Чи можна повернути страховку після погашення кредиту?

Практично половина росіян має кредити. Багато з них по два-три, а практично кожен третій житель країни раніше кредитувався. Практично всі банки при укладенні договору кредитування додатково страхують позичальників. Відразу відзначимо, що дане страхування в більшості випадків носить формально добровільний характер, тобто позичальник погоджується з необхідністю застрахувати певні ризики, хоча робити цього в силу закону він не зобов’язаний.

Чи можна повернути страховку після погашення кредиту?

Навіть найкращі банки Росії по надійності йдуть на різні хитрощі і змушують позичальника підписати кредитний договір з договором страхування. Як правило, страховими випадками визнаються:

 • Смерть позичальника;
 • Втрата позичальником працездатності в наслідок травми або захворювання;
 • Втрата роботи, що тягне неможливість виплачувати кредит.

За всіма цими ризиками вигодонабувачем стає банк, тобто при настанні страхового випадку страхова компанія виплатить відшкодування кредитній установі, яка направить кошти на погашення заборгованості по кредиту.

Тут важливо пам’ятати, що подібні види страхування при кредитуванні є добровільними, банк не має права змушувати позичальника страхуватися чи обумовлювати видачу кредиту укладанням такого договору. Таким чином, якщо банк порушив вимогу про добровільність страхування, то у позичальника є всі підстави для розірвання страхового договору на тій підставі, що договір був укладений не добровільно і з порушеннями вимог чинного законодавства. Розірвати такий договір можна протягом трьох років з моменту укладення, при цьому не має значення факт погашення заборгованості по кредиту. Однак банки все рідше використовують у своїй роботі методи нав’язування або приховування страховки, тому практика останніх років показує, що відсоток повернення страховок по подібним підставах неухильно знижується.

Більшого поширення отримав повернення страховок при достроковому погашенні кредиту. Особливо це актуально для тих видів кредитування, де страхування обов’язково, перш за все, іпотечного та автокредитування.

Порада: при страхуванні предмета застави — квартири, автомобіля — в компанії, яка акредитована банком порівняйте розмір страхової премії з аналогічними пропозиціями інших страховиків. Якщо її розмір значно відрізняється від них, то вимагайте від страховика обґрунтування такої різниці. В іншому випадку можна звернутися в СРО страховиків із заявою про зловживання страховою компанією своїм становищем на ринку.

Як повернути страховку після виплати кредиту?

При достроковому погашенні кредиту позичальник повинен направити в страхову компанію заяву про розірвання договору страхування і про повернення страхової премії. До даної заяви бажано додати довідку з банку про закриття кредиту. Страховик може надійти в такий спосіб:

 1. погодиться з вимогою і виплатить частину страхової премії — розмір такої виплати повинен бути пропорційним залишився страховому періоду;
 2. справить повне повернення страхової премії — це можливо, якщо дострокове погашення вироблено протягом одного-двох місяців з моменту укладення кредитного договору та оформлення страховки;
 3. відмовить у виплаті — найбільш поширений варіант.

У разі відмови у виплаті позичальник має право звернутися до суду. До позову з вимогою провести повернення страховки необхідно буде докласти:

  • копію кредитного договору;
  • довідку з банку про закриття кредиту;
  • копію заяви в страхову компанію;
  • копію відповіді страховика.

  Позов подається до суду за місцем знаходження відповідача або його філії, де був укладений договір, а також можна звернутися до суду за місцем проживання. В позовні вимоги, крім суми страхової премії, можна включити і витрати на юридичні послуги, які були понесені в процесі повернення страховки як на досудовій стадії, так і в судовому процесі.

  В даний час судова практика по подібних справ носить неоднозначний характер і багато в чому залежить від банку, де був узятий кредит, так як кожен з них має характерні особливості укладення договору кредитування, які впливають на судові перспективи.

  Як повернути страховку після виплати кредиту в ощадбанку?

  Страхування квартири по іпотеці в ощадбанку здійснюється тільки в акредитованих цим банком страхових компаніях. Вони пропонують спеціальні умови страхування для різних видів іпотечних продуктів. Втім, і рідкісний споживчий кредит в ощадбанку обходиться без оформлення страховки.

