини, які можуть спровокувати подвійне і навіть потрійне зачаття.

1 Сутність процесу

Для більшості жінок, які перебувають у фертильному віці, місячний цикл характеризується трьома фазами:

  1. Фолікулярна фаза — фаза дозрівання фолікула. Ця фаза в середньому триває близько 14 днів. Перший день циклу збігається з першим днем ??менструації. За цей час відбувається розвиток кількох фолікулів одночасно. Але один з них випереджає в розвитку інші, він і стає форвардом.
  2. Овуляція. Закінчення першої фази знаменується дозріванням яйцеклітини. Таке зазвичай спостерігається в середині, але в нормі може відбуватися з 8 по 17 день циклу. Після інші фолікули регресують. Друга фаза триває, поки яйцеклітина живе в порожнині матки, що становить 2-3 діб. І тільки в ці дні можливе зачаття.
  3. Лютеиновая фаза. Початок лютеїнової фази збігається з моментом овуляції, так як розвиток жовтого тіла, що утворюється на місці фолікула-форварда, починається відразу після овуляції. Якщо відбулося зачаття, то під час лютеїнової фази відбувається розвиток плаценти і прикріплення до неї плодового яйця. Якщо зачаття не відбулося, то починається менструація, і весь цикл повторюється знову. Таким чином, в нормі одна овуляція 1 раз відбувається в середині циклу. Значить, в більшості випадків один менструальний цикл характеризується дозріванням однієї яйцеклітини. Але чи завжди відбувається саме так?

пропонуємо Вам ознайомитися

  • Причини виникнення і лікування болючою овуляції
  • Яка базальна температура після овуляції і ознаки запліднення
  • Проблеми з гінекології: чому не виходить завагітніти в овуляцію?
  • Ефективний засіб, яке допоможе жінці завагітніти!

Група канадських учених під керівництвом доктора Роджера Пірсона протягом декількох місяців вивчали місячний цикл у групи жінок. У дослідженнях взяли участь 63 жінки віком від 18 до 40 років. В результаті дослідження з’ясувалося, що у 50 жінок спостерігався класичний менструальний цикл, але у 13 жінок гормональні сплески, характерні для фази овуляції, могли відбуватися більш ніж 1 раз в одному циклі. Відповідно, яєчники у них могли виробляти кілька зрілих яйцеклітин, тобто могло відбуватися 2 і більше овуляції.

2 Що відбувається в організмі жінки під час другої овуляції?

Численними науковими дослідженнями з’ясовано, що як тільки зріла яйцеклітина покидає яєчник, тобто відбувається овуляція, в організмі майбутньої матері починає вироблятися гормон прогестерон. Висока концентрація цього гормону в крові перешкоджає дозріванню і виходу яйцеклітин з інших фолікулів до кінця менструального циклу. Але іноді практично одночасно дозріває два фолікули і можуть спостерігатися дві овуляції з невеликою різницею в часі, тобто відразу після виходу першої яйцеклітини може піти друга овуляція. Одночасне дозрівання двох фолікулів може відбуватися як в одному яєчнику, так і в двох яєчниках по одній овуляції в кожному.

У деяких випадках, незважаючи на високий рівень прогестерону, через деякий час (до 7 діб) все одно відбувається повторна овуляція. Таке можливо навіть після запліднення першої яйцеклітини і настання вагітності. Однак через 7 днів після першої овуляції рівень прогестерону стає досить високим, щоб запобігти наступну. Якщо відбувається 2 овуляції за один цикл, тобто вивільняється дві яйцеклітини, то їх запліднення призводить до зачаття різнояйцевих близнюків. Звичайно, запліднення двох яйцеклітин з різницею в часі — явище неймовірно рідкісне. Але існують підтверджені факти, що двійнята можуть мати різних батьків. Двухяйцевие двійнята складають близько 75% від загальної кількості народжених двійнят. 25% складають однояйцеві близнюки.

