Артрит пальців ніг: симптоми і лікування запалення суглобів стопи

Артрит — це медичний термін, який використовується для назви цілої групи запальних уражень суглобів. Типи патології можуть бути різними з причин, локалізації запалення, симптоматиці. Але загальне для них те, що суглоб руйнується, оголюється поверхню кісток і ці зміни в більшості випадків незворотні.

Серед частих видів артриту ревматоїдний, подагричний, ювенільний, псоріатичний, і в першу чергу вони вражають кисті і ступні.

Причини артриту пальців ніг

Артрит впливає не тільки на сам суглоб, але і на сполучну і інші тканини, які його оточують. Якщо говорити про причини, то найчастіше це сукупність факторів, що мають місце в житті людини і історії його хвороби. Особливості харчування, вік, екологічна обстановка, спадковість, спосіб життя, інфекції — все це грає свою роль.

Остеоартрит в пальцях може бути обумовлений дефектом гена, який відповідає за синтез колагену. Це призводить до того, що суглобовий хрящ стоншується. Така генетична аномалія може спровокувати артрит в ранньому віці і передаватися у спадок.

Це цікаво! Вчені виявили, що дефект іншого гена — HLA, Human Leukocyte Antigens (людського лейкоцитарного антигену) — обумовлює розвиток ревматоїдного артриту.

Це ціла група генів, пов’язана з роботою імунітету і відповідальна за тканинну сумісність в організмі. Коли в цьому хромосомному ділянці є порушення, імунна система розпізнає тканини організму як чужорідні і активує запалення як захисну реакцію.

Інші фактори, які впливають на артрит стопи і пальців:

 • ожиріння, надлишкова вага;
 • травми суглобів (розтягнення, удари, переломи, вивихи та інше);
 • робота, при якій ноги відчувають велику або постійне навантаження;
 • плоскостопість;
 • тромбофлебіт, варикоз, порушення кровообігу в нижніх кінцівках;
 • псоріаз, подагра;
 • кишкові, сечостатеві інфекції.

симптоми захворювання

Симптоматика залежить від типу хвороби. Загальні ознаки — біль в суглобах, запалення і почервоніння шкіри над ними, скутість і обмеженість рухів. Далі обговоримо клінічні прояви найбільш поширених форм артриту пальців на ногах.

подагричний

Ця форма завжди вражає суглоби пальців на ногах і руках, а також коліна і голеностоп. Частіше розвивається у чоловіків. Причиною виступає високий рівень сечової кислоти в крові через надмірну її вироблення або через проблеми з її виведенням. Це призводить до відкладення солей на суглобових поверхнях і до запалення.

Симптоми при подагрі пальців:

 • напади гострого, пульсуючого болю;
 • набряклість і запалення міжфалангових суглобів;
 • гіперчутливість в ураженому місці — у багатьох хворих навіть дотик простирадла викликає хворобливість;
 • додатковим проявом може стати підвищення температури аж до лихоманки.

Характерно, що без адекватного лікування кожне наступне загострення довше попереднього.

Подивіться відео, в якому доктор Євдокименко розповідає про подагрі.

ревматоїдний

Цей тип артриту в однаковій мірі вражає і праву, і ліву ступні. Головна ознака крім болю — скутість в суглобах вранці і після тривалого відпочинку. Триває вона не менше години.

Також при ревматоїдному ураженні можуть відчуватися печіння або оніміння, з’явитися потовщення суглобів, специфічні вузлики на шкірі поруч з ураженими місцями. Надалі пальці частково або повністю втрачають рухливість, деформуються.

псоріатичний

Ця форма розвивається приблизно у третини пацієнтів, які страждають на псоріаз. Крім загальних для артриту симптомів, при псоріатичний артрит можуть спостерігатися ураження нігтів, почервоніння і дактиліт (набухання пальців), підвищення місцевої температури, тендиніт (запалення сухожиль). І само собою, є ознаки псоріазу — сухі потовщені бляшки на шкірі від рожевого до світло-сірого кольору.

На фото показані ознаки псоріазу та артриту.

посттравматичний

Цей вид артриту викликаний зносом хрящової тканини в результаті травми. Падіння, вивих, удар, спортивні навантаження можуть пошкодити хрящ або кістка, тим самим порушивши механіку суглоба, і суглобові поверхні починають відчувати тертя.

