Атрезія цервікального каналу в постменопаузі: симптоми і лікування

Постменопауза — час великих змін для жіночого організму. Одним з наслідків цих змін може бути атрезія цервікального каналу.

Атрезія цервікального каналу — це зрощення стінок слизової оболонки шийки матки.

Причиною заращения є зміна гормонального фону в організмі жінки в постменопаузі. Відбувається постійне необоротне зменшення вироблення естрогену і прогестерону, що, в свою чергу, призводить до збільшення вироблення ФСГ і ЛГ. Внаслідок цього слизова оболонка шийки матки атрофується, зменшується її просвіт і довжина, виникає стеноз, який в підсумку може перейти в атрезію.

1 Клінічні прояви

Атрезія цервікального каналу може нічим і не проявлятися, але частіше можливий розвиток такого грізного стану, як серозометра. Це скупчення серозної рідини в порожнині матки.

Так як стінки слизової оболонки шийки матки зрощені, то для виходу серозної рідини немає каналу, тому вона починає накопичуватися в матці. По маткових трубах вона може проникнути в черевну порожнину, що призведе до виникнення асептичного запалення. У міру збільшення кількості рідини виникають такі симптоми:

 • болі внизу живота;
 • підвищення температури;
 • здуття живота при скупченні великої кількості рідини;
 • біль при статевому акті;
 • симптоми загальної інтоксикації.

пропонуємо Вам ознайомитися

 • Наслідки двостороннього видалення яєчників у жінок
 • Характерні симптоми і методи лікування цисталгии
 • Причини, симптоми і лікування гіпогонадизму у жінок
 • Ефективний засіб, яке допоможе жінці завагітніти!

Цервікальний канал покритий епітелієм, інтенсивність зміни якого залежить від рівня естрогенів. Кількість цих гормонів в постменопаузі прогресивно зменшується, епітелій стоншується, можлива поява ектопічних вогнищ.

2 Консервативна терапія

Атрезія цервікального каналу є прямим наслідком зменшення вироблення жіночих статевих гормонів. Таким чином, пріоритетним методом лікування повинна бути гормональна терапія. Багато жінок негативно і з побоюванням ставляться до гормонів, але гормональні препарати в руках досвідченого лікаря — це ефективний засіб. Будь-яке використання гормонів без призначення лікаря потенційно небезпечно для здоров’я. У практиці використовуються такі ліки:

 • Овестін;
 • естріол;
 • Естрокад.

Додатковими засобами консервативного лікування служать вітамінотерапія, призначення вагінальних свічок, які відновлюють слизову оболонку. Одним з важливих компонентів лікування є дотримання правил особистої гігієни, ведення здорового способу життя, раціональний працю.

3 Хірургічне лікування

Іноді такий стан ускладнюється тим, що приєднується інфекція. У постменопаузі послаблюється місцевий імунітет статевих органів, завдяки чому створюються сприятливі умови для розвитку інфекції. При цьому можливі гнійні виділення з неприємним запахом, підвищення температури, болі. При появі цих симптомів показано екстрене хірургічне лікування.

Метою хірургічного лікування є виведення серозної рідини з порожнини матки назовні. Для цього проводиться бужування або вишкрібання порожнини матки. При запущених випадках вдаються до повного видалення матки. Дані заходи проводяться під наркозом з подальшим курсом антибіотикотерапії.

4 Профілактичні заходи

Атрезія цервікального каналу в постменопаузі вважається фізіологічною. Її знаходять у багатьох жінок в постменопаузі. Для того щоб уберегти себе від небезпечних наслідків, необхідно спостерігатися у лікаря-гінеколога. Не потрібно чекати появи симптомів. Просте ультразвукове сканування порожнини малого таза покаже будь-які зміни матки та її придатків. Простіше попередити хворобу, ніж її лікувати.

Також необхідно мінімум раз на рік здавати аналізи, мазки з шийки матки і цервікального каналу на цитологічне дослідження. При знаходженні будь-яких змін призначається більш глибоке обстеження, що включає в себе біопсію і інструментальні дослідження.

Можливості сучасної медицини дозволяють з успіхом діагностувати і лікувати будь-які хвороби репродуктивної системи. Навіть ті, які раніше вважалися практично невиліковними, наприклад, безпліддя, різні новоутворення.

Ссылка на основную публикацию