Як видно, множинна овуляція — не таке вже рідкісне явище, як уявлялося раніше. Але оскільки далеко не кожна з них закінчується вагітністю, то достовірно відстежити, наскільки часто вони трапляються у жінок, досить складно.

3 Причини явища

За статистикою, відсоток народження двійнят за останні десятиліття помітно виріс. Однією з найбільш частих причин появи різнояйцевих двійнят називають екстракорпоральне запліднення. Його використовують при неможливості природного зачаття. Під час цієї процедури в організм жінки поміщають відразу кілька запліднених яйцеклітин, щоб хоч одна з них прижилася і прикріпилася до плаценти. Але часто трапляється так, що приживається кілька яйцеклітин, і розвивається багатоплідна вагітність.

Порушення природного ритму дозрівання яйцеклітин відбувається і при застосуванні оральної контрацепції. Після їх скасування може відбутися збій в режимі роботи яєчників і настане дві і більше овуляції за один цикл. З цієї причини після застосування гормональної контрацепції в лікувальних цілях збільшується ймовірність народження двійні.

З природних причин появи двійнят можна назвати зрілий вік. Останнім часом жінки частіше стали народжувати після 35 років. А з роками концентрація фолікулостимулюючого гормону в крові збільшується. Його підвищена концентрація може спровокувати розвиток відразу декількох фолікулів одночасно. Це призводить до того, що відразу кілька яйцеклітин готові до запліднення. У цьому випадку ймовірність появи двійні на світло також зростає.

Вчені встановили, що темношкірі мами в 3 рази частіше народжують двійнят. Значить, особливості фізіології мають чимале значення для розвитку багатоплідної вагітності. Найрідше двійні народжуються у азіаток. З фізіологічних особливостей виділяють велику вагу і зріст майбутньої мами. У таких жінок ймовірність народження двійнят більше, ніж у середньостатистичних.

Вченими давно доведено генетична схильність до багатоплідної вагітності. Доведено, що здатність жінки продукувати більше однієї яйцеклітини носить спадковий характер. Прямим доказом цього є те, що в родині з покоління в покоління народжуються двійні.

На кількість овуляцій в одному циклі у жінки може позначитися її харчування. Чим воно повноцінніше, тим вище ймовірність кількох овуляций в одному циклі. Недоїдання зменшує ймовірність народження двійнят. У країнах з низьким рівнем економічного розвитку багатоплідна вагітність — велика рідкість.

Дивно, але забруднення навколишнього середовища деякими токсинами може збільшити ймовірність народження близнюків, хоча в більшості випадків погана екологічна обстановка знижує число вагітностей двійнею.

За статистикою, зачаття двійнят найчастіше відбувається в середині літа. Що на це впливає, тривалість чи світлового дня або велика кількість рослинної їжі — залишається невирішеним питанням.

4 Ознаки вторинної овуляції

Відомо, що в останні дні перед овуляцією базальна температура піднімається до 37 ° С. А в момент самої овуляції вона різко падає. За допомогою цього методу багато жінок визначають дні, які найбільше підходять для зачаття дитини. Однак визначити вторинну овуляцію цим методом не завжди представляється можливим, особливо якщо вона відбувається практично одночасно з першою. Визначити повторну овуляцію за допомогою тестів можна з більшою ймовірністю. Найбільш достовірну відповідь може дати тільки ультразвукове дослідження. Досвідчений лікар при УЗД завжди побачить сліди овуляції на яєчнику.

Явних фізіологічних ознак другий овуляції теж не існує. Може з’явитися хворобливість в області яєчника, де сталася подвійна овуляція. Якщо це сталося в різних яєчниках, то хворіти може по обидва боки. Але така ж біль характерна і для застуженних яєчників. У більшості випадків місячний цикл не порушується. Існує припущення, що чим більше інтервал між овуляцією, тим рясніше і довше можуть бути менструації. Оскільки повторні овуляції в одному циклі — це досить рідкісне явище, вивчено воно не до кінця, і питань все ще залишається більше, ніж відповідей.

Ссылка на основную публикацию