  При достроковому погашенні кредитного договору позичальникові необхідно направити заяву про повернення страхової суми або в банк, якщо це зазначено в договорі кредитування, або в страхову компанію. У ряді випадків найбільш оптимальним буде направляти цю вимогу і до кредитної установи, і страховикові.

  Практика показує, що найбільші проблеми виникають у позичальників по споживчому кредитуванню, в більшості випадків страховку вдається повернути в судовому порядку. У сфері ж іпотечного кредитування можливий ще один варіант — замість заяви про повернення страховки має сенс подати заяву про зміну вигодонабувача. У цьому випадку договір страхування продовжує діяти, але при настанні страхового випадку відшкодування буде виплачено не банку, а самому позичальникові або його довіреній особі. Страхові компанії охоче йдуть на такий варіант і задовольняють подібні заяви застрахованих.

  Як повернути страховку по кредиту в Россельхозбанке?

  Більшість кредитних програм Россельхозбанка орієнтоване на представників сільгоспгалузі, вони відрізняються чіткими і зрозумілими умовами. Питання повернення страховки після погашення кредиту в цьому банку не стоїть дуже гостро. Практично всі страховики, з якими працює даний кредитна установа, охоче йдуть на контакт з позичальниками і знаходять компромісні варіанти для розірвання страхового договору.

  Щоб повернути страховку в Россельхозбанке, необхідно також подати заяву про повернення страхової премії в зв’язку з достроковим погашенням кредиту.

  Даний банк пропонує кредити для малого бізнесу, який передбачає обов’язкове страхування специфічних ризиків, наприклад, загибель врожаю в результаті несприятливих погодних умов. В цьому випадку для страхування можна повернути тільки в тому випадку, якщо кредит погашений, а сам підприємець припинив свою діяльність.

  Як повернути страховку по кредиту ОТП банку?

  ОТП банк відрізнявся один час агресивної маркетингової політикою, яка передбачає видачу моментальних кредитних карт, видачу кредитів по одному документу. В даний час банк також відрізняється лояльністю до потенційних позичальників, а також проявляє особливу активність у сфері товарних кредитів. Умови страхування за більшістю продуктів не завжди прозорі, що породжує певні складності у позичальників. Страховик, який є партнером банку, практично ніколи не йде на поступки клієнтам, тому повернення страховки здійснюється в судовому порядку. Однак необхідно забезпечити обов’язковий досудовий порядок, тобто спочатку звернутися до страховика і банку з вимогою розірвати договір страхування і повернути суму страхової премії. І тільки після отримання відмови звертатися в суд.

  Порядок і наслідки повернення страховки

  Якщо страхова компанія погодилася з вимогою повернути страхову премію, то достатньо надати їм реквізити для перерахування і чекати надходження грошових коштів. У разі ж судового рішення, можливо, буде потрібно звернутися за допомогою до судових приставів, які на підставі виконавчого листа справлять стягнення в примусовому порядку. Важливо пам’ятати, що якщо страховик буде оскаржити судове рішення на користь позичальника, то виконати дане рішення буде не можна, поки апеляційна або касаційна інстанції не винесуть своє рішення.

  Збережіть статтю в 2 кліка:

  Варто розвіяти і один міф, який має широке поширення в середовищі позичальників, що після повернення страховки по кредиту не можна буде оформити пільговий автокредит в 2016 році або інший кредитний продукт. Пояснюється це тим, що банки бачать, що людина повернув кошти, а значить, є ризик, що і по новому продукту він надійде аналогічним чином. Насправді це далеко не так, в кредитній історії факт стягнення страховки позичальником не відбивається, тому інші кредитні організації не можуть дізнатися про конфлікт з даним позичальником. Деякі банки іноді вносять в таких ситуаціях недостовірну інформацію в бюро кредитних історій, щоб виключити це можна безкоштовно дізнатися свою кредитну історію і зажадати від банку видалити невірні відомості. Крім того, в таких випадках можна залучити кредитну установу до відповідальності. Тому шанс отримати кредит після повернення страховки за кредитним договором нітрохи не менше, ніж при простому зверненні в банк.

  Ссылка на основную публикацию