Артрит колінного суглоба: симптоми, причини і види гонартріта

Колінний суглоб — це складний механізм, який складається з безлічі дрібних деталей. Він несе на собі величезне навантаження, оскільки повинен амортизувати при ходьбі та інших фізичних вправах. Його запалення стає причиною болю в коліні і труднощів при згинанні і розгинанні кінцівок. Процес ще називається гонартрітом, від грецького слова «gony» — «коліно».

Що таке гонартріт

Запалення колінного суглоба починається з хрящової тканини. Між поверхнями великих кісток, які його утворюють (стегнової, великої і малої гомілковими) є суглобовий хрящ. Він грає роль амортизатора при рухах кінцівки.

Довідка: гонартріт — це запальний процес будь-якої етіології в колінному суглобі, спочатку виникає в хрящі, а потім поширюється на навколишні тканини, носить дистрофічний характер.

Код за МКХ 10

За Міжнародною класифікацією хвороб (МКБ) артрит відносять до групи «Хвороби кістково-м’язової системи та сполучної тканини». Код будь-якого захворювання позначається великою літерою (в даному випадку М) і числом. Артропатії в цій групі можуть перебувати під цифрами від 0 до 25, в залежності від їх етіології, а запальні захворювання коліна слід шукати в перших двох категоріях (від 0 до 3 і від 5 до 14).

Як визначити артрит

Діагностика колінного артриту починається з огляду ноги, оцінки рухливості суглоба, чутливості і м’язового тонусу, виявлення зовнішніх ознак запалення — почервоніння і набряклості шкіри.

Обов’язково проводяться загальний і біохімічний аналізи крові і сечі, дослідження на виявлення ревматоїдного фактора і C-реактивного білка, фібриногену, сечової кислоти та інших показників. З апаратних і інструментальних методик визначення артриту застосовуються рентгенографія, УЗД суглобів, МРТ, сцинтиграфія, артроскопія, пункція суглоба.

Який лікар лікує

Лікар-артрології — це фахівець, який займається хворобами суглобів. Крім нього, може знадобитися консультація травматолога, хірурга, імунолога, ревматолога або ендокринолога. Найпростішим рішенням буде звернутися до терапевта, а він уже дасть подальший напрямок.

Причини виникнення та види артриту колінного суглоба

Артрит коліна класифікують по причині його виникнення. У зв’язку з цим фактором лікування буде відрізнятися. Для спрощення всі гонартріти також поділяють на гострі і хронічні, асептичні та гнійні.

реактивний

Реактивні гонартріти пов’язані з діяльністю мікроорганізмів. Після перенесених інфекційних захворювань (дихальної, сечостатевої, травної систем) бактерії мігрують з током крові і починають розмножуватися в порожнині суглоба.

На замітку! Характерною особливістю є те, що артрит починається після клінічного одужання від основної хвороби або при переході її в хронічну форму і затихання яскравих симптомів.

гнійний

Основні збудники гнійного гонартріта — це менингококки, стрептококи і стафілококи. Ці мікроорганізми можуть потрапляти в суглобову порожнину як з струмом судин, так і ззовні. Існує ризик зараження при внутрішньосуглобових ін’єкціях, операціях на колінному суглобі або травмах.

подагричний

Подагра — це патологія обміну речовин, при якій в структурах суглобів відкладаються солі сечової кислоти. Вони травмують навколишні тканини, викликають біль і запалення. Найчастіше хвороба починається з дрібних суглобів, а вже потім переходить на коліна або лікті. Серед факторів, що можна виділити надмірну вагу, неправильне харчування, жіноча стать і похилий вік.

Гострий і хронічний

Гострий гонартріт відрізняється швидкістю розвитку запалення, різким болем і підвищенням місцевої температури. У більшості випадків його причиною є патогенна мікрофлора, а в порожнині суглоба виявляють гнійнийексудат. Також гостра форма може проявлятися при травмах коліна.

Хронічна форма має повільний плин і розвивається стадийно. Це асептичне запалення, при якому тканини не обсеменяются гноеродной інфекцією. Ця форма менш небезпечна для людини, оскільки гній НЕ розплавляє навколишні тканини.

Інфекційний (септичний)

Інфекційний артрит ще називають піогенними або септичним. Термін походить від слова «сепсис», тобто зараження крові або присутність в ній мікроорганізмів. Піогенний шлях поширення мікробів позначає їх міграцію по кровоносних судинах (від «pyos» — гній на грецькій мові).

