Договір купівлі-продажу частки квартири 2017 — зразок

Значне число об’єктів житлової нерухомості є спільною власністю кількох осіб. В силу різних життєвих обставин один з власників може прийняти рішення про продаж своєї частки. Дана угода передбачає обов’язкове оформлення договору купівлі-продажу частки, який має певну специфіку (як укладення, так і оформлення).

Продаж частки — особливості

Режим часткової власності передбачає, що кожен власник володіє певною частиною об’єкта нерухомості. Дана частина може бути виділена в натурі, тобто мати чіткі межі, і тоді режим спільної власності поширюється на загальні будівельні конструкції, наприклад, на дах. Але в більшості випадків частки не виділяються в натурі, так як для цього немає технічної можливості. Відзначимо, що чинне законодавство не встановлює обмежень щодо мінімального розміру частки, і на практиці іноді з’являються частки, що становлять менше одного квадратного метра площі квартири. Немає обмежень і щодо кількості власників часткою, їх може бути дуже багато (і кожен з них має рівний обсяг прав).

Режим часткової власності накладає певні обмеження на права власника щодо розпорядження своїм майном. Перш за все здійснення більшості угод з частками неможливо без згоди інших власників. Тому і укладення договору купівлі-продажу частки квартири має ряд особливостей.

Згідно з чинним законодавством власник частки в пайовому майні має право переважного придбання відчужуваної частки. У зв’язку з цим продавець повинен направити письмове повідомлення іншим власникам про планований продаж частки з пропозицією придбати її. Якщо інші власники відмовилися в письмовій формі від покупки або протягом місяця не дали відповідь щодо повідомлення, то власник частки може продати частку третім особам. Повідомлення про продаж продавець може направити особисто або уповноважити на це інших осіб, наприклад, деякі аутсорсингові компанії надають подібного роду послуги. При виборі другого варіанту необхідно, щоб в повідомленні було чітко позначено, хто і за скільки хоче продати свою частку. До речі, при позначенні ціни в повідомленні іншим пайовикам слід враховувати, що продаж третім особам повинна бути здійснена за ціною, яка не нижче зазначеної.

Форма і зміст договору купівлі-продажу частки

Договір купівлі частки в 2017 році нічим не відрізняється від договору купівлі-продажу квартири. Він також повинен бути укладений у письмовій формі і містити ряд обов’язкових розділів:

  • Прізвище, ім’я, по батькові та паспортні дані кожної зі сторін;
  • Найменування об’єкта, в даному випадку обов’язково вказується розмір частки, наприклад, 1/3 двокімнатної квартири загальною площею 85 кв.м.
  • Точна адреса об’єкта із зазначенням кадастрового номера;
  • Інформація про документ, що підтверджує право власності на частку;
  • Ціна і порядок розрахунків;
  • Відповідальність кожної зі сторін.

У зв’язку з тим, що частка квартири має певну специфіку, пов’язану з наявністю інших власників, то в договір необхідно внести наступну інформацію:

  • Відомості про осіб, що мають реєстрацію за даною адресою і право проживати в даній квартирі;
  • Підтвердження про повідомлення осіб, у яких є право переважного придбання частки, а також про їх відмову від реалізації цього права.

У 2017 році угоди з частками квартири підлягають нотаріальному посвідченню, тому сторони повинні врахувати в договорі, яка зі сторін несе витрати на послуги нотаріуса. Але участь нотаріуса при проведенні купівлі-продажу частки є своєрідною гарантією, що в подальшому ні у продавця, ні у покупця не виникнуть проблеми в зв’язку з укладенням договору.

Порада: як додаток до договору бажано прикладати примірник повідомлення інших власників, а також копії їх відмов від переважного права купівлі.

Варто відзначити, що варто уникати використання типових договорів для угод з частками, так як кожна ситуація з продажу частки в квартирі має свої особливості, які обов’язково повинні бути відображені в договорі. Якщо договори купівлі-продажу гаража або акти прийому-передачі квартири при здачі в оренду, навпаки, краще використовувати типові, так як вони в повній мірі відображають всі нюанси угоди, то договір по частках необхідно готувати до конкретного випадку. У 2017 році найкраще взяти розгорнутий зразок і на його основі підготувати свій документ, де будуть зафіксовані всі специфічні риси угоди, наприклад, кількість осіб, що мають право постійного проживання в квартирі, що продається.

Збережіть статтю в 2 кліка:

Частка в квартирі є той самий власністю, як і повноцінна квартира, але її власнику необхідно враховувати специфіку розпорядження нею, в тому числі і особливості відчуження. Покупцеві частки також потрібно знати деякі нюанси оформлення та подальшого використання. Наприклад, з огляду на існуючі в більшості банків порядки покупки квартири в іпотеку, можна впевнено сказати, що частку в кредит купити не вийде. Однак багато кредитних організацій приймають частку в житлової нерухомості в якості забезпечення по кредитним зобов’язанням. Тому угоди з частками не так вже й складні, необхідно тільки уважно підходити до предмету продажу та знати всі нюанси її оформлення.

Зразок договору купівлі-продажу частки квартири

  • Завантажити зразок договору купівлі-продажу частки квартири .doc
Ссылка на основную публикацию