Чим небезпечна гіпоксія у новонароджених

Гіпоксія — небезпечне для життя стан. Удвічі небезпечно, якщо така патологія виникає у немовляти: це створює ризик здоров’ю та життю, і вимагає екстреного втручання лікарів.

Дослівно «гіпоксія» означає «відсутність кисню». Це критичний стан, що виникає тоді, коли немовля не може дихати достатнім обсягом кисню, який, як відомо, необхідний для процесу виробництва енергії організмом. Киснева недостатність призведе до загибелі дитини, якщо явище не буде в мінімальні терміни купировано. Дана проблема є прогресуючою і стан дитини здатне погіршитися: важливо розпізнати ранні ознаки гіпоксії у дітей і вжити заходів.

Гіпоксія є наявність недостатнього рівня кисню в крові новонародженого: концентрація настільки мала, що не здатна задовольнити метаболічні потреби дитячого організму.

Поява дитини на світ супроводжується його першим вдихом. У цей момент розкриваються легені, набуваючи правильну форму. Надалі, у міру розвитку малюка, цей парний орган буде забезпечувати його життєздатність. Якщо після народження, дитина не може розкрити легені, такий стан передбачає втручання фахівців дитячої реанімації, які забезпечують цю дію. Допоміжне дихання не є постійною, тому необхідно усунути причину, що викликала гіпоксію.

Є кілька причин розвитку гіпоксії в неонатальному періоді. До ряду таких слід віднести:

  • Аномалії розвитку серця і судин (наприклад, вроджені вади серця).
  • Патологію легенів (бронхолегеневої дисплазії).
  • Легеневу гіпертензію.
  • Обструкції дихальних шляхів.
  • Септичний зараження крові.

Найбільш частою причиною гіпоксії є обструкція дихальних шляхів. Це утруднення може виникнути в результаті індивідуального розвитку астми. Астма включає в себе звуження дихальних шляхів через алергічну реакцію на певні речовини, присутні в повітрі.

Крім того, гіпоксія може розвинутися через блокування дихальних каналів. Закупорка шляхів здатна відбутися в результаті попадання навколоплідних вод, слизу; через наявність пухлини; пошкодження дихальних шляхів у результаті непередбачених обставин під час пологів (або кесаревого розтину) або через посттравматичного рубця, як наслідки акту фізичного насильства над матір’ю під час її вагітності.

Симптоматика гіпоксії у новонароджених

Якщо стан розвинулося набагато пізніше, ніж під час пологів, наприклад, після виписки з пологового будинку, то мамі треба звернути увагу на наступні ознаки. Саме вони вказують на наростаючу гіпоксію у дитини:

  • під час того, як немовля плаче, у нього специфічно трясеться підборіддя (це явище має медичну термінологію «тремор підборіддя»);
  • дитина може часто здригатися при спробі матері змінити положення його тіла; нерідко це відбувається і тоді, коли малюк спить;
  • характерним явищем служить поганий сон дитини, часті і раптові схлипування і зойки уві сні;
  • немовля проявляє занепокоєння під час годування;
  • крики безпричинні і тривалі, часто закінчуються посинінням носогубного трикутника (у матері може скластися враження, що дитина поперхнувся).

Як лікують дітей з гіпоксією?

Сама по собі гіпоксія чревата ще і тим, що страждає головний мозок дитини. Це впливає на розвиток малюка: говорити про зрілість систем (особливо нервової) — годі й говорити. В результаті порушення процесу збагачення мозку киснем, може виникнути таке неврологічне захворювання, як перинатальна енцефалопатія. Слід зазначити, що залишкові явища, такі як легка ступінь слабоумства, відставання від однолітків у розвитку, утруднене засвоєння інформації, в майбутньому дитина зможе перерости. Це безпосередньо залежить від якості догляду і турботи батьків і, звичайно, від їхньої уваги в цілому.

Найбільш очевидною і ефективною терапією гострої і важкої гіпоксії у немовлят є подача кисню за допомогою кисневої маски, що забезпечує дихання. Якщо є непрохідність дихальних шляхів, потрібно більш серйозне втручання. Нерідко таким заходом виступає катетеризація, яка полегшує надходження повітря в легені.

профілактика

У деяких випадках дуже складно запобігти розвитку гіпоксії у дитини, адже навіть за даними УЗД цю патологію неможливо розпізнати. У той же час, порушення функціонування материнського організму також можуть зумовити розвиток у малюка гіпоксії. Виходячи з цього, лікарі просять уважно і відповідально ставитися до власного здоров’я вже на етапах планування дитини.

Ссылка на основную публикацию