моноартрит

Моноартрит коліна — це явище, при якому запалюється тільки один суглоб. Він є протилежністю поліартриту, який залучає обидва коліна і інші великі і дрібні суглоби організму. Моноартрит частіше буває травматичного характеру.

ревматоїдний

Цей вид артриту є симптомом порушення функції імунної системи. Це аутоімунне захворювання, при якому імунітет людини відторгає власну хрящову тканину і починає її знищувати. В результаті цього явища розвивається запалення як ознака дії імунних клітин.

Причини в молодому віці і у дітей

У дитини та підлітка артрит може розвиватися з багатьох причин. Різні вікові категорії мають свої особливості:

 • до 3-річного віку гонартріт частіше має інфекційне походження;
 • пацієнти від 3 до 8 років активно ростуть, і запалення розвивається при адаптації суглоба до нових навантажень;
 • після 15 років є ризик прояву ревматоїдного артриту.

Важливий момент! Крім особливих причин, в будь-якому віці запалення може бути спровоковано травмою (ударом або ударом), а також слабкістю кісток.

Особливо схильні до артритів діти, які рано починають займатися професійним спортом.

Одночасне запалення декількох суглобів: що це

Поліартритом називають одночасне ураження кількох суглобів в організмі. Найчастіше такий синдром пов’язаний з інфекційним процесом, при якому мікроорганізми мігрують з током крові і заселяють порожнину суглобів.

Ще одна причина — це захворювання кісток, зокрема, остеопороз. При цій патології кістки стають крихкими, можуть часто ламатися і деформуватися.

Симптоми артриту коліна 1-2-3 ступеня

Хронічний гонартріт розвивається поступово. Його симптоми можуть відрізнятися в залежності від етіології, але можна виділити і основні ознаки запалення. Існує наступні стадії артриту в колінному суглобі:

 1. Біль незначна, в основному посилюється вранці і проходить в русі.
 2. Хворобливі відчуття стають більш вираженими, а ушкоджений суглоб набрякає і червоніє. З’являється постійна скутість в русі кінцівки.
 3. Остання стадія — це деформуючий артрит, при якому процес переходить на навколишні тканини. У самих запущених випадках можуть деформуватися кістки, які утворюють суглоб.

Важливо! Рекомендується звернути увагу на симптоми ще на перших стадіях. Якщо вчасно не почати лікування, зміни в коліні можуть бути незворотними.

Чи відрізняються перші ознаки артриту і артрозу

Артроз — це не запальне, а дегенеративне пошкодження структур суглоба. На перших етапах ці дві хвороби можуть бути схожі за симптоматикою, але у них є кілька особливостей:

 • при артрозі буде чути хрускіт в суглобі;
 • набряклість більш характерна для артриту;
 • артроз може викликати скутість і зниження амплітуди суглоба.

Подальшу диференціальну діагностику може провести тільки лікар. Існують також випадки артрозо-артриту, тобто комбінованого ураження суглоба. Крім того, артрит може ставати причиною артрозу і навпаки.

лікування гонартріта

При гонартріте не рекомендується захоплюватися самолікуванням. Схема терапії залежить від причини хвороби, її стадії і супутніх симптомів. У домашніх умовах можна провести кілька маніпуляцій:

 • прикласти холодний компрес, якщо підвищена місцева температура суглоба;
 • скористатися еластичним бинтом;
 • застосовувати препарати, мазі або гелі, призначені лікарем.

Думка фахівця! Навіть вибір кошти для зовнішнього застосування варто залишити лікаря. Справа в тому, що на різних стадіях запалення потрібно використовувати або зігріваючі, або охолоджувальні мазі.

На початку процесу місцева температура підвищена, і суглоб потрібно охолодити, а потім його розігрівають для поліпшення кровообігу.

У терапії артриту коліна також використовують фізіопроцедури, масаж, лікувальну фізкультуру, а при відсутності протипоказань лікар може порекомендувати відвідування лазні.

Корисне відео

Доктор Евдокіменто розповідає про можливі причини та методи лікування болю в колінному суглобі.

висновок

Артрит коліна, або гонартріт, — небезпечне захворювання. При порушенні роботи коліна пацієнт вже не може вести повноцінний спосіб життя, оскільки всі рухи завдають йому біль. Якщо запустити хворобу або лікуватися в домашніх умовах неправильно, існує ризик пошкодження структур суглоба. На перших же етапах можна відновити здоров’я коліна доступними мазями.

Не забудьте почитати статтю про лікування артриту гомілковостопного суглоба.

Ссылка на основную публикацию