Договір оренди земельної ділянки (+ зразок)

Земля є цінним ресурсом, а також майном, за допомогою якого власник може отримувати дохід. Одним з варіантів заробітку на земельній ділянці є здача його в оренду.

Порядок оформлення оренди

Надати земельну ділянку в оренду може будь-який власник без будь-яких обмежень. Для цього сторони повинні укласти письмовий договір з урахуванням вимог Цивільного і Земельного кодексів РФ. Даний документ не потребує нотаріального посвідчення тільки в тому випадку, якщо предметом угоди не є частка в спільній частковій власності. Також слід враховувати, що укладення договору, що передбачає передачу землі в оренду на термін понад 11 місяців, підлягає обов’язковій реєстрації в органах Росреестра.

Порада: якщо орендар планує робити серйозні вкладення в земельну ділянку, то має сенс в якості додаткової угоди оформити План освоєння земельної ділянки, де будуть прописані всі плановані роботи і витрати на них. Це дозволить у разі дострокового розірвання договору вимагати відшкодування понесених витрат.

Зміст договору оренди

Договір оренди земельної ділянки повинен містити наступні дані:

 • Місце складання;
 • Дата складання;
 • П.І.Б. або повне фірмове найменування кожної зі сторін;
 • Кадастровий номер ділянки, її площа, місце знаходження, категорія землі і дозволені види використання;
 • Існуючі обмеження або обтяження;
 • Термін аренди;
 • Цілі використання земельної ділянки;
 • Розмір і порядок внесення орендних платежів, а також податку на землю;
 • Відповідальність сторін.

Особливу увагу в договорі має бути приділено цілям використання ділянки орендарем. Наприклад, якщо планується взяти землю в оренду під фермерське господарство, то для цього необхідна ділянка категорії сільськогосподарського призначення. У той же час власник землі може накласти певні обмеження щодо використання, наприклад, встановити вимоги щодо застосування на ній певної групи добрив або вирощування конкретних сільгосп культур. При оренді землі у держави до орендарів-підприємців можуть пред’являтися питання по наявності у них певних кодів КВЕД.

Орендар повинен раціонально використовувати земельні ресурси і при експлуатації орендованого ділянки не погіршувати якісні характеристики грунту. Крім того, орендодавець може покласти на орендаря обов’язок виробляти певні роботи, покликані відновити або поліпшити характеристики земельної ділянки.

У договорі оренди необхідно вказати і підстави для дострокового розірвання, які характерні для орендних відносин в цілому, а також для такого специфічного об’єкта нерухомого майна як земля. Приблизний перелік підстав для розірвання оренди виглядає наступним чином:

 • Порушення договірних умов по оплаті, надання ділянки і т.д .;
 • Використання ділянки з порушеннями його цільового призначення;
 • Заподіяння шкоди земельній ділянці, що викликав погіршення його якісних характеристик або втрату ринкової вартості;
 • Вилучення ділянки для державних або муніципальних потреб в установленому законодавством порядку.

Також сторони можуть включити в договір і інші підстави, які залежать від особливостей укладення договору і специфіки земельної ділянки, щодо якої проводиться операція.

Попередній договір оренди земельної ділянки

Чинне законодавство передбачає можливість укладення попереднього договору оренди земельної ділянки. Необхідність в такому документі виникає найчастіше в ситуаціях, коли власник ще не пройшов до кінця процедуру оформлення земельної ділянки у власність, але у нього є орендар, який бажає отримати в користування дану землю. Наприклад, така ситуація поширена з земельними паями, які лунали сільським жителям при ліквідації колгоспів і радгоспів.

За своєю формою та змістом попередній договір оренди практично не відрізняється від основного. Єдина відмінність — вказівка ??в преамбулі на обов’язок сторін укласти основний договір у визначений термін. Попередній договір не вимагає державної реєстрації, так як він не передбачає тривалої дії.

Договір оренди частини земельної ділянки

Широке поширення набула практика оренди частини земельної ділянки. Викликано це об’єктивними причинами — власники землі не завжди можуть використовувати всю площу ділянки, а орендарям не завжди потрібні великі наділи для своєї діяльності. Закон допускає можливість оформлення оренди на частину земельної ділянки. В такому випадку також полягає звичайний договір оренди, але тільки вказується, що орендарю передається частина земельної ділянки із зазначенням його розміру і певних орієнтирів на місцевості. Щоб уникнути непорозумінь має сенс встановити на ділянці межові знаки або інші постійні орієнтири, які дозволять точно визначити межі орендованої земельної ділянки. Якщо передбачається довгострокова оренда, яка підлягає державній реєстрації, то має сенс внести поправки в кадастровий план ділянки — виділити частину, передану в оренду.

Наслідки договору оренди

Після укладення договору оренди на арендополучателе лежить обов’язок по виконанню покладених на нього зобов’язань. Але в той же час перед наглядовими органами за використання землі несе відповідальність власник ділянки, за винятком випадків оренди землі у органів державної та місцевої влади. Ще у власника виникає обов’язок сплачувати податки з отриманої орендної плати, а також надавати податкову звітність щодо земельного податку та податку з доходів. На даний момент дана процедура гранично проста, можна подати декларацію до податкової через інтернет, а також за допомогою спеціальних ресурсів дізнатися і суму податкових платежів.

Орендарі земельних ділянок мають деякі переваги. Зокрема, закон передбачає для них переважне право на укладення договору оренди на новий термін, а також на збереження дії договору оренди в разі зміни власника землі. Наприклад, дарча на земельну ділянку не припиняє дії підписаного колишнім власником договору оренда, і документ діє на тих же умовах, на яких і було укладено до угоди дарування.

Зразок договору оренди земельної ділянки

 • Завантажити зразок договору оренди земельної ділянки .doc

Збережіть статтю в 2 кліка:

Власник землі повинен не тільки знати, що таке ЕГРП, але і свої права і можливості полегшити використання встановлених у нього земельних ресурсів, які завжди дадуть можливість створити додаткове джерело доходу.

Ссылка на основную публикацию