Клінічні прояви:

 • біль, яка може посилюватися при навантаженнях, підйомі по сходах, ходьбі;
 • набряклість, припухлість;
 • скупчення рідини в навколосуглобових тканинах.

остеоартрит

Розвивається через розм’якшення хряща, в результаті починається запалення і розростання кісткової тканини (в народі іменується «відкладенням солей»).

Увага! Остеоартрит може довго себе не проявляти, і іноді виявляється тільки при проходженні рентгенографії.

Основні симптоми:

 • Біль при навантаженні, а також больові відчуття і скутість після тривалого стану спокою.
 • Збільшення обсягу суглоба, припухлість через виділення синовіальної оболонкою великої кількості рідини.
 • Поява остеофитов — шипи, вирости на кістки в місцях стоншування хряща.

Що таке поліартрит

Це одночасне запалення декількох суглобів. Буває на ревматоїдний, інфекційним (бруцеллезний, гонорейний, сифілітичний та інші), псоріатичний, посттравматичним або викликаним іншими причинами.

Симптоматика залежить від основного провокуючого фактора. При інфекціях це висока температура тіла, біль у пальцях і інших суглобах, слабкість. При бруцельозного поліартриті крім ураження суглобів спостерігається збільшення лімфовузлів, печінки і селезінки. Поліартрити мають широкий спектр симптомів аж до відшарування нігтьових пластин, недокрів’я і анорексії.

Лікування артриту суглоба великого пальця ноги і інших міжфалангових зчленувань

Схема терапії артриту пальців призначається тільки лікарем і залежить від причин, форми і занедбаності запального процесу. Підхід завжди комплексний і включає медикаментозне, фізіотерапевтичне лікування, дотримання дієти і виконання спеціальної суглобової гімнастики.

Як зняти запалення: мазі, уколи та інші ліки

У лікуванні артриту міжфалангових суглобів застосовують різні схеми терапії в залежності від тяжкості та причин хвороби.

Препарати першого ряду

Основна група препаратів при артриті в пальцях і інших суглобах — це НПЗЗ. Дані кошти пригнічують синтез простагландинів — медіаторів запалення. В результаті зменшується біль і стихає запальний процес. Нестероїдні протизапальні засоби випускаються в таблетках, капсулах, розчинах для ін’єкцій і у вигляді мазей для місцевого застосування.

Приклади НПЗЗ:

 • диклофенак,
 • ібупрофен,
 • індометацин,
 • напроксен,
 • кетопрофен,
 • Пироксикам.

Разом з базисними ліками (Плаквеніл, Хлорахін, Лефлуномід, Сульфасалазин) НПЗЗ відносяться до препаратів першого ряду при артриті. Тобто вони призначаються в першу чергу.

глюкокортикоїди

Якщо ефективність НПЗЗ низька, то лікар переходить до препаратів другого ряду — кортикостероидам (Преднізолон, Гідрокортизон, Арістокорт). Вони вводяться внутрисуставно і приймаються всередину.

Увага! Глюкокортикоїди мають серйозні побічні ефекти, тому при їх застосуванні важливо точно дотримуватися дозування, зазначену в рецепті.

цитостатики

Препарати третього ряду — цитостатики, імунодепресанти. Вони призначаються в крайніх випадках, коли перші дві схеми не працюють.

Ця група препаратів показана, якщо артрит має аутоіммунну природу і перейшов у важку форму — тобто імунітет руйнує власні тканини (в даному випадку суглобові). Імуносупресори пригнічують активність патологічний активних захисних клітин і зупиняють руйнування хряща.

Обережно! Цитостатики є токсичними і вимагають обережного застосування і неухильного дотримання всіх приписів лікаря.

Призначаються при ревматоидной формі артриту, вузликовому періартриті. Приклади засобів: Метотрексат, Азатіопрін, Циклоспорин, Арава, Цітоксан, Циклофосфамід.

Коли потрібні антибіотики

Антимікробні препарати показані при інфекційну природу артриту. Це гнійний, септичний, постінфекційний типи ураження. Буває і так, що збудника немає в самому суглобі, і вогнище інфекції розташований в іншому органі, наприклад при реактивному артриті. В цьому випадку бактерії служать лише пусковим механізмом, проте антибіотики потрібні, щоб впливати на вогнище інфекції поза суглобом.

Терапія подагри і артриту пальців ніг

При подагричний артрит частіше уражається суглоб на великому пальці. Для лікування застосовують НПЗП, кортикостероїди. Обов’язково призначають препарати:

 • зменшують рівень сечової кислоти — Аллопуринол, Санфіпурол;
 • виводять цю кислоту з організму — Сульфінпіразон, Дізурік, Пробенецид;
 • або комбінованої дії.

Як позбутися від сильного болю при артриті фаланг

Загострення артриту пальців супроводжуються сильним болем. Щоб усунути больовий синдром, необхідні знеболюючі засоби:

 • При нападі подагри це інгібітори фосфатази (Колхицин) — вводяться внутрішньовенно, ефект досягається протягом 6 годин.
 • При ревматоїдному артриті — анальгетики і НПЗЗ (Кетопрофен, Ібупрофен, Диклофенак), компрес Новокаїну з димексидом.

При артриті для полегшення болю також можна скористатися безрецептурних засобами — маззю з капсаїцином або ацетамінофеном.

Що робити, якщо запалилися суглоби або з’явилася пухлина

Якщо раптово опухли, почервоніли і стали боліти суглоби на пальцях, то вирушайте на прийом до ревматолога, і як можна швидше. Подібний симптом може бути пов’язаний з різними патологічними процесами в організмі. Серед них — гострі інфекції, здатні привести до серйозних ускладнень.

Важливо розуміти! Пухлина на суглобі — це явний покажчик на запалення, сигнал організму про те, що щось йде не так.

Первинний епізод загострення подагри, ревматоїдного або інфекційного або алергічного артриту, наслідок травми — що б це не було, — йдіть до лікаря.

Дієта при артриті стопи: принципи харчування

При запаленні суглобів інфекційної і ревматоидной етіології призначають дієтичний стіл №10 або №15. Заборонені солоні продукти, маринади, алкоголь і каву, надлишок білків тваринного походження, прянощі і приправи, здоба, жирне м’ясо, каву, чай, ковбаса, фаст-фуд, пасльонові овочі, шоколад і яйця.

Дозволені овочі, висівковий хліб, гречка, рис, рослинні жири, кисломолочні продукти, нежирна морська риба, кисіль, холодець, зелений чай, морква.

При подагричної формі артриту показана лікувальна дієта №6 по Певзнером. Потрібно уникати продуктів, що містять пурини і щавлеву кислоту — це м’ясо і морепродукти, печінка, щавель, шпинат, ревінь, каву, міцний чай, буряк, цитрусові, банани, яблука, гранати, гірчиця, спаржа.

Корисні молоко, сир, гречка, кефір, овочі, лужні мінеральні води. Обмежуються сіль, білки, солодощі.

Народні засоби: чим лікувати в домашніх умовах

При запаленні пальців при артриті корисні:

 • теплі ножні ванни з відварами календули, ромашки, вербової кори, розмарину;
 • парафінові аплікації;
 • мазь з рослинним маслом, камфорою і скипидаром;
 • примочки з настойкою оману або протирання смерековим маслом.

При подагрическом ураженні пальців зарекомендували себе:

 • відвар лаврового листа для прийому всередину (10-15 листочків на 400 мл води);
 • сік чорної редьки (по 1 ч. л. після їжі);
 • компрес з гірчиці з медом.

Інші захворювання пальців ніг

Є безліч патологій, які зачіпають фаланги і суглоби між ними. Вони не завжди відносяться до галузі ревматології. Крім розглянутих в цій статті, існують такі хвороби суглобів пальців ніг, як:

 • плосковальгусной деформація,
 • остеопороз,
 • бурсит,
 • неврома Мортона,
 • псевдоподагра,
 • лікарська артралгія.

Вам буде цікаво почитати: періартрит і артрит гомілковостопного суглоба, лазня при артриті і артрозі, лікувальна фізкультура, хвороба Стілла, паліндромний ревматизм.

Корисне відео

Подивіться, що можуть розповісти про стан здоров’я пальці на ногах.

висновок

Запальні хвороби суглобів пальців на ступнях різноманітні — мають різні причини, симптоми і не завжди вимагають однакового лікування. При будь-яких проявах — болі, скутості, припухлості — поспішіть до лікаря. Своєчасна діагностика і лікування допоможуть уникнути не тільки можливих ускладнень, а й інвалідності.

Ссылка на основную публикацию